Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Inv. CALUGARITA ANGELICA


Clasa a IV-a
Aria curriculară: Om şi societate
Subiectul: Geto-dacii. Decebal
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.3. – să povestească aspecte ale legăturii dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor
2.1. – să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică
3.1. – să folosească termeni istorici în situaţii diverse

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să descopere şi să descrie un fapt istoric prezentat într-o sursă istorică;
O2 - să alcătuiască enunţuri cu termenii noi;
O3 - să citească o hartă geografică şi istorică;
O4 - să citească şi să comenteze imagini;
O5 - să identifice noi surse de informare;
O6 – să discute în grup referitor la evenimentul studiat

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată şi


nedirijată, jocul didactic, învăţarea prin exploatare şi investigare, munca independentă,
povestirea.
RESURSE MATERIALE: manual, fişe de lucru, ilustraţii, hartă, coli de scris, coli
pentru flip-chart, markere.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual

BILBIOGRAFIA:
1. Istoria, manual pentru clasa a IV-a, de Cleopatra Mihăilescu, editura Aramis, 2006
2. Istoria românilor de Aglaia C., Buduroi, Editura Euristica, Iaşi, 2004
3. Legende istorice de Dumitru Almaş, Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1987
4. Curriculum Naţional, Ministerul Educaţiei şi Cercetării

1. Moment organizatoric:
Pregătirea materialelor necesare orei
2. Spargerea gheţii
Joc didactic: „Creionaşul vorbitor”. Elevii adunaţi în cerc, i-au pe rând creionul în mână şi
motivează de ce le place istoria.
3. Captarea atenţiei:
Elevii lecturează citatele scrise la tablă (planşă)

Geţii sunt cei mai viteji şi mai drepţi dintre traci


Herodot, Istorii
Dacii au aceeaşi limbă ca şi geţii.
Strabon, Geografia
Întrebări:
- Despre cine se vorbeşte în aceste citate?
- Cine sunt daco-geţii?

4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei.


5. Desfăşurarea lecţiei:
A1: Activitate independentă: Elevii au pe bancă o fişă reprezentând o hartă. Vor primi drept
sarcină haşurarea spaţiului locuit de geto-daci.
Se verifică activitatea independentă. Se reaminteşte oral de unde şi până unde se întindea
ţinutul daco-geţilor, se arată la harta istorică expusă în data clasei.

A2: Povestire: modul de viaţă al geto-dacilor, ocupaţii, obiceiuri.


A3: Activitate în perechi-rebus:
Grupaţi câte doi, elevii vor completa rebusul:
Ţara dacilor

1 D A C I I 1. Cine au fost strămoşii noştri?


2 H A R N I C I 2. Ce fel de oameni erau ei?
3 A G R I C U L T U R A 3. Cu ce se ocupau?
4 P O L I T E I S T A 4. Ce fel de religie aveau?
5 T A R A B O S T E S 5. Cum se numeau cei bogaţi?

Se verifică frontal produsul activităţii.


A4: Povestire
a) domnia regelui Burebista;
b) domnia regelui Decebal, măsuri pentru apărare
c) legătura dintre daci şi mediul natural
A5: Lucru în echipă: „Diagrama Ven-Euler”
Sarcina de lucru vizează enumerarea deosebirilor şi asemănărilor privind domnia celor
doi regi.
 a domnit în secolul I î.Hr.  a domnit în secolele I,II î.Hr.
 hotarele erau mai mari  regi ai statului dac  hotarele aveau o întindere mai
 a unit triburile geto-dace într-  capitala Sarmisegetuza mică
un singur stat;  vorbeau pe aceeaşi limbă  a dezvoltat comerţul
 iubit de prieteni, temut de  s-a luptat cu romanii
duşmani

Se expun posterele, se analizează şi se evaluează

A6: Lucru în echipă. Crearea de cuvinte corespunzătoare celor doi regi, respectând
următoarele cerinţe:
- versul unu să fie un substantiv;
- versul al doilea să conţină două adjective;
- versul al treilea să conţină trei verbe la gerunziu; (terminate în „ând”);
- versul al patrulea să conţină o propoziţie din patru cuvinte;
- versul al cincilea să conţină un substantiv care să exprime o constatare, o concluzie.

Exemplu:
Grupa I – Burebista
Burebista
înţelept, puternic
conducând, unind, reuşind
A devenit primul mare rege
Pericol.
Grupa a II-a – Decebal
Decebal
priceput, iscusit
judecând, conducând, luptând
A devenit regele Daciei
Mândrie.
Reprezentanţii grupei trec în faţa clasei, citesc cuvintele, se analizează respectarea
cerinţelor, se apreciază verbul.
A7: Şi alte lucruri despre ....
Dintr-un „săculeţ fermecat” vor scoate rând pe rând benzi numerotate cu informaţii noi
despre geto-daci. Vor fi citite cu voce tare în faţa clasei, apoi vor fi aşezate la tablă (poster) unde
este scris pe verticală cifrele de la 1 la 18.
Benzile vor fi aşezate corespunzător cifrelor scrise. În final pe verticală se va putea citi
cuvântul DACO GEŢI.

A8: Evaluare: a) fişă de lucru


Numele: ...................................................... Data........................

GETO-DACII

1. Alege varianta corectă:


a) Geto-dacii făceau parte din neamul:
 romanilor;
 tracilor;
 elenilor
b) Primul rege care a unit triburile geto-dacilor a fost:
 Burebista
 Decebal;
 Scorilo
2. Citeşte enunţul:
„Această ţară Geţia, pe care strămoşii noştri au numit-o Dacia, aşezată dincolo de
Dunăre, este înconjurată de o cunună de munţi.”
(Iordanes)
 Subliniază numele ţării geto-dacilor.
 Încercuieşte cuvintele care denumesc caracteristicile geografice ale teritoriului acestei
ţări
3. Completează spaţiile punctate de mai jos:
Capitala Daciei era situată la ..............................................., în munţii ................................
Dacii se ocupau cu .............................................. Ei credeau în ......................................................,
adică erau ................................................. Zeul cel mai important era .............................................
În luptă, dacii purtau un ................................................. ce reprezenta ................................

4. Citeşte fragmentul:
„Decebal a fost cel mai de seamă conducător al dacilor, după Burebista. Era un bărbat
înalt, cu barba scurtă, cu faţa aspră, brăzdată de multe zbârcituri, cu umeri laţi, cu braţe
vânjoase, cu pantaloni strânşi pe picior, cu centura lată. Încălţămintea era asemănătoare
opincilor, sabia scurtă şi încovoiată.
Decebal a întărit Dacia cu cetăţi multe şi cu ostaşi viteji. Mai ales că acum se ivise un
nou duşman: împărăţia romanilor. Dacii au luptat mult cu romanii care voiau să cucerească
Dacia şi să supună poporul dac.”
(după Dumitru Almaş, Povestiri istorice)

 Subliniază, în text, cuvintele care alcătuiesc portretul lui Decebal.


...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................
...............................................................................................................................................

5. Marchează  în casetele din dreptul imaginilor ce înfăţişează simboluri ale Daciei.


b) Repere cronologice – de realizat banda timpului
Tabelul va fi scris pe o planşă, iar elevii vor anexa corespunzător evenimentele scrise pe nişte
fâşii de hârtie. Se va lucra frontal.

Sec. VII Sec. VI î.Hr. Sec. IV î.Hr. Sec. I î.Hr. Sec. I d.Hr. Sec. II d.Hr.

Domnia lui Expediţia lui Domnia lui Întemeierea Expediţia lui


Decebal Darius Burebista coloniilor Alexandru cel
87-106 d.Hr. 574 î.Hr. 82-44 î.Hr. greceşti pe Mare în nordul
malul Mării Dunării
Negre 335 î.Hr.

A9: Temă pentru acasă: PORTOFOLIU

Să citească lectura „Decebal, eroul Dacilor”, din volumul Povestiri Istorice de Dumitru
Almaş.
Să realizeze un desen care să-l înfăţişeze pe Decebal, potrivit descrierii din lecturi.

A10: Activitate transdisciplinară „Străbunul străbunilor – Burebista” – de D. Almaş –


dramatizare
Dramatizare: „Străbunul străbunilor – Burebista”, de Dumitru Almaş.

S-ar putea să vă placă și