Sunteți pe pagina 1din 15

Tema : „ Fluturi şi albine cutreieră pământul”

Subtema: „ Albina, prietena mea“

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ Fluturi şi albine cutreieră pământul ”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Albina,prietena mea”
TIPUL ACTIVITATII: consolidarea si sistematizarea cunostintelor.
MIJLOC DE REALIZARE: „Joc didactic”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL:
 Formarea deprinderii de a lucra individual dar si în grup, atât la activitătile
alese,de joc cât si la cele experientiale.

ACTIVITĂTI DE ÎNVĂTARE

I. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineaţă: „Albinele si mierea”
Rutine: „Suntem mari” – deprinderi igienico-sanitare şi de autoservire.
Tranziţii: ,,Zum,zum,zum albinuta mea”
,,Noi cu totii am lucrat
Bat din palme clap,clap,clap”
,,Daca vreau sa cresc voinic”

II. ALA I: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE


Bibliotecă: ,,Ajută albina să adune polen”-fisă de lucru
Artă: „Albine” –activitate practica
Constructii: ,,Stupul albinelor”- cuburi de lemn,lego

III. ADE : ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


DŞ: -,,Fagurele cu miere”-joc didactic

DEC: - ,,Stupul de albine”-pictură

IV. ALA II: Joc distractiv: ,,Albinuta zboară către...”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Bibliotecă:
 să despartă în silabe;

Artă:
 să decupeze după contur;

Constructii:
 să construiască prin alăturare,suprapunere, imbinare stupul de albine utilizând
cuburi de lemn si lego.

Domeniul Ştiinţă:
 sa formeze grupe după un criteriu dat;
 să raporteze corect numărul la cantitate şi invers;

STARTEGII DIDACTICE:

a).Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, brainstorming-ul,harta


figurilor, exerciţiul, problematizarea ,demonstraţia, jocul, observaţia,turul galeriei.
b). Elemente de joc: mânuirea materialelor, surpriza, închiderea ochilor,
aplauze.
c) regula jocului: copiii numiţi deschid borcanul cu miere si indeplinesc
sarcina.
c). Resurse materiale:

Ştiinţă: fişe, creioane colorate, borcane cu miere, capace cu cifre, albinute de


hartie,tablă magnetica.
Bibliotecă: fisa de lucru individuală,creioane colorate, creion grafic
Artă: albinute de hartie, lipici, servetele umede, polistiren, siluete din carton
pentru realizarea machetei,acuarele,flori colorate .

d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 -Jocuri logico-matematice pentru preşcolari şi şcolari mici,SILVIA DIMA,
DANIELA PÂCLEA, ELENA ŢÂRCĂ, BUCUREŞTI, 1998.
 -Matematica în grădiniţă, MARIANA ANTOHE, PAULA TELEIANU,
editura „AGER”, Tg. Jiu, 2004;
 -Revista învăţământul preşcolar, MINISTERUL EDUCAŢIEI,
CERCETĂRII ŞI TINERETULUI, BUCUREŞTI, 1-2/2009
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar – 2008”
 Georgeta Toma si colab. Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru
invatamantul prescolar,ed. Delta Cart,2009.
 „Metode interactive de grup” – Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,
Craiova, 2009
Scenariul zilei

La sosirea în grădinita fiecare copil primeşte pe piept o floare colorată


porocaliu, galben sau roşu.Activitatea va debuta cu întâlnirea de dimineaţă, copiii
vor fi aşezaţi în cerc. Prezint copiilor musafirii care au venit la noi în vizită pentru a
observa cum se desfăsoară o zi din programul nostru.
Salutul: Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
Într-un cerc să ne-adunăm
Cu toţi sîă ne salutam.
Bună dimineaţa Maria, bună dimineaţa Paul,…etc
Prezenţa:-se face de către educatoare prin strigarea copiilor.
Împărtăşirea cu ceilalţi:-se va discuta despre anotimpul în care suntem si
câteva caracteristici ale acestuia.
-se trece la completarea calendarului(data,ziua,vremea…)
-se poartă câteva discutii despre tema săptămânii
Activitatea de grup:Se face prin degustarea unei bucăti de fagure de miere si
discutii privind drumul mierii din câmp până la masa noastră.
Noutatea zilei: La noi în grupă, în căsuta albinelor şi anume un stup de albine
a venit o albina (copii îi vor da un nume) şi a pregatit pentru copii surprize, ei
trebuie doar să rezolve sarcinile date de albinută si să fie harnici precum
albinele.Voi anunta copiii ce vom face azi la gradinită alături de stupul de albine şi
de regina albinelor.
Tranzitie: ,,Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Si-nspre centre noi pornim”
La centrul „Bibliotecă”(flori galbene) vor avea de completat o fisă cu
despărtire în silabe, să formeze propozitii şi să coloreze.
La centrul „Artă” ( flori portocalii) decupează albine din hârtie şi le lipesc pe
forma literei A.
La centrul „Constructii” (flori rosii) vor avea la dispozitie cuburi de lemn si
leggo,mari si mici de diferite forme si culori pentru a construi stupul de albine.
Tranzitie :,,Noi cu totii am lucrat
Si lucrul am terminat
Ne-nvârtim ,ne răsucim
Si la baie noi pornim”
Rutina: -consolidarea deprinderilor igienico-sanitare
-gustarea.
Trecerea la activitătile pe domenii experentiale se realizează prin tranzitia
,,Zum,zum,zum albinuta mea”.
Captarea atentiei se face prin prezentarea câmpului cu flori. Explic copiilor că
albinutele noastre au cules polen din flori, l-au dus in stup, l-au asezat în fagure, au
făcut miere dar nu toate albinutele au făcut lucrul acesta deoarece albinuţa noastră
nu a reuşit încă să ducă la îndeplinire sarcina pentru că nu ştie să numere florile din
care culege polen şi câţi faguri reuşeşte să umple. Noi o vom ajuta să ducă polenul
din flori în fagure şi să numere câţi faguri a umplut cu miere. Apoi vom picta
albinutele care se întorc din câmp la stup. Copiii sunt rugati să fie atenti si harnici
precum albinele si astfel vor primi o recompensă.
În ultima etapă a zilei – A.L.A. II – copiii vor desfăşura un joc
distractiv,,Albinuta zboară către...” Pentru acest joc împreună cu copiii vom iesi
afară în mica livadă din curtea grădinitei. Fiecare copil va fi o albină si îsi alege un
copac în care să-si facă stup. La semnalul meu albinele zboară către flori pentru a
aduna polen, iar la semnal zboară către stup. Pe parcursul zborului albinele trebuie
să fie atente la ce întâlnesc în cale.
Anexa 1
Numele ………………… Data…………...

FIȘA DE LUCRU

1.Ajută ALBINA să adune literele care formează numele ei.

A U I A N L

A B C N O P

D I R A E A I B

E F I T H U V A

2.Taie cu o linie ce nu se potriveste anotimpului primăvara. Desparte în silabe


cuvintele din tabel.Colorează imaginile care contin sunetul A.

3.Formează atâtea propozitii după imaginea de mai sus câte flori sunt.
Anexa 2
Anexa 2
Decupează albinuţele.
Anexa 3
Nr Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
crt activităţii Metode şi Resurse Evaluare
procedee materiale
1. Captarea Se va realiza întâlnirea de dimineață, iar Observaţia Stup de albine - recunoaşterea
atenţiei oaspetele nostru e căsuta albinelor ,,un stup de Conversaţia stupului
albine” împreună cu regina albinelor albina -Ecusoane cu
Zum. Copiii vor descoperi câmpul cu flori. iar flori
noi vom ajuta albinuţa să ducă polenul în faguri rosii,portocalii
ca să umple fagurele cu miere. Cu fiecare si galbene
sarcină îndeplinită se umple un figure cu miere.

2. Anunţarea Se va anunţa tema activităţii ,,Albina, Explicaţia


temei şi a prietena mea” şi obiectivele, motivându-se la
obiectivelor nivelul de înţelegere al copiilor.

3. Prezentarea La centrul „Bibliotecă” vor avea de Conversaţia -cuburi lemn si


conţinutului si completat o fisă (anexa 1) cu despărtire in lego
dirijarea silabe, să formeze propozitii si să coloreze. -Fise de lucru
invatarii. La centrul „Artă” vor decupa albine şi le Demonstratia -Culori observarea
vor lipii pe forma literei A(anexa 2) -Elementele
modului în care
La centrul „Constructii” vor avea la componente
dispozitie lego, cuburi de lemn mari si mici de Explicaţia ale unei albine copiii realizeaza
diferite forme si culori pentru a construi un
sarcinile
stup pentru albine. - Lipici
La sfârsit lucrările copiilor şi fisele de - Hartie aprecieri;
lucru vor fi puse la expozitie. Albinuta e Problematizare colorata
multumită si îi felicită pe copii.
Tranzitie:,,Noi cu totii am lucrat
După o muncă atât de solicitantă, copiii
vor lua o pauză de masă si de relaxare
( deprinderi de autoservire ).
Trecerea la activitătile pe domenii experientiale
se face prin tranzitia ,,,,Zum,zum,zum albinuta
mea” Aprecierea
Albinuta le cere copiilor să facă un
verbală
semicerc în jurul stupului si să observe ce se
află în jurul stupului.
Comunic copiilor tema jocului ,,Fagurele
cu miere” si explic sarcinile de lucru pe
intelesul lor. Spun copiilor că împreună cu Harta figurilor
albinuta Zum ne vom juca cu cifrele, vom
număra în ordine crescătoare si descrescătoare, Stup de albine
vom preciza vecinii unei cifre,…etc.
Explicarea regulilor.
Li se va explica copiilor regulile jocului.
Albinuta va zbura în bratele unui
copil(educatoarea aruncă albinuta spre un copil
iar acesta o prinde). Fiecare sarcină rezolvată
ajută albinuţa să ducă polenul în fagure.
Jocul de probă Conversaţia
Se efectuează jocul de probă cu un copil
pentru a vedea dacă au însuşit corect regula
jocului.
Desfăşurarea jocului propriu-zis
Albinuta zboară si se opreste în bratele unui Flori,faguri cu
copil şi îi cere să o ajute să îndeplinească polen
sarcinile date pentru a putea umple fagurele cu Explicatia Material
miere. didactic marunt
-Formează grupe de flori rosii.
-Formează grupe de flori mov.
-Formează grupe de flori portocalii.
-Găseşte locul potrivit al fiecărei cifre.
-Număra în ordine crescătoare.
-Număra în ordine descrescătoare.
-Care sunt vecinii lui 2,4,1,3,5. Jocul
-Care este mai mare 2 sau 4, 5 sau 1, 3 sau 6
-Care este mai mic 0 sau 4, 1 sau 3, 4 sau 6

TREI ALBINE FRUMUȘELE Tablă


STRÂNG NECTAR SĂ FACĂ MIERE. magnetică
DOUĂ AU CAM OBOSIT
Aprecierea
ȘI-AU PLECAT LA “ODIHNIT”.
-NU-I ASA CĂ-MI SPUNEȚI VOI răspunsurilor
CÂTE-AU MAI RĂMAS PE FLORI?
copiilor
DOUĂ ALBINE MITITELE Exerciţiul
AU PORNIT S-ADUNE MIERE.
ÎNCĂ UNA VINE-N ZBOR
SĂ LE SARĂ-N AJUTOR.
HAI COPILE, SPUNE TARE,
CÂTE ALBINE AVEM? ȘTII OARE?
Problematizare
4. Asigurarea Asemeni unui apicultor va trebui să
retentiei si a deschidem stupul ca să vedem dacă toate Conversaţia Fise cu stup de
transferului albinele au ajuns la stup si câta miere s-a albine
adunat, dar nu înainte de a îndeplini ultima
sarcină dată de albine.
Aprecierea
,,Ce putem face cu cifrele 4 si 1?” Acuarele
,,Ce a dispărut de la panou?” răspunsurilor
Copiii sunt răsplatiti si fiecare copil îsi face
copiilor
prieten o albinută din stup.
Pahar cu apa
5. Asigurarea Tranzitia :,,Dacă vreau sa cresc voinic”
feed-back-ului Copiii vor primi niste fise cu un ,,Stup de
albine” care vor trebui pictate. (anexa 3)voi
adresa copiilor câteva intrebări referitore la fisa Turul galeriei
primita legate de numărul albinelor,amplasarea
acestora,etc.
Se vor face exercitii pentru încălzirea mâinilor:
,,Căsută,pod,cuib
Foarfeca,morisca
Plouă,plouă,plouă, a iesit soarele!...Ura” brainstorming-
ul
Voi explica copiilor modul de lucru, si îi voi
6. Încheierea ajuta unde este nevoie.
activităţii Cu două minute înainte de final voi spune Demonstratia
copiilor să se pregătească pentru a strânge
lucrurile.
Voi face analiza lucrărilor iar cele mai
frumoase vor fi puse la panou. stimulente
Prin tranzitia ,,Dacă vreau sa cresc voinic”
se va trece la ultima parte a activitătii si anume
la jocul distractiv ,,Albinuta zboara către...”
Pentru acest joc împreună cu copiii vom
iesi afară în mica livadă din curtea grădinitei. observarea
Fiecare copil va fi o albină si îsi alege un
modului în care
copac în care să-si facă stup.La semnalul meu
albinele zboară către flori pentru a aduna polen copiii realizeaza
iar la semnal zboară către stup. Pe parcursul
sarcinile
zborului albinele trebuie să fie atente la ce
întâlnesc în cale.
După terminarea jocului toate albinele se
încolonează intră în grădinita si se pregătesc de
plecarea acasă. Apreciere
verbala

S-ar putea să vă placă și

  • 13 Romana
    13 Romana
    Document7 pagini
    13 Romana
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 6 Muzica
    6 Muzica
    Document7 pagini
    6 Muzica
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Document7 pagini
    Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Floridenuf R
    Floridenuf R
    Document5 pagini
    Floridenuf R
    Manuela Ciurariu
    Încă nu există evaluări
  • Sunete Inalte Joase Medii.
    Sunete Inalte Joase Medii.
    Document10 pagini
    Sunete Inalte Joase Medii.
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    0 Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Document10 pagini
    0 Proiect Didactic Muzica Si Miscare
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Timpul
    Proiect Timpul
    Document10 pagini
    Proiect Timpul
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect CLR Ora2
    Proiect CLR Ora2
    Document7 pagini
    Proiect CLR Ora2
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • CLR Proiect 1 Aprilie
    CLR Proiect 1 Aprilie
    Document5 pagini
    CLR Proiect 1 Aprilie
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 35 Plan de Lectie
    35 Plan de Lectie
    Document2 pagini
    35 Plan de Lectie
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 14 Proiect CLR
    14 Proiect CLR
    Document9 pagini
    14 Proiect CLR
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Geogra
    Geogra
    Document9 pagini
    Geogra
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 17 Avap
    17 Avap
    Document8 pagini
    17 Avap
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 2 Proiect Final
    2 Proiect Final
    Document15 pagini
    2 Proiect Final
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic Grad
    Proiect Didactic Grad
    Document10 pagini
    Proiect Didactic Grad
    Maria Andreea Boroeanu
    100% (1)
  • Pr. Lect. Deschisa
    Pr. Lect. Deschisa
    Document8 pagini
    Pr. Lect. Deschisa
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 Proiect Decdos
    0 Proiect Decdos
    Document11 pagini
    0 Proiect Decdos
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Evaluare Siinte. Pamantul Si Sistemul Nostru Solar
    Evaluare Siinte. Pamantul Si Sistemul Nostru Solar
    Document2 pagini
    Evaluare Siinte. Pamantul Si Sistemul Nostru Solar
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiect Didactic Februrie
    Proiect Didactic Februrie
    Document7 pagini
    Proiect Didactic Februrie
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • 375 Proiect Didactic
    375 Proiect Didactic
    Document4 pagini
    375 Proiect Didactic
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Pro I Ect Didactic Optional
    Pro I Ect Didactic Optional
    Document2 pagini
    Pro I Ect Didactic Optional
    Silviu Petrișor
    Încă nu există evaluări
  • 0 4mate4
    0 4mate4
    Document3 pagini
    0 4mate4
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Proiectdidacticjoc
    Proiectdidacticjoc
    Document10 pagini
    Proiectdidacticjoc
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Istorieproiect Didactic
    Istorieproiect Didactic
    Document3 pagini
    Istorieproiect Didactic
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Mihai Viteazul
    Mihai Viteazul
    Document4 pagini
    Mihai Viteazul
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • D.L.C. Ed Limbajului
    D.L.C. Ed Limbajului
    Document6 pagini
    D.L.C. Ed Limbajului
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Edlimb
    Edlimb
    Document7 pagini
    Edlimb
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • PDDLC
    PDDLC
    Document10 pagini
    PDDLC
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări
  • Ce Stim Despre Iarna
    Ce Stim Despre Iarna
    Document4 pagini
    Ce Stim Despre Iarna
    Maria Andreea Boroeanu
    Încă nu există evaluări