Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 12.12.2017
Ora: 10-11
Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic “Regele Ferdinand”
Clasa: a IV-a A
Propunător: Craus Denisa-Mihaela
Prof. înv. primar: Lidia Truș
Prof. metodist: Vescan Horațiu
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea tematică: Epoci, evenimente și personalități
Subiectul: Mihai Viteazul
Tipul lecției: Transmitere și asimilare de noi cunoștințe
Scopul lecției: Cunoaşterea personalităţii lui Mihai Viteazul şi a pregătirilor făcute de el în vederea apărării ţării
şi a realizării Unirii Ţării Româneşti, Transilvaniei şi Moldovei.

Competențe specifice:
1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice.
2.1. Identificarea de surse istorice utilizând o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de informare și
comunicare.
2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații
variate despre trecut.
2.3 Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au
schimbat sau nu într-o anumită perioada de timp.
4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent.

Obiective operaţionale:
O1– să plaseze în timp domnia lui Ştefan cel Mare
O2– să plaseze în timp domnia lui Mihai Viteazul
O3– să motiveze de ce poporul l-a numit ,,Viteazul”
O4– să cunoască pregătirile făcute de Mihai Viteazul, pentru realizarea unirii celor trei ţărişoare
O5– să participe activ la lecție

Metode și procedee: Conversația, explicația, exercițiul, munca independentă, observația, expunerea.

Mijloace didactice: ghicitoare despre Ștefan cel Mare, poezia “Cântecul lui Mihai Viteazul”, imaginea cu
portretul domnitorului Mihai Viteazu, prezentare ppt, fișe de lucru.

Forme de organizare: Frontal, individual.

Forme și tehnici de evaluare: Observare sistematică, evaluare orală.


Bibliografie: Istorie, manual pentru clasa a IV-a, Corint Educațional 2016; Didactic.ro
Demersul lecției
Strategia didactică
Metode și Material Forme de Evaluare
Secvențele Conținutul instructiv-educativ procedee didactic organizare
lecției

Voi crea condiții optime pentru desfășurarea lecției, pregătind ceea


Conversația Frontal
1. ce voi folosi în timpul activității.
Moment
Elevii își vor pregăti materialele necesare pentru lecție. Se va
organizatoric
asigura un climat de ordine și disciplină în vederea desfășurării în
bune condiții a lecției.

Deoarece în ora precedentă elevii au fost evaluați din UI Relieful


2. Aprecieri
României, astăzi se va face o verificare sumară a noțiunilor învățate, Conversația Ghicitoare Frontal
Reactualizarea verbale
cunoștințelor și prin dezlegarea unui rebus. Anunț elevii că dacă vor dezlega corect
captarea rebusul, vor descoperi pe verticala acestuia titlul noii lecții.
atenției 1. Numele munților ce străbat țara noastră;
2. În interiorul arcului carpatic este situată….Transilvania;
3. Ramură a Carpaților unde se află cele mai înalte vârfuri muntoase;
4. Oraș vechi situat în vestul Depresiunii Transilvania;
5. Din acești munți, strămoșii noștri scoteau aur și argint; Obsevare
Conversația Frontal sistematică
6. Câmpia Română sau ………..
7. În sud-estul țării se află Podișul ………..;
8. Unitate de relief cu înălțimi cuprinse între 200-800m;
9. Solurile câmpiilor sunt…………..;
10. Cel mai lung râu ce străbate Câmpia Română;
11. Una din cele mai mari peșteri, ce adăpostește un ghețar;
12. Cel mai mare oraș din Câmpia Română;
13. Bogăție a subsolului țării denumit și ,,aurul negru”;

Ați descoperit pe verticala A-B titlul lecției de astăzi: Ape


curgătoare (Notez titlul pe tablă, elevii scriu în caiete). Dacă veți fi
3. Anunțarea Expunerea
temei și a atenți, la sfârșitul orei veți putea localiza pe hartă principalele ape Obsevare
obiectivelor Conversația Frontal sistematică
curgătoare, veți ști cum s-au format acestea, de unde izvorâsc ele,
unde se adună apele lor. Spre sfârșitul orei vom face o călătorie
imaginară pe Dunare.

. • Pentru o mai bună înțelegere a noțiunilor care vor fi predate, se vor


4. Dirijarea Conversația
reactualiza noțiunile de izvor, părâu, râu, fluviu, afluent, confluență.
învățării Explicația
Fiecare elev va primi o fișa din care să reiasă aceste lucruri.
Fișă individuală

* Locul, de unde un firicel de apă iese la suprafaţa pământului şi Explicația


Fișă Individual Observare
curge, se numeşte izvor. sistematică
Conversația

Observația

Afluenţi şi confluenţă Albia unui râu


Ţine minte !
* Apele curgătoare mai mici, care se varsă într-o apă curgătoare
mai mare, se numesc afluenţi.
* Locul unde se întâlnesc două ape curgătoare poartă numele de
confluenţă.
* Apele curgătoare adâncesc cu timpul locul pe unde curg, adică
albia.
* Orice apă curgătoare are două maluri: malul drept şi malul
stâng.
* Apele mai multor izvoare care se adună în văi şi curg
împreună formează un pârâu.
* Apele mai multor pâraie se adună la un loc şi formează o apă
curgătoare mai mare numită râu.
* Apele râurilor, în drumul lor, se unesc şi formează o apă
curgătoare cu albia mai largă şi mai adâncă. Aceasta se numeşte
fluviu.
* Fluviile se varsă de obicei într-o mare.
* La vărsare unele fluvii forează o deltă. Aici depun nisipurile şi
mâlurile pe care le-au purtat, formând cu timpul noi fâşii de pământ.
Urmează analiza cursului Dunării după următoarea structură:
Conversația Frontal
- izvorul- M. Pădurea Neagră, Germania
- regiuni străbătute – 10 țări, 4 capitale-2860Km; Observația
- intrare în România: Baziaș
- locul de vărsare: M. Neagră printr-o deltă;
Traseul străbătut de Dunăre pe teritoriul țării noastre va fi descris
Demonstrația Harta
ca o ,,călătorie pe hartă”, cu vaporul, locurile pe unde trece vaporașul
vor fi însemnate cu jetoane.
Pe tablă se va scrie următoarea schemă:
Cursul Dunării în România:
Baziaș-Defileul Dunării-Orșova-Hidrocentrala Porțile de Fier I -
Drobeta Turnu Severin - Hidrocentrala Porțile de Fier II - Giurgiu -
Fetești-Cernavodă - Giurgeni - Vadu Oii - Brăila - Galați - Tulcea -
Sulina (M. Neagra).
Observația
Ppt Frontal Observare
Urmează o prezentare ppt legată de Delta Dunării.
Conversația sistematică
Concomitent cu vizualizarea prezentării, elevii vor primi o fișă pe
care o vor completa cu date legate de Delta Dunării.

Delta Dunării
1. Așezare
Este așezată în N-V țării noastre. Înainte de vărsare în Marea Neagră,
Dunărea se desface în trei brațe și anume: Chilia, Sulina și Sfântul
Gheorghe. Între ele se formează un relief tănâr numit Delta Dunării .
Conversația
Obsevare
Explicația Fișă Individual sistematică
2. Geneza
La vărsarea Dunării se clădește un pământ nou datorită aluviunilor Obsevația
Aprecieri
aduse de fluviu și datorită acțiunii Mării Negre.
verbale

3. Alcătuire
Delta Dunarii este alcatuita din lacuri, bălți, canale și grinduri.
Porțiunile de uscat se numesc grinduri .

4. Vegetație
Ca plante intâlnim: nufăr, stuf, trestie, păduri de stejar.

5. Fauna
În păduri se adăpostesc: vulpea, mistrețul, etc. Întălnim felurite
păsări: pelican, lebăda, rața, cormoran, etc.
În ape trăiesc pești ca: nisetrul, pastruga, crapul, știuca, somnul, etc.

6. Importanța Deltei Dunării


• dezvoltarea turismului se bazează pe pescuit, vânătoare și
frumusețile deltei;
Conversația
• recoltarea stufului pentru a se obține celuloza și hartia (fabrica
Explicația Fișă
de la Brăila);
• pescuitul care asigură materia primă pentru fabricile de Obsevația
conserve de pește (Tulcea și Sulina);

7. Ocrotirea Deltei Dunării


• este unicat în Europa și declarată rezervație a biosferei;
• aici poposesc mii de păsari migratoare și multe specii pe cale
de disparișie;
• păstrarea apelor curate, o condiție primordiala în ocrotirea
deltei.

5. Asigurarea Munca independenta: Observația Hartă Individual Obsevare


retenției și a sistematică
Cu ajutorul hartii din manual scrieti cele 10 tari si 4 capitalele
transferului
udate de apele Dunarii.
6. Încheierea Se fac aprecieri colective și individuale. Se dă tema de casă.
Conversația Frontal
lecției
Explicația Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și