Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Obiectul de învăţământ: FIZICĂ

Clasa: a X a

Data: 20.11.2023

Profesor: Panea Ludmila

Tema lecţiei: Circuitul serie RLC

Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoştinţe şi consolidarea lor prin activitate practică

Obiective cadru: cunoaşterea şi înţelegerea termenilor şi conceptelor specifice domeniului


fizicii; dezvoltarea capacităţii de analiză

Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili:

O1 – să investigheze experimental comportarea rezistorului, a bobinei şi condenstorului în curent


alternativ atunci când sunt legate in serie şi să exprime valorile instantanee ale tensiunii şi
intensităţii curentului alternativ
O2 – să reprezinte fazorial cele trei regimuri de funcţionare ale unui circuit RLC serie
O3 – să definească şi să exprime matematic impedanţa circuitului RLC serie
O4 - să exprime defazajul dintre tensiunea la bornele circuitului şi intensitatea curentului prin
circuit
O5 – să scrie legea lui Ohm pentru acest circuit
O6 – să rezolve probleme aplicând noţiunile însuşite

Strategii didactice:

a. mijloace de învăţământ:
1) materiale: circuit format din rezistor cu rezistenţa R, bobină de inductanţă L, condensator cu
capacitatea C, grupate în serie, generatoe de tensiune alternativă, osciloscop, caiet notiţe,
manual, tablă, cretă.
2) umane: clasa omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidate.
b. metode de învăţământ:
Conversţia euristică, explicaţia,experimentul integrat, observaţia, problematizarea,
reprezentarea fazorială.
c. forme de activitate:
- Frontal, pentru reactualizarea cunoştinţelor şi observarea comportamentului rezistorului,
bobineişi condensatorului înseriate în curent alternativ
d. metode de evaluare:
- Verificare curentă orală
- Observarea sistematică a elevilor.

Surse informaţionale:
Manual FIZICĂ clasa a X a ed. Radical.
Scenariul activităţii didactice

Nr Evenimentul didactic Conţinutul lecţiei


crt
1 Momentul organizatoric Prof.verifică prezenţa...
2 Reactualizarea Prof. cere elevilor să descrie comportamentul unui rezistor în c.a, a unei
cunoştintelor anterior bobine ideale într-un circuit de c.a şi a unui condensator ideal în c.a.
însuşite
Prof. spune elevilor că în cadrul lecţiei se studia comportarea celor trei
3 Enunţarea obiectivelor elemente de circuit legate în serie , la bornele circuitului aplicându-se o
operaţionale tensiune alternativă.
Se consideră un circuit format dintr-un rezistor cu rezistenţa R, o bobină cu
inductanţa L şi un condensator cu capacitatea C, legate in serie la capetele
circuitului aplicându-se o tensiune alternativă.

La bornele circuitului se leagă un osciloscop. Profesorul cere elevilor să


descrie cele trei regimuri de funcţionare ale circuitului RLC serie.
La bornele rezistorului apare o cădere de tensiune U R = I*R în fază cu
intensitatea I.
4 Dirijarea învăţării La bornele bobinei apare o cădere de tensiune U L= I*XLdefazată cu /2
înaintea intensităţii I.
La bornele condensatorului apare o cădere de tensiune U C= I*XC defazată cu
/2 în urma intensităţii I.
Valorile instantanee ale tensiunii şi intensităţii curentului alternativ se scriu :

u = Umax * sin t
i = Imax * sin( t - )
unde este defazajul dintre curent şi tensiune.
Dacă > 0, curentul este defazat în urma tensiunii;
Dacă < 0, curentul este defazat înaintea tensiunii;
Dacă = 0 curentul şi tensiunea sunt în fază.
UL UL UC

UC UL
UR I
U
UC UR
U
I
UR
I
a) b) c)
UR = I*R
UL = I*XL
UC = I*XC
a) Dacă UL > UC, >0, intensitatea curentului este defazată în urma tensiunii,
avem efect inductiv;
b) Dacă UL< UC , < 0, intensitatea curentului este defazată înaintea
tensiunii, avem efect capacitiv;
c) Dacă UL=UC, =0, intensitatea curentului şi tensiunea sunt în fază,circuitul
se află în regim de rezonanţă.
Profesorul numeşte un elev la tablă pentru a aplica teorema lui Pitagora în
triunghiul tensiunilor a). De aici se defineşte impedanţa circuitului RLC serie:

Z=
unde XL = L = reactanţa inductivă
XC = = reactanţa capacitivă

Z= deci < Z >si =

Legea lui Ohm pentru valorile efective este: I =

Profesorul cere elevilor să determine defazajul dinre tensiunea la bornele


circuitului RLC serie şi intensitatea curentului alternativ, folosind triunghiul
tensiunilor:

tg = =
În funcţie de valoarea lui circuitul se află în unul din cele trei regimuri de
funcţionare.
5 Conexiunea inversă S-a realizat prin formularea concluziilor de către elevi.
Se va rezolva problema:
Un circuit de c.a. conţine un rezistor cu rezistenţa 40 , o bobină ideală cu
inductanţa L = 1/8 H şi un condensator cu capacitatea C = 125/4 F legate
în serie. Tensiunea de alimentare este 100 V şi frecvenţa c.a este 200 Hz.
Aflaţi :
6 Intensificarea reţinerii a) impedanţa circuitului
b) intensitatea curentului prin circuit.
7 Asigurarea transferului Prof. dă elevilor temă pentru acasă problema 4 de la pag. 169 din manual.

S-ar putea să vă placă și