Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic al activității

Grupa: mare

Tema săptămânii: Personaje din povești

Tema activității: În lumea poveștilor- joc didactic

Categoria de activități de învățare: Domeniul limbă și comunicare

Forma de realizare:Educarealimbajului

Tipulactivității:consolidare a priceperilorși deprinderilor

ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicirea, intrecerea , aplauzele


REGULILE JOCULUI :Copiii vor plimba carticica până când aud semnalul STOP.Copilul la
care s-a oprit cartea vine la educatoare recunoaște povestea redată de imagine / fragmentul citit
din poveste/ghicește despre ce personaj este vorba și precizează din ce poveste face parte, apoi
aşază silueta acestuia la locul potrivit. La sfârşitul activităţii câştigă echipa care a acumulat cele
mai multe ouă la panou. Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi punctate corespunzător. Toate
acţiunile încep şi se termină la semnalul educatoarei

Obiectivul cadru:

 Dezvoltareacapacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a


semnificațiilor structurilor verbale orale.

Obiective de referință:

 săparticipe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atâtîncalitate de vorbitor,


câtșiîncalitate de auditor.
 săînțeleagășisătransmitămesaje simple; să reacționeze la acestea.
 să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a înțeles.

Obiective operaționale

a)Cognitive

 O1 - Să descopere si sa recunoască poveştile reprezentate în imagini;


 O2 - să recunoascăpersonajul și povestea după un fragment citit si apoi să plaseze
personajul la panoul corespunzător povestirii din care face parte;
 O3 - să gasească raspunsul corect la ghicitorile formulate și apoi să plaseze personajul la
panoul corespunzător povestirii din care face parte;
 O4 - să descopere personajele care nu sunt din poveste;
 O5 -să stabileasă valoare de adevăr a unor propoziții;

b) Afective

 să participe activ la realizarea jocului didactic “ În lumea poveștilor”

C)Psihomotorii

 să mânuiască materialele puse la dispoziție.

Metode și procedee didactice: explicatia, demonstrația,problematizarea, conversația.

Mijloace de învățământ:: planșe și fragmente din poveștile : “Capra cu trei iezi”, Ridichea
uriașă”,”Scufița roșie”, ,,Ursul păcălit de vulpe”,,,Puf alb si Puf gri” siluete cu personajele din
poveștile enumerate mai sus, jetoane cu persoanjele din poveștile enumerate mai sus,panou cu
cifre.

Durata: 20 minute

Bibliografie consultată:
 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar ,, ( 3 – 6/7ani), ,M.E.C.T., Bucureşti, 2008
 ,,Metodica activitățilorde educarea a limbajului în învățământul preșcolar,, de Florica
Mitu, Ștefania Antonovici, editura Humanitas, București,2005.
 „Metode interactive de grup”, Ghid metodic, editura Argeș 2006
Secvențele ob. Organizareasituațiilor de instruireșiînvățare Strategiidid Evaluar
activității/ operațio actice e
nale
timp
Activitateacadrului didactic Activitateacopiilor
Moment Se
organizatoric asigurăcondițiileoptimepent
ruînceperea
activității.
1.Captarea conversația
atenției Se va face prin interpretarea
cântecului “În lumea
poveștilor”. Copiiiinterpreteazăcântec explicația
Se vaprezenta sub formă de ul “În lumea poveștilor”.
surprizăo cutietrimisă de Privescsurprinșisprecutiat
Zânapoveștilor. rimisă de Zânapoveștilor.
Am venit la voi, aici, Din
lumeapoveștilor.Așavea o expunerea
întrebare :Știțivoi cum
măcheamă, oare? Am venit la
voiînzbor, Casăvăcerajutor!
Nu știu cum s-
aîntamplatPoveștile s-au
încurcat.
Se
vaprezentacopiilorcufărulferm
ecatprimit din
parteaZâneiPoveștilor.
Încufăr se află o scrisoare
(Anexa 2). Voicitiscrisoareaîn
care ZânaPoveștilor le
spunecopiilor.
căvadestrămavrajanumaidacăei
vorrezolvaanumitesarcinișivort
rece cu bine
prinacesteîncercări, la
felcapersonajele din
poveștilecunoscute.
Înfelulacestaeivordemonstracăi
ubescpoveștile, că le place
săascultepovești, deoarece din
poveștiînvațămultelucruribune.
2. ,Încufăr, voigăsiți , Copiiisuntatenți la explicația
Informare Tot cevădoriți , explicațiilepropunătorulu
acopiilor Cavrajasă o dezlegați, i.
cu privire Poveștilesăaranjați
la Șiastfelsă ne ajutați! conversația
temășioiec Din
tiveleurmă sufletvăvommulțumiCândîn
rite. poveștilenoastrenevomregăs
i!”
-,,Sunteți de acordsă o
ajutămpeZânaPoveștilorșice
lelaltepersonajesă-
șigăseascăpoveștile?” Jocul
deastăzi se numește: ,,Cufărul
cu povești ”.
Se va propune desfășurarea
jocului “În lumea
poveștilor”, în care ei se vor
întrece. Se precizează că
trebuiesa fie atenți la
ceeacevacerezânaînsarcinile
descoperiteîn cutie.
Astfelîncât,
săraspundăcorectșisărespect
eregulilejocului.
3. Pentru desfăşurarea jocului Copiiiurmărescfoarteaten explicația
Desfăşurarea grupa se împarte în două țiexplicațiilepropunătorul
activităţii echipe: echipa iepuraşilor şi ui.
a)Explicarea echipa ursuleților.La
sidemonstrar semnalul educatoarei cartea
eajocului va merge din mână în mână.
Jocul de Când se aude “STOP”cartea
proba se opreşte. Copilul la care s-
a oprit vine în faţă şi rezolvă
, sarcina citită de educatoare
din carte.. conversația
Pe rând de la fiecare
echipa vine un reprezentant
care va rezolva sarcina din
carte. Fiecare răspuns corect
primește un punct
(iepuraș /ursuleț) în dreptul instructajul
verbal
echipei sale la panou în
dreptul simbolului echipei
sale. La sfârşit căştigă
echipa care a acumulat cele
mai multe puncte.Fiecare
răspuns corect va fi aplaudat
de coechipeieri.
Copilul la care s-a oprit
cartea vine la educatoare
recunoaște povestea redată
de imagine / fragmentul
citat din poveste/ghicește
despre ce personaj este
vorba și precizezează din ce
poveste face parte și apoi
aşază silueta acestuia la
locul potrivit. 1 sau 2 copii efectuează
În timpul efectuării jocului jocul de proba.
de probă, se urmărește dacă
aceștia și-au însușit corect
regula jocului.

4.Desfășura Copilul la care s-a oprit


rea propriu- cartea vine la masa
zisă a jocului educatoarei și va rezolva
sarcina descoperită în
cutia adusă de zână.
Copiii denumesc pe rând expunerea
poveștile cu ajutorul
imaginilor, Capra cu trei
iezi,
Ridichea uriașă,
Puf alb și Puf gri,
1.Descoperă și denumește Scufița roșie,
povestea ilustrată în Ridichea uriașă.
imaginea din dreptul cifrei .. exercițiul
O1

2.Se vor citi fragmente din


poveștile evaluate. Copiii au conversația
sarcina de a recunoaște
personajul și povestea
alegând apoi silueta
corespunzătoare
personajului și s-o așeze la
panoul corespunzător
poveștii din care face parte:
Se vor citi pe rând
fragmente din povești.
Du-te la bunica și du-i
O2 coșul acesta cu mâncare Personajul este mama
că-i bolnavă sărăcuța, dar Scufiței roșii
să nu întârzii prea mult și
să mergi direct la ea, fără
O3 să stai să te joci prin
pădure, și mai ales să te
ferești de Lupul cel Rău.

A!... ghidi! ghidi! ghidusi ce esti! Aici mi-ai fost? Ia vina-ncoace la nanasu, sa te pupe e
Personajulidentificatestel
upul din Capra cu problemati
zarea
treiiezi.
,,Ia mai pune –ți pofta –n
cui cumetre că doar nu
pentru gustul altuia m-am Copiiiidentificăpersonaju
muncit eu.Dacă-ți e așa de l, acestafiindvulpea.
poftă, du-te și bagă-ți coada
în baltă ca și mine și ai să
vezi cât pește ai să
mănânci”

“Într-o zi a încercat să
smulgă ridichea din Un alt
pământ; şi apucând-o de personajidentificatesterid
frunze trage şi trage...iar icheauriașă.
ridichea nu s-a lăsat deloc.
Atunci el a chemat şi pe
baba sa-l ajute."

“Iepurașul nu asculta ce
spunea frațiorul lui. El Copiiiidentificăpersonaju
văzuse pe dulap borcanul l, Pufgri.
de dulceață,la care poftea
de mult. Lovi borcanul,
care s-a rostogolit și a
căzut spărgându-se și
mânjind pe frațiorul sau
nevinovat cu dulceață.
Când a văzut ce a făcut a
coborât de pe dulap și, de
frica pedepsei a fugit
departe de locul cu
pricina.”

Se citesc copiilor mai multe


ghicitori. Copiii au sarcina
de a găsi răspunsul la
ghicitoare, precizând
povestea și așază apoi
silueta personajului la
planșă corespunzătore.
Copiiigăsescrăspunsulcor
Eu sunt vesela fetiță ect-Scufițaroșie.
Ce am roșie scufiță
La bunica am plecat
Cu coșulețul încărcat

problemati
E un personaj vestit zarea
Dintr-o poveste a venit
Şi-a pedepsit fără de veste Copiiiidentificărăspunsul
Tot un lup dintr-o poveste! , vânătorul.
Ce pe bunica si scufița le-a
înghițit
Ghici, ghici cine este?

Răspunsulidentificateste,
Pe mama capră o ascult iedulcelmic.
Ușa eu nu o deschid
Ghiciți voi oare cine sunt ?

Copiiighicescrăspunsul,
Spune iute,negresit personajele din
Cine l-a ajutat pe bunic , ridicheauriașă.
Ca să scoată din grădină
O ridiche năzdrăvană.

Răspunsulcorecteste,
Cred că mă cunoașteți bine lupul.
Eu sunt mare și vestit
Pe bunica și scufița
Eu i-am înghițit.

A avut o coadă lungă,


Lungă, mare şi stufoasă
Şi o mai avea şi astăzi,
Dacă nu se lăcomea Răspunsulidentificat de
Să prindă peşte mult din copiieste, ursul din
baltă Ursulpăcălit de vulpe.
Precum vulpea l-a-nvăţat!
Ghici, ghici cine este?

Vulpea rău l-a păcălit,


În mijlocul drumului s-a
trântit.
El, crezândcă este moartă, Personajulestețăranuldin
Ursulpăcălit de vulpe.
Încarulplincupeşte
A aruncat-o-ndată.
Ghici, ghici cine este?

Iepuroiaca supărată CopiiiîlidentificăpePufgr


Ca răsturnase dulceață i din Pufalbșipufgri.
Nu l-a luat la iarmaroc
Deși nu era nevinovat.
Personajulidentificateste
Un cântecel i-am învăţat capra din Capra cu
Dar ei nu au ascultat treiiezi.
Şidrumulla uşă au dat!
Ghici, ghici cine este?

5. JOC:,,Poveștiîncurcate” Copiiiîșiacoperăochii cu
Complicarea Copiiiînchidochii, palmele.
jocului întimpceeducatoarea face
câtevamodificări la panou,
schimbăloculpersonajelor
din povești, iar la
deschidereaochilorvortrebui
săidentificepersonajul care
nu face parte din
povestearespectivă.
JOC:Adevarat sau Fals! problemati
zarea
Educatoarea va citi
propoziții despre
personajele din poveștile
evaluate, iar copiii vor
stabili valoarea de adevăr a
acestora, formulând ei
varianta corecta :

1.Iedul cel mic a vărsat Fals, Pufgri a


borcanul cu dulceață și a procedatastfel.
O4
dat vina pe fratele lui.

2.Bunicul a scos singur


ridichea uriașă din pământ. Fals, bunicul a fostajutat
de celelaltepersonaje.
O5
3.Bunica a tăiat burta
lupului și a scos-o pe Fals, vânătorul a
scufița și pe vânător. tăiatburtalupului.

4.Ursul s-a dus la fierar să-


și ascută limba ca să aibă Fals, lupul s-a dus la
vocea mai subțire. fierar.

5.Vulpea s-a dus și a băgat


coada în baltă ca să prindă Fals, ursul a
o mulțime de pește așa cum băgatcoadaînbaltă la
îi spusese ursul. îndemnulvulpii.

6. Copiii primesc fișe de Copiiirezolvăsarcinilefișe fișa de


muncă independentă . i de evaluare. evaluare
Evaluarea
performan
ței
7. Se fac aprecieri si conversația
Intensifica recomandări globale și
reaprocesu individuale asupra modului
lui de în care au participat la
retențieși activitate. Se acordă
de transfer stimulente.

Iubiţi poveştile, copii,


Pentru că ne-aduc bucurii

Din ele multe învăţăm

Putem să ne-ndreptăm,

Frumos să ne purtăm

Copiii sunt rugați ca acasă,


să povestească despre
activitatea susținută la
grădiniță, părinților și
bunicilor.

S-ar putea să vă placă și

  • 13 Romana
    13 Romana
    Document7 pagini
    13 Romana
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 6 Muzica
    6 Muzica
    Document7 pagini
    6 Muzica
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Document7 pagini
    Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Floridenuf R
    Floridenuf R
    Document5 pagini
    Floridenuf R
    Manuela Ciurariu
    Încă nu există evaluări
  • Sunete Inalte Joase Medii.
    Sunete Inalte Joase Medii.
    Document10 pagini
    Sunete Inalte Joase Medii.
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    0 Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Document10 pagini
    0 Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Timpul
    Proiect Timpul
    Document10 pagini
    Proiect Timpul
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Lectie Insp. Gr.i
    Lectie Insp. Gr.i
    Document15 pagini
    Lectie Insp. Gr.i
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • CLR Proiect 1 Aprilie
    CLR Proiect 1 Aprilie
    Document5 pagini
    CLR Proiect 1 Aprilie
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 35 Plan de Lectie
    35 Plan de Lectie
    Document2 pagini
    35 Plan de Lectie
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 14 Proiect CLR
    14 Proiect CLR
    Document9 pagini
    14 Proiect CLR
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect CLR Ora2
    Proiect CLR Ora2
    Document7 pagini
    Proiect CLR Ora2
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 17 Avap
    17 Avap
    Document8 pagini
    17 Avap
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Geogra
    Geogra
    Document9 pagini
    Geogra
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 2 Proiect Final
    2 Proiect Final
    Document15 pagini
    2 Proiect Final
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 4mate4
    0 4mate4
    Document3 pagini
    0 4mate4
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic Februrie
    Proiect Didactic Februrie
    Document7 pagini
    Proiect Didactic Februrie
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 375 Proiect Didactic
    375 Proiect Didactic
    Document4 pagini
    375 Proiect Didactic
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic Grad
    Proiect Didactic Grad
    Document10 pagini
    Proiect Didactic Grad
    Maria Andreea Boroeanu
    100% (1)
  • Pro I Ect Didactic Optional
    Pro I Ect Didactic Optional
    Document2 pagini
    Pro I Ect Didactic Optional
    Silviu Petrișor
    Încă nu există evaluări
  • 0 Proiect Decdos
    0 Proiect Decdos
    Document11 pagini
    0 Proiect Decdos
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Evaluare Siinte. Pamantul Si Sistemul Nostru Solar
    Evaluare Siinte. Pamantul Si Sistemul Nostru Solar
    Document2 pagini
    Evaluare Siinte. Pamantul Si Sistemul Nostru Solar
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • D.L.C. Ed Limbajului
    D.L.C. Ed Limbajului
    Document6 pagini
    D.L.C. Ed Limbajului
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Pr. Lect. Deschisa
    Pr. Lect. Deschisa
    Document8 pagini
    Pr. Lect. Deschisa
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Istorieproiect Didactic
    Istorieproiect Didactic
    Document3 pagini
    Istorieproiect Didactic
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Mihai Viteazul
    Mihai Viteazul
    Document4 pagini
    Mihai Viteazul
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Edlimb
    Edlimb
    Document7 pagini
    Edlimb
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • PDDLC
    PDDLC
    Document10 pagini
    PDDLC
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Ce Stim Despre Iarna
    Ce Stim Despre Iarna
    Document4 pagini
    Ce Stim Despre Iarna
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări