Sunteți pe pagina 1din 5

Conjugarea verbului a fi

Infinitiv: a f
Gerunziu: find
Participiu: fost

Modul INDICATIV
Prezent
Persoana
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

Conjugarea
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

sunt
eti
este
suntem
suntei
sunt

Trecut
Persoana
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

Perfect compus

eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

am fost
ai fost
a fost
am fost
ai fost
au fost

Imperfect
eram
erai
era
eram
erai
erau

Perfectul simplu
fusei
fusei
fuse
fuserm
fuseri
fuser

Mai mult ca perfectul


fusesem
fusesei
fusese
fuseserm
fuseseri
fuseser

Viitor
Persoana
pers I sg.

eu

Viitor I
voi f

Viitor II
o s fu

Viitor anterior
voi f fost

Viitor popular
oi f

pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

vei f
va f
vom f
vei f
vor f

o s fi
o s fe
o s fm
o s fi
o s fe

vei f fost
va f fost
vom f fost
vei f fost
vor f fost

i f
of
om f
i f
or f

Modul CONJUNCTIV
Prezent
Persoana
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

Conjugarea
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

s fu
s fi
s fe
s fm
s fi
s fe

Trecut perfect
Persoana
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

Conjugarea
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

s f fost
s f fost
s f fost
s f fost
s f fost
s f fost

Modul CONDITIONAL
Prezent
Persoana
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

Conjugarea
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

a f
ai f
ar f
am f
ai f
ar f

Trecut perfect
Persoana
pers I sg.
pers II sg.
pers III sg.
pers I pl.
pers II pl.
pers III pl.

Conjugarea
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

a f fost
ai f fost
ar f fost
am f fost
ai f fost
ar f fost

Modul IMPERATIV
Afirmativ
Persoana

Conjugarea

pers II sg.
pers II pl.

tu
voi

fi
fi

Negativ
Persoana
pers II sg.
pers II pl.

Conjugarea
tu
voi

nu f
nu fi

CONJUGAREA
Verbele limbii romne se clasific n 4 conjugri dup sufixul la infinitiv prezent:
1. Conjugarea I: sufixul "a"
a trasa, a lua, a nva
2. Conjugarea a II-a: sufixul "ea"
a bea, a edea, a vedea
3. Conjugarea a III-a: sufixul "e"
a merge, a crede, a spune
4. Conjugarea a II-a: sufixul "i" sau ""
a ti, a citi, a ur, a izvor
Atenie! verbele a fi, a ti se scriu cu doi de "i" doar la timpurile:

conjunctiv: tu s fii

imperativ: fii

gerunziu: fiind

negativ prezent: nu tii

Restul verbelor al cror infinitiv se termin n "i" se scriu cu doi de "i" doar la perfectul simplu: eu
citii,eu venii, n rest au un singur "i":

infinitiv: a citi

viitor: vei citi, etc

n funcie de cum i schimb forma la conjugare, verbele limbii romne se clasific astfel:

Verbele regulate La conjugare i pstreaz neschimbat rdcina. Aproape toate verbele


limbii romne sunt n aceast categorie, de exemplu: a dormi, a rupe, a apropia, a ridica, etc

Verbe neregulate La conjugare i modific total sau parial rdcina. Urmtoarele sunt
verbele neregulate: a fi, a avea, a vrea, a da, a sta, a lua, a bea, a mnca, a vedea, a usca

Verbe aleatoare: a arhiva, a mpopora, a ncartirui, a nrna, a ni