Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea colar:coala gimnazial nr.2 Valea Cireului


Profesor: Znogeanu Cristina-Marinela
Data: 26.05.2016
Clasa: a VI-a
Aria curricular:Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare:Literatura cult.Opera epic n versuri
Tema leciei: Cinele i celul, de Grigore Alexandrescu
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine

Competene generale:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Competene specifice:
1.2. sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context;
1.4. aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.2. utilizarea relaiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie n organizarea mesajului oral;
2.3. utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii;
2.5. participarea la diferite situaii de comunicare, manifestnd o atitudine favorabil progresiei comunicrii;
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
3.2. identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic;
3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite;
4.1. redactarea textelor cu destinaii diverse;
4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la mijloacele de mbogire a vocabularului, pentru exprimarea nuanat;
4.3. nlnuirea corect a frazelor n textul redactat, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie;
Obiective operaionale:
cognitive:
OC1 s defineasc fabula i s recunoasc trsturile specifice acestei specii;
OC2 s identifice prile componente ale fabulei: ntmplarea narat, respectiv, morala;
OC3 s recunoasc personajele i s realizeze o scurt caracterizare a lor;
OC4 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
OC5 s recunoasc procedeele artistice specifice fabulei: alegoria, personificarea, antiteza;
OC6 s neleag morala fabulei i s o explice

psihomotorii:
OPM1: s-i subordoneze aciunile motorii inteniei de comunicare;
OPM2: s-i reprime tendina de a manifesta sau de a executa micri inutile pe parcursul leciei.
afective:
OA1: i vor manifesta interesul pentru identificarea trsturilor fabulei;
OA2: vor dovedi deschidere n nsuirea de noi cunotine.

Resurse:
Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a (autori Anca erban, Sergiu erban), Bucureti, Editura ALL, 2005
I. Gherghina, I. Dnil , Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala primar, gimnaziu i liceu, Craiova, Editura Didactica
nova, 2005
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura POLIROM,1999
Dicionar explicativ al limbii romne (DEX), Ediia a II-a, Bucureti, Editura Univers Enciclopedic, 1998
Dicionar ortografic, ortoepic i de punctuaie, Ediia a II-a revzut i adugit, Bucureti, Editura Univers Enciclopedic, 2005
Grigore Alexandrescu, Poezii, Bucureti, Editura Minerva, 1970

B. Metodologice:
B.1. strategia didactic: mixt
B.2. metode i procedee: conversaia, spargerea gheii (gndirea critic), brainstorming, ciorchinele, reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe,
munca independent, rebusul,schema, cvintetul, jocul de rol;
B.3. mijloace de nvmnt: tabla, caietul, manualul, catalogul, fie de lucru, pc, volume de fabule
B.4. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
C. Temporale: 50 minute
D. Psihologice: nivelul mediu de informare i formare intelectual
SCENARIUL DIDACTIC

Cadrul de Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode i procedee


nvare de
lucru
1. Evocarea 5 1. Moment organizatoric Elevii se pregtesc pentru lecie Conversaie
- organizarea clasei i asigurarea climatului necesar bunei
desfurri a leciei;
2. Captarea ateniei:
n debutul orei noastre, vom pleca de la rezolvarea unui rebus. n Elevii rspund ntrebrilor Spargerea gheii
final, pe axa AB, vei obine un cuvnt care ne va conduce la puse, rezolv rebusul, (gndirea activ)
titlul activitii noastre de astzi.
obinnd pe axa AB noiunea
Rspundei la urmtoarele ntrebri:
1. Regionalism ardelenesc pentru frumos. de FABUL
2. Paronimul cuvntului anuar. A
3. Sinonim pentru viteaz. F A I N
4. Omograful cuvntului mbrele. A N U A L
5. Prepoziie simpl, omonimul lui la not muzical. B R A V
6. Antonimul cuvntului rsrit. U M B R L E
L A
A P U S
B
2. 2 Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor:
Realizarea
sensului Pe axa AB, n urma rezolvrii exerciiului ai obinut cuvntul
fabul. Drept urmare, astzi vom trece la aprofundarea studiului Elevii scriu titlul leciei n caiete
operei epice n versuri, fabula, avnd ca text suport creaia
Cinele i celul de Grigore Alexandrescu.
Anun obiectivele operaionale ale leciei (1, 2, 3, 4, 5, 6).
Elevii rspund:
Se solicit elevilor s-i aminteasc:
1 Cum se numete autorul acestei fabule? - Gr. Alexandrescu Explicaia

Ce contribuii a adus el la dezvoltarea literaturii romne? - Ctitorete fabula i satira

3 Ce alte opere scrise de acest autor mai cunoatei? -

n ce volum este ncadrat fabula Cinele i celul? - Meditaii, elegii, satire,


epistole, satire i fabule
Ce este fabula?
- termenul de fabul vine din latin i nseamn povestire. S-a
pstrat i astzi sensul cuvntului a fabula = a spune poveti,
lucruri neadevrate.
- sunt creaii epice de mic ntindere cu caracter satiric i Noteaz n caiete originea, sensul
moralizator n care ntmplrile narate sunt puse pe seama cuvntului fabul. Explicaia
animalelor, a psrilor, a unor obiecte, care apar personificate.
Povestirea alegoric (alegoria este procedeul prin care
trsturile de caracter i ideile umane sunt ascunse n spatele
unor mti de animale, plante sau obiecte) se ncheie cu o
concluzie numit moral i transmite unele nvminte;
- fabula satirizeaz defecte omeneti pe care dorete s le
ndrepte.

2 Profesorul cere elevilor, ca cele dou grupe care s-au oferit ora Lectura expresiv/ Joc
anterioar, s mearg n faa clasei i s dramatizeze textul ce -elevii voteaz grupa cu cea mai de rol
urmeaz a fi analizat. expresiv interpretare;
6
1. n ce gen literar ncadrai fabula Cinele i celul ? Aparine genului epic, deoarece:
Argumentai. - autorul i exprim gndurile i
sentimentele n mod indirect prin Exerciiul de lectur
intermediul aciunii i personajelor;
- ntmplrile sunt povestite de
narator, respectndu-se ordinea
fireasc a momentelor subiectului.

2. Care este aspectul general de via prezentat de autor? - Grigore Alexandrescu satirizeaz
pe acei oameni care propovduiesc
egalitatea i democraia, dar nu le
practic.
3. Care este scopul fabulei?
- de a ndrepta prin rs defecte
4.Ce procedee folosete autorul? omeneti
- personificarea i alegoria
5. Explicai semnificaia titlului fabulei. -Titlul Cinele i celul anun pe
cei doi protagoniti ai fabulei.

6.Care este structura fabulei? Elevii povestesc coninutul fabulei,


Fabula clasic este alctuit din dou pri: folosind regula catenei (povestirea n
- cea narativ, care cuprinde povestirea propriu-zis relatat n lan), prin trecerea de la unul la altul,
stil alegoric; la ntmplare, a obiectului simbol
Povestii ntmplarea narat de autor. ( un cub).

- morala sau nvtura ce se desprinde din relatarea ntmplrii. - Ultimele versuri, Acestea ntre noi
adesea o vedem. / i numai cu cei
mari egalitate vrem, constituie
Desprindei morala ntmplrii. morala fabulei, n care autorul i Metoda catenei
exprim, pe scurt, atitudinea fa de (povestirea n lan)
realitatea prezent (demagogia i
ipocrizia).

6. Ca orice oper epic, subiectul fabulei se constituie n Fiecare elev lucreaz individual.
momente ale subiectului. Gsesc un partener cu care d form
Stabilii momentele subiectului prin noua metod de nvare final ideilor.
prin cooperare: Gndii / Lucrai n perechi / Comunicai.

Gndii / Apreciai /
Comunicai
Grupa I. Stabilii situaia iniial i cauza care declaneaz I. Situaia iniial: - Munca n
aciunea. Samson i exprim prerile despre echip
Grupa II. Stabilii desfurarea naraiunii, punctul de maxim egalitate n faa boului.
intensitate i situaia final.
Cauza care declaneaz
aciunea :
Caeluul Samurache i spune
frate dulului Samson.

II. Desfurarea aciunii


Dupa ce l amenint cu o btaie
grozav, Samson i explic lui
Samurache c el vrea egalitate cu cei
mai mari . Gndii / Apreciai/
Comunicai
Punctul culminant:.
Situaia final:
sunt inlocuite de moral: Fabula este
o critic la adresa omului care are
ca slbiciune dorina de mrire i
care i dispreuiete i pe cei mari c
sunt puternici i pe cei mici ca vor
sa fie pui cu acetia pe picior de
egalitate.
7. Care sunt personajele fabulei? Artai caracteristicile umane Cele trei personaje reprezint tipuri
pe care vi le sugereaz ele. umane:
- Dulul Samson ntruchipeaz pe
omul ipocrit, parvenitul demagog,
care aspir la ascensiune social i ale
crui fraze ltrtoare nu conin
dect vorbe goale, minciuni.
- Celul Samurache este tipul
omului naiv i cinstit, deoarece
crede tot ce aude i se las adesea
pclit de aparene.
- Boul oarecare sugereaz
prostia i lipsa de opinie a
oamenilor, deoarece el asist
nepstor la dialogul celor doi.
Personajele fabulei sunt
construite antitetic, iar numele lor
au rol caracterizator.

8. Ce moduri de expunere ntlnim n text? Care sunt sursele -dialog, naraiune, descriere;
umorului (ce ne face s rdem)? -comic de situaii, de caracter, de
limbaj. Exemple.

3. reflecia 5 8. Pentru a testa capacitatea voastr de a sesiza esenialul, Elevii lucreaz cvintetele.
alctuii un cvintet care s aib n centru specia nvat astzi.
TEMA PENTRU ACAS:
Ultimul exerciiu de pe fi. Complatai petele celuului cu
trsturi ale fabulei.
FI DE LUCRU
I. Rspundei la urmtoarele ntrebri:
A
F A I N 2. Paronimul cuvntului anuar.
A N U A L 3. Sinonim pentru viteaz.
B R A V 4. Omograful cuvntului mbrele.
U M B R L E 5. Prepoziie simpl, omonimul lui la not muzical.
L A 6. Antonimul cuvntului rsrit.
A P U S
B

II. ACIUNEA
Punei ideile principale din dreapta tabelului n ordinea desfurrii evenimentelor n text, notnd n stnga tabelului litera corespunztoare etapelor
aciunii (momentelor subiectului).

ETAPELE ACIUNII IDEILE PRINCIPALE


A. Samson i exprim prerile despre egalitate n faa boului.
I.SITUAIA INIIAL
B.Caeluul Samurache i spune frate dulului Samson.
II.CAUZA ACIUNII
C.Dupa ce l amenint cu o btaie grozav, Samson i explic lui Samurache c el vrea egalitate cu cei mai
III.DESFURAREA ACIUNII
mari .
IV.DEPIREA SITUAIEI DIFICILE
D.Morala: Fabula este o critic la adresa omului care are ca slbiciune dorina de mrire i care i
V.SITUAIA FINAL dispreuiete i pe cei mari c sunt puternici i pe cei mici ca vor sa fie pui cu acetia pe picior de
egalitate.
III.Personajele reprezint tipuri umane. Notai n dreptul fiecrui personaj tipul uman n care l putei ncadra.
SAMSON..................................................................................
SAMURACHE..........................................................................
UN BOU OARECARE............................................................

IV.ncadrai fiecare masc animalier n tipul uman pe care l sugereaz.

V. Identificai structura fabulei i completai spaiile punctate. Fabula este structurat n...........pri. Prima parte este constituit sub form ................, iar
cealalt................................................... Morala textului este................................................................................
VI. Realizai un cvintet (strof alctuit din cinci versuri) care s aib n centru specia nvat astzi, rspunznd celor cinci cerine:
1. Subiectul.........................................................................................................FABULA.....................................
2. Dou adjective care caracterizeaz specia..........................................................................................................
3. Trei verbe care sintetizeaz fabula.....................................................................................................................
4. Un enun alctuit din patru cuvinte
exprimnd sentimentul vostru fa de subiect...........................................................................................................
5. Un cuvnt care exprim esena subiectului..........................................................................................................
VII. Completai petele celului cu informaiile referitoare la trst
GREELI UMANE DEFECTE OMENETI
DIALOG
SATIRIZEAZ
PARTEA
MODURI DE
NARATIV
EXPUNERE
STRUCTURA (ntmplarea)
MONOLOG FABULA
PERSONIFICARE
OPER EPIC MORALA
FIGURI DE STIL
(nvtura)

ANTITEZ
N VERSURI SAU PROZ

COMPARAII
ACIUNE (ntmplarea PERSONAJE NARATOR
propriu-zis)
EPITETE
ANIMALE PLANTE LUCRURI

ENUMERAII
CVINTETUL
PERSONIFICATE

S-ar putea să vă placă și