Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea Scolara:
Propunator:
Disciplina: Istorie
Clasa: a VIII-a
Tema: Politica faptului mplinit.
Tipul leciei: lecie de sistematizare i recapitulare.

Obiective operaionale:

La sfarsitul lectiei cel putin 85% din elevii clasei ar trebui sa:
O1. s ordoneze pe axa cronologic principalele evenimente din perioada constituirii statului independent
Romnia;
O2. s compare reforma agrar efectuat de domnitorul A.I.Cuza n Romnia i reforma agrar nfptuit de
administraia arist n Basarabia;
O3. s utilizeze documente istorice din perioada n elaborarea unui discurs pe tema Furitorii Unirii de la 1859

Strategii didactice: povestirea, explicaia, diagrama VENN, asociaii libere, lucrul cu dicionarul, lucrul n grup,
soarele ideilor.
Mijloace didactice: manualul, postere, dicionare explicative, fise de lucru.

1
Desfurarea activitii

Etapele leciei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operaio-
nale/timp
ul alocat
1. Momentul 2 min. Noteaza absentii Elevul de serviciu spune care sunt elevii Determinm
organizatoric absenti; gradul de
Pregtirea pentru lecie. pregtire pentru
lecie

2. Enunarea 2 min. (Scrise pe un poster) Un elev le citete, ceilali ascult Stabilim claritatea
obiectivelor Face explicaiile necesare obiectivelor
operaionale
10 min Propune un chestionar pentru
3. Recapitula- O2 autoevaluare: (Anexa 4) Scriu n caiete ntrebrile chestionarului, Autoevaluarea
rea i sistema- Studiind temele capitolului De completand cu rspunsuri proprii. prin fia de
tizarea la unire la independen am control
cunotinelor nvat...
La aceast tem am ntampinat
urmtoarele dificulti...
Cred c mi-a putea mbunti
performanele dac... Lucrul cu dicionarul. Explicaia.
Caut n dicionar i explic sensul expresiei:
Activitatea mea la lecii ar
Politic axat pe acte decizionale opuse celor
putea fi apreciat ca fiind...
convenite de marile puteri.
Fixeaz pe tabl un poster pe
Lucrul n grup. Asocieri libere. Activitatea n
care e scris expresia Politica
10 min. grup, scriu pe poster(Anexa 5); explic n faa
faptului mplinit i explic
clasei
esena ei, folosind Dicionarul
O2 Dubla alegere.
explicativ.
Prezentarea
Propune nsrcinri de asociere a Recunoaterea Unirii Principatelor.
Lovitura de stat (2 mai 1864). posterilor
acestei politici cu evenimentele
istorice prezentate n manual.
2
6 min. 1. Gsete corelaia dintre Un elev la tabl ndeplinete sarcina scriind
noiuni, personaliti, evenimentele corespunzatoare fiecarui an
O1. evenimente. mentionat (anexa 6).
2. Ordoneaz pe axa cronologic
principalele evenimente din
perioada constituirii statului
independent Romnia.
(Anexa 6) Un elev - la tabl ndeplinete sarcina
1850 1860 1870 1880 Elevii scriu n caiete minieseuri (maxim 15
O3. 1859 1866 1877 1878 randuri) cu titlul Unirea Natiunea a Facut-o.
3. Propune s se redacteze un
minieseu cu genericul Unirea
naiunea a fcut-o.

10 min. 5. Propune s compare reforma Diagrama VENN. (Anexa 3) Evaluarea


O2. agrar efectuat de A. I. Cuza n Lucrul n grup. reciproc
Romnia cu reforma agrar Colectivul de elevi se mparte n 3 grupuri:
nfptuit de administraia arist 1 gr. Caracterizeaz reforma agrar din
n Basarabia pe baza textelor din Romnia.
anexa 2. 2 gr. Caracterizeaz reforma agrar din
Basarabia.
3 gr. Determin asemnrile acestor reforme.

R----- B
------- --------
------- ---------
---------

6. Propune elevilor s studieze Explicaia. Lucrul cu documentul.


O3 documentul din manual i s Studiaz documentul, explic esena
comenteze esena proclamaiei proclamaiei.
lui A.I.Cuza ctre locuitorii
Basarabiei.
5 min. 7. Propune s se realizeze un Soarele ideilor
O3 soare de idei despre Reformele Studiaz documentele din manual si realizeaz
3
lui Cuza. cerinta profesorului; un elev deseneaza la tabla
un soare conform cu anexa 1, completand
fiecare raza cu cate o reforma cu ajutorul
clasei.
4. Etapa de 4 min. Propune elevilor s determine Elevii fac aprecierile de rigoare. Apreciem
totalizare notele definitorii ale perioadei capacitatea
studiate i s aprecieze elevilor de a
evenimentele istorice din 1859- generaliza,
1877. evidenind
elementele
definitorii ale
unui proces,
perioad.
5. Tema pentru 1 min. Propune s scrie un referat Noteaz n caiete tema pentru acas.
acas Importana domniei lui
A.I.Cuza.

4
Anexa 1

Reformele lui Cuza Reformele lui Cuza


inainte de lovitura dupa lovitura de
de stat(2 mai 1864) stat
(2 mai 1864)

SOARELE de IDEI

5
Anexa 2
Fisa de lucru :
Textul I :
Prin Legea rural din 14/26 august 1864, peste 400.000 de familii de rani au fost mproprietrite cu loturi de teren agricol, iar
aproape ali 60.000 de steni au primit locuri de cas i de grdin. ranii mproprietrii au devenit contribuabili la bugetul de stat,
rezultnd astfel o lrgire a bazei de impozitare. Fragmentarea terenurilor i lipsa utilajelor agricole moderne au dus la scderea
produciei agricole n urmtorii ani, dar repartizarea ei a fost mai echitabil. Claca este desfiinat pentru de-a pururea i de astzi
voi suntei proprietari liberi pe locurile stpnirii voastre.ranii au fost eliberai de sarcinile feudale precum claca, dijma sau
podvezile i desfiina monopolurile feudale din interiorul satelor. Loturile au fost distribuite n funcie de numrul de vite deinute.
ranii urmau totui s rscumpere terenurile i s achite anual o anumit sum, timp de 15 ani. Pe de alt parte, legea stabilea plata
unor despgubiri ctre proprietari, la preul pmntului de atunci. Terenurile expropriate nu depi 2/3 din moie i nu puteau fi
vndute timp de 30 de ani dect ctre comun sau ctre vreun alt stean.

Textul II:
O mare importan pentru Basarabia a avut-o abia legea din 14 iulie 1868, care a transformat agricultorul liber de pn atunci n
proprietar de pmnt, acolo unde era stabilit i pe care l muncea. Aceast mare reform, prin care se atribuiau ntre 8 i 13,5 hectare
pe cap de locuitor, i care era mult mai radical dect n Rusia, a fost fcut fr consimmntul marilor proprietari, care de altfel i
reuiser amnarea aplicrii ei timp de opt ani. Dar reforma rneasc avea ca scop s asigure pstrarea proprietii nobiliare n stat i
s o scape de primejdia prbuirii n urma vreunei explozii sociale. Totodat, rnimea nu a fost pus n stare de progres. ranul a
rmas srac i n dependen economic fa de fostul su moier.
(Ion Nistor, Istoria Basarabiei , Chisinau, 1991)

1. Pe baza textelor de mai sus completati diagrama urmatoare cu asemanari, deosebiri si elemente comune, daca exista, ale celor doua
reforme agrare din Romania si Basarabia.
Colectivul de elevi va fi impartit in 3 grupe, fiecare grupa ocupandu-se de cate o problema:
grupa 1 va caracteriza reforma agrara din Romania;
grupa 2 va caracteriza reforma agrara din Basarabia;
grupa 3 va determina asemanari, deosebiri si elemente comune celor doua reforme agrare.

6
Anexa 3

Reforma agrara in
Reforma agrara in Basarabia
Romania

Elemente comune Deosebiri


Deosebiri Asemanari

DIAGRAMA VENN

7
Anexa 4

CHESTIONAR DE AUTOEVALUARE

Fiecare elev va trebui sa scrie pe caietul sau raspunsuru proprii la fiecare din cele 4 intrebari adresate de profesor:

Studiind temele capitolului De la unire la independen am nvat..............................

La aceast tem am ntampinat urmtoarele dificulti.....................................................

Cred c mi-a putea mbunti performanele dac..........................................................

Activitatea mea la lecii ar putea fi apreciat ca fiind........................................................

Anexa 5
8
Fisa de lucru:
1. Folosind cunostintele dobandite in lectiile anterioare completati schema de mai jos:

1859
..
.
..
..
Recunoasterea Unirii .
Principatelor ..
..

Politica *
faptului
Dubla
implinit *
aleger
e

Lovitura
de stat

9
Anexa 6

1. Ordonati pe axa cronologic principalele evenimente din perioada constituirii statului independent Romnia.

1850 1860 1870 1880

1859 1866 1877 1878

- 1859 Unirea cea Mica


- 1866 Venirea lui Carol I
- 1877 9 mai proclamarea indepenentei de stat a Romaniei
- 1878 recunoasterea independentei Romaniei pe plan international

10

S-ar putea să vă placă și