Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CLIMATIZARE
A. Date de proiectare
B. CUPRINSUL PROIECTULUI
1. Piese scrise
a) Borderoul de piese scrise și desenate
b) Tema proiectului în original
c) Memoriu justificativ- explicativ
d) Note de calcul amănunțite și complete
2. Piese desenate
a) Plan introducere și evacuare, plan centrală de ventilare
b) Secțiuni longitudinale și transversale prin instalație
c) Secțiuni prin centrala de ventilare și climatizare
Bibliografie:
M. Zgavarogea, I. Zgavarogea “Instalații de ventilare și climatizare”, 1998;
D. Enache, A. Damian, I. Colda, M. Zgavarogea “Instalații de ventilare și
climatizare”, îndrumător de proiectare, vol. I. Matrix 2005;
I. Zgavarogea “Sisteme de climatizare”, Printech 2003;
I-5 2011
Stas 1648/1, 2 1982; 1907/1, 1997.
C. ETAPELE ELABORĂRII PROIECTULUI
ORA 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
cAz -4.2 -4.8 -5.4 -5.8 -6 -5.6 -4.5 -1.8 0.6 2.7 4.1 5
Te 20.5 19.9 19.3 18.9 18.7 19.1 20.2 22.9 25.3 27.4 28.8 29.7
Ora 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
cAz 5.5 5.8 6 5.8 5.2 4.2 2.6 0.5 -1 -2.1 -2.9 -3.5
te 30.2 30.5 30.7 30.5 29.9 28.9 27.3 25.2 23.7 22.6 21.8 21.2
N 53 3 - - - - - - - - - 3 53 5
he=cpa∙tev+(cpv∙t+r0)x
unde :
cpa=1 kj/kg °C
cpv=1,86 kj/kg °C
r0=2500 kj/kg
he=tev+(1,86∙tev+2500)x
he=31+(1,86∙31+2500)∙10.65∙10-3
he=58,24 kj/kg
hii=tii+(1,86∙tii+2500)x
hii=22+(1,86∙22+2500)∙8,2∙10-3
hii=42,84kj/kg
S peN=31,2 m2
S pe S=31,2m2
S terasa=111m2
Principalii factori care dau aceste aporturi sunt intensitatea radiaţiei solare şi
temperatura. Intensitatea radiaţiei solare este influenţată şi de calitatea geamului, de
existenţa unor mijloace de ecranare a ferestrei, de tipul ferestrei folosite, de orientarea
ferestrei.
QFe=QI+QT [W];
QI- fluxul de caldura patruns prin fereastra datorat intensitatii radiatiei solare;
QT-fluxul de caldura patruns prin fereastra datorat diferentei de temperatura;
Q I c t f m S i c p I max
D S I max
d W , unde:
Si B b u H h u [m2];
Având determinaţi toţi termenii din formula suprafeţei însorite Si, am calculat şi
centralizat valoarea acesteia pentru fiecare orientare şi oră:
max
ID - intensitatea radiaţiei solare directe maxime pentru orientarea respectivă;
max
I d -intensitatea radiaţiei solare difuze I dmax 147 W 2 .
m
Q T u f S t e t i W
Tip fereastra: Termopan k=2,1[w/m2*C];
Valuarea coeficientui de puritate cp este 0,93;
Aleg factorul solar conform tipului ferestrei cu elemente de umbrire interioara-
jaluzele orizontale (venetiene) usoare f=0,58;
Qiv=Spi*kpi*(ta-ti);
kpi=coeficientul global de transfer termic;
kpi=1/(1/αi+∑б/ λ+1/αi);
Alegem λ =0.27[W/m2C];
Valorile lui б si λ sunt pentru perete interiorMULTISTRAT TIP 10 ales de catre
proiectant.
Pentru Vest:
S=66,6 [m2];
kpi=0,45;
ta-ti=5;
QivV=66.6*0,45*5=149.85 [W] ;
Pentru Sud:
S=45 [m2];
kpi=0,45;
ta-ti=4;
QivS=3*15*0,45*4=81[W];
Pentru Est:
S=30 [m2];
kpi=0,45;
ta-ti=2;
QivE=30*0.45*3=40.5 [W];
Se considera 40-60% din puterea instalata pentru ca in anumite ore nu avem ilumianat
artificial;
Nil=50/100*4440=2220 [W];
Oil=2220*0.8=1776 [W].
Se considera 40-60% din puterea instalata pentru ca in anumite ore nu avem iluminat
artificial;
Nil=50/100*4440=2220 [W];
Oil=2220*0.8=1776[W].
Qp=pierderile de caldura;
Qp=Vincapere*qp [W];
Sincapere=111[m2];
Vincapere=111*3=333[m3];
Qp=Vincapere*qp
Qp=333*30=9990 [W];
Qdeg=Qom+Qil [W];
Qdeg=2530+1776=4306 [W];
Qi=-Qp+Qdeg
Qi=-9990+4306=-5674 [W].
Gom=N*qom [kg/s];
unde: N=numarul de persoane=22;
hv=1.86*tom+2500 [kj/kg];
hv=2569,82 [kj/kg];
Alegem din anexa qI=45[W];
qom=45/(2569,82*1000) [kg/s pers];
qom=0.021*10-3 [kg/s pers]
qom =2.1*3600*10-5 [kg/h pers];
qom=0.075 [kg/h pers];
Gom=22*0.075=1,65 [kg/h] = 0.462*10-3 [kg/s pers]
Gom=N*qom [kg/s];
unde: N=numarul de persoane=13;
qom=degajarea specifica de umiditate;
qom=qI/(hv*1000) [kg/s pers];
unde: qI=degajarea de caldura latenta a omului conform activitatii executate;
hv=entalpia vaporilor de apa la temperatura corpului uman tom=37 [°C];
hi=1.86*tom+2501 [kj/kg];
hi=2569,82 [kj/kg];
YCO2=N*yCO2 [g/h];
unde N=numarul de persoane din incapere;
yCO2=degajarea specifica a unei personae;
Alegem din anexa conform activitatii ce se desfasoara in incinta pentru munca usoara:
yCO2=35 [g/h];
YCO2=22*35=770 [g/h]=0,77[kg/h].
Alegem ∆tc=7[°C]. Se alege din diagram h-x a aerului umed punctual Cv cu urmatoarele
caracteristici:
tCv=18[°C];
xCv=9.3 [g/kg];
hc=41.56[kj/kg];
φ =70[%];
Rezulta L=0,68 [kg/s] calculat la o densitate a aerului de 1.2 [kg/m3] şi un număr de
schimburi orare n=6.
Pentru situaţia de iarnă se recalculează hC şi xC cu formulele (debitul rămânând
constant):
hc=hi-QI/L;
xc=xi-GI/L;
hc=42.84-(-5.684/0,68);
hc=51.2 [kj/kg];
xc=8.5-(0.462/0,68);
xc=7.82 [g/kg].
Dacă instalaţia foloseşte atât aer interior cât şi cel exterior trebuie stabilită
proporţia . Aceasta se stabileşte din două condiţii:
L1=YCO2/yadco2-yrco2
unde –YCO2 e bilantul de substante nocive calculat mai sus
YCO2=0,77[kg/h]=770[g/h];
L1=770/(1.75-0,6);
L1=670 [m3/h].
2) Conditiile igienico-sanitare:
Debitul de aer proaspat introdus in incapere este maximul dintre cele doua debite
rezultate din cele doua conditii.Deci debitul de aer proaspat introdus in incapere este egal
cu Lmin=670[m3/h]=0,224 [kg/s];
Cantitatea de aer recirculata va fi egala cu LR=Linst-Lmin;
LR=2040-670 [m3/h];
LR=1370 [m3/h]=0,456[kg/s].
Modificarea stării aerului tratat se poate face pe mai multe căi, cu diverse aparate termice
iar procesul de tratare rezultat va fi diferit funcţie de soluţia de tratare aleasă.
Parametrii aerului rezultat în urma amestecului iarna dintre aerul exterior încălzit și aerul
interior sunt calculați cu relația:
hM=(Lmin∙hP+LR∙hI)/(LR+Lmin )
OBSERVAȚIE
Deoarece xM ≠ xC , punctul M se mută pe dreapta PI astfel încât xM’= xC
SITUAŢIA DE IARNĂ
E I P M M’ C
t[0C] -18 22 22 22 22 31
φ[%] 85 50 7 35 48 27
Răcirea aerului vara se face prin intermediul unei baterii de răcire, temperatura bateriei de
răcire fiind de 100C.
Pe diagrama trasăm punctul T la intersecția temperaturii bateriei de răcire cu umiditatea
de 100%. Punctul R se obține intersectând dreapta E-T cu umiditatea φ=90%.
Aerul exterior răcit intră într-o baterie de încălzire şi se încălzeşte până la temperatura de
25 0C şi obţinem punctul „P”.
Aerul încălzit se amestecă cu aerul interior recirculat şi obţinem punctul „M” cu
parametrii calculaţi cu relaţiile:
hM=(Lmin*hP+LR*hI)/(LR+Lmin )
xM=(Lmin*xP+LR*xI)/(LR+Lmin )
hM=(0,224*45+0,456*50,97)/(0,224+0,456 )
hM=49 [kj/kg];
SITUAŢIA DE VARĂ
E I R M P C
t[0C] 31 25 12 25 25 18
φ[%] 37 50 90 48 40 70
Tip Lungime
agregat (mm)
Filtru FH3 305
Baterie de K6 610
răcire
Bateria de H3 305
încălzire
Ventilator VI 915
Elemente componente
- tronsoanele drepte cu secţiunea constantă au raportul laturilor a/b 3
alcătuite din module ce nu depăşesc 2m;
- curbe sau coturi cu păstrarea constantă a secţiunii, iar raza medie de
curbură să nu depăşească de două ori latura după care se face curba;
- curbe sau coturi cu secţiune variabilă;
- ramificaţii normale.
S=L/v [m2]