Sunteți pe pagina 1din 12

1

Proiect didactic
DISCIPLINA: Literatura pentru copii
SUBIECTUL: Umbrela roşie, după Titel Constantinescu
CLASA: a – II – a
INVATATOR: Lazăr Marinela

MOTIVAŢIA:

Valoarea acestei lecţii constă în faptul că are un conţinut foarte apropiat


de experienţa de viaţă a copiilor care îi învaţă să gândească în mod critic, în
situaţii date.
Educă în spiritul toleranţei faţă de ceilalţi, încurajând acţiunea şi
interacţiunea deschisă a elevilor cu personajele din povestire, cu ceilalţi colegi şi
cu sine.

OBIECTIVE:
O1: elevii vor introduce cuvintele cheie : fetiţă, umbrelă, toamnă, ploaie, băieţel,
în noi contexte ;
O2: elevii vor putea citi corect, cursiv, constient şi expresiv textul ,,Umbrela
roşie”;
O3:elevii vor putea să facă predicţii pe firul epic al povestirii ;
O4: elevii vor putea să desprindă unele trăsături ale personajelor ;
O5: elevii îşi vor exprima oral propriile păreri si gânduri ;
O6: elevii vor da dovadă de toleranţă faţă de interlocutor ;

CONDITII PREALABILE:

Elevii au capacitatea de a folosi procesele de gândire şi învăţare propuse


de tema lecturii. Ei manifestă capacitatea de a citi fluent si expresiv un text la
prima vedere şi sesizează semnificaţia cuvintelor în funcţie de contextul dat. De
asemenea, ei sunt familiarizaţi cu metodele interactive folosite.

MANAGEMENTUL RESURSELOR SI TIMPULUI:

 RESURSE INFORMATIONALE: textul suport, fise cu textul


predictiilor, coli pentru scris, markere, planşe cu ilustraţiile din text.
 RESURSE PROCEDURALE: brainstormingul, termeni daţi în avans,
lectura cu predictii; reţeaua personajelor.
 RESURSE DE TIMP: o oră;
2
 RESURSE UMANE: 30 de elevi.

GRUPAREA: 5 grupe de câte 6 elevi;

Grupa frunzelor, a copăceilor, a norişorilor, dovleceilor şi umbreluţelor.

EVALUAREA:
 răspunsurile la întrebările învăţătorului;
 textul realizat cu sprijinul termenilor daţi în avans;
 tabelul predicţiilor;
 fişele de lucru; cartea
 modul de argumentare a propriilor opinii;

LECTIA PROPRIU-ZISĂ
EVOCAREA
 Exerciţiu de încălzire 5 min.
Clasa de elevi este împărţită pe grupe (5) de câte 6 elevi. Iniţiază un
joc de mişcare. Jocul se numeşte:
Ascultă ploaia! Sarcinile sunt:
Elevii din prima grupă bat cu 2 degete de la mâna dreaptă în podul
palmei stângi, destul de rar, în ritmul impus de învăţător.
După 6 bătăi, elevii din a doua grupă încep să pocnească din
degete, în acelaşi ritm. În tot acest timp, primul grup continuă; se
bate simultan.
După alte 6 bătăi, elevii din grupa a treia, vor începe să bată din
palme, în acelaşi ritm. După alte 6 bătăi, elevii din grupa a patra,
vor începe să bată cu degetul arătător în bancă. Respectând aceleaşi
cerinţe, elevii din ultima grupă vor bate cu călcâiele în podea.
La un moment dat se aud toate bătăile, renunţându-se, treptat, din
6 în 6 mişcări, la ultima grupă, penultima, … până la prima care a
bătut încontinuu.
La final învăţătorul întreabă:
- Ce sentimente ţi-a indus ploaia când ai ascultat-o?

1. Brainstorming 4 min – Scrieti ce ati simtit si la ce v-ati dus cu


gandul atunci când aţi făcut acest joc!

3
Fiecare grupă completează spaţiile libere din lanţul decorativ
dat.
(anexa 1)

 Grafitti – 5 min (anexa 2)


 Elevii sunt grupaţi câte şase. Fiecare grup va primi o foaie pe care
se află scris în centrul ei un cuvânt cheie, de la care elevii din
grup, vor scrie simultan o idee. Foaia se oferă altui grup, care va
scrie altă idee, fără a citi ce au scris colegii. În final, foile se
returnează grupului iniţial.

 Scrieţi câte un cuvânt care vă vine în minte despre:

 1. toamnă;
 2. fetiţă;
 3. umbrelă;
 4. ploaie;
 5. băieţel;

După ce foile au ajuns de unde au plecat, fiecare elev are ca


sarcină să alcătuiască un text de trei sau patru propoziţii, pornind
de la termenii daţi în avans. Precizez elevilor că trebuie să
folosească toţi termenii, având voie mai mult de unul într-o singură
propoziţie şi că au la dispoziţie doar trei minute.
Se va numi câte un copil din fiecare echipă, ca să-şi prezinte
versiunile.

 Oganizatorul verbal: anunţarea subiectului şi a obiectivelor


activitaţii. (1min.)
REALIZAREA SENSULUI:

Lectura cu predictii
1. Discuţii predictive
- Ce căutăm într-un text, într-o lectură?
- Căutăm care este autorul, titlul, mesaje, personaje, cum sunt
personajele, calităţi, defecte, întrebări, alineate, dacă avem dialog,
semnele de punctuaţie, dacă textul este scris in versuri sau nu,

4
ortograme, cuvinte cu sens opus, cu sens asemănător, cuvinte
alintate, proverbe, explicaţii, idei, soluţii, păreri, învăţătura, ce e
bine – ce e rău, sau facem predicţii…..
Îi rog pe elevi să asculte cu atentie lectura textului si să observe
asemănările si deosebirile dintre textul creat de ei si cel real (anexa
3). De asemenea, precizez faptul că textul este împarţit în fragmente
şi că se vor opri din când în când, pentru ca, în echipă, să facă
predicţii şi să-şi completeze în tabelul predicţiilor (anexa 4)

Le spun elevilor că în timpul citirii lecturii trebuie să identifice


cuvintele sau expresiile pe care nu le cunosc.
Anunţ titlul lecturii : Umbrela roşie

 Primul fragment se citeşte de către un elev care îşi alege un


partener de citit. Vor citi, pe rând, fiecare, câte-o propoziţie.
 „Fetiţa e foarte fericită……..Stă
…………………………………………şi aşteaptă ploaia rece a toamnei.”
Se pun întrebari legate de fragmentul citit :
- Cum v-aţi simţit când aţi ascultat acest fragment ?
Veseli ? Curioşi ?
- Ce s-ar întâmpla dacă ar ploua ? Citiţi propoziţia în care
se arată acest lucru!
- Citiţi şi propoziţia în care scrie ce face fetiţa acum !
- Ce credeţi că se va întâmpla în continuare ?

PREDICTIE :
Echipele vor completa în tabel (anexa 4) ce cred că se va
întampla în continuare şi vor sublinia pe text ce dovezi au. Fiecare
echipă va găsi cel mult două predicţii. Pe măsură ce ascultă
fragmentul, sunt rugaţi să se gândească dacă predicţiile lor au fost
aproape de conţinutul lecturii.

 Se citeşte al doilea fragment de către elevii numiţi de


învăţător: „Un vânt potolit..........................Dacă şi prietenele ei ar
putea să o vadă !”

5
- Care predicţie a fost mai aproape de conţinut ? (de la
fiecare grupă, un reprezentant citeşte predicţiile)
- Sunteţi surprinşi?
- Ce gândiţi acum? Cum credeţi că se simte fetiţa? Ce
credeţi că este în sufletul ei?
- În ce anotimp se petrece acţiunea? Citiţi propoziţia care v-
a ajutat să vă daţi seama de acest lucru! (se explică
cuvântul miresme - miros plăcut și puternic, răspândit mai ales
de plante și flori; parfum, aromă.)
- Vă rog să scrieţi în tabel ce s-a întâmplat cu adevărat! (se
citesc ideile de la fiecare echipă;)
- Ce credeţi că se va întâmpla în continuare ?

PREDICTIE :
Echipele vor completa în tabel ce cred că se va întampla în
continuare şi vor sublinia pe text ce dovezi au. Fiecare echipă va găsi
cel mult două predicţii. Pe măsură ce ascultă fragmentul, sunt
rugaţi să se gândească dacă predicţiile lor au fost aproape de
conţinutul lecturii.

 Se citeşte al treilea fragment de către elevii numiţi de


învăţător: „ Din capătul străzii vin în fugă o fetiţă şi un
băieţel...........................când cei doi copii ajung acasă, îi mulţumesc
fetiţei.”

- Care predicţie a fost mai aproape de conţinut ? (de la


fiecare grupă, un reprezentant citeşte predicţiile)
- Ce gândiţi acum? De ce credeţi că a procedat astfel
fetiţa?
- Ce puteţi spune despre cei doi copii?
- Vă rog să scrieţi în tabel ce s-a întâmplat cu adevărat! (se
citesc ideile de la fiecare echipă);
- Voi cum credeţi că se încheie textul?

PREDICTIE :
Echipele vor completa în tabel ce cred că se va întampla în
continuare şi vor sublinia pe text ce dovezi au. Fiecare echipă va găsi
6
cel mult două predicţii. Pe măsură ce ascultă fragmentul, sunt
rugaţi să se gândească dacă predicţiile lor au fost aproape de
conţinutul lecturii.

Se citeşte ultimul fragment de către elevii numiţi de


învăţător: „După ce se despart, apar trei copii uzi complet.
.......................... În urma ei, fără să simtă ploaia, merge o fetiţă
veselă.”

- Care predicţie a fost mai aproape de conţinut ? (de la


fiecare grupă, un reprezentant citeşte predicţiile)
- Aţi bănuit că aşa se va încheia?
- Vă rog să scrieţi în tabel ce s-a întâmplat cu adevărat! (se
citesc ideile de la fiecare echipă)
Ce sentimente aţi trăit în timpul lecturării textului?

Propun elevilor să compare povestea imaginată de ei, pornind


de la termenii daţi în avans cu textul citit.

7
REFLECTIA:
Cadranele:

Împart coli pentru a se completa cadranele, fiecare echipă


având următoarele sarcini:

1. Alcătuiţi o propoziţie în care să 2. Scrieţi ce ar fi putut spune


folosiţi cuvântul miresme. prietenele fetiţei dacă ar vedea-o?
2. Căutaţi cuvântul opus pentru ..................................................
deschide . Alcătuiţi o ..................................................
propoziţie cu el.
3. Căutaţi cuvântul cu sens
asemănător pentru fericită.
Alcătuiţi o propoziţie cu acest
cuvânt.
4. Găsiţi în text o expresie
frumoasă!

1. Ce mesaj transmiteţi fetiţei? 4. Găsiţi un nume fetiţei!


2. Ce s-ar întâmpla dacă fetiţa ...............................................
nu ar fi dat umbrela? ........................................................
.......................................................
.......................................................
.......................................................
......................................................

EXTINDERE
Scriere liberă : Reţeaua personajelor (anexa 5)

8
Prin folosirea acestei metode urmăresc caracterizarea
personajului principal din lectura « Umbrela roşie ». În jurul
acestuia vor fi scrise trăsături fizice şi sufleteşti, aducând argumente
cu justificări din text sau care se subînţeleg, ori făcând analogii cu
experienţa lor de viaţă.
În final, toate fişele de lucru ale echipelor(grafitti, cadranele,
siluetele de fetite) se expun pe 5 bucati din polistiren, unite ca o
carte. Tot pe acest polistiren, cate un reprezentant de la fiecare
grupă va veni si va prinde câte-o ilustratie (planşă) ghicind care
fragment este reprezentat. Fiecare fragment este ilustrat.

Anexa 1(cuvintele se scriu pe bostani)

9
Anexa 2
Grafitti
Anexa 3(textul)

Umbrela roşie

1. Fetiţa e foarte fericită. Mama îi dă umbrela ei roşie.


Dar nu plouă. Dacă ar ploua, fetiţa ar fi la plimbare cu
umbrela deschisă.
Dacă treci prin faţa casei, să nu te miri că la fereastră stă o
umbrelă şi, sub umbrelă, fetiţa. Stă şi aşteaptă ploaia rece a
toamnei.

2. Un vânt potolit aduce miresme de toamnă. Deodată, pic –


pic – pic! A început să plouă. Umbrela roşie a dispărut de la
fereastră. E acum pe scări. Acum, e la poartă. Acum, deschide
poarta. O umbrelă roşie se plimbă pe trotuar. Singură? Nu ştiu,
pentru că de la fereastra etajului doi, de unde privesc, nu văd decât
o umbrelă roşie. Şi doi pantofi. Şi o mână care se întinde, cu teamă,
ca nu cumva să treacă ploaia.
Toamna alungă frunzele îmbătrânite ale copacilor si păsările
cerului. Fetiţa de sub umbrelă e cea mai veselă fetiţă din lume.
Dacă şi prietenele ei ar putea să o vadă!

3. Din capătul străzii vin în fugă o fetiţă şi un băieţel.


Frunzele multicolore i-a îmbiat la joacă. I-a prins ploaia în parc şi
vor să ajungă mai repede acasă.
Trec în fugă pe lângă umbrela roşie. Fetiţa îi priveşte şi îi pare
rău de hainele lor ude.
- Staţi! Veniţi sub umbrela mea.

Cei doi intră sub umbrelă. Nu încap bine toţi. Fetiţa întinde
umbrela băiatului.
- Ţine tu umbrela, că eşti bărbat!

Umbrela roşie se depărtează. Sub ea, un băiat şi două fetiţe. Când


cei doi copii ajung acasă, îi mulţumesc fetiţei.
10
4. După ce se despart, apar trei copii uzi complet.
- Ce umbrelă frumoasă ai! observă unul dintre ei.
- Poftiţi sub umbrelă! spune fetiţa.
Şi fiindcă nu încap toţi patru, fetiţa le dă umbrela, rămânând în
urma lor sub stropii reci ai ploii.
- Ce umbrelă frumoasă am! spune iar fetiţa.
Şi umbrela roşie se depărtează încet. În urma ei, fără să simtă
ploaia, merge o fetiţă veselă.

Anexa 4
TABELUL PREDICŢIILOR

Ce crezi că se va Ce s-a întâmplat


întâmpla? cu adevărat în text?

II.

III.

IV.

11
ANEXA 5

12

S-ar putea să vă placă și