Sunteți pe pagina 1din 97

MOTTO:

Eu sunt copilul.
Tu ii n minile tale destinul meu.
Tu determini, n cea mai mare msur, dac
voi reui sau voi eua n via ! D-mi, te rog,
acele lucruri care s m ndrepte spre fericire!
Educ-m, te rog, ca s pot fi o binecuvntare
pentru lume ! "
(din Child's Appels, Mamie Gepe Cole)

ISBN 978-606-577-617-3
Editura Sfntul Ierarh Nicolae
2011

Referent tiinific: Conf. univ. dr. Remus Grigorescu


Redactor i tehnoredactare computerizat: Elena Vlcu
Coperta i grafica: Elena Vlcu

Ediie ntocmit de: ELENA VLCU

EDITURA SFNTUL IERARH NICOLAE


www.bibliotecadigitala.ro,
E-mail: bdigitala@yahoo.com
tel.0745955210

Pagina
Argument.........................................8
Structura portofoliului nvtorului........................................9
CAPITOLUL I DATE PERSONALE......................................12
Curriculum vitae ............................................13
Dosarul cadrului didactic........................................................................................................................................15
Fia personal.........................................................................................................................................................16
Fia postului...........................................................................................................................................................17
Declaraie...............................................................................................................................................................20
Declaraie pe propria rspundere...........................................................................................................................21
Declaraia contribuabilului....................................................................................................................................22
Fia de evaluare a cadrelor didactice.....................................................................................................................23
CAPITOLUL II CURRICULUM......................................36
Structura anului colar.......................................37
Calendar colar 2011/2012....................................38
Anexa la O.M. Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului..............................................................................39
Planul cadru...........................................................................................................................................................42
Schema orar.....................................43
Orar.......................................44
Materiale curriculare.....................................45
Anexa la Programa colar.......................48
PROIECTARE CURRICULAR:....................................................................................................................50
LIMBA I LITERATURA ROMN (autori: Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu,
Editura Aramis, Bucureti, 2005 ......................................................................................................... .......................51
Programa colar....................................52
Planificarea calendaristic anual......................................64
Proiectarea unitilor de nvare...................................69
MATEMATIC (autori : tefan Pacearc, Mariana Mogo, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005 ................................94
Programa colar........................................95
Planificarea calendaristic anual....................................................................................................102
Proiectarea unitilor de nvare.....................................106
TIINE ALE NATURII (autori :Dumitra Radu, E.D.P, 2005)......................................................................131
Programa colar......................................132
Planificarea calendaristic anual.....................................147
Proiectarea unitilor de nvare......................................149
EDUCAIE CIVIC (autori : Dumitra Radu, Gherghina Andrei, E.D.P, 2005).............................................157
Programa colar.......................................158
Planificarea calendaristic anual.....................................163
Proiectarea unitilor de nvare......................................164
EDUCAIE MUZICAL ( autor : Maria Drgan, Editura Sigma)....................................................................173
Programa colar......................................174
Planificarea calendaristic anual.....................................179
Proiectarea unitilor de nvare......................................180
EDUCAIE PLASTIC.........................................185
Programa colar......................................186
Planificarea calendaristic anual.....................................189
Proiectarea unitilor de nvare......................................190
EDUCAIE TEHNOLOGIC.......................................197
Programa colar..................................198

Planificarea calendaristic anual.....................................204


Proiectarea unitilor de nvare......................................205
EDUCAIE FIZIC.......................................216
Programa colar..................................217
Planificarea calendaristic anual.....................................................................................................223
Proiectarea unitilor de nvare......................................................................................................227
DISCIPLINE OPIONALE :
LITERATURA PENTRU COPII- CLTORIE N LUMEA CRILOR :...............................235
Argument..................................236
Programa colar..................................237
Planificarea calendaristic ...............................................239
Standarde curriculare de performan...............................................................................................241
Modaliti de evaluare......................................................................................................................242
Bibliografie...................................242
Fia de avizare opional................................................................................................................243
EDUCAIE RUTIER.........................................................................................................................................244
Argument..................................245
Programa colar..................................246
Coninuturi.......................................................................247
Standarde curriculare de performan..............................................................................................248
Modaliti de evaluare .....................................................249
Bibliografie...................................250
Planificarea calendaristic................................................................................................................252
Proiectarea unitilor de nvare......................................................................................................255
Fia de avizare - opional..................................................................................................................260
PROIECTE DE LECIE :.....................................261
Limba i literatura romn....................................262
Matematic....................................280
tiine ale naturii...........................................290
Educaie civic..................................................................................................................................314
Educaie muzical.....................................................320
Educaie plastic...............................................................................................................................325
Educaie tehnologic.....................................332
Educaie fizic......................................337
Lista materialului didactic existent n coal (care poate fi folosit la clasa respectiv)..................................344
Lista materialului didactic propus a fi procurat prin mijloace proprii, prin sponsorizri....................................345
Bibliografie pentru lectura suplimentar ................346
ndrumri pentru citirea lecturilor.......................................................................................................................348
Fi de lectur......................................................................................................................................................349
CAPITOLUL III. EVALUARE........................................................................................................................351
DESCRIPTORI DE PERFORMAN.........................................352
a. Limba i literatura romn...................................352
b. Matematic...................................357
c. tiine ale naturii..............................................................................................................362
d. Educaie civic.................................................................................................................................365
e. Educaie muzical........................................................................................................368
f. Educaie plastic..................................371
g. Educaie fizic..........................................................373
-Criterii de evaluare...................................................................................................................380
-Fi pentru nregistrarea rezultatelor de la probele de evaluare...............................................382
h. Educaie tehnologic....................................384
Fi de evaluare permanent..........................................387
Fi de evaluare formativ la limba romn..........................................................................................................388
Grafic pentru evaluare sumativ.............................................................................................................................388
Grila de evaluare a copilului aflat n plasament.............................................389
Fi de apreciere sptmnal............................................390
Fi de apreciere comportamental............................................391

Fi de evaluare a evoluiei copilului..........................................392


Bilanul psiho-social al elevului..................................................................393
Ghid de notare Portofoliu.....................................................................................................................................394
Gril de observaie..................................................................................................................................................395
. TESTE DE EVALUARE........................................................396
-LIMBA ROMN...............................................................................................................................397
Teste de evaluare iniial.......................................................397
Teste de evaluare formativ...............................................................................................................407
Teste de evaluare sumativ................................................................................................................414
Texte pentru dictare...........................................................................................................................422
-MATEMATICA.....................................................................................................................................428
-Teste de evaluare iniial...................................................................................................................428
-Teste de evaluare formativ...............................................................................................................434
-Teste de evaluare sumativ................................................................................................................438
-TIINE ALE NATURII......................................................................................................................448
-Teste de evaluare iniial ...................................................................................................................448
-Teste de evaluare formativ.................................................................................................................450
-Teste de evaluare sumativ..................................................................................................................452
- EDUCAIE CIVIC.....................456
-Teste de evaluare iniial ...................................................................................................................462
-Teste de evaluare formativ.................................................................................................................463
-Teste de evaluare sumativ..................................................................................................................464
CAPITOLUL IV MANAGEMENTUL CLASEI............................................................................................468
CAIETUL PERSONAL AL NVTORULUI:............................................................................................469
- Sarcinile nvtorului....................470
- Postulate ale activitii nvtorului......................................................................................................471
Date generale despre colectivul clasei...................................................................................................472
Date generale privind familia.....................474
Alte date familiale......................476
Catalog de evaluare i notare.................................................................................................................477
Situaia elevilor cu cerine educaionale speciale.............................478
Oglinda clasei.................479
Organizarea pregtirii suplimentare elevilor..................481
Programe de pregtire suplimentar a elevilor capabili de performan................482
Plan de activiti consultaii................................................................................................................483
Programe de pregtire suplimentar pentru elevii cu deficiene i plan de msuri....................484
Responsabilitile elevilor n colectiv....................485
Situaii statistice pe anii de studiu..........................................................................................................486
Evoluia general a elevului n ciclul primar.............491
Situaia cu elevii care se evideniaz n cadrul grupului....................492
Situaia cu elevii care ntmpin dificulti la nvtur.......................492
Situaia cu elevii care au aptitudini speciale i interese deosebite.....................493
Caracterizarea clasei..............494
Fia elevului..........................................................................................................................................495
Situaia manualelor colare...................................................................................................................496
Situaia participrii la viaa colectivului................499
Situaia rezultatelor la nvtur..............500
Cauze ale insuccesului colar................501
Situaia elevilor distini la olimpiade i concursuri.......................502
Situaia recompenselor date elevilor..........................503
Situaia sanciunilor date elevilor..........................504
Situaia elevilor-problem.....................................................................................................................505
Msuri ntreprinse pentru a remedia situaia elevilor-problem...............................................506
Fia de nregistrare a comportamentelor observabile ale elevului........................................................507
Fia de caracterizare psihopedagogic..................................................................................................508
Fia de observaie asupra elevului.........................................................................................................513

Raport final privind evoluia elevului....................................................................................................517


Adres ctre ISJ pentru efectuarea excursiilor colare..........................................................................518
Adres ctre ISJ cu planul excursiei..........................519
Proces-verbal pentru instruirea elevilor care merg n excursii..............................................................520

REGULAMENTUL DE ORDINE INTERIOAR:...........................................................................................521


Norme de protecia muncii.....................................................................................................................522
Proces-verbal pentru prelucrarea normelor de protecie.......................................................................523
Proces-verbal pentru prelucrarea normelor igienico-sanitare................................................................525
Proces-verbal pentru prelucrarea normelor de protecie i paz mpotriva incendiilor.........................527
Proces-verbal pentru prelucrarea normelor i regulilor de circulaie pentru pietoni.............................529
Regulile clasei........................................................................................................................................531
Valori i atitudini...................................................................................................................................532
Din secretele succesului la nvtur....................................................................................................533
Regulamentul de bun purtare...............................................................................................................534
ACTIVITILE CU PRINII:.......................................................................................................................535

Regulamentul de organizare i funcionare a unitilor de nvmnt preuniversitar......................536


Atribuiile comitetului de prini...........................................................................................................538
Tabel nominal cu comitetul cetenesc de prini.....................539
Tematica edinelor cu prinii..............................................................................................................540
Proces-verbal la edinele cu prinii.....................................................................................................542
Lectorate cu prinii:
1. Probleme organizatorice: septembrie 2011......................................542
2. Comunicarea relaional: octombrie 2011...........................................544
3. coala i familia: noiembrie 2011...................................546
4. Tendine greite n educarea copiilor de ctre prini: decembrie 2011...................550
5. Succesul i insuccesul colar: ianuarie 2012.............................553
6. Pedepse i recompense: februarie 2012..........................556
7. Programul de munc al colarului: martie 2012..........................560
8. Pericolul stresului la o vrst fraged: aprilie 2012........................564
9. Recapitulrile finale: mai 2012................................568
10. Vine vacana mare: iunie 2012....................................570
Chestionar pentru prini........................................................................................................................572
Modele de ntiinri /comunicri adresate n scris prinilor........................573
Scrisoare informativ pentru prini...........................578
Forme de colaborare cu familia..........................579
Situaia vizitelor la domiciliu..........................580
tim s fim prini?..................................581
10 pai pentru mbuntirea relaiei printe-copil...............................................................................582
Un cod de via...................................583
Deschide-te spre copilul tu!...............................584
Diplome pentru prini............................................................................................................................585

CAPITOLUL V - FORMARE CONTINU.....................................................................................................589


Calendarul activitilor pentru anul colar curent...................................................................................................590
Materiale metodice..................................................................................................................................................590
Lista articolelor publicate........................................................................................................................................591
CAPITOLUL VI - ACTIVITI EXTRACURRICULARE.........................................................................592
Programul activitilor extracurriculare..................................................................................................................593
Regulamentele unor concursuri colare..................................................................................................................597
Tabele nominale cu elevii propui a participa la diferite cursuri...................................................597
Situaii privind participarea i rezultatele obinute de elevi la diferite concursuri............................................598

CAPITOLUL VII ALTE MATERIALE...........................................599


CURRICULUM ADAPTAT:...............................................600
Limba i literatura romn..............................................600
Matematic..............................................603
Program de intervenie personalizat.....................................................................................................................605
METODE MODERNE DE PREDARE-NVARE.......................607
SERBRI COLARE......................614
- Mo Crciun cel bun i drag!.................................................................615
- Mam bun, mam minunat!...............................................................621
- Invitaie n poiana fermecat..................................................................630
- Ridichea uria.........................................................................................635
- Capra cu trei iezi......................................................................................639
MODELE DE DIPLOME...........................................647
BIBLIOGRAFIE......................655

Portofoliul nvtorului clasa a III-a, conceput n


aceast form, reprezint un util i facil instrument de lucru
pentru nvtor i pune la dispoziia celor care doresc s l
foloseasc o varietate de instrumente curriculare programe,
planificri calendaristice, proiectare curricular, evaluare, tot ce
cuprinde managementul unei clase, modele de diplome, serbri
colare, etc.
n realizarea lui am pornit de la legislaia n vigoare care
reglementeaz munca nvtorului n coal i m-am raportat
permanent la indicaiile metodice cuprinse n literatura
pedagogic i psihologic, literatur care vizeaz metodologia
activitii educative.
In acest portofoliu sunt prevzute variante pentru consemnarea, pe ct posibil, a tuturor aspectelor muncii educative, iar
pentru a dobndi operativitate i pentru a fi completat cu uurin,
se ofer puncte de sprijin pentru fiecare aspect al muncii
educative.

Autoarea

STRUCTURA PORTOFOLIULUI NVTORULUI


Profesiunea de nvtor cere celui ce o exercit caliti i capaciti diverse : dragoste
de munc, credin n ceea ce face, entuziasm, dragoste pentru copii, devotament, indulgen
mpletit cu fermitate, echilibru intelectual, curiozitate, gustul observaiei, sim critic i
luciditate, nevoia de nnoire.
n contextul reformei educaiei se vorbete despre standarde profesionale, despre
criterii de calitate i cantitate a prestaiei s devin ct mai eficient.
MAPA NVTORULUI

este un instrument de eficientizare a muncii nvtorului pentru c :


-

permite pstrarea i organizarea materialelor astfel nct acestea s fie


operaionale ;

oblig la o munc de calitate, de responsabilitate i rigoare profesional;

d posibilitatea nvtorului s-i manifeste iniiativa, creativitatea n completarea,


reorganizarea i actualizarea materialelor din map ;

ofer posibilitatea diminurii stresului, a emoiilor provocate de inspeciile inopinate,


dac este inut la zi ;

permite evaluatorului (director, metodist, inspector) o apreciere just cu prilejul


inspeciilor, acordrii calificativelor, a salariilor de merit etc.

MAPA NVTORULUI TREBUIE S CUPRIND URMTOARELE:

o Curriculum vitae actualizat


o Dosarul cadrului didactic
o Fia personal
o Fia de evaluare anual
o Raport de autoevaluare

Structura anului colar

Schema orar

Orarul (cei care lucreaz cu clase simultane vor ntocmi orarul astfel nct s rezulte
modul de cuplare a disciplinelor; pe orar se vor specifica orele de desfurare a
leciilor);

Programe colare;
9

Programe pentru disciplina opional (aprobate de inspectoratul colar) ;

Planificarea calendaristic ;

Proiectele unitilor de nvare ;

Proiecte didactice ;

Lista materialului didactic existent n coal (care poate fi folosit la clasa respectiv) ;

Lista materialului didactic propus a fi procurat prin mijloace proprii, prin


sponsorizri ;

Lista lecturii suplimentare.

Descriptori de performan;

Caiet de evaluare (se nregistreaz ritmic calificativele, conform obiectivelor


prevzute de programa colar) ;

Teste de evaluare (iniiale, sumative, rezultate obinute, concluzii, msuri de


ameliorare) ;

Evaluarea alternativ (titlurile proiectelor, portofoliilor realizate de elevi) ;

Fie de evaluare formativ, fie de lucru;

Programe de pregtire suplimentar a elevilor capabili de performan, a elevilor


care ntmpin dificulti n nvare (obiective, coninuturi, modaliti de
realizare) ;

Fiele de asistene efectuate la ore (interasistene, asistene la activiti n cadrul


comisiilor metodice, cercurilor pedagogice, schimburilor de experien, inspecii
speciale) ;

Fie cu nregistrarea rezultatelor evalurilor la educaia fizic ;

Statistici privind rezultatele la nvtur la sfritul semestrului, a anului colar.

Caietul

personal

al

nvtorului

(se

nregistreaz

observaiile

asupra

comportamentului elevilor n cei 4 ani);


-

Fie psihopedagogice se completeaz n clasa a IV-a ;

Tabelele nominale cu elevii care au nevoie de pregtire suplimentar ;

Dosarul privind protecia elevilor (procese verbale, materiale prezentate) ;

Dosarul privind oferta de discipline opionale (lista disciplinelor propuse, procese


verbale, tabele nominale etc.) ;

Dosarul privind activitatea cu prinii (graficul activitilor, materiale prezentate,


procese verbale, tabelul nominal cu membrii comitetului de prini, materiale
informative trimise prinilor etc.) ;

Instrumente de evaluare pentru cunoaterea copiilor ;

Tabele nominale cu predarea primirea manualelor colare ;


10

Regulamentul de ordine intern;

Monitorizarea elevilor care au trecut n ciclul urmtor;

Situaii privind proiecte personale cu finanare din sponsorizri.

Calendarul activitilor pentru anul n curs (cuprinde toate sarcinile, activitile pe


care nvtorul le are n vedere, cu termene: ntocmirea planificrii, a proiectelor
unitilor de nvare, participri cu referate, informri, lecii la consiliile
profesorale, comisii metodice, cercuri pedagogice, schimburi de experien, sesiuni de
referate metodico tiinifice, activiti extracurriculare, cursuri de formare,
lectorate cu prinii). Pe msur ce termenele stabilite sunt depite, la rubrica
Observaii se consemneaz dac sarcinile propuse s-au realizat (performane).

Diferite materiale metodice primite de la M.E.C.T., I.S.J., preluate din literatura de


specialitate, de la ali colegi, elaborate personal (care sunt utile n diferite momente
ale activitii).

Lista articolelor publicate n reviste de specialitate, a lucrrilor publicate.

Programul activitilor extracurriculare;

Regulamentele unor concursuri colare;

Tabele nominale cu elevii propui a participa la diferite cursuri;

Situaii privind participarea i rezultatele obinute de elevi la diferite concursuri.

Fia postului;

Contractul individual de munc

Materialele propuse pot fi grupate pe dosare i inute ntr-un biblioraft (va exista i un opis
care inventariaz materialele existente), astfel nct acestea s fie actualizate la nevoie, s
poat fi introduse altele.
nvtorii nu trebuie s realizeze aceast map pentru a fi vzut, verificat de
evaluatori, ci din dorina de a face ca activitatea s aib finalitatea dorit : creterea calitii
activitilor desfurate cu elevii i a nivelului pregtirii acestora.
(Consiliul pentru standarde ocupaionale i atestare, nvtor, Standard ocupaional, Bucureti 2002)

11

Curriculum vitae
Dosarul cadrului didactic
Fia personal
Fia postului
Declaraie
Declaraie pe propria rspundere
Declaraia contribuabilului
Fia de evaluare anual
Raport de autoevaluare

12

Curriculum vitae
Europass
Informaii personale
Nume / Prenume
Adres(e)
Telefon(oane)

Mobil:

Fax(uri)
E-mail(uri)
Naionalitate(-ti)
Data naterii
Sex
Locul de munc vizat /
Domeniul ocupaional

Experiena profesional

Perioada

Funcia sau postul ocupat

13

Activiti i responsabiliti
principale

Numele i adresa
angajatorului

Tipul activitii sau sectorul


de activitate
Educaie i formare

Perioada

Calificarea / diploma
obinut

Disciplinele principale
studiate / competene
profesionale dobndite
Numele i tipul instituiei de
nvmnt / furnizorului
de formare

Nivelul n clasificarea
naional sau internaional
Aptitudini i competene
personale

Limba(i) matern(e)
Limba(i) strin(e)
cunoscut(e)
14

Autoevaluare
Nivel european (*)

nelegere
Ascultare
Citire

Vorbire
Participare la Discurs oral
conversaie

Scriere
Exprimare
scris

Limba
Limba
(*) Nivelul Cadrului European Comun de Referin Pentru Limbi Strine
Competene i abiliti
sociale
Competene i aptitudini
organizatorice

Competene i aptitudini
tehnice
Competene i aptitudini de
utilizare a calculatorului
Competene i aptitudini
artistice
Alte competene i
aptitudini
Permis(e) de conducere
Informaii suplimentare
Anexe

15

DOSARUL CADRULUI DIDACTIC

1. copie legalizat dup diplom


2. copie legalizat dup foaia matricol
3. copie dup gradele didactice obinute
4. copie dup actele de stare civil: natere, B.I./C.I, cstorie, hotrre de
divor, natere copii
5. copii dup diplome specializri, certificate de perfecionare
6. adeverin de la medic cu specificarea apt pentru nvmnt
7. declaraie pe propria rspundere c nu prezentai niciuna dintre
afeciunile prezentate n Anexa 1 din Ordinul 4840/2005
8. dosar de plastic cu guri
9. folii protectoare
10. copie dup carnetul de munc, conform cu originalul
11. declaraia contribuabilului cu privire la datele pentru copiii aflai n
ntreinere
12. decizia de numire i meninere a calitii de cadru didactic angajat

16

FIA PERSONAL
Numele, iniiala tatlui, prenumele......................................................
CNP.....................................................................................................
Data i locul naterii............................................................................
Studii....................................................................................................
Anul absolvirii.....................................................................................
Specialitatea principal i secundar....................................................
Grad didactic........................................................................................
Ultimul curs de perfecionare, anul i specialitatea................................
Limbi strine cunoscute.........................................................................
Modul de ncadrare (titular, suplinitor, cumul, etc)............................
Vechime n munc/vechime n nvmnt............................................
Starea civil/nr. copii/ nr. copii aflai n ntreinere pentru care beneficiai de
deducere suplimentar.....................................................
Domiciliul..............................................................................................
Telefon/ E-mail.....................................................................................
Casa de asigurri de sntate.................................................................

Data,
..............

Semntura,
....................................

17

Unitatea de nvmnt: _____________________________


Catedra ________________________

FIA POSTULUI
Personal didactic
Numele i prenumele _________________________________________
A. Activiti normate n statul de funciuni
I. Activiti de predare, inclusiv pregtirea acestora
a) Module de curs pentru formarea continu;
b) Cursuri pentru dobndirea de competene suplimentare (master, doctorat, postuniversitar,
postliceal);
c) ndrumarea activitii de practic pedagogic;
d) Planificarea activitilor de predare prin:
Identificarea obiectivelor operaionale specifice disciplinei i grupei de vrst, gradul de
interes al clasei i resursele colii;
Stabilirea activitilor didactice individuale, de grup, sau cu ntreaga clas, n funcie de
disciplina i caracteristicile grupei de vrst, gradul de interes al clasei i resursele colii;
Stabilirea activitilor prin care se asigur atragerea interesului elevilor i motivarea acestora;
Identificarea elevilor cu aptitudini deosebite i a celor cu dificulti de nvare;
Asigurarea integrrii obiectivelor operaionale proprii cu atingerea obiectivelor stabilite prin
Curriculum naional;
Analizarea i utilizarea corect a informaiilor privind progresul elevilor n atingerea
obiectivelor operaionale;
e) Predarea i managementul clasei:
Asigur predarea eficient la nivelul ntregii clase, pentru elevii cu aptitudini speciale i cei cu
deficiene, astfel nct s fie atinse obiectivele stabilite;
Monitorizeaz progresul elevilor i ofer feedback pentru asigurarea fundamentrii
cunotinelor specifice disciplinei;
Stabilete i menine o atmosfer propice dezvoltrii elevilor i atingerii obiectivelor
operaionale;
Stabilete o relaie pozitiv profesor-elev i menine la un standard ridicat de disciplin i
comportament social;
Utilizeaz metode de predare care asigur meninerea interesului elevului asupra disciplinei i
subiectelor specifice prin:
stimularea curiozitii elevilor;
manifestarea interesului propriu asupra subiectelor predate;
meninerea motivaiei elevului;
structura corect i clar a informaiilor i punctarea aspectelor eseniale la fiecare
lecie;
utilizarea corect a terminologiei specifice
oferirea de instruciuni i demonstraii clare la aplicaiile practice;
utilizarea de ntrebri care s susin focalizarea elevilor pe subiectele n discuie;
acordarea unei atenii speciale greelilor i nelegerii eronate sau dificile din partea
elevilor;
ascultarea activ i atent a elevilor;
18

utilizarea echilibrat a manualelor i altor surse de informare;


exploatarea ocaziilor de meninere a elevilor la un standard corespunztor de
cunoatere i utilizare a limbii romne;
asigurarea de anse egale pentru toi elevii;
autoevaluarea cu discernmnt i utilizarea oricrui mijloc de dezvoltare
profesional proprie;
utilizarea cabinetului AEL pentru predarea informatizat.
Susinerea dezvoltrii la un standard ridicat a comportamentului moral i social al elevilor;
Proiectarea i conducerea activitilor extracurriculare;
Asigur meninerea relaiei familie-coal prin:
1. Informarea corect i obiectiv, periodic a familiei;
2. Consilierea familiei cu privire la programul de via al elevului, modalitatea de susinere a
elevului n efortul su de a nva, modalitile de supraveghere i control ale elevilor.
ndrumare i consiliere elevi;
Relaia cu prinii elevilor.
II. Activiti de evaluare
a) Evaluarea n cadrul modulelor de curs pentru formare continu;
b) Evaluarea n cadrul cursurilor de dobndire de competene suplimentare (master, doctorat,
postuniversitar, postliceal);
c) Evaluare n cadrul activitilor didactice i de formare continu la toate formele de nvmnt;
d) Evaluarea n cadrul activitilor complementare:
Tematic;
Bibliografie;
Subiecte;
Corectur;
Contestaii;
Organizare examene;
Supraveghere probe scrise;
e) Utilizeaz rezultatele evalurii pentru mbuntirea demersului didactic;
f) Monitorizeaz progresul elevilor prin activitatea acestora la clas i urmrirea efecturii temelor
de cas, i oferta de feedback ;
g) nregistreaz sistematic rezultatele evalurilor i le utilizeaz pentru:
1. Verificarea progresului elevilor n dobndirea i fundamentarea cunotinelor i
deprinderilor, i pentru ameliorarea demersului didactic;
2. Raportarea rezultatelor elevilor ctre prini i susintori;
h) Utilizeaz diferite forme de evaluare corespunztoare scopurilor i obiectivelor propuse sau a
celor impuse prin Curriculum naional.
III. Activitatea de pregtire metodic i alte activiti n interesul nvmntului
a) Participarea la conferine, simpozioane, congrese organizate n domeniul de activitate sau
interdisciplinar;
b) Organizarea de schimburi de experien;
c) Elaborarea de manuale, culegeri de probleme i teste i alte materiale didactice;
d) Participarea la programe internaionale.

III. Alte activiti n cadrul colii


a) Proiectarea i conducerea activitilor extracurriculare;
b) Atribuii specifice n cadrul colii (comisii).
19

B. Norma didactic

Director:
Responsabil catedr:..
Cadru didactic: ..
Data:

20

DECLARAIE

Subsemnatul (a)..........................................................................., cadru


didactic la................................................................................., declar pe propria-mi
rspundere c nu m aflu n nicio situaie de incompatibilitate de ordin medical
cu bolile prevzute n Anexa Ordinului Nr.4840/2005:
a) inaptitudine profesional de natur psiho-comportamental
1. episoade acute ale bolilor psihotice
2. deteriorri cognitive, indiferent de etiologie
3. tulburri severe de comportament datorate bolilor medicale,
inclusiv cele care pot nsoi tulburrile de identitate, de gen i
preferin sexual, precum i cele datorate consumului de
alcool/substane active
b) afeciuni neurologice:
1. tulburri de vorbire care mpiedic activitatea didactic:
balbism foarte grav, afazie
c) boli transmisibile n evoluie pn la vindecare, inclusiv starea de
purttor pn la sterilizare:
1. TBC evolutiv

Data,
...................

Semntura,
.......................................

21

DECLARAIE PE PROPRIA RSPUNDERE


a persoanelor aflate n ntreinerea contribuabilului

Subsemnatul (a).........................................................domiciliat () n
localitatea....................................................str....................................,nr.............,
bl............., .sc........, ap............, sectorul......................., judeul............................,
CNP................................................. , declar pe propria rspundere c datele menionate mai sus sunt
reale, cunoscnd c falsul n declaraii se pedepsete conform legii.
I.

Persoana care contribuie la ntreinerea mea i pentru care sunt de

acord s beneficieze de coeficientul de deducere personal suplimentar pentru ntreinerea mea,


conform prevederilor Ordinului nr. 1016/2005
Numele i prenumele................................................................
CNP...........................................................................................
Gradul de rudenie......................................................................
II.

La data declaraiei realizez un venit n sum de..........lei/lun, reprezentnd


.....................

M oblig s anun de ndat persoana prevzut la pct. I, n cazul n care


vor interveni schimbri n situaia venitului realizat.

Data,
..................

Semntura,
............................................

22

DECLARAIA CONTRIBUABILULUI
Subsemantul (a)......................................................................................salariat ()
la .............................................................................................., avnd n vedere prevederile art.3 din
Ordinul 1016/18.07.2005 privind aprobarea deducerilor personale pentru contribuabilii care
realizeaz venituri din salarii, la funcia de baz, ncepnd cu luna iulie 2005 n vederea stabilirii
deducerilor personale suplimentare pentru persoanele aflate n ntreinerea mea , prin prezenta
declar pe propria rspundere c datele menionate mai jos sunt reale i corespund situaiei actuale,
cunoscnd faptul c falsul n declaraii se pedepsete conform legii.
M oblig s anun angajatorul n termenul legal n cazul n care vor interveni schimbri n
situaia comunicat i s prezint actele justificative.
I. Datele personale ale angajatului:
Numele i prenumele................................................................CNP..................................
Domiciliul: localitatea..................................................,str................................., nr............., bl.........,
sc.........., ap................., sector............................., judeul.......................................
II.Date pentru copii (minori) aflai n ntreinerea subsemnatului (ei) conform nelegerii cu
soia (soul):
Nr.
Numele i prenumele copilului
CNP
Handicapul
crt.
A
G

Se va anexa adeverina de la angajatorul celuilalt so sau declaraia pe propria


rspundere a acestuia c nu beneficiaz de deducere suplimentar pentru acel copil.
III.Date pentru persoanele aflate n ntreinere (soul/soia, copiii, alii, etc)
1. Numele i prenumele.......................................................,.CNP............................,
venitul persoanei aflate n ntreinere................................lei/lun, invalid gradul I sau II, ori cu
handicap grav sau accentuat..................., data de la care este n ntreinere................
2. Numele i prenumele.......................................................,.CNP............................,
venitul persoanei aflate n ntreinere................................lei/lun, invalid gradul I sau II, ori cu
handicap grav sau accentuat..................., data de la care este n ntreinere................
3. Numele i prenumele.......................................................,.CNP............................,
venitul persoanei aflate n ntreinere................................lei/lun, invalid gradul I sau II, ori cu
handicap grav sau accentuat..................., data de la care este n ntreinere................
4. Numele i prenumele.......................................................,.CNP............................,
venitul persoanei aflate n ntreinere................................lei/lun, invalid gradul I sau II, ori cu
handicap grav sau accentuat..................., data de la care este n ntreinere................
Data,
.................................

Semntura,
.......................................

23

coala .............................
Vizat ,
Responsabil comisie metodic

FISA

DE EVALUARE A CADRELOR DIDACTICE


- INVATAMANT PRIMAR Anul scolar : .
Numarul fisei postului :.
Numele si prenumele cadrului didactic: ......................................................................

Domenii ale
evaluarii

I.Proiectarea
eficienta a
curricumuluiMaxim-15
puncte
Minim 13 p
pentru FB
Minim 11 p
pentru B
Minim 8p
pentru S

Criterii de performanta /
indicatori de performanta
aferenti fiecarui criteriu

a) Fundamentarea proiectarii
didactice pe achizitiile anterioare
de invatare ale elevilor
-analiza rezultatelor obtinute la
evaluarea initiala /masurile de
ameliorare /dezvoltare.
-analiza rezultatelor obtinute la
evaluarile semestriale/masurile de
ameliorare /dezvoltare ce se
impun
-analiza rezultatelor evaluarii
anuale.
b) Asigurarea caracterului
aplicativ al proiectarii
curriculare
-existenta in documentele
invatatorului a planurilor de lectii
/proiectarea unitatilor de invatare
-compararea periodica a
continuturilor proiectate cu cele
realizate si replanificarea acestora
conform situatiei reale
-gradul de utilizare a resurselor

Punctaj
maxim
al
criteriu
lui
3
1

1
1
3
1

1
1
24

AutoEvaluare Evaluare
evaluare colegiala C.A.

Punctaj
Final /
Calificativ
C.A.

materiale aflate la dispozitie in


unitate

II.Realizarea
curriculumului

Maxim- 30
puncte

c)Respectarea reglementarilor
legale in vigoare privind
continutul si forma
documentelor de proiectare.
-corelarea strategiilor didactice cu
coninuturile i obiectivele
activitilor
-alegerea manualelor i
materialelor auxiliare adaptate
profilului colectivelor de elevi
-adaptarea situaiilor de lucru la
coninuturi, n funcie de
specificul colectivelor de elevi
d)Fundamentarea proiectarii
curriculare pe rezultatele
evaluarilor nationale si locale.
-cunoaterea rezultatelor
evalurilor propriilor elevi si
raportarea proiectarii curriculare
la aceste rezultate
-probarea preocuprii cadrului
didactic pentru ameliorarea
acestor rezultate
-conceperea unor strategii
adecvate, n concordan cu
nivelul achiziiilor anterioare i cu
performanele elevilor
e)Adaptarea la particularitatile
geografice , demografice,
economice, sociale si culturale
ale comunitatii in care
functioneaza unitatea de
invatamant.
-existenta in proiectarea unitatilor
de invatare a resurselor materiale
care sprijina procesul de invatare
al elevilor cu situatii financiare
precare, asistati social, cu CES,
promovand egalitatea de sanse.
-gradul de reflectare a
particularitilor geografice,
demografice, etnice, sociale,
economice i culturale ale
comunitii n care funcioneaz
unitatea colar n conceperea i
proiectarea CD-urilor.
a)Utilizarea metodelor active
(care presupun activitatea
independenta a educabilului ,
individual sau in grup ) in
activitatile de invatare.
-selectarea si utilizarea metodelor
active in functie de competentele
propuse si particularitatile
individuale si de grup (
evidentiate prin: observarea

1
1
2
3

25

Minim 24 p
pentru FB
Minim 21 p
pentru B
Minim15 p
pentru S

lectiilor, chestionare aplicate


elevilor)
-diseminarea rezultatelor n cadrul
activitilor metodice, prin sesiuni
de comunicri sau prin publicaii
b)Adaptarea limbajului la
nivelul achizitiilor anterioare ale
elevilor
-capacitatea de folosire a
limbajului specific; consecventa
in utilizarea terminologiei
specifice invatamantului primar.
-adaptarea limbajului /metodelor
de comunicare n funcie de
particularitile de vrst i
individuale ale elevilor
c)Utilizarea manualelor, a
auxiliarelor curriculare
autorizate si a bazei logistice
existente in unitatea de
invatamant.
-selectarea manualului i a
auxiliarelor n concordan cu
nivelul de pregtire a elevilor
-evidena manualelor i a modului
de pstrare al acestora
-utilizarea sistemului integrat
AEL, a mijloacelor existente
(laboratoare, cabinete,
materialelor didactice ,etc.);
integrarea rationala a auxiliarelor
in demersul didactic
d)Utilizarea experientei
individuale si a achizitiilor
anterioare de invatare a elevilor
-evidena elevilor cu nevoi
speciale i a celor capabili de
performan
-activitate difereniat / activitate
de grup pentru dezvoltarea
abilitilor de formare;
dezvoltarea in randul elevilor a
capacitatii de a culege si de a
structura informatiile;
-activitate suplimentar pentru
performan,
remedial/recuperare pentru elevii
cu nevoi speciale.
e)Furnizarea de feed back si
informarea sistematica a
elevilor si, dupa caz, a parintilor
in privinta progresului scolar
realizat
-ritmicitatea notrii i a informrii
elevilor si a familiilor lor cu
privire la rezultatele obinute
-calitatea i periodicitatea
comunicrii cu familia ;
capacitatea de a recepiona

1
2
1

1
1
1

3
1
1

1
1
26

informaiile transmise de prini


-prezenta in proiectarea didactica
a fiselor de progres scolar / a
secventelor de motivare a
rezultatelor evaluarii.
f)Realizarea majoritatii
obiectivelor curriculare in
timpul activitatilor scolare a
educabililor.
-capacitatea de a stabili obiective
operaionale n termeni de
performan
-reflectarea n proiectarea
didactic a corelrii strategiei
coninuturilor cu accesibilitatea
informaiilor transmise
-gradul de implicare/participare la
activiti auxiliare (concursuri,
olimpiade, sesiuni tiinifice etc.)
care conduc la realizarea
obiectivelor curriculare .
g)Punctualitate si realizarea
intocmai si la timp a
activitatilor planificate
-consecven n completarea
condicii de prezen
-punctualitate in predarea
documentelor scolare
-concordana dintre planificare i
subiectul leciilor asistate de
director, responsabilul comisiei
metodice/respectarea termenelor
prevazute in planificarea
activitatilor
h)Asigurarea caracterului
aplicativ al cunostintelor predate
-reflectarea n proiectarea
didactic a preocuprii pentru
legarea coninuturilor de realitate,
de practic
-gradul de utilizare n lecii a
materialelor i mijloacelor de
nvmnt (laboratoare,
cabinete,materiale didactice,etc.)
specifice invatamantului primar.
-capacitatea de a selecta i folosi
mijloace de instruire, tehnici de
lucru i metode activ-participative
i)Respectarea indicatiilor
metodice asociate documentelor
curriculare in uz
-indicarea documentelor
reglementative utilizate n
proiectarea didactic (program,
lege, ordin al unui for superior,
regulamente, precizri din
consftuirile cadrelor didactice,
cercurile pedagogice)

1
1

3
1
1
1

3
1

1
3
1

27

-existena avizului responsabilului


comisiei metodice / catedrei /
inspectorului de specialitate sau
conducerii colii pe fiecare din
documentele de proiectare sau
planificare didactic
-gradul de nsuire a
recomandrilor metodice fcute n
cadrul asistenelor/inspeciilor de
specialitate
j)Adaptarea metodologiei
1
didactice la particularitatile
geografice , demografice,
economice, sociale si culturale
ale comunitatii in care
functioneaza unitatea de
invatamant.
-reflectarea acestor particulariti
att n proiectarea didactic de
specialitate ct i n proiectarea
curricular a opionalelor (CD,
CDL)
-implicarea/participarea cadrului
didactic la activitile specifice
comunitii locale ; preocuparea
cadrului didactic pentru
emanciparea grupurilor
defavorizate din comunitatea n
care funcioneaz unitatea de
nvmnt
k)Respectarea tuturor
2
prevederilor legale privind
drepturile copilului si drepturile
omului.
-iniierea / participarea la cel
puin o activitate educativ legat
de cunoaterea / respectarea
drepturilor copilului / omului
-reflectarea n proiectarea
activitilor educative a
colaborrii cu consilierul educativ
si membrii catedrei .
l)Acordarea unui respect egal
2
tuturor educabililor , indiferent
de mediul de provenienta ,
capacitatea de invatare si
rezultatele obtinute.
-preocuparea cadrului didactic
pentru cunoaterea grupurilor de
educabili i
depistarea/cunoaterea cazurilor
care necesit abordri speciale ;
alegerea strategiilor optime,
adaptate fiecrui caz special de
educabil
-conlucrarea invatatorului cu
consilierul psihopedagog din
unitatea de nvmnt sau cu
instituiile specializate ;

0,5

0,5

28

capacitatea de integrare a tuturor


educabililor fr discriminare.

III. Evaluarea
rezultatelor
invatarii

Maxim -20
puncte
Minim 16 puncte
pentru FB
Minim 14 puncte
pentru B
Minim 10 puncte
pentru S

a)Evaluarea continua si notarea


conform reglementarilor legale
si standardelor nationale in
vigoare.
- utilizarea eficient a evalurii
iniiale, a celor de progres i
finale,precum si analiza
rezultatelor evaluarii
-existenta notarii ritmice
(existenta numarului minim de
calificative, conform numarului
de ore alocate disciplinei, la 1
ora= 3 calificative , la restul -nr.
ore +1= nr. calificative)
-selectarea i aplicarea
tehnicilor/instrumentelor
alternative de evaluare adecvate
coninuturilor; preocupare pentru
promovarea n rndul elevilor a
unui sistem de autoevaluare,
respectiv de evaluare ntre colegi.
b)Asigurarea transparentei
criteriilor si a procedurilor de
evaluare.
- elaborarea
indicatorilor/criteriilor generale
de evaluare orala, evaluare scrisa
a elevilor / evaluare prin aplicatii
practice;
- elaborarea procedurilor de
evaluare continua / sumativa ;
orala / scrisa / practica
-informarea/ elevilor si a
parintilor privind criteriile si
procedurile de evaluare ;
stabilirea i aplicarea de msuri
de ameliorare/dezvoltare n urma
evalurilor .
c) Evaluarea satisfactiei
beneficiarilor de educatie
conform procedurilor stabilite
la nivelul unitatii de invatamant.
-participarea la elaborarea si
aplicarea chestionarelor privind
satisfactia elevilor/parintilor in
raport cu activitatea
invatatorului .
-consemnarea rezultatelor
chestionarelor aplicate elevilor i
prinilor privind satisfacia sau
randamentul activitii didactice.
-oferirea feed-back-ului obinut
din evaluarea elevilor ctre CA,
CEAC, colegii de catedr sau
comisie metodic
-gradul de implicare/colaborare

3
1

3
1

1
1

1
29

cu CEAC pentru evaluarea


satisfaciei beneficiarilor .
d)Inregistrarea activitatilor de
evaluare in conformitate cu
legislatia in vigoare.
-inregistrarea activitatilor de
evaluare in: planificari,
proiectarea unitatilor de invatare
-planificarea evaluarii
competentelor / alte evaluari
sumative
e) Comunicarea sistematica ,
catre beneficiarii de educatie, a
rezultatelor evaluarii.
- argumentarea calificativelor si
inscrierea acestora in carnetele
elevilor
-comunicarea rezultatelor elevilor
catre parinti ;
f)Promovarea autoevaluarii
elevilor.
-proiectarea activitatilor cu
caracter de autoevaluare sau interevaluare colegiala
-realizarea de sesiuni, concursuri,
prezentri sau expoziii cu
materiale produse de elevi,
participarea copiilor la jurizarea
lucrrilor.
a)Realizarea de activitati
extracurriculare care contribuie
direct la atingerea obiectivelor
IV.Realizarea
curriculare , ale dezvoltarii
activitatilor
personale , institutionale si
extracurriculare comunitare sau a celor propuse
de beneficiarii de educatie
-realizarea / participarea la
Maxim-10
activitati extracurriculare pentru
puncte
atingerea obiectivelor curriculare
(obiective din tematica OCV si /
sau tematica
invatamantului
Minim 9 p pentru primar ); existenta planurilor de
FB
activitatii (cel putin o activitate
/semestru)
- elaborarea / participarea la
Minim 7 p pentru proiecte, parteneriate educative:
B
coordonator, membru echipa
-realizarea de activitati
extracurriculare pentru atingerea
Minim5 p pentru obiectivelor de dezvoltare
S
personala a elevilor; pregatirea /
participarea cu elevii la
concursuri scolare , olimpiade si
festivaluri , etc.
b) Realizarea activitatilor
extracurriculare pe baza
documentelor proiective ale
unitatii de invatamant

2
1
1
2
1
1
4
2
2

2
1

30

- realizarea / participarea la
activitati si proiecte prevazute in
Planul managerial sau Planul
comisie educative ,conform
graficelor semestriale/ anuale ale
activitilor extracurriculare.
-ntocmirea documentelor
proiective specifice fiecrei
activiti propuse, precum si a
rapoartelor de monitorizare
/evaluare a activitatilor educative
extrascolare.
c)Asigurarea participarii
3
grupurilor tinta si realizarea
activitatilor extracurriculare pe
baza planificarii stabilite
-stimularea elevilor participani
prin acordarea de diplome, premii
-atragerea de sponsori pentru
susinerea activitilor
-ndrumarea i supravegherea
elevilor n desfurarea
activitilor extracurriculare
d)Utilizarea potentialului local
1
pentru cresterea atractivitatii
activitatilor extracurriculare si
comunitare.
- ncheierea unor parteneriate cu
instituiile publice locale pentru
desfurarea activitilor extracurriculare
-capacitatea de selectare i
folosire a mijloace de instruire,
tehnici de lucru i metode n
funcie de necesiti i posibiliti
a)Participarea la programele de
formare obligatorii stabilite la 5
nivel national sau local
-participarea la cursurile de
formare obligatorie, o dat la 5
ani ( 90 credite /5 ani);
-participarea la cursurile si
programele de formare continu
organizate de ISJ, CCD sau alte
instituii de specialitate;

V.Dezvoltarea
profesionala ,
activitatea
metodica si
stintifica
Maxim-15
puncte
Minim 13
pentru FB

Minim 11
pentru B

Minim 8 p pentru
S

1
1
1

0,5

0,5

2
2

-participarea la alte cursuri de


formare organizate pe plan
local/regional/MECTS.
b)Aplicarea
in
activitatea 5
didactica
a
rezultatelor
participarii
la
activitatile
metodice , stiintifice si de
dezvoltare profesionala.
-creterea procentului de
promovabilitate / a
performanelor fa de anul colar
precedent

31

VI. Contributia
la
activitatea
generala
a
unitatii
de
invatamant si la
promovarea
imaginii
acesteia.
Maxim- 10
puncte

-utilizarea in timpul leciei a unor


tehnici, metode i resurse
moderne achizitionate prin
participarea la activitatile de
formare continua/perfectionare
-conceperea de programe,
manuale, mijloace sau auxiliare
didactice ;
-diseminarea informatiilor
obtinute in urma cursurilor de
formare/perfectionare ,in cadrul
comisiilor metodice /consiliilor
profesionale
c)Participarea la activitatile
3
metodice si stiintifice stabilite la
nivel de catedra, unitate de
invatamant, localitate.
-participarea activa la activitatile
comisiei metodice, (la 2 absente
nemotivate nu se acorda niciun
punct);
-participarea la cercurile metodice
/ consfatuiri / simpozioane (la 1
absenta nemotivata la cercul
metodic nu se acorda niciun
punct);
-elaborarea i prezentarea
semestrial a cel puin unui
material sau o activitate metodic;
susinerea sau publicarea de
articole sau lucrri de specialitate.
d)Utilizarea
resurselor
informationale ale bibliotecii / 2
centrului de documentare si
informare si a surselor de
informatii disponibile.
-iniierea i aplicarea unor
proiecte n cadrul disciplinei de
utilizare a platformei AEL, a
bibliotecii din coal sau a CDIului .
-utilizarea soft-urilor
educaionale, a mijloacelor audiovizuale moderne , internet ,etc
a) Realizarea integrala si la timp
a atributiilor stabilite prin fisa 2,5
postului
-respectarea programului de lucru
si a atribuiilor prevzute n fia
postului ; realizarea portofoliului
personal al cadrului didactic i
actualizarea lui periodic
-gradul de implicare in realizarea
sarcinilor ca profesor de serviciu
;
-gradul de implicare ca membru
in diferite comisii de lucru ale
scolii /membru in comisiile de

1
1

0,5

1
32

Minim 9 p pentru
FB
Minim 7 p pentru
B
Minim 5 p pentru
S

lucru ale ISJ/CCD, etc...


b)Realizarea
comunicarii
formale si a schimbului de date
conform
legislatiei
si
procedurilor stabilite la nivelul
unitatii de invatamant si
completarea
documentelor
scolare , conform prevederilor
legale.
-instiintarea (informarea scrisa)
parintilor; realizarea situatiilor
solicitate de conducerea scolii,
responsabilii de comisie, serviciul
de contabilitate
-respectarea tuturor dispoziiilor
prevzute de lege, a dispoziiilor
ISJ, MECTS, Consiliu Local;
respectarea i aplicarea
procedurilor stabilite n cadrul
CEAC din coal ; completarea
documentelor colare conform
prevederilor legale .
c)Respectarea
integrala
a
regulamentelor interne si a
procedurilor stabilite la nivelul
unitatii de invatamant (inclusiv
din domeniul asigurarii calitatii).
-participarea la cel puin 90% din
edinele CP .
-popularizarea Regulamentului
Intern n cadrul colectivelor de
elevi, n rndul prinilor ;
respectarea ordinelor i legilor n
vigoare, a regulamentului intern ,
respectarea termenelor de
execuie.
-raportarea corect a datelor i
informaiilor solicitate de
comisiile din coal (CEAC)
d) Realizarea / participarea la
programe /
activitati de
prevenire si combatere a
violentei, a comportamentelor
nesanatoase
-initierea si realizarea de activitati
de prevenire si combatere a
violentei si de prevenire si
combatere a comportamentelor
nesanatoase in randul elevilor.
-implicarea i activarea elevilor i
a colegilor n aciuni de
combatere a violenei
/colaborarea cu organele i
instituiile abilitate n combaterea
i prevenirea violenei
e) Realizarea / participarea la
programe / activitati in spiritul
integrarii si solidaritatii

0,5

0,5

1,5

0,5
0,5

0,5
2

33

europene.
-implicare n
realizarea/desfurarea unor
activitati / proiecte/programe n
spiritul integrrii i solidaritii
europene
f) Respectarea sistemelor si a 1
procedurilor de sanatate si
securitate a muncii si de PSI
prevazute de legislatia in vigoare
pentru activitatile desfasurate in
tipul respectiv de organizatie.
-respectarea procedurilor de
securitate a muncii i de PSI ;
implicarea i participarea la
activitile specifice acestui
domeniu
g)Promovarea in comunitate a 1
activitatii unitatii de invatamant
si a ofertei educationale.
-participarea la : targul de oferte,
distribuirea in scoli a ofertei
scolare, promovarea in mass
media; implicarea/implementarea
a cel puin unui proiect
educaional promovat n
comunitate.
TOTAL

PUNCTAJ

100p

PUNCTAJ
Total puncte: 100
86-100 puncte, calificativ: FOARTE BINE
71-85 puncte , calificativ: BINE
61-70 puncte, calificativ: SATISFCTOR
0-60 puncte, calificativ: NESATISFCTOR
CALIFICATIVUL ACORDAT DE CONSILIUL DE ADMINISTRATIE...................................
Presedinte Consiliul de administratie
Director
.................................................

Lider de sindicat
.........................................................

CADRU DIDACTIC
Am luat la cunostinta azi..................
Calificativul acordat ..........................
Nume / prenume cadru didactic .....................................
Semnatura cadru didactic .....................

34

NOTA 1 : PREZENTA FISA DE EVALUARE POATE FI ADAPTATA LA SPECIFICUL SCOLII


IN FUNCTIE DE INDICATORII DE PERFORMANTA AFERENTI FIECARUI CRITERIU DE
PERFORMANATA , PRIN APROBAREA IN CONSILIUL DE ADMINISTRATIE AL SCOLII .
NOTA 2 :
1.- Fisa de evaluare este elaborata pe baza Criteriilor de performanta pentru evaluarea cadrelor
didactice din invatamantul preuniversitar , in conformitate cu Anexa la OMECI nr.4595/22.07.2009
2. -Indicatorii de performanta si punctajele aferente trebuie sa fie aprobati in Consiliul de
administratie al scolii
3.- Procedura de evaluare a cadrelor didactice ,in conformitate cu prevederile legale cuprinde:
- autoevaluarea
- evaluarea colegiala(in comisie ,catedra/metodica)
- evaluarea de catre Consiliului de Administratie
4. - Evaluarea cadrului didactic se realizeaza anual ,dupa incheierea anului scolar ,in doua
etape:
Completarea fisei de evaluare , de catre cadrul didactic respectiv
(autoevaluarea) , de catre seful direct (evaluarea
colegiala dupa caz , a responsabilului de comisie metodica ,sefului de catedra ,directorului adjunct ,etc) si
de catre directorul scolii .
Interviul de evaluare in fata Consiliului de administratie al scolii,in care
se va completa fisa finala de evaluare , prin
medierea diferentelor existente intre cele 3 aprecieri ; pe baza dovezilor prezentate ,se va stabili
calificativul final .
5. - Pentru fiecare etapa vor fi luate in considerare si rezultatele evaluarilor externe din perioada
analizata ( prin inspectie scolara,evaluare institutionala ) ,daca acestea exista.
6. Utilizarea fisei- acordarea calificativului ,se va realiza dupa cum urmeaza:
- Calificativul general foarte bine se acorda daca este obtinut calificativul foarte
bine la cel putin 4 domenii ( din care obligatoriu domeniul 2-Realizarea efectiva a
curriculumului ) si calificativul bine la celelalte domenii.
- Calificativul general bine se acorda daca este obtinut calificativul bine la cel
putin 4 domenii ( din care obligatoriu domeniul 2-Realizarea efectiva a curriculumului ) si
calificativul satisfacator la celelalte domenii.
- Calificativul general satisfacator se acorda numai daca este obtinut calificativul
cel putin satisfacator la toate domeniile.
- Calificativul general nesatisfacator se acorda numai daca este obtinut calificativul
nesatisfacator la cel putin un domeniu .
7. - Rezultatele evaluarii vor avea consecinte la nivelul salarizarii si al relatiilor de munca ,care vor
fi reglementate prin act administrativ separat.Ca rezultate asteptate ale procedurii de evaluare ,in
cadrul programelor de imbunatatire a calitatii stabilite la nivelul scolii ,se pot mentiona :
- stabilirea salarizarii;
- stabilirea planurilor individuale de remediere a punctelor slabe identificate ;
- recomandari privind dezvoltarea profesionala ulterioara ;
- aprecierea meritului didactic ;
8. - NU SE ACORDA NICIUN PUNCT IN EVALUARE DACA NU SE GASESC
DOVEZI ALE REALIZARII ACELUI INDICATOR DE PERFORMANTA.

35

Structura anului colar;


Calendar colar 2011-2012;
Schema orar;
Orarul (cei care lucreaz cu clase simultane vor ntocmi
orarul astfel nct s rezulte modul de cuplare a
disciplinelor; pe orar se vor specifica orele de desfurare a
leciilor);
Programe colare;
Programe pentru disciplina opional (aprobate de
Inspectoratul colar) ;
Planificarea calendaristic ;
Proiectele unitilor de nvare ;
Proiecte didactice ;
Lista materialului didactic existent n coal (care poate fi
folosit la clasa respectiv) ;
Lista materialului didactic propus a fi procurat prin
mijloace proprii, prin sponsorizri ;
Lista lecturii suplimentare.

35

Cursuri: luni, 12 septembrie 2011-vineri, 21octombrie 2011


Vacan : smbt, 22 octombrie- duminic, 30 octombrie 2011
( ciclul primar + precolar)
Cursuri: luni, 31 octombrie-vineri, 23 decembrie 2011
Vacana de iarn : smbt, 24 decembrie 2011 duminic, 15 ianuarie 2012

Cursuri: luni, 16 ianuarie vineri, 6 aprilie 2012


Vacan: smbt, 7 aprilie duminic, 22 aprilie 2012
Cursuri: luni, 23 aprilie 2012 vineri, 22 iunie 2012
Vacana de var: smbt, 23 iunie 2012 -duminic, 9 septembrie 2012
n zilele libere prevzute de lege nu se organizeaz cursuri:
Joi, 1 Decembrie 2011 Ziua Naional a Romniei
Mari, 1 Mai 2012 Ziua Muncii
Luni, 4 Iunie 2012 A doua zi de Rusalii

36

SEMESTRUL I
L
M
M
J
V
S
D

1
2
3
4

SEPTEMBRIE
5 12 19 26
6 13 20 27
7 14 21 28
8 15 22 29
9 16 23 30
10 17 24
11 18 25

1
2

14 SAPT./ 69 ZILE

OCTOMBRIE
NOIEMBRIE
3 10 17 24 31
7 14 21 28
4 11 18 25
1 8 15 22 29
5 12 19 26
2 9 16 23 30
6 13 20 27
3 10 17 24
7 14 21 28
4 11 18 25
8 15 22 29
5 12 19 26
9 16 23 30
6 13 20 27

SEMESTRUL AL II-LEA
L

M
M
J
V
S
D 1

3
4
5
6
7
8

L
M
M
J
V
S
D

7
8
9
10
11
12
13

1
2
3
4
5
6

IANUARIE
9 16 23 30
10 17
11 18
12 19
13 20
14 21
15 22
MAI
14 21
15 22
16 23
17 24
18 25
19 26
20 27

24 31
25
26
27
28
29
28
29
30
31
1
2
3

21 SAPT. /103ZILE

FEBRUARIE
6 13 20 27
7 14
8 15
9 16
10 17
11 18
12 19
IUNIE
4 11 18
5 12 19
6 13 20
7 14 21
8 15 22
9 16 23
10 17 24
1
2
3
4
5

1
2
3
4

DECEMBRIE
5 12 19
26
6 13 20
27
7 14 21
28
8 15 22
29
9 16 23
30
10 17 24
31
11 18 25

MARTIE
5 12 19 26

21 28
6 13
22 29
7 14
23
1 8 15
24
2 9 16
25
3 10 17
26
4 11 18
IULIE
25
2 9 16
26
3 10 17
27
4 11 18
28
5 12 19
29
6 13 20
30
7 14 21
1 8 15 22

37

20
21
22
23
24
25

27
28
29
30
31
1

23 30
24 31
25
1
26
2
27
3
28
4
29
5

3
4
5
6
7
8

APRILIE
9 16 23/30

10 17
11 18
12 19
13 20
14 21
15 22
AUGUST
6 13 20
7 14 21
8 15 22
9 16 23
10 17 24
11 18 25
12 19 26

24
25
26
27
28
29
27
28
29
30
31

ANEXA la ordinul ministrului Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului privind


structura anului colar 2011-2012
____________________________________________________________________
_______

Programul coala altfel

Prevederi generale
1. Sptmna 2-6 aprilie 2012 va fi dedicat activitilor educative extracurriculare i
extracolare, n cadrul programului numit coala altfel. n aceast sptmn nu
se organizeaz cursuri conform orarului obinuit al unitii de nvmnt, iar
programul coala altfel se va desfura n conformitate cu un orar special.
2. Scopul acestui program este implicarea tuturor copiilor precolari/elevilor i a
cadrelor didactice n activiti care s rspund intereselor i preocuprilor diverse
ale copiilor precolari/elevilor, s pun n valoare talentele i capacitile acestora n
diferite domenii, nu neaprat n cele prezente n curriculumul naional i s stimuleze
participarea lor la aciuni variate, n contexte nonformale.
3. n perioada 2-6 aprilie 2012, Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i
Sportului organizeaz fazele naionale ale olimpiadelor colare pe discipline de
nvmnt i, dup caz, ale concursurilor colare.
4. n programul coala altfel, elaborat i organizat de fiecare unitate de
nvmnt, vor fi inclui toi copiii precolari/elevii i toate cadrele didactice care nu
particip la faza naional a olimpiadelor i concursurilor colare.

Planificarea i aprobarea programului


5. Pentru elaborarea programului de activiti, n timpul primului semestru, se vor
solicita propuneri elevilor, la orele de dirigenie i cadrelor didactice, n cadrul
edinelor comisiilor metodice. Dup colectarea propunerilor, se vor desfura
dezbateri n colectivele de elevi, n consiliul elevilor, n consiliul profesoral i n
comitetul reprezentativ al prinilor, n vederea adoptrii programului agreat de
majoritatea elevilor i a cadrelor didactice.
6. Modalitatea de selecie a activitilor propuse se decide la nivelul unitilor de
nvmnt i presupune implicarea, n egal msur, a elevilor, a cadrelor didactice,
a prinilor, astfel nct proiectele i activitile selectate s corespund obiectivelor
educaionale specifice comunitii colare, fiind un rezultat al opiunilor acesteia.
7. Tipurile de activiti care se organizeaz n sptmna menionat, durata
acestora, modalitile de organizare i responsabilitile se stabilesc n consiliul
profesoral i se aprob de consiliul de administraie al unitii de nvmnt.
8. Consilierul educativ din unitatea de nvmnt centralizeaz propunerile agreate,
n vederea includerii acestora n Calendarul Activitilor Educative ale unitii de
nvmnt, ca domeniu distinct: programul coala altfel.
9. Conducerile unitilor de nvmnt vor asigura popularizarea programului
coala altfel, la nivel local pentru crearea unui impact pozitiv al activitilor
organizate, att n unitatea de nvmnt ct i n comunitate.

38

Coninutul i organizarea programului


10. Se recomand elaborarea unor proiecte la nivelul grupelor de
precolari/claselor, al grupurilor de clase sau al unitii de nvmnt, care s
urmreasc i s permit realizarea unor obiective educaionale, prin activiti care,
n programul normal din perioada cursurilor, nu se pot derula.
11. Proiectele se pot organiza i n consoriile colare, n parteneriat cu alte uniti de
nvmnt, cu organizaii neguvernamentale, cu palatele i cluburile copiilor,
cluburile sportive colare, cu direciile de tineret i sport, taberele colare, cu
instituii culturale i tiinifice (institute de cercetri, faculti etc.), cu poliia,
jandarmeria, inspectoratele pentru situaii de urgen, direciile de sntate public,
ageniile pentru protecia mediului etc.
12. Att elevii, ct i cadrele didactice vor alege activitile la care doresc s
participe, din lista celor propuse. De asemenea, se va avea n vedere posibilitatea
implicrii prinilor care doresc acest lucru, precum i a altor parteneri.
13. Fiecare activitate la care particip copii precolari/elevi trebuie s fie coordonat
de un numr corespunztor de cadre didactice. Indiferent de tipurile de activiti
organizate, conducerea unitii de nvmnt i cadrele didactice vor lua toate
msurile pentru asigurarea supravegherii copiilor precolari/elevilor i a securitii
acestora.
14. Tipurile de activiti care pot fi organizate n cadrul programului coala altfel
pot include, fr a se limita la:
- activiti culturale;
- activiti tehnico-tiinifice;
- activiti sportive;
- activiti de educaie pentru cetenie democratic, pentru promovarea valorilor
umanitare (inclusiv voluntariat, caritate, implicare activ n societate, responsabilitate
social, relaii i comunicare etc.);
- activiti de educaie pentru sntate i stil de via sntos (inclusiv referitoare la
dependen de calculator, siguran pe internet etc.);
- activiti de educaie ecologic i de protecie a mediului (inclusiv colectare
selectiv, economisirea energiei, energie alternativ etc.);
- activiti de educaie rutier, PSI, educaie pentru reacii corecte n situaii de
urgen etc.
Aceste activiti se vor organiza sub diferite forme, ca de exemplu:
- ateliere de teatru, dans, muzic, arte plastice, educaie media i cinematografic;
- competiii organizate la nivelul colii, al grupurilor de coli, al localitii sau al
judeului;
- mese rotunde, dezbateri;
- activiti de voluntariat sau de interes comunitar;
- campanii antitutun/antialcool/antipoluare/de prevenire a delincvenei juvenile/de
prevenire a traficului de persoane etc.;
- proiecte comunitare, de responsabilitate social;
- peer - education;
- schimburi de experien;
39

- vizite de studii;
- tabere/coli de creaie sau de cercetare;
- parteneriate educaionale i tematice la nivel de uniti de nvmnt, pe plan
intern i internaional, pentru dezvoltarea aptitudinilor pentru lucrul n echip i n
proiecte.

Monitorizare i evaluare
15. Activitile vor fi organizate n fiecare zi lucrtoare a sptmnii menionate,
acoperind cel puin numrul de ore prevzut n orarul obinuit al colii, att pentru
elevi, ct i pentru cadrele didactice.
16. Dup aprobarea de ctre consiliul de administraie, programul adoptat devine
obligatoriu, att pentru elevi, ct i pentru cadrele didactice.
17. Elevii au obligaia de a participa la activitile pentru care s-au nscris, absenele
fiind nregistrate n catalog, la rubrica Purtare.
18. Activitile aprobate se vor meniona n condica de prezen a cadrelor didactice
i
vor fi monitorizate de conducerea unitii de nvmnt. Directorul unitii de
nvmnt, consilierul educativ, eful comisiei pentru evaluarea i asigurarea
calitii, vor monitoriza i evalua activitile din programul coala altfel.
19. Inspectoratele colare vor delega reprezentani pentru a monitoriza activitile
organizate de unitile de nvmnt n cadrul programului coala altfel.
20. Dup ncheierea vacanei de primvar, n fiecare unitate de nvmnt, primul
consiliu profesoral va analiza calitatea activitilor organizate, rezultatele
educaionale ale acestora, precum i modalitile de ameliorare a planificrii i
organizrii programului coala altfel. La activitatea de analiz n cadrul consiliului
profesoral, vor participa i reprezentani ai elevilor i prinilor care vor prezenta
puncte de vedere asupra activitilor derulate n program. Directorul unitii de
nvmnt va prezenta un raport de monitorizare a calitii activitilor planificate.
21. La sfritul anului colar, inspectoratele colare vor include n raportul privind
starea nvmntului un capitol referitor la relevana i valoarea formativ a tuturor
activitilor desfurate n cadrul programului coala altfel, evideniind nivelul
interesului manifestat de elevi i cadre didactice fa de organizarea i desfurarea
acestuia.

40

Trunchi comun + curriculum la decizia colii

Aria curricular / disciplina

Planul cadru

I.Limb i comunicare

79
5-7
2-3

Limba i literatura romn


Limba modern (franceza, engleza )

II. Matematic i tiine ale


naturii

Trunchi
comun

C.E.

5
2

1
-

3
1

1
-

4 6
34
1- 2

Matematic
tiine ale naturii

III. Om i societate

VII. Consiliere si orientare

2-3
1-2
1
23
12
1-2
23
2
12
1-2
0-1

Trunchi comun
Curriculum la decizia colii
Numr minim de ore pe sptmn
Numr maxim de ore pe sptmn

18
1-4
19
21

18
1

TOTAL

21

18 + 1
opionale

Educaie civic
Religie

IV. Arte
Educaie plastic
Educaie muzical

V. Educaie fizic i sport


Educaie fizic

VI. Tehnologii
Educaie tehnologic

ORE

41

1
1
1
1
2
1
-

Clasa a III-a
NR.
CRT.
1

ARIA CURRICULAR I
DISCIPLINA

NR. ORE

LIMB I COMUNICARE
1. Limba i literatura romn
2. Limba modern

8
6
2

MATEMATIC I TIINE
1. Matematic
2. tiinte ale naturii

5
4
1

OM I SOCIETATE
1. Religie
2. Educaie civic

2
1
1

ARTE
1. Educaie plastic
2. Educaie muzical

2
1
1

EDUCAIE FIZIC I SPORT

1. Educaie fizic
6
7

TIP
CURRICULUM
extins

extins
nucleu
nucleu

nucleu
nucleu

nucleu

TEHNOLOGII
1. Educaie tehnologic

1
1

nucleu

CURRICULUM LA DECIZIA COLII

1
1
extins

TOTAL

21

42

CLASA a III-a

Mari
Miercuri

Luni

1
2. ..
3. ..
4. ..

1
2. ..
3. ..
4. ..

Joi

1
2. ..
3. ..
4. ..

1
2. ..
3. ..
4. ..
Vineri

1
2. ..
3. ..
4. ..

43

MANUALE COLARE:

Disciplina

Manual

Editura

Limba i literatura

Limba i literatura

romn

romn

Matematic
2

Matematic
tiine ale naturii

tiine ale naturii


Educaie civic

Educaie civic
Educaie muzical

Educaie muzical
Religie

Religie

44

Locul
Anul

Autori

MATERIALE DIDACTICE AUXILIARE:


......................................................................................................................................................
..

UZ OCAZIONAL:
ghiduri colare pentru elevi/nvtori:

cri de uz colar sintetic: culegeri, antologii:

cri de uz colar specific: atlase, albume, dicionare, tabele numerice/transformative,


portofolii ilustrative, hri etc:

45

cri beletristice prelucrate pedagogic (asortimentate cu o prefa n scop didactic, tabel


cronologic n consecin, termeni explicai n subsol sau n glosarul adiacent, extrase din studii
critice, focalizate pe textele prezentate etc.):

seturi imprimate de probe evaluative specifice (teste tiprite, de regul de tip gril, cu
caracter confidenial, ce nsoesc unele manuale pentru evaluarea optim):

diverse materiale imprimate adiacente: brouri tematice, pliante, postere/afie jubiliare .a.:

materiale imprimate, realizate pe alt suport dect hrtie (fiierele dintr-un PC, dischete,
CD-ROM-uri, microfilme, diapozitive .a.m.d.):

.................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

46

Ordinul Ministrului Educaiei i Cercetrii nr. 3915/31.05.2001

Se trece la extinderi:
Formarea capacitii de comunicare:
- Formulele elementare de iniiere, de meninere i de ncheiere a dialogului

Se elimin:
Formarea capacitii de lectur
- Povestirea pe scurt oral/n scris a unor fragmente
Acte de vorbire:
- Compunerea pe baza unui ir de ntrebri; *Compuneri cu nceput dat
Se introduc n curriculum nucleu:
- Povestirea oral a textului
- Ortogramele: s-a, s-au, ntr-o, ntr-un.
Se trece la extinderi:
- Delimitarea textului n fragmente logice

Se elimin:
Obiectivul de referin 4.3
Formarea capacitii de comunicare
- Diferenierea dintre comunicare oral i comunicare scris
- Scopul redactrii (pentru a transmite o informaie, pentru a rspunde la ntrebri)
- *Compunerea pe baza unor cuvinte de sprijin
Elemente de construcie a comunicrii
- Propoziia (actualizare). Delimitarea cuvintelor n propoziie
- *Subiectul exprimat prin pronume personal
- *Pri secundare de propoziie care determin un substantiv
- *Pri secundare de propoziie care determin un verb
Se trec la extinderi:
Formarea capacitii de comunicare:
- Scrisoarea
- Scrierea despre textul literar. Povestirea unor texte de mic ntindere dup un plan de idei
Se reformuleaz:
Formarea capacitii de lectur/citire

47

- Formularea ideilor principale, n loc de Formularea ideilor principale (numai n propoziii sau n
fraz)
- Povestirea oral a unor fragmente din text, n loc de Povestirea scris a unor fragmente din
text.

Se elimin:
Formarea capacitii de lectur
- Delimitarea tablourilor i formularea titlurilor acestora
Formarea capacitii de comunicare:
- *Compunerea dup benzi desenate
Elemente de construcie a comunicrii
- n paragraful Atributul: precizarea Se studiaz numai atribute substantivale n care substantivul
este n cazul acuzativ cu prepoziie i atribute exprimate prin numeral cu valoare adjectival. Nu este
folosit terminologia gramatical.
- *Complementul exprimat prin pronume
- Funcia sintactic de subiect de la numeral
Se trec la extinderi:
Formarea capacitii de lectur
- Personajul literar trsturi fizice, trsturi morale
- Dialogul
Se introduc n curriculum nucleu:
- Ghilimelele
- Pronumele personal de politee
- Adjectivul. Funcia sintactic: atribut
Se modific:
Formarea capacitii de lectur/citire
- Formularea ideilor principale, n loc de Formularea ideilor principale (numai n propoziii sau
n fraz)
Formarea capacitii de comunicare
- Utilizarea ortogramelor i scrierea corect a cuvintelor ntr-o / ntr-un; dintr-o / dintr-un;
v-a / va; n-ai / nai; ce-l / cel; nu-l; n-o / nu-i / n-am / n-are / n-ai / n-au etc., n loc de Scrierea
corect a cuvintelor. Utilizarea ortogramelor ntr-o/ntr-un; dintr-o/dintr-un; v-a/va; n-ai/nai; ce-l/cel;
nu-l; no/ nu-i/n-am/n-are/n-ai/n-au etc
Elemente de construcie a comunicrii
- la paragraful Pronumele, precizarea: Pentru recunoatere se utilizeaz texte care conin pronume
personale cu form accentuat, sau neaccentuat, precedate sau neprecedate de prepoziii, n cazurile
nominativ, genitiv, dativ, acuzativ. Se vor analiza doar pronumele personale form accentuat. Nu este
folosit terminologia gramatical., n loc de Pentru recunoatere i pentru analiz se utilizeaz texte
care conin pronume personale cu form accentuat sau neaccentuat, precedate sau neprecedate de
prepoziii, n cazurile nominativ, genitiv, dativ, acuzativ. Nu este folosit terminologia gramatical.

48

COALA:
JUDEUL:
TEL :

AVIZ:
DIRECTOR,

49

coala:
Clasa a III a
An colar: 2011-2012
nv./Inst.:

Director,

CLASA: a III-a
MANUAL: Limba i literatura romn Editura Aramis, Bucureti, 2005
AUTORI : Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu
CURRICULUM EXTINS : 6 ORE/SAPT
SEMESTRUL I - NR. TOTAL DE ORE : 84
SEMESTRUL II - NR. TOTAL DE ORE : 126
TOTAL: 210

50

Anexa 3 la Ordinul ministrului educaiei i cercetrii nr. 5198 / 01.11.2004

MINISTERUL EDUCAIEI I CERCETRII


CONSILIUL NAIONAL PENTRU CURRICULUM

PROGRAME COLARE PENTRU CLASA A III-A

LIMBA I LITERATURA ROMN


Aprobat prin ordin al ministrului
Nr. 5198/ 01.11.2004

51

Bucureti, 2004

Textul de fa reprezint curriculum-ul disciplinei Limba i literatura romn pentru clasa a III-a,
urmrind formarea i dezvoltarea progresiv la elevi a competenelor eseniale ale comunicrii orale i scrise,
precum i familiarizarea acestora cu texte literare i nonliterare, semnificative din punctul de vedere al vrstei
cuprinse ntre 8/9 ani. Se urmrete, totodat, structurarea la elevi a unui ansamblu de atitudini i de motivaii
care vor ncuraja i sprijini ulterior studiul limbii i al literaturii romne.
De altfel, scopul studierii disciplinei Limba i literatura romn n perioada colaritii obligatorii este
acela de a forma progresiv un tnr cu o cultur comunicaional i literar de baz, capabil s neleag
lumea din jurul su, s comunice i s interacioneze cu semenii, exprimndu-i gnduri, stri, sentimente,
opinii etc., s fie sensibil la frumosul din natur i la cel creat de om, s-i utilizeze n mod eficient i creativ
capacitile proprii pentru rezolvarea unor probleme concrete n viaa de zi cu zi, s poat continua n orice
faz a existenei sale procesul de nvare.
n acest sens, curriculum-ul de fa are la baz modelul comunicativ-funcional, model ce presupune
dezvoltarea integrat a capacitilor de receptare oral, de exprimare oral, respectiv de receptare a mesajului
scris (citirea/lectura) i de exprimare scris.
Debutul colaritii la 6 ani a determinat reconfigurarea demersului didactic din perspective multiple: la
nivelul curriculum-ului colar, al gestiunii activitii de nvare i de predare i, nu n ultimul rnd, al
evalurii. Operndu-se unele schimbri la nivelul obiectivelor de referin pentru clasele I i a II-a, n vederea
relaxrii ritmului de lucru (n special la clasa I) i a realizrii individualizrii demersului didactic, s-a urmrit
gsirea unor soluii profesioniste pentru nevoile de colarizare impuse de diferenele de vrst cronologic,
dar i de diferenele de dezvoltare psihologic i emoional a elevilor. Modificarea obiectivelor de referin a
impus o recldire a activitilor de nvare i a coninuturilor, n vederea realizrii corelaiilor adecvate. Toate
acestea au determinat anumite schimbri i n ceea ce privete metodologia construirii parcursului didactic,
fr de care nu se pot obine rezultatele dorite.
Obiectivele de referin formulate pentru clasa a III-a sunt concepute n progresie, realizndu-se
corelaiile cu obiectivele urmrite n clasele I i a II-a, propunndu-se activiti de nvare ct mai potrivite
pentru atingerea obiectivelor propuse.
Astfel, curriculum-ul colar al disciplinei Limba i literatura romn pentru ciclul primar creeaz, prin
ansamblul obiectivelor de referin, o hart echilibrat a ceea ce nseamn competen de comunicare la
aceast vrst, accentund asupra elementelor de interaciune n grup, de cooperare etc. Activitile de
nvare recomandate au fost selectate astfel nct s fie de tip productiv, s ofere o motivaie intrinsec pentru
nvare i s aib un sens pentru copil, altfel acestea ar fi fost consumatoare de timp, iar rezultatele ar fi fost
de suprafa. Prin statutul lor orientativ, ele las nvtorului libertatea de a le utiliza selectiv, de a le adapta la
grupul de elevi cu care lucreaz, n funcie de parcurg pe toate sau poate folosi alte exemple care i se par mai
potrivite pentru atingerea obiectivului propus. Schimbrile fcute n cadrul ariei Limb i comunicare au fost
susinute prin introducerea unor strategii ct mai diverse de predare/nvare, de o nou modalitate de
organizare a timpului colar pe activiti monodisciplinare i transdisciplinare i de utilizare a unor
instrumente adecvate de evaluare.
Prezentul document cuprinde:

Obiective cadru (urmrite pe parcursul ciclului primar);

Obiective de referin urmrite pe parcursul fiecrei clase;

52

Activiti de nvare pentru fiecare obiectiv de referin (sugestii de exerciii/activiti care


pot conduce la atingerea obiectivelor);
Coninuturi.

1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral


2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii
(citirea/lectura)

de

receptare

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

53

mesajului

scris

A. OBIECTIVE DE REFERIN1 I EXEMPLE DE ACTIVITI DE NVARE


1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

1.1.

1.2.

Obiective de referin
Exemple de activiti de nvare
La sfritul clasei a III-a elevul
Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
s sesizeze sensul global al unui - exerciii de formulare de ntrebri pentru stabilirea
mesaj, identificnd aspectele
sensului global al mesajului;
principale i de detaliu la care se - exerciii de discriminare a elementelor eseniale de cele
refer un mesaj oral
de detaliu dintr-un mesaj ascultat;
s deduc sensul unui cuvnt
necunoscut prin raportare la
mesajul audiat

1.3.

s sesizeze corectitudinea unui


enun oral

1.4

s
sesizeze
mijloacele
nonverbale (gesturi, mimic)
folosite n comunicare

1.5

s manifeste atenie fa de
interlocutor n diferite situaii de
comunicare

exerciii de nlocuire a cuvntului nou prin sinonime,


antonime;
exerciii de stabilire a sensului unui cuvnt necunoscut
prin raportare la coninut;
exerciii de determinare a sensului unor cuvinte n
contexte date;
exerciii de identificare i corectare a unor pronunii
greite (pronunarea cuvintelor care conin diftongii oa,
ea, ia, ua, u; pronunarea cuvintelor care conin vocale
n hiat: ee, ii, pronunarea cuvintelor care conin x);
exerciii de sesizare a intonaiei corecte/incorecte a unor
propoziii interogative sau enuniative (propriu-zise i
exclamative);
exerciii de identificare i corectare a unor mbinri de
cuvinte incorecte n cadrul unui enun (substantiv i
adjectiv, prepoziii i substantiv, prepoziie i pronume,
subiect i predicat);
exerciii de sesizare a unor mijloace nonverbale
(gesturi, mimic)prin care se pot comunica diferite
stri, atitudini etc.;
exerciii de mim;
exerciii de sesizare a corespondenei elementelor
verbale cu cele nonverbale (gesturi, mimic);
simularea unor situaii de comunicare diverse;
exerciii de dialog: elevi-elevi, elev-nvtor; jocuri de
rol, de tipul vorbitor-asculttor, viznd formarea
comportamentului de asculttor ;
discuii libere pe teme date etc.

Obiectivele de referin pentru clasa a III-a se bazeaz pe obiectivele de referin pentru clasele I-II, pe care le
integreaz i le dezvolt.

54

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral


Obiective de referin

2.1.

2.2

Exemple de activiti de nvare

La sfritul clasei a III-a elevul


Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
s construiasc texte orale scurte - exerciii de construire a unor texte orale narative pe
pe baza unui suport vizual dat i
baza unor imagini (benzi desenate);
/ sau a unui plan simplu de idei - *exerciii de construire a unor texte orale narative
dat *sau a unui plan propriu
dup un plan propriu de idei;
- exerciii de construire a unor texte orale pe baza unui
ir de ntrebri sau a unui plan de idei;
- exerciii de povestire oral a unor fapte, ntmplri reale
(din experiena personal) sau fictive;
- exerciii de realizare corect a acordului predicatului cu
subiectul;
- exerciii de acord, de modificare a formei adjectivului,
prin schimbarea numrului substantivului pe care l
determin;
s pronune clar i corect un
mesaj

2.3.

s redea prin cuvinte proprii


coninutul unui fragment dintrun text citit sau dintr-un mesaj
audiat sau *din texte citite i
mesaje audiate

exerciii de rostire fluent i corect a unor mesaje


individual sau n grupuri mici;
exerciii de ortoepie;
exerciii de reglare a intonaiei, a volumului, a vitezei
proprii de a vorbi;
recitri;
exerciii de dicie etc.;
formularea de ntrebri de clarificare a aspectelor pe
care nu le-au neles din textul citit sau din mesajul oral
ascultat;
formularea de rspunsuri la ntrebrile ce vizeaz
informaiile eseniale sau de detaliu ce se desprind din
textul citit sau mesajul audiat;
povestirea independent a unui fragment/paragraf citit
sau mesaj audiat;
*povestirea independent a unui text citit sau mesaj
audiat;
exprimarea propriei preri n legtur cu ntmplri,
personaje dintr-un text citit sau mesaj ascultat;

55

Obiective de referin

2.4.

2.5.

Exemple de activiti de nvare

La sfritul clasei a III-a elevul


Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
s-i adapteze vorbirea la diferite - exerciii de dialog cu persoane diferite;
situaii de comunicare n funcie - conversaii pe teme cunoscute;
de partenerul de dialog
- exerciii de simulare a unor situaii de comunicare n
care partenerul de dialog interpreteaz roluri diferite
(coleg, profesor, vecin, printe, bibliotecar etc.);
- exerciii de folosire a intonaiei potrivite n funcie de
context i de partenerul de dialog;
- exersarea unor acte de vorbire: iniierea, meninerea sau
ncheierea unui schimb verbal; utilizarea formulelor de
salut, de prezentare, de permisiune, de solicitare;
formularea unor ntrebri sau a unor rspunsuri;
povestirea unor fapte i ntmplri, dup un suport
vizual sau dup un plan de idei dat; exprimarea
acordului sau a dezacordului n legtur cu un fapt sau
cu atitudinea unei persoane etc.;
s utilizeze corect n exprimarea
oral proprie elementele de
construcie
a
comunicrii
studiate

2.6.

s manifeste cooperare n diferite


situaii de comunicare

exerciii de construire a propoziiilor simple i a


propoziiilor dezvoltate, a propoziiilor interogative i
enuniative propriu-zise i exclamative (fr folosirea
terminologiei tiinifice);
exerciii de completare a enunurilor/textelor lacunare
pentru marcarea categoriilor de numr i de persoan;
exerciii de acord, de modificare a formei adjectivului,
prin schimbarea numrului substantivului pe care l
determin;
exerciii de realizare a acordului predicatului cu
subiectul;
exerciii de integrare a achiziiilor lexicale noi n
enunuri proprii;
exerciii de nlocuire a unor cuvinte cu sinonimele sau
antonimele lor;
exerciii de dezvoltare a iniiativei comunicative i a
curajului de a interveni n actul comunicrii;
exerciii de exprimare a propriilor opinii i gnduri, n
legtur cu fapte i cu ntmplri cunoscute;
jocuri de rol pentru exersarea unor acte de vorbire, de
construire a unor dialoguri imaginare;
exerciii de rezolvare a unor sarcini n grupe mici de
lucru ( perechi sau 4-5elevi).

56

3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea /


lectura)
Obiective de referin

3.1

3.2.

Exemple de activiti de nvare

La sfritul clasei a III-a elevul


Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
s identifice elemente de baz - exerciii de recunoatere a titlului, autorului,
ale
organizrii
textului
alineatelor;
literar/nonliterar n pagin
- exerciii de sesizare a aezrii textului n raport cu
ilustraie;
- exerciii de recunoatere a diferitelor tipuri de litere de
tipar;
- exerciii de citire selectiv n funcie de diferite repere:
versul, strofa;
- exerciii de sesizare a raportului dintre text i ilustraie
n reclamele scrise etc.;
s desprind ideile principale
dintr-un text citit

3.3

3.4
3.5

s citeasc n mod contient,


corect, *fluent i expresiv un text
cunoscut

s citeasc n mod corect un text


necunoscut
s
recunoasc
secvenele
narative i dialogate dintr-un text

3.6

s recunoasc n texte diferite


elemente de construcie a
comunicrii studiate

exerciii de citire explicativ i de citire selectiv pentru


desprinderea ideilor principale;
exerciii de delimitare a unui text narativ n fragmente
logice;
exerciii de identificare a ntmplrilor petrecute ntr-o
succesiune logic dintr-un text citit;
exerciii de identificare i de formulare a ideilor
principale din textele citite;
exerciii de citire a textelor, respectnd intonaia impus
de semnele de punctuaie;
exerciii de citire selectiv (citire pe fragmente, pe
roluri);
exerciii de citire a unor texte, literare sau nonliterare
la prima vedere n ritm propriu etc.;
exerciii de identificare a secvenelor de dialog dintr-un
text narativ dat;
exerciii de argumentare a folosirii dialogului n textele
narative;
exerciii de citire pe roluri;
exerciii de identificare a prilor de vorbire nvate:
substantivul, adjectivul, pronumele, numeralul, verbul;
exerciii de identificare a prilor principale de propoziie
nvate (subiect, predicat) i a prilor secundare de
propoziie;
exerciii de identificare a perechii determinatdeterminant i a acordului gramatical dintre acestea
etc.;

57

Obiective de referin

3.7.

Exemple de activiti de nvare

La sfritul clasei a III-a elevul


Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
s manifeste interes pentru - exerciii de exprimare a propriilor opinii, gnduri,
lectura unor texte variate
sentimente n legtur cu faptele i aciunile
(literare sau nonliterare)
personajelor prezentate n texte literare;
- exerciii de consultare a cuprinsului unor cri pentru a
nelege rolul pe care l are acesta n gsirea unor informaii
cutate;
- formularea de ntrebri i de rspunsuri viznd
coninutul textelor citite;
- prezentarea unor lecturi individuale suplimentare;
- *exerciii de extindere a lecturii prin consultarea unor
articole din reviste pentru copii;
- discuii n perechi sau pe grupe referitoare la lectura
suplimentar;
- vizite la biblioteca colii, sli de lectur etc.

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

4.1

4.2

Obiective de referin
Exemple de activiti de nvare
La sfritul clasei a III-a elevul Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
- exerciii de aplicare a regulilor de desprire n silabe n
s respecte regulile de
dictri i autodictri, copieri sau n scrierea unor enunuri
desprire n silabe, ortografia
proprii;
i punctuaia ntr-un text
- exerciii de scriere corect a cuvintelor care ncep cu
propriu
litera e (pronume, formele verbului a fi);
- exerciii de scriere corect a cuvintelor care conin
vocale n hiat: ii, ee;
- exerciii de folosire corect a majusculei;
- exerciii de utilizare corect a cuvintelor scrise cu
cratim;
- exerciii de utilizare corect a semnelor de punctuaie;
- exerciii de
autocorectare i corectare n perechi a
greelilor de scriere i a greelilor de punctuaie etc.;
s povesteasc n scris
fragmente dintr-un text citit

exerciii de povestire n scris a unor fragmente dintr-un


text citit;
formularea n scris a rspunsurilor la ntrebri;
*exerciii de formulare a unor ntrebri n legtur cu
coninutul textului;
selectarea adecvat a cuvintelor ntr-un text propriu;

58

4.3

4.4.

Obiective de referin
Exemple de activiti de nvare
La sfritul clasei a III-a elevul Pe parcursul clasei a III-a se recomand urmtoarele
va fi capabil:
activiti:
s redacteze texte de mic - exerciii de povestire n scris a unor fapte i ntmplri
ntindere, innd seama de
personale;
prile unei compuneri
- antrenament de structurare a compunerii n introducere,
cuprins i ncheiere;
- exerciii de redactare a unor texte narative pe baza unui
suport vizual sau *folosind cuvinte date;
- exerciii
de redactare a unor compuneri cu
nceput/sfrit dat;
- alctuirea planului simplu de idei;
- exerciii de redactare a povestirii unor fragmente din
text;
- exerciii de redactare a unor compuneri dup un plan de
idei
- *exerciii de redactare a povestirii unui text dup planul de
idei;
s
realizeze
gramaticale
n
redactate

acordurile
enunurile

4.5

4.6.

s aeze corect n pagin


textele
scrise,
respectnd
scrierea cu alineate i spaiul
liber ntre cuvinte, scrierea
caligrafic / lizibil

s manifeste interes pentru


redactarea corect i ngrijit a
compunerilor i a textelor cu
destinaie special

exerciii de stabilire a acordului gramatical;


exerciii de completare a propoziiilor lacunare cu
structurile morfologice nvate;
exerciii de redactare a propoziiilor simple i a
propoziiilor dezvoltate etc.;
exerciii de transformare a propoziiilor atunci cnd: se
schimb persoana verbului sau numrul subiectului
exprimat prin substantiv sau pronume etc.;
exerciii de aezare corect a textului n pagin;
exerciii de plasare corect a alineatelor i a titlului;
exerciii de apreciere corect a spaiului dintre cuvinte;
exerciii de caligrafie etc.;
exerciii de redactare a unor felicitri, cri potale,
*invitaii (adresate colegilor, nvtorului, rudelor);
exerciii de completare a datelor destinatarului ntr-o
carte potal;
copieri, transcrieri, dictri;
exerciii de evaluare a redactrii corecte i ngrijite a
textului propriu etc.

59

1. Formarea capacitii de lectur/citire


Cartea ( actualizare: aezarea textului n pagin). Cuprinsul. Tipuri de litere de tipar2.
Textul literar
Textul narativ.
Recunoaterea personajelor (actualizare). Delimitarea textului n fragmente logice. Dialogul ca
element constitutiv al unui text narativ (recunoatere).
Poezii cu tematic divers. Strofa. Versul.
Textul nonliterar: reclama, *articole din reviste pentru copii.
Tematica textelor trebuie s reflecte universul copilriei i valorile proprii acestuia. Autorii de
manuale pot utiliza texte literare, n proz sau n versuri, sau texte nonliterare, de mic
ntindere, pn la 300 de cuvinte. Acetia vor avea libertate de a decide cu privire la aspectele
menionate n programa clasei a II-a.
2. Formarea capacitii de comunicare
Comunicarea oral
Componentele comunicrii dialogate (actualizare). Adaptarea la particularitile
interlocutorului.
Formularea ideilor principale. Povestirea oral a unui fragment dintr-un text narativ.
*Povestirea oral a unor texte citite sau mesaje audiate.
Intonarea propoziiilor exclamative, enuniative i interogative (actualizare).
Dialogul (actualizare) Construirea de dialoguri n situaii concrete sau imaginare.
Elemente de comunicare nonverbal (gesturi, mimic).
Se recomand ca elevii, folosindu-i deprinderile de exprimare oral, s poat realiza urmtoarele
acte de vorbire:
- iniierea, meninerea i ncheierea unui schimb verbal;
- utilizarea formulelor de salut, de prezentare, de permisiune, de solicitare;
- formularea unor ntrebri sau a unor rspunsuri;
- povestirea unor fapte i ntmplri, dup un suport vizual sau dup un plan de idei dat;
- exprimarea acordului sau a dezacordului n legtur cu un fapt sau cu atitudinea unei
persoane.
Comunicarea scris
Procesul scrierii
Organizarea textului scris. Scrierea caligrafic (actualizare). Aezarea corect n pagin: plasarea
titlului, folosirea aliniatelor (actualizare). Prile componente ale unei compuneri
(introducerea, cuprinsul, ncheierea).
Ortografia i punctuaia.

Ceea ce apare cu scris ngroat reprezint o noiune nou.

60

Scrierea corect a cuvintelor. Scrierea corect a cuvintelor care: conin consoana m nainte de p sau
b (actualizare) Scrierea corect a cuvintelor care conin diftongii oa, ea, ia, ie, ua, u (fr
terminologie), a celor care conin i (actualizare). Scrierea corect a cuvintelor ntr-o, ntr-un,
dintr-o, dintr-un (actualizare), printr-o, printr-un.
Utilizarea ortogramelor s-a/sa; s-au/sau; i-a/ia; i-au/iau; l-a/la; ne-a/nea; ne-am/neam.
Semnele de punctuaie: punctul, semnul ntrebrii, semnul exclamrii, linia de dialog, dou
puncte, virgula (numai n cazul substantivelor n vocativ i n enumerare) (actualizare).
Contexte de realizare
a) Scrierea funcional (cu scop practic, informativ). Copieri, transcrieri, dictri, felicitarea,
cartea potal, *invitaia.
b) Scrierea imaginativ. Compunerea unor scurte texte (7 15 enunuri) pe baza unui suport
vizual: dup o ilustraie sau dup un ir de ilustraii, dup benzi desenate; ir de ntrebri * pe
baza unor cuvinte de sprijin. Compunerea dup plan de idei. Compunerea cu nceput/sfrit
dat dat.
c) Scrierea despre textul literar. Formularea n scris a rspunsurilor la ntrebri. Povestirea
scris a unor fragmente din text. Planul simplu de idei. *Formularea de ntrebri n legtur cu
coninutul textului. *Povestirea unor texte de mic ntindere dup un plan de idei.

3.

Elemente de construcie a comunicrii


Lexicul
Cuvntul (actualizare). Cuvintele cu form diferit i sens asemntor (actualizare). Cuvintele cu
sens opus (actualizare).
n manual, la toate tipurile de lecii, exerciiile de vocabular vor fi diverse, viznd i alte
categorii semantice (omonime, paronime - fr a se meniona terminologia dat).
Noiuni de fonetic
Sunetul i litera. Vocalele i consoanele. Scrierea i pronunarea cuvintelor care ncep cu e
(pronume personale, verbul a fi). Scrierea i pronunarea cuvintelor care cuprind diftongi.
Scrierea i pronunarea cuvintelor care conin vocale n hiat: ee, ii, (fr terminologia dat)
i a cuvintelor care conin x. Silaba. Desprirea cuvintelor n silabe (probleme de scriere).
Aceste probleme de fonetic vor fi studiate aplicativ, fr a folosi termenii diftong sau hiat.
Morfologia
Cuvntul - parte de vorbire
Substantivul. Substantive comune i substantive proprii. Numrul.
Pentru recunoatere i pentru analiz, se utilizeaz texte care conin substantive n cazurile nominativ,
genitiv, dativ, acuzativ; articulate cu articol hotrt sau nearticulate; neprecedate de prepoziii
(fr a folosi aceast terminologie). Se vor rezolva problemele de ortografie i de ortoepie.
Adjectivul. Acordul adjectivului n numr cu substantivul pe care l determin. *Poziia
adjectivului fa de substantiv n propoziie. *Ortografia adjectivelor terminate n "-iu".
Pentru recunoatere i pentru analiz, se utilizeaz texte care conin adjective propriu-zise
variabile (cu una i cu dou terminaii) la gradul pozitiv i adjective provenite din participiu.

61

Pronumele. Pronumele personal. Persoana. Numrul. Pronumele personal de politee recunoatere i utilizare n comunicare.
Pentru recunoatere i pentru analiz, se utilizeaz texte care conin pronume personale cu
form accentuat, neprecedate de prepoziii, n cazul nominativ.
Numeralul - recunoatere. Probleme de ortografie i de ortoepie: scrierea numeralelor
simple i a* celor compuse - fr terminologie.
Pentru recunoatere i pentru analiz, se utilizeaz texte care conin numerale cardinale simple
i *compuse.
Verbul. Persoana. Numrul. Probleme de ortografie i de ortoepie a verbelor a fi i a lua.
Pentru recunoatere i pentru analiz, se utilizeaz texte care conin verbe personale, la diateza
activ, modul indicativ (timpurile: prezent, timpurile trecutului, viitor - forma literar), forma
afirmativ i cea negativ. Verbul "a fi" este utilizat numai cu valoare predicativ. Nu este
utilizat terminologia gramatical.

Sintaxa
Partea de propoziie. Funcia sintactic de subiect. Subiectul exprimat prin substantiv i subiectul
exprimat prin pronume personal. Funcia sintactic de predicat. Acordul predicatului cu
subiectul. Pri principale de propoziie. Pri secundare de propoziie. Propoziia simpl.
Propoziia dezvoltat.

62

Nr. de ore pe sptmn: 6 ore


Nr.
crt.
1

Unitatea de nvare
2

Nr. total de ore: 210 ore

Obiective de
referin
3

Coninuturi
4

Nr.
ore
5

Perioada
(sptmna)
6

21 ore

I - III

23ore

III - VI

SEMESTRUL I
1.
COALA
COMUNICAREA
ORAL

2.

TOAMNA
CUVNTUL

1.2; 1.3; 2.2; 2.4;


2.5; 3.3; 3.4; 3.7;
4.1; 1.1; 1.4; 1.5;
2.1; 2.3; 2.6;

1.1;1.2; 1.3; 1.4;


1.5; 2.2; 2.4; 2.5;
2.6; 3.1; 3.3; 3.4;
3.5; 3.7; 4.1

Prezentarea manualului
Deteapt- te, romne!, de Andrei Mureanu
coala din Ponoare, Cezar Petrescu
Povestea unei cri
Cartea tipuri de cri, cuprinsul
Tipuri de litere de tipar
Comunicarea oral. Componentele
comunicrii orale
Comunicarea nonverbal
Domnu, Trandafir, Mihail Sadoveanu
Comunicarea prin imagini
Dialogul (actualizare) -Formule de
prezentare, permisiune, solicitare, salut
Recapitulare - Evaluare
Puiorii, Emil Grleanu
Propoziia. Delimitarea cuvintelor n
propoziie
Semne de punctuaie. Intonarea propoziiei
Ce te legeni ... , Mihai Eminescu
Lectura : Poezii, de M.Eminescu
63

1
1
3
3
2
2
1
1
3
1
1
2
3
1
2
2
1
2

Obs.
7

3.

4.

ARA

TRADIII I
OBICEIURI

1.1;1.2; 1.3; 1.5;


2.1; 2.2 ; 2.3; 2.6;
3.1; 3.2 ;3.3 ;3.4 ;
3.5; 3.7; 4.5; 4.6 ;

1.1; 1.2; 1.3; 1.5;


2.1; 2.2; 3.1;3.3.

Cuvntul. Silaba. Desprirea n silabe


Sunetul i litera. Vocale i consoane
Casa ppuii, Titel Constantinescu
Cuvinte cu neles asemntor
Cuvinte cu neles opus
Proiect Toamna n imagini
Recapitulare - Evaluare
Condeiele lui Vod, Boris Crciun
Aezarea corect n pagin a textului n proz
Formulare de ntrebri i rspunsuri
Stejarul din Borzeti, Eusebiu Camilar
Recapitulare Planul de idei; povestirea dup
plan
Ocaua lui Cuza, Dumitru Alma
Transformarea dialogului n povestire
Patria romn, George Cobuc
ara mea, Aurel Ciurunga
Aezarea corect a textului n versuri
Dup steag, biei! , Petru Demetru Popescu
Recapitulare - Evaluare
Uite, vine Mo Crciun!, Otilia Cazimir
Scrierea corect a cuvintelor sa i s-a
Prile unei compuneri
Compunere dup un ir de ilustraii.
Pomul de Crciun, I.Al.Brtescu Voineti
Scrierea corect a cuvintelor sau i s-au
Colinde, colinde, M.Eminescu
O sear minunat, Monica Rohan
Obiceiuri de Crciun i Anul Nou
Recapitulare
Evaluare

64

1
3
2
2
2
2
3
1
2
4
1

24 ore

VII - X

26 ore

XI XIV

2
1
2
2
1
3
2
2
2
1
1
2
1
1
2
2
1
1

SEMESTRUL al II-lea
Pace, Octavian Goga
Dincolo de iarn, Silvia Kerim
Povestirea scris a unui text de mic ntindere
n Ajunul Anului Nou, Fnu Neagu
Scrierea corect a cuvintelor ia, iau,
i-a, i-au
Amintiri din copilrie, Ion Creang
Scrierea corect a cuvintelor nea, ne-a
Recapitulare Evaluare
5.

IARNA SUBSTANTIVUL

1.1 ;1.2 ;2.2; 2.3 ;


2.4 ;2.5 ;2.6 ;3.2 ;
3.3 ;3.4 ;3.5 ;3.6 ;
3.7 ;4.1 ; 4.3 ;4.4;

Ninsoarea, de Edmondo de Amicis


Scrierea corect a cuvintelor neam i
ne-am
Iarna, de Nicolae Labi
Scrierea corect a cuvintelor lai l-a
Cuvntul, parte de vorbire
Substantivul
Stupul lor, de Tudor Arghezi
Scrierea corect a cuvintelor cu vocale dubleee, ii
Felul substantivelor
Numrul substantivelor
Compunerea dup un ir de ntrebri
Col Alb, de Jack London
Recapitulare Evaluare

65

1
2
2
1
1
XV-XVI
1
1
1

2
2
2
2
1
3
2
2
2
2
2
2
2

8 ore

XVI XVII

18 ore

XVIII - XX

6.

7.

COPILRIA
ADJECTIVUL PRONUMELE

PRIMVARA
NUMERALUL VERBUL

8.

VARA PROPOZIIA

Vizit,de Ion Luca Caragiale


Adjectivul
Acordul adjectivului cu substantivul
Pronunarea i scrierea corect a adjectivelor
terminate n iu
Bunicul,de Barbu tefnescu Delavrancea
Pronumele personal
Persoana i numrul pronumelui personal
La Medeleni, Ionel Teodoreanu
Scrierea corect a cuvintelor printr-o,
printr-un
Pronumele personal de politee
Compunerea dup un plan de idei
Recapitulare evaluare

3
2
2
1

1.1; 1.2;1.3; 1.5;


2.1; 2.2; 2.3; 2.4;
2.5; 2.6;3.1; 3.2;
3.3; 3.4; 3.5;3.6;
3.7;4.1; 4.3;4.4;
4.5

Legenda ghiocelului, de Eugen Jianu


Numeralul
Scrierea corect a numerelor compuse
Compunere pe baza unor cuvinte de sprijin
Primvara, de Vasile Alecsandri
Verbul
n ziua de Pate, de Elena Farago
Persoana i numrul verbului
Scrierea corect a verbelor a fi, a lua
Compunere cu nceput dat sau sfrit dat
Felicitarea. Invitaia
Recapitulare evaluare

1.1; 1,2;1.3; 1.5;


2.1; 2.2;2.3; 2.4;
2.5; 2.6;3.1; 3.2 ;
3.3;3.4; 3.5;
3.6; 3.7;4.1; 4.2;

Heidi, fetia munilor, de Johanna Spyri


Reclama
Cuvntul - parte de propoziie
Aventurile lui Tom Sawyer, de Mark Twain
Predicatul

1.1; 1,2; 2.1; 2.2;


2.3; 2.4; 2.5; 2.6;
3.2; 3.3; 3.4; 3.5;
3.6; 3.7; 4.1; 4.3;
4.4

66

28 ore

XX XXIV

3
2
1
2
2
3
2
2
2
2
1
2

24 ore

XXV- XXVIII

3
2
2
3
2

25 ore

XXIX -XXXII

4
3
2
3
1
1
2
2
2

4.3; 4.5;4.6

9.

RECAPITULARE
FINAL

1.3; 1.5;2.1; 2.2;


2.3; 2.5; 2.6;3.3;
3.5;3.6; 3.7; 4.1;
4.2; 4.3;4.4;
4.5;4.6

Subiectul exprimat prin substantiv sau


pronume personal
La secere, de Ion Agrbiceanu
Acordul predicatului cu subiectul
Propoziia simpl. Prile principale de
propoziie
Moromeii, de Marin Preda
Propoziia dezvoltat
Prile secundare de propoziie
Cartea potal
Recapitulare evaluare

Pri de vorbire: substantivul, adjectivul,


verbul, pronumele, numeralul
Pri de propoziie : subiectul, predicatul
Propoziia simpl
Propoziia dezvoltat
Evaluare final

67

2
1
1
2
2
1
2

4
2
2
1

13 ore

XXXIII XXXV

Nr. de ore: 21
Nr.
crt.

Coninuturi
- detalieri -

Ob.
ref.

Activiti de nvare

3
2.2;
3.3;

4
- exerciii de prezentare i orientare n
paginile manualului;
- test iniial: citirea cursiv i clar,
scrierea lizibil cu respectarea versurilor;
- exerciii de citire selectiv
- exerciii de memorare i interpretare
muzical a primelor patru strofe ale
Imnului
- exerciii de citire selectiv (citire pe
fragmente, pe roluri);
- exerciii de citire a unor texte, literare
sau nonliterare la prima vedere n ritm
propriu etc.;
- exerciii de integrare a achiziiilor
lexicale noi n enunuri proprii;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit sau
mesajul audiat

1.

2.

Prezentarea
manualului
Receptarea
Imnului
Naional

Textul literar

1.3;
2.2;
3.3;
3.4;

Resurse

68

Evaluare
-instrumente-

Nr.
ore

5
-text suport :
Deteapt-te, romne!
de A. Mureanu
- manualul
-culegere
-activitate frontal, individual, de grup

6
Evaluare continu
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

- text suport: coala din


Ponoare, dup Cezar
Petrescu
- manualul
- culegere
-activitate
frontal,
individual

Observare
sistematic
-evaluare
formativ oral i
scris

Data Obs.
8

3.

Textul narativ

1.2;
2.5;
3.4;
3.7;

- exerciii de citire selectiv ;


- exerciii de citire a unor texte, literare
sau nonliterare la prima vedere n ritm
propriu etc.;
- exerciii de integrare a achiziiilor
lexicale noi n enunuri proprii;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit

- text suport: Povestea Observare


sistematic
unei cri
- manualul
-autoevaluare
-culegere
-activitate
frontal/individual

4.

Cartea

2.2;
2.4;
2.5;
4.1;

- discuii despre carte, n general;


- tipuri de cri i utilizarea acestora;
- exerciii de difereniere a crilor dup
utilitatea lor;
- discuii ntre nvtor i elevi, ntre
elevi pe teme cunoscute;

-culegere
Observare
-activitate frontal, indi- sistematic
vidual, pe grupe
Tem de lucru n
clas

5.

Tipuri de litere 3.1;


4.1;
de tipar

-exerciii de recunoatere a diferitelor


tipuri de litere de tipar;
-exerciii de actualizare i consolidare a
alfabetului: copiere simpl, creatoare,
transcriere;
-realizarea unor afie publicitare folosind
diferite tipuri de litere de tipar.

- manualul
- ziare
- activitate frontal, pe
grupe

exerciii de construire a unor texte orale


narative pe baza unor imagini ;
- exerciii de povestire oral a unor fapte,
ntmplri reale sau fictive;

4.5;

6.

Comunicarea
oral.
Componentele
comunicrii
orale

1.1;
2.1;
2.2;

7.

Comunicarea
nonverbal

1.4;
1.5;

- manualul
- imagini
- povestirea oral
-ciorchinele
-brainstorming
- activitate frontal, individual, pe grupe
-exerciii de sesizare a unor mijloace - manualul
nonverbale prin care pot comunica - imagini
diferite stri, atitudini, etc.
-activitate frontal, indi69

Observare
sistematic
Tem de lucru n
clas

Evaluare continu
Observarea
sistematic
Evaluare
reciproc

Evaluare continu
1
Observarea

8.

Textul literar
Personajele
povestirii

- exerciii de mim ;
vidual
- exerciii de formulare unui salut, a unei
prezentari, permisiuni , solicitari;
-simularea unei situaii de comunicare
nonverbal;

sistematic

1.2;
2.1;
2.3;
3.3;
3.7;
4.6;

- exerciii de citire selectiv ;


- exerciii de nlocuire a cuvntului nou
prin sinonime, antonime;
- exerciii de exprimare a propriilor
opinii, gnduri, sentimente n legtur cu
faptele
i
aciunile
personajelor
prezentate n texte literare;
- exerciii de transcriere;
- exerciii de povestire oral a unor fapte,
ntmplri reale sau fictive;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale ce se
desprind din textul citit;

- text suport : Domnu


Trandafir

Mihail
Sadoveanu
- lectura explicativ
- mozaicul
- conversaia
- explicaia
- explozia stelar
- activitate frontal, pe
grupe, individual
-culegere

Evaluare continu
oral i scris
Evaluare
reciproc
Tem de lucru n
clas

9.

Comunicarea
prin imagini

2.2;
4.6;

-exerciii de interpretare corect a unor


mesaje transmise de imagini;
-exerciii de realizare a unor afie,
postere, care s comunice informaii prin
imagini sugestive;
-realizarea de indicatoare utile pentru
orientarea n coal (spre bibliotec,
secretariat, laborator de ..., etc.)

- manualul
Evaluare conti- activitate frontal, indi- nu
vidual, pa grupe
Autoevaluarea
- Gndii, lucrai n
Evaluarea
perechi, comunicai!
reciproc
-turul galeriei

10.

Dialogul.
Formule
de
prezentare, de
permisiune, de
solicitare i de

1.3;
2.1;
2.2;
3.3;
3.4;

-Dialogul (actualizare). Construirea de


dialoguri n situaii concrete sau
imaginare.
-Formule de iniiere, meninere i
ncheiere a unui schimb verbal.
-Formule de salut, prezentare, per-

- exerciiul
- jocul de rol
- conversaia
- explicaia
- observaia
- activitate frontal, pe

70

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

salut

misiune, solicitare

grupe, individual

11.

Recapitulare

1.1;
1.5;
2.4;

- exerciii de comunicare oral


-exerciii de difereniere a crilor dup
utilitatea lor
-exerciii de grupare a crilor dup tipul
literelor cu care sunt scrise;

- exerciiul
- conversaia
- explicaia
- observaia

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

12.

Evaluare

2.4;
4.6;

-completare de propoziii lacunare;


-selectarea formulelor de salut din texte
date;
-precizarea mesajelor transmise de
imagini;
-crearea unui dialog pe o tem dat

- fi de evaluare

Evaluare
sumativ

Nr. de ore: 23
Nr.
crt.
1
1.

Coninuturi
- detalieri 2
Textul
narativ
Delimitarea
textului n
fragmente

Ob.
ref.
3

Activiti de nvare

Resurse

3.3;
3.4;
2.5;

- exerciii de citire selectiv (citire pe


fragmente, pe roluri, dup cerine
formulate de nvtor i elevi);
- exerciii de citire a unor texte, literare
sau nonliterare la prima vedere, n
ritm propriu;
- exerciii de integrare a achiziiilor
lexicale noi n enunuri proprii;
71

Evaluare
-instrumente6

- text suport: Puiorii, Evaluare continu


dup Emil Grleanu
Observarea
- lectura explicativ
sistematic
-brainstorming
-activitate frontal, pe
grupe, individual
- manualul
-culegere

Nr.
ore
7
2

Data

Obs.

2.

3.

4.

5.

Alctuirea
planului de
idei
Povestirea
oral

3.1;
3.2;
4.3;

Propoziia.
Delimitarea
cuvintelor n
propoziie

1.3;
1.5;
2.1;

Semnele de
punctuaie.
Intonarea
propoziiilor

2.1;
2.3;
2.5;
4.1;
4.6;

1.4;
Poezia,
poetul, versul 2.2;
2.3;
3.1;
3.3;

-exerciii de activizare i mbogire a


vocabularului;
-exerciii de recunoatere a personajelor
unui text literar ;
-exerciii de identificare a ntmplrilor
petrecute ntr-o succesiune logic
dintr-un text citit;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale din textele citite;
- alctuirea planului simplu de idei;
- exerciii de povestire oral a textului,
utiliznd planul de idei;

- text suport: Puiorii


dup Emil Grleanu
- lectura explicativ,
conversaia, explicaia,
tronul povestitorului
- Gndii, lucrai n
perechi, comunicai!
- manualul
- culegere
- activitate frontal, individual, n perechi
- exerciii de construire a unor propoziii - manualul
orale pe baza unor imagini;
-fie de lucru;
- exerciii de construire a unor propoziii - activitate frontal,
orale pe baza unor cuvinte date;
individual, pe grupe
-exerciii de delimitare a cuvintelor din
-exerciiul, conversaia,
propoziie;
ciorchinele
- exerciii de construire a unor enunuri
-manualul
care s conin semnele de punctuaie
- conversaia, exerciiul,
nvate, pe baza unor imagini
jocul
- intonarea adecvat a propoziiilor
- activitate frontal. pe
- exerciii de identificare a greelilor
grupe, individual
proprii sau ale colegilor
- imagini, fie de lucru
- identificarea tipului de propoziie
- plasarea corect a semnelor de
punctuaie
- exerciii de transcriere, dictare
- exerciii-joc
- exerciii de citire selectiv n funcie - text suport : Ce te
de diferite repere: versul, strofa;
legeni M. Eminescu
- exerciii de integrare a cuvintelor i - manualul
expresiilor explicate n enunuri proprii; - culegere:
- exerciii de nlocuire a unor cuvinte cu - activitate frontal, n
72

Evaluare continu
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

Aprecierea
verbal
Evaluare
reciproc
Tem de lucru n
clas
Evaluare continu
Observarea
sistematic a
elevilor
Tem de lucru n
clas

Evaluare oral
continu
Tem de lucru n
clas

6.

7.

8.

4.5;

sinonimele sau antonimele lor;

Eminescu i
natura

2.2;
3.1;
3.4;
4.6;

-exerciii de citire i recitare a unor -Volume de versuri


versuri scrise de M.Eminescu;
scrise de M.Eminescu
-exerciii de transcriere a unor versuri;
-concurs de recitri;

Evaluare oral
continu

Cuvntul.
Silaba.
Desprirea
n silabe

2.1;
2.3;
2.5;
2.6;
4.1;

-exerciii de observare dirijat a unor


imagini;
- exerciii de formulare a enunurilor
potrivite;
- exerciii de identificare a cuvintelor
din propoziii, a silabelor din cuvinte i
a sunetelor din silabe, de schimbare a
sensului cuvintelor prin modificarea
unui sunet;
- exerciii de compunere a cuvintelor din
silabe date, transcriere, dictare ;
- exerciii de alctuire a enunurilor i
identificare a componentelor acestora;
- exerciii de pronunie corect, de
corectare a emisiei sunetelor;
- exerciii de dicie, frmntri de limb;
- exerciii de identificare a consoanelor
i vocalelor;
- exerciii de completare a cuvintelor cu
vocale i consoane;
- dictare;
- exerciii de citire selectiv (citire n
lan, pe fragmente, pe roluri);
- exerciii de citire a unor texte, literare
sau nonliterare la prima vedere n ritm
propriu etc

- conversaia, explicaia,
exerciiul, jocul didactic;
- manualul
- activitate, frontal,
individual
-culegere de exerciii
pentru comunicare

Observarea
sistematic
Fie de munc
independent
Tema acas

- conversaia, explicaia,
exerciiul, jocul didactic;
- manualul
- activitate frontal, individual
-culegere de exerciii
pentru comunicare

Observarea
sistematic
Fie de munc
independent
Autoevaluarea

-text
suport:
Casa
ppuii, dup
Titel
Constantinescu;
- lectura explicativ,
conversaia, explicaia,

Evaluare
reciproc
Observarea
sistematic
Tem de lucru n

1.2;
Sunetul i
litera. Vocale 2.2;
2.5 ;
i consoane
4.1;
4.3 ;

9.

Casa ppuii,
de Titel Constantinescu

3.3;
3.4;
2.5;
2.3;

perechi i pe grupe;

73

- exerciii de activizare i mbogire a


vocabularului;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit sau
mesajul audiat

10.

12.

1.2;
1.3;
3.4;
4.4;

- exerciii de identificare a cuvintelor cu


sens asemntor i sens opus;
- exerciii de nlocuire a unor cuvinte n
enunuri date cu sinonimele acestora sau
antonimele acestora;
- Jocul cuvintelor
- alctuirea unor propoziii ce conin
antonime i sinonime

1.2;
Proiect
Toamna cea 1.3;
1.5;
bogat

- rezolvarea unor sarcini n grupe mici


de lucru
-prezentarea unor lecturi individuale
suplimentare ;
-sesizarea mijloacelor de comunicare
nonverbal (imaginile) ;

Evaluare

-alctuire de propoziii;
- fie de evaluare;
-completarea cu semnele de punctuaie
-activitate independent,
potrivite;
individual;
- exerciii de desprire n silabe;
formarea cuvintelor dup schemele date;

Cuvinte cu
neles
asemntor
Cuvinte cu
neles opus

2.3;
3.3;
3.4 ;
4.4 ;

13.

exerciiul, jocul didactic,scaunul intervievatului, povestirea n lan;


- manualul
- culegere
- activitate individual,
pe grupe
- conversaia, explicaia,
exerciiul, jocul didactic,brainstormingul;
- manualul
- culegere
- fie de lucru;
- activitate frontal,

74

- conversaia, exerciiul,
problematizarea;
- imagini, fie de lucru
- activitate frontal, pe
grupe i individual;

clas

Evaluare continu
Observarea
sistematic
Tem de lucru
pentru acas

Proiectul de grup

Evaluare
sumativ

Nr. de ore: 24
Nr.
crt.
1

Coninuturi Ob.
Activiti de nvare
Resurse
- detalieri - ref.
3
4
5
2
Textul literar 2.3; - exerciii de citire selectiv (citire pe -text suport : Condeiele
2.5;
3.2;
3.3;
3.4;
4.3;

1.

2.

3.

Comunicarea
scris: aezarea textului
n pagina
caietului

3.1;
4.5;
4.6;

Formularea
de ntrebri

1.1;
2.3;

fragmente, pe roluri);
- exerciii de integrare a achiziiilor
lexicale noi n enunuri proprii;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
formulate de nvtor i elevi;
- exerciii de mprirea a unui text
literar n fragmente logice;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale;
- povestirea independent a unui
fragment citit ;
- alctuirea planului simplu de idei ;
- exerciii de recunoatere a titlului,
autorului, alineatelor;
- exerciii de sesizare a aezrii textului
n raport cu ilustraie;
- exerciii de aezare corect a textului
n pagin;
- exerciii de apreciere corect a
spaiului dintre cuvinte;
- exerciii de scriere caligrafic,respectnd cerine formulate;
- exerciii de formulare de ntrebri
pentru stabilirea sensului global al
mesajului;

75

lui Vod, dup Boris


Crciun
-lectura
explicativ,
exerciiul,
conversaia,
explicaia, povestirea n
cerc, mozaicul;
- album istoric, plane,
fie;
- activitate frontal, individual, n grup, cerc;

Evaluare
-instrumente6
Aprecierea
verbal
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas
Evaluare
reciproc de grup
(Turul galeriei)

-text suport : Condeiele


lui Vod, dup Boris
Crciun
- culegere de comunicare
- activitate frontal i
individual

Evaluare continu
oral i cu
calificative
Tem de lucru n
clas

- manualul
- conversaia, explicaia,
scaunul intervievatului

Evaluare continu
oral
Tem de lucru n

Nr.
ore
7
3

Data

Obs.

i rspunsuri

4.

5.

6.

- formulare de ntrebri i rspunsuri pe


baza unei imagini;
- formulare de ntrebri pentru rspunsuri date;
- exerciii de citire selectiv (citire pe
fragmente, pe roluri);
- exerciii de activizare i mbogire a
vocabularului;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale ce se
desprind din textul citit ;
- exerciii de mprirea a unui text
literar n fragmente logice;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale din textele citite;
- povestirea independent a unui
fragment/paragraf citit ;
- alctuirea planului simplu de idei ;

- activitate frontal i pe
grupe

clas

- text suport: Stejarul


din Borzeti, dup
Eusebiu Camilar;
- manualul;
-lectura explicativ,
exerciiul, conversaia,
explicaia, mozaicul,
explozia stelar, jocul de
rol;
- culegere
-activitate frontal, individual, de grup

Evaluare continu
Observarea
sistematic
Analiza
produselor individuale i de grup
Tem de lucru n
clas

Textul literar
Planul
simplu de
idei

2.5;
2.3;
3.2;
3.3;
3.4;
4.3;

Recapitulare
Planul de
idei

3.3;
4.3;
4.5;

- exerciii de citire i povestire a


textelor cunoscute;
-exerciii de copiere, transcriere, dictare;
-exerciii de formulare de ntrebri i
rspunsuri;
- exerciii de caligrafie: transcrieri,
dictri

-Gndii,
lucrai
n
perechi, comunicai !
-povestirea n cerc,
-explicaia, exerciiul;
- culegere de comunicare
-activitate frontal i
individual

Tem de lucru n
clas
Autoevaluarea
Evaluare
reciproc

Textul literar
Planul
simplu de
idei
Povestirea

2.3;
2.5;
3.3;
3.4;
4.3;
4.5;

-exerciii de citire selectiv (citire pe


fragmente, pe roluri);
- exerciii de integrare a achiziiilor
lexicale noi n enunuri proprii;
-formulare de ntrebri i rspunsuri ce
vizeaz informaiile eseniale sau de

- text suport: Ocaua lui


Cuza, dup Dumitru
Alma
-lectura
explicativ,
exerciiul,
conversaia,
explicaia,

Evaluare continu
oral i scris
Observarea
sistematic

76

Tem de lucru n

detaliu ce se desprind din text;


-identificarea i formularea ideilor
principale din textul citit;
-povestirea oral a unui fragment;
-exerciii de transformare a unui text
dialogat n povestire;

- culegere, lecturi, album


istoric
-activitate frontal, individual
- culegere: Comunicare

clas
Analiza
produselor
Autoevaluarea

3.3;
3.4;
4.4;
4.5;

- exerciii de observare dirijat i de


identificare a titlului, a textului n
versuri ;
- exerciii de sesizare a aezrii n
pagin a textului n versuri ;
- exerciii de copiere, transcriere,
dictare ;
- exerciii de analiz i apreciere a
lucrrilor , de memorizare, recitare ;

- texte suport: Patria


romn, de George
Cobuc ; ,,ara mea, de
Andrei Ciurunga
- conversaia, explicaia,
demonstraia, exerciiul
- culegere
-activitate n perechi, pe
grupe i individual

Evaluare continu
oral i scris
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas
Concurs de
recitri

2.3;
2.5;
3.3;
3.4;
4.3;
4.5;

- exerciii de citire selectiv ;


textul -text suport: Dup steag,
- exerciii de activizare a vocabularului;
biei!, dup Petru
- formularea de rspunsuri la ntrebrile Demetru Popescu
ce vizeaz informaiile eseniale sau de - culegere
detaliu ce se desprind din textul citit ;
-citirea explicativ, con- exerciii de mprirea a unui text versaia, explicaia, politerar n fragmente logice
vestirea;
- exerciii de identificare i de formulare - activitate frontal, india ideilor principale din textul citit;
vidual, de grup;
- alctuirea planului simplu de idei
- povestirea unui fragment citit ;

Evaluare continu
oral i scris

oral a unui
fragment

7.

8.

9.

Transformarea dialogului n povestire


Textul literar
n versuri
Aezarea
corect n
pagina
caietului a
textului n
versuri

Textul literar

Recapitulare

2.3;
2.5;

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas i pentru
acas

- exerciii de citire selectiv (citire pe - text suport : Mo Ion Evaluare continu


fragmente, pe roluri);
Roat i Vod Cuza oral i scris
77

3.3;
3.4;
4.3;
4.5;

10.

Evaluare

- exerciii de integrare a achiziiilor


lexicale noi n enunuri proprii;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit sau
mesajul audiat;
- exerciii de mprire a unui text literar
n fragmente logice;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale din textele citite;
-povestirea independent a unui
fragment/ citit;
- alctuirea planului simplu de idei ;
- exerciii de desprire a cuvintelor n
silabe;
- test de evaluare

78

dup Ion Creang


- portretul domnitorului,
album istoric;
- conversaia, explicaia,
jocul de rol;
- activitate frontal i
individual

- fie de evaluare

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

prob sumativ

Nr. de ore: 26
Nr.
crt.
1
1.

2.

3.

4.

Coninuturi
- detalieri 2
Poezia cu
tematic
divers.
Strofa.
Versul

Scrierea
corect a
cuvintelor
s-a i
sa
Compunerea
Prile
compunerii

Ob.
ref.
3

Activiti de nvare

Resurse

2.2;
3.1;
4.2;
4.6;

- exerciii de citire selectiv


- exerciii de recunoatere a titlului,
autorului;
-memorizare, recitare;
- formularea n scris a rspunsurilor la
ntrebri;
- exerciii de transcriere, autodictare;

Evaluare oral
continu
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

4.1;
4.3;

- exerciii de utilizare corect a


cuvintelor scrise cu cratim (s-a; sa);
-exerciii de completare a unor
propoziii lacunare;
- exerciii de alctuire a unor propoziii
folosind cuvintele s-a; sa;
- analiza prilor unei compuneri:
introducerea, cuprinsul i ncheierea;
- exerciii de redactare a unei compuneri
dup ntrebri;
- exerciii de aezare corect a textului
n pagin;
- exerciii de plasare n pagin a titlului.
- exerciii de redactare a unor texte
narative pe baza unui suport

- text suport: Uite, vine


Mo Crciun! de Otilia
Cazimir ;
-lectura
explicativ,
exerciiul,
conversaia,
explicaia,
brainstorming,ciorchine structurat;
- culegere: S dezlegm
tainele textelor literare;
- activitate frontal, individual, pe grupe mici;
-activitate
frontal/individual;
- culegere: Comunicare

- manualul;
- activitate frontal i
individual;

Evaluare continu
oral i scris
Tem de lucru n
clas

-conversaia,explicaia,
exerciiul, tronul

Evaluare continu
Autoevaluarea

4.3;
4.5;
4.6;

4.3;
Compunere
dup imagine 4.5;

79

Evaluare
-instrumente6

Tem de lucru n
clas i pentru
acas

Nr.
ore
7
2

Data

Obs.

5.

6.

7.

8.

i ntrebri

4.6;

Textul
narativ
Alctuirea
planului de
idei
Povestirea
oral

3.1;

Scrierea
cuvintelor
,, s-au i sau

4.1;

Colinde pentru srbtorile de


Crciun i
Anul Nou

2.2;
3.1;

Povestirea
scris a unui

3.2;

3.2;

4.3;

- redactarea compunerii respectnd


prile componente: introducere, cuprins
i ncheiere;
- exerciii de aezare corect a textului
n pagin;
- exerciii de plasare corect a alineatelor i a titlului;
- exerciii de apreciere corect a
spaiului dintre cuvinte;
- exerciii de recunoatere a personajelor
unui text literar ;
- exerciii de identificare a ntmplrilor
petrecute ntr-o succesiune logic,
dintr-un text citit;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale din textele citite;
- alctuirea planului simplu de idei,
povestire oral;

scriitorului
- activitate frontal activitate independent

Evaluarea
reciproc
Tem de lucru n
clas

Evaluare continu

- exerciii de utilizare corect a


cuvintelor scrise cu cratim (s-au; sau)
- exerciii de completare a unor
propoziii lacunare, dictri;

- text suport: Pomul de


Crciun dup Ioan
Alexandru Brtescu Voineti
- lectura explicativ,
conversaia, explicaia,
-Gndii, lucrai n perechi, comunicai!
- activitate frontal, individual, n perechi;
- exerciiul, conversaia,
explicaia;
- activitate frontal, pe
grupe, individual

- exerciii de utilizare corect a


cuvintelor scrise cu cratim (s-au; sau,
sa, s-a)
- dictare;
- exerciii de completare a unor
propoziii lacunare

-text suport: Colinde,


colinde, de M. Eminescu
- culegere de colinde,
plane
- conversaia, explicaia
- activitate frontal

Observarea
sistematic

- exerciii de citire explicativ i de text suport: O sear


citire selectiv pentru desprinderea minunat dup Monica
ideilor principale;
Rohan;
80

2
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

Observarea
sistematic
Evaluare
reciproc

Evaluare oral

Evaluare oral
continu

fragment
3.3;

Obiceiuri de
Crciun i
Anul Nou
Recapitulare
Evaluare

- exerciii de identificare i de formulare


a ideilor principale ;
- exerciii de citire a textelor, respectnd
intonaia impus de semnele de
punctuaie;
- povestirea orala a fragmentului;
- povestirea scrisa a fragmentului.
- exerciii de citire selectiv (citire pe
fragmente, pe roluri);
- exerciii de integrare a achiziiilor
lexicale noi n enunuri proprii;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit sau
mesajul audiat;
- exerciii de mprirea a unui text
literar n fragmente logice;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale din textele citite;
-povestirea independent a unui
fragment/paragraf citit ;
- alctuirea planului simplu de idei ;
- exerciii de desprire a cuvintelor n
silabe;

81

- lectura explicativ, Observarea


exerciiul,
conversaia, sistematic
explicaia, observaia
- Culegere
Tem de lucru n
-activitate frontal, indiclas i pentru
vidual, pe grupe
acas
- conversaia, explicaia,
jocul de rol;
- activitate
frontal i
individual
- prezentri PowerPoint
Evaluare continu
oral i scris
Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

1
1
1

Nr.
crt.

Coninuturi
- detalieri -

Ob.
ref.

Activiti de nvare

9.

Textul literar
n versuri

2.2;
3.1,
4.2;
4.5;
4.6;

Povestirea
scris a unui
text de mic
ntindere

2.1;
2.3;
3.3;
4.2;

- exerciii de citire selectiv ;


- exerciii de recunoatere a titlului,
autorului;
- introducerea expresiilor si a cuvintelor
noi in diferite construcii gramaticale;
- formularea n scris a rspunsurilor la
ntrebri;
- exerciii de transcriere a unor versuri
- formulare de enunuri cu ortograme i
cuvinte date;
-exerciii de citire contient a unui text,
respectnd intonaia impus de semnele
de punctuaie;
-exerciii de delimitare a fragmentelor;
- identificarea ideilor principale;
- povestirea independent oral a textului citit;
-exerciii de povestire n scris a textului
pe baza planului de idei;

10.

11.

Textul literar 2.5;


2.3;

Resurse

- text suport : Pace, de


Octavian Goga
Observarea
- conversaia, explicaia,
sistematic
demonstraia, exerciiul,
- culegere
Tem de lucru n
- activitate frontal i
clas i pentru
individual
acas

- text suport : Dincolo


de iarn de Silvia
Kerim
- conversaia, explicaia,
demonstraia, mozaicul,
exerciiul;
- activitate frontal, individual, pe grupe;

- exerciii de citire selectiv ;


-textul s -text suport: n Ajunul
- exerciii de integrare a achiziiilor Anului Nou dup
82

Evaluare
-instrumente-

Evaluare continu
oral i scris

Nr.
ore
1

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas
Evaluare continu
oral i scris

Data

Obs.

3.2;
3.3;
3.4;
4.3;

12.

13.

14.

Scrierea
cuvintelor
i-a, ia,
iau i
i- au
Povestirea.
Personajele
povestirii

Scrierea
cuvintelor
nea i
ne-a

4.1;

1.2;
2.1;
2.3;
3.3;
3.7;
4.6;

4.1;

lexicale noi n enunuri proprii;


- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit sau
mesajul audiat;
- exerciii de mprirea a unui text n
fragmente logice;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale ;
- povestirea independent a unui
fragment/paragraf citit
- exerciii de desprire a cuvintelor n
silabe
-exerciii de utilizare corect a
cuvintelor scrise cu cratim (ia, i-a, iau
i i-au;
-dictri;
-completarea unor propoziii lacunare
-compuneri gramaticale
- exerciii de citire selectiv ;
- exerciii de nlocuire a cuvntului nou
prin sinonime, antonime
- exerciii de exprimare a propriilor
opinii, gnduri, sentimente n legtur
cu faptele i aciunile personajelor
prezentate n texte literare
- exerciii de povestire oral a unor
fapte, ntmplri ;
- formulare de ntrebri i rspunsuri

Fnu Neagu
- culegere
-citirea explicativ, conversaia, explicaia, povestirea
- activitate frontal. individual, pe echipe

- exerciii de utilizare corect a


cuvintelor scrise cu cratim (ne-a, nea)
- dictri;
- completarea unor propoziii lacunare

83

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas
Aprecierea
verbal

- exerciiul, conversaia,
explicaia
- activitate frontal /pe
grupe/ individual
- plane, fie

Observarea
sistematic

- text suport: Amintiri


din copilrie Ion
Creang
- lectura explicativ,
exerciiul, conversaia,
explicaia,tronul
povestitorului;
- activitate frontal, pe
grupe, individual

Evaluare continu
oral i scris

- activitate frontal, individual, pe grupe


- exerciiul, conversaia
explicaia,

Tem de lucru n
clas

Tem de lucru n
clas
1

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

15.

- exerciii de transcriere
- exerciii de povestire
- exerciii de utilizare corect a
cuvintelor scrise cu cratim ; dictri;

Recapitulare
Evaluare

- activitate frontal, indi- Evaluare continu


vidual, pe grupe
oral i scris
-fie de evaluare

1
1

Nr. de ore: 8
Nr. Coninuturi
crt. - detalieri 1
2
1. Textul literar

Ob.
ref.
3

Activiti de nvare

Resurse

2.3;
2.5;
3.2;
3.3;
3.4;
4.3;

- exerciii de citire selectiv ;


- exerciii de activizare i mbogire a
vocabularului;
- formularea de rspunsuri la ntrebrile
ce vizeaz informaiile eseniale sau de
detaliu ce se desprind din textul citit sau
mesajul audiat;
- exerciii de mprire a unui text literar
n fragmente logice;
- exerciii de identificare i de formulare
a ideilor principale ;
- povestirea independent a unui
fragment citit ;
- exerciii de utilizare corect a
cuvintelor scrise cu cratim (ne-am,
neam) ;
- dictri;
- completarea unor propoziii lacunare:
-exerciii de citire selectiv ;

2.

Scrierea
cuvintelor
neam i
ne-am

4.1;

3.

Textul n

2.2;

84

Evaluare
-instrumente6

Nr.
ore
7

- text suport: Ninsoarea, de Edmondo de


Amicis
- conversaia, explicaia,
exerciiul, povestirea n
cerc;
- culegere
- activitate frontal, individual, n perechi

Evaluare continu
oral i scris

- exerciiul, conversaia,
explicaia, observaia
- activitate frontal /pe
grupe/ individual

Evaluare continu
oral i scris
Observarea
sistematic

Observarea
sistematic
Tem de lucru n
clas

- text suport : Iarna Evaluare continu

Data

Obs.

versuri

4.

Scrierea
cuvintelor
l-a i
la

3.1;
4.2;
4.5;
4.6,

4.1;

-exerciii de recunoatere a titlului,


autorului;
- memorizare, recitri;
- formularea n scris a rspunsurilor la
ntrebri;
- exerciii de transcriere a unor versuri,
autodictare;
- exerciii de aezare corect a textului
n pagin;
- exerciii de utilizare corect a
cuvintelor scrise cu cratim (la, l-a) ;
- dictari;
- completarea unor propoziii lacunare;
- compuneri gramaticale

85

Nicolae Labi
- conversaia, explicaia,
demonstraia
- culegere:
- activitate frontal i
individual

oral i scris

Observarea
sistematic
Autoevaluarea
Evaluare
reciproc
Tem de lucru n
clas
- exerciiul, conversaia,
Evaluare continu
explicaia, observaia
oral i scris
- activitate frontal /pe Observarea
grupe/ individual
sistematic
- culegere
Tem de lucru n
clas

Nr.ore:28
Nr.
crt.
1.
2.
3.
4.

DETALIERI DE CONINUT
Adjectivul (poziia adjectivului fa de substantive)
Acordul adjectivului cu substantivul (*pronunarea
i scrierea corect adjectivelor terminate n iu
Pronumele. Pronumele personal
Persoana i numrul pronumelui personal
(scrierea corect a cuvintelor printr-o,
printr-un )

5.
6.

Pronumele personal de politee


Scrierea i pronunarea corect a cuvintelor care
ncep cu e

7.
8.
9

Compunerea dup un plan de idei


Recapitulare
Evaluare

Perioada:
O.R. ACTIVITI DE NVARE
1.1;
1.3;
1.5
2.1;
2.2;
2.2;
4.2;
5.2;
6.3;
6.4;
1.4;
3.4;
4..5;

- text suport: Vizit - Ion Luca


Caragiale
Exerciii de determinare a
sensului unor cuvinte n contexte
date
- text suport: Bunicul - Barbu
tefnescu Delavrancea
Exerciii de povestire oral a
unor fapte, ntmplri reale
Exerciii de folosire corect a
majusculei
- text suport: La Medeleni Ionel Teodoreanu
Exerciii de scriere corect a
cuvintelor scrise cu cratim
Exerciii de utilizare corect a
semnelor de punctuaie
Exerciii de aplicare a regulei de
desprire n silabe n dictri i
autodictri, copieri sau n
scrierea unor enunuri proprii

86

RESURSE

EVALUARE

Ilustraii
Caiete
auxiliare
Plane
didactice
Portretele
autorilor
Fie
bibliografice
Fie de lucru

formativ
curent
verificare oral
verificare scris,
n perechi, n
echip,
autoevaluare.

Nr.
ore
3
2
2
1
4
3
2
3
1
1
2
2
1
1

Data

Nr.ore:24
Nr.
crt.
1.
2.

Perioada:
Detalieri de coninut

Numeralul (*scrierea corect a numerelor


compuse)
*Compunere pe baza unor cuvinte de sprijin
Verbul

3.

Persoana i numrul verbului (scrierea corect a


unor forme ale verbelor a fi,a lua

4.

Compunere cu nceput dat sau sfrit dat

5.

Felicitarea

6.

*Invitaia

7.
8.

Recapitulare
Evaluare

O.
R.
1.1
1.3
2.2
2.5
3.6
4.1
4.3
4.4
4.6

Activiti de nvare

Resurse

- text suport: Legenda


ghiocelului - Eugen Jianu
-exerciii de determinare a
sensului unor cuvinte n contexte
date
- text suport: Primvara - Vasile
Alecsandri
- exerciii de citire selectiv ;
-exerciii de activizare i
mbogire a vocabularului;
-exerciii de redactare a unor
felicitri
- text suport: n ziua de Pate Elena Farago
- formularea de rspunsuri la
ntrebri
-exerciii de transformare a
propoziiilor atunci cnd se
schimb persoana verbului sau
numrul subiectului exprimat
prin substantive sau pronume

Ilustraii
Caiete auxiliare
Plane didactice
Portretele
autorilor
Fie
bibliografice
Fie de lucru

87

Evaluare
Formativ,
curent
Verificare
oral
Verificare
scris, n
perechi, n
echip, auto
evaluare.

Nr.
ore
3
2
1
2
2
3
2
2
2
2
2
1

Data

Nr.ore:25
Nr.
crt.
1.
2.
3.
4.

Perioada:
Detalieri de coninut

Reclama.*Articole din reviste pentru copii


Cuvntul - parte de propoziie

5.
6.
7.
8.
9.
10.

Predicatul
Subiectul. Subiectul exprimat prin substantiv
sau pronume personal
Acordul predicatului cu subiectul
Propoziia simpl
Prile principale de propoziie
Propoziia dezvoltat
Prile secundare de propoziie
Cartea potal

11.
12.

Recapitulare
Evaluare

O.
R.
1.1
1.3
2.2
2.5
3.6
4.1
4.3
4.4
4.6

Activiti de nvare

Resurse

- text suport: Heidi, fetia


munilor - Johanna Spyri
-Exerciii de determinare a
sensului unor cuvinte n contexte
date
- text suport: Aventurile lui Tom
Sawyer - Mark Twain
-Exerciiide identificare i
corectare a unor mbinri de
cuvinte incorecte n cadrul unui
enun
- text suport: La secere - Ion
Agrbiceanu
-Exerciii de construire a unor
texte narative pe baza unor
imagini
- text suport: Moromeii - Marin
Preda
-Exerciii de desprire n silabe
n dictri i autodictri, copieri
sau n scrierea unor enunuri
proprii

Ilustraii
Caiete auxiliare
Plane didactice
Portretele
autorilor
Fie biobibliografice
Fie de lucru

Evaluare
Formativ,
curent
Verificare
oral
Verificare
scris, n
perechi, n
echip, auto
evaluare.

Nr.
ore
3
2
2
3
2
2
2
1
1
2
2
2
1

88

Data

Nr.ore:13
Perioada:
Nr.
Detalieri de
crt
coninut

O
R

3.4

Povestirea scris
a unui text
narativ

Activiti de nvare
-

4.2
-

4.3
-

Prile de
propoziie

4.4

3.6

exerciii de citire a unor texte,


literare sau nonliterare la
prima vedere n ritm propriu
exerciii de povestire n scris a
unor fragmente dintr-un text
citit;
formularea
n
scris
a
rspunsurilor la ntrebri;
*exerciii de formulare a unor
ntrebri n legtur cu
coninutul textului;
selectarea
adecvat
a
cuvintelor ntr-un text propriu;
*exerciii de redactare a
povestirii unui text dup planul
de idei;
exerciii de redactare a
propoziiilor simple i a
propoziiilor dezvoltate etc.;
exerciii de completare a
propoziiilor
lacunare
cu
structurile
morfologice

Evaluare

Resurse

Metode i
procedee

Modalit
de org. a
activ.

Nr.ore
Data

Activitate
independent

Text
Fluierul
fermecat

Munc
independent

Individual
Frontal

Teme n
clas

Exerciii
manual

Exerciiul
Munc
independent
Problematizarea

Frontal
Individual

89

Ideile principale

3.2

2.5
-

Pri de vorbire
Pri de
propoziie

3.6

Ideile principale

3.2

4.2

nvate;
exerciii de identificare a prilor
principale de propoziie nvate
(subiect, predicat) i a prilor
secundare de propoziie;
exerciii de citire explicativ i
de citire selectiv pentru
desprinderea ideilor principale;
exerciii de delimitare a unui
text narativ n fragmente
logice;
exerciii de identificare a
ntmplrilor petrecute ntr-o
succesiune logic dintr-un text
citit;
exerciii de identificare i de
formulare a ideilor principale
din textele citite;
exerciii de integrare a
achiziiilor lexicale noi n
enunuri proprii;
exerciii de identificare a
prilor de vorbire nvate:
substantivul,
adjectivul,
pronumele, numeralul, verbul;
exerciii de identificare a prilor
principale de propoziie nvate
(subiect, predicat) i a prilor
secundare de propoziie
exerciii de delimitare a unui
text narativ n fragmente
logice;
exerciii de identificare i de
formulare a ideilor principale
din textele citite;

Teme n
clas

Exerciii n
caietul
elevului

Exerciiul
Munc
independent
Problematizarea

Frontal
Individual

Observare
sistematc

Text
Aniversarea
Gretei,
de S Waren

Exerciiul
Munc
independent

Perechi
Individual

Tema n
clas

Textul
anterior

Exerciiul
Munc
independent

Individual
Frontal

90

Textul narativ

3.4

4.2
-

2.5
-

Formularea
ideilor principale

3.2

4.2

Compunerea
dup un plan de
idei

4.3
4.6

exerciii de povestire n scris a


unor fragmente dintr-un text
citit;
formularea
n
scris
a
rspunsurilor la ntrebri;
exerciii de citire a unor texte, Evaluare
literare sau nonliterare la oral
prima vedere n ritm propriu
formularea
n
scris
a
rspunsurilor la ntrebri;
exerciii de integrare a
achiziiilor lexicale noi n
enunuri proprii;
exerciii de nlocuire a unor
cuvinte cu sinonimele sau
antonimele lor;

exerciii de delimitare a unui


text narativ n fragmente
logice;
- exerciii de identificare i de
formulare a ideilor principale
din textele citite;
- exerciii de povestire n scris a
unor fragmente dintr-un text
citit;
- formularea
n
scris
a
rspunsurilor la ntrebri;
exerciii de redactare a unor
compuneri dup un plan de idei
exerciii de evaluare a redactrii
corecte i ngrijite a textului
propriu etc.
-

Text n
caietul
elevului

Conversaia
Munc
independent
Problematizarea

Individual

Activitate
independent

Text n
caietul
elevului

Conversaia
Munc
independent
Problematizarea

Individual

Tem n
clas

Planul de
idei

Explicaia
Munc
independent

Individual

91

Povestirea oral/
scris a unui
fragment

4.3

4.1
-

10
11
12

Lectur
suplimentar

3.4
3.7

13

Evaluare final

3.4
3.7
3.2
3.6
4.2
4.4

*exerciii de redactare a
povestirii unui text dup planul
de idei;
exerciii de autocorectare i
corectare
n
perechi
a
greelilor de scriere i a
greelilor de punctuaie etc.;
exerciii de citire a unor texte
la prima vedere
formularea de ntrebri i de
rspunsuri viznd coninutul
textelor citite;
exerciii de exprimare a
propriilor opinii, gnduri,
sentimente n legtur cu
faptele i aciunile personajelor
prezentate n texte literare;

Tem n
clas

Text
Exerciiul
Smburele, Munc
de L. Tolstoi independent

Grupal
Individual

Evaluare
oral
Observare
sistematic

Text
Povestea
crocodilului
care plnge,
de V. Colin,
n mi place
s citesc

Braistorming
Conversaia
Munc
independent

Frontal
Individual

1
1
1

Fi de
evaluare

Munc
independent

Individual

OR -s desprind ideile Prob scris


principale dintr-un text citit
Observare
- OR -s recunoasc n texte sistematic
diferite
elemente
de
construcie a comunicrii
studiate
- OR -s povesteasc n scris
fragmente dintr-un text citit
OR -s realizeze acordurile
gramaticale
n
enunurile
redactate
-

92

***
Antologie de texte literare pentru clasele II-IV, Editura Didactic i Pedagogic,
Bucureti, 2004
***
Antologie de texte literare - clasele I-IV, Editura Aramis Print, Bucureti, 2005
Aldea Georgeta, Munteanu Gabriela - Didactica educaiei muzicale n nvmntul primar,
E.D.P, Bucureti, 2001
Adams , M.; Jack, Canfield; Mark ,Victor, Hansen - Sup de pui pentru suflet 1 , Editura
Amalteea
Barbu, A.; Arcire, O.; Bucur, E.; Iacob S. - Programe colare pentru nvmntul primar Discipline Opionale, Editura Axa , Botoani , 2000
Barff, Ursula, Inge, Burkhardt, Maier, Jutta - Carte de construit pentru copii, EIS POL
Berechet, Daniela - Limba romn - Culegere pentru clasa a III-a, Editura Paralela 45,
Bucureti, 2007
Berechet, Daniela; Gardin, Maria - Limba romn (culegere auxiliar), Editura Paralela 45,
Piteti, 2008
Bratu Gabriela i colectiv -Aplicaii al metodelor de gndire critic la nvmntul primar,
Editura Humanitas, 2004
Buga, Marin - Snoave populare, Bucureti, Ed.Tineretului, 1967
Clugria, Angelica; Crciun, Gabriela - Literatur pentru copii, clasa a III-a , Editura Dor ,
2009
Colvin, Leslie - Enciclopedia Lumii Vii, 2003
***Consiliul Naional pentru Curriculum - Curriculum naional. Programe colare pentru
nvmntul primar - clasa a III a, Bucureti, 2004
***Consiliul pentru standarde ocupaionale i atestare, nvtor, Standard ocupaional,
Bucureti, 2002
Constantin, P. - S vorbim despre culori , Editura Ion Creang, Bucureti , 1986
Corni Georgeta - Metodica predrii i nvrii limbii i literaturii romne. Didactici speciale,
Editura Umbria, Baia Mare, 1993
Cristea, M.; Panait, D.; Nitescu, V.; Stanescu, E. - Ghid metodic de educaie plastic - Editura
Petrion, Bucureti, 1997;
Crocnan, Daniel, Ovidiu; Hutanu, Elena - tiinte manualul nvtorului pentru clasa a IV-a,
EDP, Bucureti, 2002
*** Curriculum National - Descriptori de performan pentru nvmntul primar, Editura
ProGnosis, , Bucureti, 2001
***Curriculum pentru discipline opionale, Bucureti, 2000
*** Curriculum naional - Programe colare revizuite M.E.C.T, Bucureti, 2004
Diac, Gheorghe; Teodorescu, Florena - Zig zag - manual de educaie preventiv, Editura
Aramis, Bucureti, 2000
Dobran, Floarea - Biologie, manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora, Bucureti, 2003
Dolean, Ioan ; Maior, Aurel; Bordean, Ioan - Caiet de evaluare la limba romn, Editura
Aramis, 2004
Duu, Olga - Didactica limbii romne i comunicrii n ciclul primar, Constana, Editura
Europolis, 2002
Drgan, Ion ; Petroman, Pavel ; Mrgineanu, Dorina - Educaia noastr cea de toate zilele, Editura
Eurobit, Timioara, 1992
Faliboga, Violeta; Ghergu, Virginia - Abiliti practice clasele I-IV. Ghid metodic, Botoani,
Editura Axa, 2001
655

Gherghina, Dumitru i colaboratorii Proiectarea pedagogic, Editura Didactica Nova, Craiova,


2005
***Ghid metodic - Educaia plastic n ciclul primar, Editura Polirom, Iai, 1997
Goncerencu, Georgeta; Goncerencu, Vasile - Ore opionale la clasele I-IV, S.C.INFACON
S.A., Constana , 2001
Grigore-Prun, Simona - Hai s mergem la serbare!, Editura Recif, 1999
Ilioaia, Maria - Metodica predarii desenului la clasele I IV, EDP, Bucureti, 1990
Istrati, Ion - Povetile Ilenii, Bucureti, Editura Tineretului, 1966
Joia, Elena - Didactica aplicat. Partea I nvmntul primar, Editura Gheorghe
Alexandru, Craiova, 1994
Lupu, Jean; Stneci, Mihaela - Jocuri muzicale pentru copii mari i mici , Editura Sigma
Primex, 1999
Lupu, Jean; Iacob, Aurelia; Aldea, Georgeta; Capa Teodorina Muzic clasele I-IV- Culegere
de cntece, Ed. Niculescu, Bucureti 1997
Macarie, Georgeta; Macarie, Cristina - nvm s scriem corect!, Editura Miastru, Trgu Jiu,
2006
Maior A. i colaboratorii - Culegere de matematic pentru clasele II IV, Editura Aramis, 2003,
Marinescu, Dan - Manualul nceptorului, Editura Teora, 1995
***M.E.C., Consiliul Naional pentru Curriculum -Curriculum Naional - Programe colare pentru
nvmntul primar, Bucureti,2004
M.E.C i CNC - Ghid metodic pentru aplicarea programelor din aria curricular ARTE,
Bucureti, 2002
*** Metodica predarii desenului la cls. I-IV - EDP, Bucureti, 1998;
*** Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala primar, gimnaziu i liceu,
Editura Didactica Nova, Craiova, 2005
Mihuleac, Emil - Metodica instruirii i educaiei n circulaia rutier, Bucureti, 1978
Mioi, Elena; Volintiru Mariana - Metodica predrii limbii i literaturii romne n nvmntul
primar, Editura Fundaiei Humanitas, Bucureti, 2001
Molan,Vasile; Pene, Marcela Culegere de texte literare pentru clasele I-IV, Editura Aramis,
Bucureti, 1996;
Motora-Ionescu, Ana Teatru pentru cei mici, Editura Tineretului, 1991;
Motora-Ionescu, Ana - ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I-IV; Bucureti, Editura
Didactic i Pedagogic, 1978;
Muu, Ionel - Ghid de predare- nvare pentru copiii cu cerine educative speciale, Editura
MarLink;
Neacu, Ioan Metodica predarii matematicii, manual pentru clasele I-IV, Editura Didactic i
Pedagogic, Bucureti ,1988
Nicola, Ioan - Tratat de pedagogie colar, Bucureti, Editura Aramis, 2002
Nicolae, Alina; Radu Mihaela - Ada - tiinte ghidul nvtorului pentru clasa a III-a, Editura
MEGApress, Bucureti, 2002
Nu, Silvia - Metodica predrii Limbii Romne n clasele I IV, Editura Aramis, Bucureti,
2001
Opri, Tudor Botanica distractiv, Editura Ion Creang, Bucureti, 1992
Pacearc, tefan; Popescu, Maria- Luiza - tiine - clasa a III-a, Editura Akademos Art i
V.I.S.Print
Pali, Maria - Serbri colare pentru ciclul primar, editat de CCD Oradea, 1997
Pcurari, O. (coord) Strategii didactice inovative, Editura Sigma, 2003
Pcurari O. (coord) - nvarea activ, Ghid pentru formatori, MEC-CNPP, 2001
Pene , Marcela - nvm s circulm, E. ANA, Bucureti, 2000
Pene , Marcela - Comunicare, Culegere de exerciii pentru clasele I-IV, Editura Aramis,
Bucureti, 2005
Pene, Marcela - Manual de limba romn pentru clasa a III-a, Bucureti, Editura ANA, 2006
656

Petroaia, Elena; Prial; Dumitru D., Prial, Viorica Discipline opionale la clasele I-IV,
Colecia Collegium, Editura Polirom, Iai, 2000
Piil, Tudora; Mihilescu, Cleopatra - Limba i literatura romn, Editura Aramis, Bucureti,
2005
Popescu, Anastasiu, Doru - Informatica pentru gimnaziu, Editura Arves, 2003
Popescu, Romeo Grdina Bunicului, Editura Scrisul Romnesc, Craiova, 1989
Popovici, Doru, Vlad - Elemente de Psihopedagogia Integrrii, Editura PRO HUMANITATE
Bucureti, 1999
***Poveti, povestiri, basme i legende antologie pentru precolari i colari, Editura Coresi,
Bucureti, 1999
Preda, L.; Paraschiv, M.; Matache, I.; .Palarie, M - Educaia plastic n ciclul primar - Editura
Didactica Nova, Craiova, 2003
***- Programa colar aprobat cu O.M. nr. 4686 / 05.08.2003
Revist dedicat cadrelor didactice nvmntul primar, nr.2-4, Editura Miniped, 2002
*** Revista pentru ciclul primar Mozaic, nr. 3/2005
Romanian, Pavel - Antologie de cntece pentru coala general, 1981, Tipografia Universitii
din Timioara
Serviciul Naional de Evaluare i Examinare, Consiliul Naional pentru Curriculum Descriptori
de performan pentru nvmntul primar, Editura ProGnosis i SNEE
Smiley, Simon - E.T. extraterestrul descoper PLANTELE, Editura Rao, 2002
Stan, L.; Stan, Dorobanu, I. G.; Ghi, E. - Abiliti practice - ghid privind proiectarea i
desfurarea activitilor de predare-nvare-evaluare, cls. I IV, Editura Aramis, 2002
Stancu, D. D. Antologie de cntece pentru colari, E.D.P., Bucureti, 1969
Stoica, Daniela - Abiliti practice clasele I-IV, Piteti, Editura Carminis, 2000
erdean, Ioan - Didactica limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Editura Corint,
Bucureti, 2007
erdean, Ioan; Diuleasa, Florian; Paveliu Eliza - Gramatic i compunere, Manual pentru clasa
a III-a, E.D.P., Bucureti, 1995
tefnescu, C. Ghid pentru practic pedagogic, Editura Terra , Focani, 2004
Tauru, Areta - Rolul i locul abilitilor practice n orientarea social a copiilor, Revista
nvmntul primar, nr.1/ 2001
Tica, Carmen; Ilarion, Niculina; Bogheanu, Magdalena; Oila, Roxana - tiinte ale naturii
manual pentru clasa a III-a, Editura Petrion, Bucureti, 2002
Tincea, Vasilica - Grafica i pictura, curs opional, Editura Aramis , 2000
Teodorescu, Dan - Curs de legislaie rutier, Editura Shik, 2007
ugulan, Lidia; Florea, Maria - Literatur pentru copii, E.D.P, Bucureti, 1992
Vlsceanu, Haralambie - Circulaia rutier, EDP, Bucureti, 1979
www.zwani.com/graphics/disney
www.stradapiticilor.ro/atelier
www.piticulvesel.ro
http://articole.famouswhy.ro/planul_educational_de_interventie_individualizata/#ixzz14asJ0xGg
www.freeschoolclipart.com
www.gazetamatematica.net/?q=node/295
www.edu.ro
www.didactic.ro
http://europass.cedefop.europa.eu
www.educatieinmures.ro

657

http://www.cmbrae.ro/legi/DOSAR%20PROFESORI.pdf
www.kids-shop.ro
http://www.google.com
http://cliparts.toutimages.com/alimentation/legumes/index.htm
www.google.ro/imagres
www.trilulilu.ro
www.referat.ro
www.taraluiandrei.ro

Dac v intereseaz varianta integral a lucrrii, putei trimite un e-mail cu titlul


Portofoliu III la adresa vlcelena@yahoo.com i vei primi detalii.

658