Sunteți pe pagina 1din 3

COLEGIUL TEHNIC ”ION CREANGĂ” TÂRGU - NEAMȚ

Anul şcolar: 2015-2016

PROIECT DIDACTIC
Data: 12 mai 2016
Profesor: Tobosaru Cristina
Obiectul: M1- Particularitățile cateringului
Clasa: XII-a E
Filieră: Tehnologică
Profil: Servicii
Specializarea: Tehnician în gastronomie
Unitatea de învățare: Particularitatile sistemelor de productie catering
Titlul lecției: Servicii suplimentare in activitatea catering
Timp: 50 min
Tipul de lecție: Lecţie de aplicaţii practice – formare de priceperi şi deprinderi sub forma însuşirii intensiv - participative
Scopul lecției: completarea sistemului de cunoștințe al elevilor cu date despre servicii suplimentare: organizarea de evenimente speciale-curs
festiv
Competențe specifice:
U21C3: participă la organizarea de servicii suplimentare în activitatea de catering
Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
C1: să selecteze ofertele optime ale furnizorilor de produse catering pentru banchet
C2: să identifice criteriile de selectare a ofertelor furnizorilor de produse catering pentru banchet
C3: să aleagă cea mai bună ofertă de banchet
Metode didactice utilizate: conversația euristică, expunerea, gândiți-lucrați în perechi-comunicați, dezbaterea
Mijloace de învățământ: calculator, videoproiector, flipchart, materiale promovare
Bibliografie: auxiliar curricular

1
Organizarea și desfășurarea lecției

Elementele lecției Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp


elevilor organizare
Moment Asigură condiții optime pentru desfășurarea Se pregătesc de Frontal 1 min
organizatoric activității oră
Reactualizarea Se pun întrebări elevilor din cunoștințele Răspund Conversația Manual Frontal și 5 min
unor cunoștințe dobândite anterior Explicația Caiete individual
dobândite anterior 1. Prezentați conditiile pe care trebuie sa le
indeplineasca masinile de transport si
ambalajele in sistemul catering
2. Precizaţi care sunt parametrii de transport
a diferitelor grupe de produse catering
3. Enumerați obiectele de inventar pentru
servirea preparatelor catering
Captarea atenției și - se începe activitatea prin prezentarea Ascultă Conversaţia Calculatoare Frontal 5 min
enunțarea criteriilor de selectare a ofertelor optime ale Răspund la Explicaţia Caiete
obiectivelor lecției furnizorilor de produse catering pentru întrebări Observaţia Proiecte
banchet al elevilor de clasa a XII a
- se întreabă elevii care sunt produsele și
serviciile pe care le-au realizat

Prezentarea Profesorul prezintă elevilor criteriile de Urmăresc cu Expunerea Imagini Frontal 5 min
sarcinilor de lucru și notare a proiectelor din fișa de evaluare. atenție sporită Explicaţia videoproiector interactiv
dirijarea învățării Profesorul invită cele trei grupe de elevi să-și prezentarea Observaţia flipchart
prezinte oferta de produse/servicii catering Observă și Conversaţia
pentru cursul festiv pe care au realizat-o. notează
Cadrul didactic va supraveghea şi va oferi
elevilor ce întâmpină dificultăţi sprijin în
rezolvarea sarcinii de lucru şi corectarea
eventualelor greşeli.

2
Dirijarea învățării Cadrul didactic prezintă sarcina de lucru Rezolvarea și Conversația flipchart Lucrul pe 25 min
explicând modalitatea de evaluare a prezentarea euristică calculator echipe
proiectelor. sarcinilor de Exerciţiul videoproiector
Profesorul solicită fiecărei grupe de elevi să-și lucru Expunerea materiale de
aleagă un reprezentat pentru a face parte din promovare
echipa de evaluare a proiectelor.
Cadrul didactic distribuie fiecărui elev din
echipa nou formată câte o fișă în care sunt
trecute criteriile de evaluare a proiectelor.
Elevii din echipa nou formată vor evalua
fiecare proiect în parte și vor puncta
individual în fișa de evaluare. De asemenea
vor putea adresa întrebări echipei care își
prezintă oferta de produse.
La sfârșitul activității membrii din echipa de
evaluare împreună cu profesorul vor
identifica care a fost cea mai bună ofertă prin
argumentarea alegerii făcute (prezentarea
punctelor tari și slabe ale ofertelor).

Asigurarea feed- Se prezintă succint punctele slabe ale Aderarea la Expunerea Imagini Lucrul pe 5 min
back-ului ofertelor și modalități de adaptare a exerciţiul videoproiector echipe
cerințelor la nevoile clienților. propus
Implicarea elevilor în exerciţiul didactic
După realizarea activității, profesorul
împreună cu reprezentantul fiecărei echipe va
identifica care a fost cea mai bună ofertă prin
argumentarea alegerii făcute.
Evaluarea Răspund Conversația Catalog Frontal 3min
formativa a Notarea elevilor Explicația interactiv
performantelor
Asigurarea retenţiei Identificați nevoile de consum ale clienților Notează Conversația Caiete Frontal 1 min
şi a transferului unei unități de alimentație publică interactiv

S-ar putea să vă placă și