Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DISCIPLINA: Istorie;
COLEGIUL ECONOMIC „OCTAV ONICESCU” BOTOŞANI
DATA: 7 octombrie 2016;
CLASA A XI -a D, G
TIPUL ACTIVITĂŢII: - comemorare;
- interdisciplinar.

PROFESOR COORDONATOR: CARANFILOF MIHAELA;


PROFESORI IMPLICAŢI: bibliotecar PETREA NICULINA
TEMA: MEMORIA HOLOCAUSTULUI

SCOPUL:

- informativ: - definirea Holocaustului;


- cunoaşterea principalelor aspecte legate de desfăşurarea fenomenului.

- formativ: - încurajarea stilurilor şi parcursurilor individuale de învăţare;


- susţinerea dezvoltării individuale.

- moral-civic: - asumarea critică a rolurilor care decurg din apartenenţă la diferite


identităţi (rasă, etnie, confesiune, corp social, sex, profesiune);
- stimularea interesului pentru lectură şi cercetarea surselor istorice.
- dezvoltarea spiritului de toleranță
- cunoașterea și respectarea drepturilor omului

OBIECTIVE :

1. Informarea cu privire la Hotărârea Guvernului României cu privire la comemorarea


Holocaustului în România;

2. Definirea Holocaustului;
3. Evidenţierea etapelor acestuia;
4. Recunoaşterea aspectelor esenţiale ale evoluţiei istorice şi a raporturilor dintre românii
majoritari şi evreii minoritari;
5. Cunoaşterea ororilor Holocaustului în vederea evitării lor pe viitor;
6. Dezvoltarea spiritului de toleraţă.

VALORI ŞI ATITUDINI:

 Sensibilizarea elevilor cu privire la marile drame ale omenirii;


1
 Asumarea critică a rolurilor care decurg din apartenenţa la diferite identităţi (rasa, etnie,
confesiune, naţiune, corp social, sex, profesiune);
 Cunoaşterea şi respectarea drepturilor omului.

NIVELUL INIŢIAL AL ELEVILOR:


Elevii au avut de studiat o bibliografie minimală; câteva cunoştinţe despre
eveniment.

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

 dezbaterea şi prezentarea;
 elaborarea unui proiect “ MEMORIA HOLOCAUSTULUI”;
 vizionarea unor filme didactice şi documentare despre Holocaust.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

 folosirea unor imagini, documente, casete video;


 Jurnalul Annei Frank.

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII:

 individuală;
 frontală;
 pe grupe.

EVALUARE CONTINUĂ:

- observarea sistematică a comportamentul elevilor;


- evaluare proiectului “MEMORIA HOLOCAUSTULUI”.
BIBLIOGRAFIE:

* Gotz Aly, Soluţia finală, Bucureşti, 2001;


* Hilberg Raul, Exterminarea evreilor din Europa, vol. I, Ed. Hasefer, Bucureşti, 1997;
* Johnson Paul, O istorie a evreilor, Ed. Hasefer, Bucureşti, 2003;
* Braham L. Randolph, Politica genocidului, Ed. Hasefer, Bucureşti, 2003;
* Calinescu George, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed.
Minerva, Bucureşti, 1982;
* Dawidowicz S. Lucy, Războiul împotriva evreilor (1933-1945), Ed. Hasefer,
Bucureşti, 1999;
* Lustig Oliver, Dicţionar de lagăr, Ed. Hasefer, Bucureşti, 2001

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

PREGĂTIREA ANTERIOARA A ACTIVITĂŢII

Activitatea se organizează cu elevii claselor a IX - XII. Li se anunţă tema şi li se


dă materialul cu cel puţin o lună înainte. Vor fi atraşi şi elevii altor clase care sunt
interesaţi de această temă.

Momentul organizatoric:

Profesorul de istorie şi profesorul bibliotecar anunţă activitatea de comemorare şi


tema, subliniind importanţa problemei – Holocaustului – ca o temă centrală în cultura şi
sistemul educaţional al multor ţări.
Se anunţă că tema este interdisciplinară, interculturală, globală şi contextuală, la
nivel naţional, regional, european şi internaţional, cu perspective de tip istoric, literar –
artistic, psihologic, teologic, etic, social.

Conţinutul structurat:

a) Prezentarea casetelor video ce cuprind imagini din timpul Holocaustului.


Elevii analizează imaginile şi filmele prezentate; citesc şi comenteză diferite
surse.
b) Discuţii: Elevii sunt invitaţi la noi dezbateri pe marginea referatelor susţinute
iar profesorul coordonator intervine cu eventuale completări.

Concluzii – Evaluare:

Coordonatorul activităţii apreciază desfăşurarea ei şi propune selecţionarea celor


mai bune materiale pentru a fi publicate în revista şcolii.

S-ar putea să vă placă și