Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

ADS

LECTOR- BURDA ALEXANDRA MIHAELA


Disciplina: Tehnologia informatiei si a comunicatiilor
Condiţii de desfăşurare a activităţii: toata clasa în cabinetul de informatică
Conţinutul activităţii:
Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor
Unitatea de învăţare: Utilizarea componentelor sistemului de calcul
Conţinut: Interfaţa sistemului de operare
Competenţa generală:
Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei
Competenţe specifice:
Descrierea interfeţei sistemului de operare
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- să precizeze tipul de interfata a Windows-ului
- sa identifice si sa precizeze rolul elementelor de pe Desktop
- sa identifice principalele pictograme de pe Desktop
- sa cunoasca rolul butonului de Start si al Taskbar-ului
- sa modifice data, ora, nivel volum, culoare fundal Desktop
 Afectiv – atitudinale:
- Să aprecieze corect răspunsurile oferite de ceilalţi elevi ai clasei;
- Să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
- Să fie atenţi şi să participe activ la lecţie;
- Să aprecieze rezultatele activităţii desfăşurate;
- Să-şi dezvolte interesul pentru studiul informaticii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.
 Psihomotorii:
- Să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de generalizare şi problematizare;
- Să dovedească trăinicia noţiunilor dobândite la informatică;
- Să dovedeasca abilitate în rezolvarea problemelor cu ajutorul calculatorului.
Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire.
 Resurse material: calculatoare, tabla, manual (M. Gheorghe, Tehnologia informatiei si a comunicatiilor, clasa a IX-a, Editura Corint, 2004).
 Forme de organizare: activitate frontală şi activitate individuală.
Forme de evaluare:
- Evaluare iniţială: verificarea cantitativă şi calitativă a lectiei anterioare;
- Evaluare formativă: întrebări, analiza răspunsurilor, observarea sistematică a atenţiei.

FORMAŢII DE
VERIGILE / LUCRU ŞI
NR.
ETAPELE CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE INDICAŢII OBSERVAŢII
CRT
LECTIEI METODOLOGIC
E
Organizarea
Notarea absenţelor.
1 clasei pentru 1 min Toată clasa
Pregătirea elevilor cu cele necesare lecţiei.
lecţie
Se efectueaza o evaluare sumativa prin intrebari directe:
1.Ce este un sistem de operare?
Raspuns asteptat. Sistemul de operare este un program special cu rol de dirijare şi control
asupra resurselor hardware şi software ale calculatorului şi care asigură interfaţa între
utilizator şi calculator.
Verificarea
2. Dati exemple de sisteme de operare
2 cunostintelor/tem 5 min Individual
Raspuns asteptat . MS DOS (Microsoft Disk Operating System), Linux, Unix, Windows
elor anterioare
3. Care sunt componentele unui sistem de operare?
Raspuns asteptat. Componentele unui sistem de operare sunt:
- Nucleul (Kernel) – conţine programele necesare pentru gestionarea resurselor calculatorului
şi pentru controlarea activităţii echipamentelor şi programelor;
- Interfaţa (Shell) – defineşte modul în care utilizatorul interacţionează cu S.O.
Captarea atenţiei şi
Elevii scriu în
3 Enunţul lecţiei Se scrie pe tablă titlul lecţiei şi obiectivele operaţionale vizate. 1 min trezirea interesului
fiecărui elev. caiet titlul
4 Fixarea şi I. Noţiuni teoretice. 35 minute
consolidarea
cunoştinţelor Sistemul de operare Windows, în toate variantele sale oferă o interfaţă grafică GUI (Grafical
User Interface).

Windows  se deschide cu un ecran specific numit desktop. Desktopul este o masă de lucru
virtuală care prezintă organizat activităţile efectuate de calculator.

Pe desktop se pot observa următoarele:


- cursorul (pointer-ul) care indică poziţia curentă a mouse-ului – este o săgeată albă cu contur
FORMAŢII DE
VERIGILE / LUCRU ŞI
NR.
ETAPELE CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE INDICAŢII OBSERVAŢII
CRT
LECTIEI METODOLOGIC
E
negru;
- icon-urile sau pictogramele – sunt simboluri grafice care pot fi asociate unor aplicaţii sau
grupuri de aplicaţii şi care permit lansarea în execuţie sau deschiderea acestora direct de pe
desktop (My Computer, My Documents, Recycle Bin, My Network Places etc.);
- butonul Start – prin acţionarea căruia se deschide un meniu ce conţine comenzi şi scurtături
pentru lansarea de programe sau deschiderea de directoare prin care se poate realiza
aproape orice acţiune pe calculator;
- Taskbar-ul (Bara de sarcini sau aplicaţii) – zona în care sunt vizualizate aplicaţiile pornite
automat odată cu pornirea calculatorului (Volume, Clock etc.) şi cele lansate de utilizator.

II. Aplicaţie.
Realizarea aplicatiilor practice de mai jos:
Setarea datei si orei sistemului de operare
1. Identificati pe bara de activitati (Taskbar) zona pentru setarea datei si a orei.
2. Setati data sistemului ca fiind 1.11.2015 si ora ca fiind 17.00.
3. Salvati setarile facute.
4. REveniti la setarile initiale.
Reglare volum
1. Identificati pe bara de activitati (Taskbar) zona pentru setarea volumului.
2. Setati volumul calculatorului la 65%.
Fundal Desktop
1. Stabiliti o noua culoare de fundal pentru Desktopul dvs.
Evaluarea
Concluzii şi Întrebări recapitulative pentru fixare şi realizarea feed-back-ului: cunoştinţelor se face
1.Ce se gaseste pe Desktop? pentru fiecare elev
5 realizarea feed- 5 minute chestionat,
2.Ce rol au pictogramele?
back-ului 3.Ce se vizualizeaza pe Taskbar? motivându-se nota
obţinută.
Notele se trec în
6 Notarea Pe baza activităţii elevilor se dau note 2 minute catalog
Tema pentru
7 Personalizati calculatorul propriu (data si ora, fundal, etc). 1 minut
acasă

S-ar putea să vă placă și