Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
E Conținut Răspuns
1 Se cunosc următoarele date despre situația economică a unei țări: economii private=50
u.m., investiții private=75 u.m., venituri bugetare=100 u.m., cheltuieli bugetare=200 -75
u.m., exporturi 150 u.m., importuri=300 u.m.. Calculați care este rezultatul ecuației de
echilibru economic general. (0.5 pct.)
2*) Se verifică ecuația de echilibru economic general? Răspundeți cu DA sau NU! (0.25
pct.) NU
8. CB0=200
CB1=225
VB0=100
e=0,55
VB1= ?
Delta%CB=(CB1-CB0)/CB0*100=(225-200)/200*100=12,5%
e VB= delta%VB/delta%CB
0,55=delta%VB/12,5% => delta%VB=0,55*12,5%=6,875%
Delta%VB=(VB1-VB0)/VB0*100 =>
6,875%=(VB1-100)/100*100 => VB1=VB0+VB0*delta%VB =>
VB1=100+100*6,875% => VB1=106,875
9. VB=106,875
CB=225
Y(PIB)=400
Sold conventional=VB-CB=106,875-225= -118,122
Sold conventional (% PIB)=-118,122/400*100= -29,5305%
Teorie:
A. Politica expansionistă:
2. În cazul în care guvernul decide o majorare a nivelului impozitelor cu 200 u.m. având în
vedere că înclinaţia marginală spre consum este 0.75., prin multiplicatorul fiscal,
producţia: a)va creşte cu 600 u.m.; b)va scade cu 266 u.m.; c)va creşte cu 266 u.m.; d)va
creşte cu 800 u.m.; e)va scade cu 600 u.m.
Cresc T => scade Y (politică restrictivă)
Multiplicatorul fiscal: MF=-c/(1-c), unde c=înclinatia marginală spre consum
DeltaY=MF*deltaT
DeltaT=200
C=0,75
DeltaY= ?
MF= -0,75/(1-0,75)= -3
DeltaY=200*(-3)= - 600 u.m.
Răspuns: e) va scădea cu 600 u.m.
6. În cazul producerii unui şoc negativ la nivelul cererii agregate care va fi efectul la nivelul
economiei naţionale dacă se urmăreşte menţinerea unui nivel strict al deficitului bugetar
prin politici fiscale discreţionare: a)creşterea producţiei; b)creşterea impozitelor şi
reducerea cheltuielilor bugetare; c)stabilizatorii automaţi vor acţiona în sensul combaterii
efectelor şocului negativ, însă, prin măsuri discreţionare de politică fiscală (reducerea
cheltuielilor bugetare şi/sau creşterea impozitelor) se produce un al doilea şoc negativ
care îl alimentează pe primul, conducând la reducerea şi mai amplă a producţiei;
d)producţia nu se modifică; e)se reduc cotele de impozitare şi producţia creşte
Răspuns: e) sau c) ???
Din seminar 2020-2021 - PFP – Semonar 5+6 – Tipuri PFP – M. Iacob :
„Politici financiare publice discreționare
⎯ acțiuni întreprinse de autoritatea publică ce influențează cheltuielile publice și/sau veniturile
publice (în particular, impozitele) pentru a se adresa unei anumite probleme identificate
⎯ au ca scop influențarea directă a cererii agregate (AD = aggregate demand = C+I+G+E-Im)
⎯ exemple de măsuri:
▪ reducerea/majorarea cotei de impunere
▪ modificări în ceea ce privește scutirile de impozit pe venit sau deducerile personale
▪ impozite suplimentare (surcharges)
▪ inițierea/anularea programelor de ajutor social
⎯ politici financiare discreționare expansioniste:
▪ pentru a se adresa perioadei de recesiune
▪ presupune reducerea impozitelor și/sau creșterea cheltuielilor publice
▪ presiunea fiscală scade ⟹ oamenii au la dispoziție mai multe resurse ⟹ consumul crește ⟹
cererea agregată crește
▪ efecte secundare: inflație, ca urmare a cererii crescute din economie
⎯ politici financiare discreționare restrictive:
▪ folosite când creșterea economică a scăpat de sub control ⟹ inflație
▪ presupune reducerea cheltuielilor publice și/sau sporirea impozitării ⟹ cererea agregată
scade
8. Un program de cheltuieli publice poate fi apreciat ca fiind eficient dacă: a)are capacitatea
de a conduce la o realocare a resurselor conform optimului Pareto; b)profiturile
autorităţilor publice care implementează respectivul program sunt mai mari decât costurile
aferente; c)se respectă principiul Hicks-Kaldor; d)conduce la creşterea bunăstării sociale;
e)prin analiza cost-beneficiu sa constată că beneficiile sociale înregistrate la nivelul
colectivităţii sunt mai mari decât costurile aferente respectivului program. Alegeţi
varianta falsă de răspuns!
10. Rolul impozitelor pe plan financiar se referă la: a) folosirea impozitelor ca instrumente, ca
mijloc de intervenţie în activitatea economică; b) sistemul fiscal trebuie să asigure
prelevarea impozitelor cu un minim de cheltuieli; c) procurarea resurselor financiare
publice necesare acoperirii cheltuielilor publice; d) redistribuirea unei părţi importante
din PIB între grupuri sociale şi indivizi, între persoane fizice şi juridice;
e) dreptatea socială în materie de impozite.
Răspuns:c) procurarea resurselor financiare publice necesare acoperirii cheltuielilor
publice
Partea a III-a
Exercițiul 1
Se cunosc următoarele date despre principalii indicatori macroeconomici pentru o
perioadă de 6 ani:
Anul/Indicator T T+1 T+2 T+3 T+4 T+5
Rata reală de creștere economică (%) 8,3 5,6 5,2 6,9 5,4 -4
Rata inflației (%) 10,1 16,5 12,7 6,8 10,9 9,4
Soldul bugetar (% PIB) -0,2 +0,5 -1,8 -1,6 -1,7 -3,4
Rata șomajului (%) 28,1 29,1 30,2 29,2 26,9 29,4
Soldul de cont curent (% PIB) -5,4 -6,4 -6,3 -6,0 -6,3 -7,5
Valori de referință:
• g% (creștere PIB) : MIN: -4%; MAX: 8,3%
• i (inflație): MIN: 6,8%; MAX: 16,5%
• b (sold bugetar) : MIN: -1,8%; MAX:0%
• u (rata somajului) : MIN: 26,9%; MAX: 30,2%
• c (soldul bugetar curent) : MIN: -7,5%; MAX:0%
FORMULA=[(indicator-MINindicator)/(MAXindicator-MINindicator)]*10
Stabilitate economică: -economie foarte stabilă (40;50]
-economie stabilă (30;40]
- economie cu stabilitate medie (20;30]
- stabilitate scazută (10;20]
- economie instabilă (0;10]
AN T:
Lg=[(8,3-(-4))/(8,3-(-4))]*10= 10
Li=[(10,1-6,8)/(16,5-6,8)]*10=3,402
Lu=[(28,1-26,9)/(30,2-26,9)]*10=3,63
Lb=[((-0,2)-(-1,8))/(0-(-1,8))]*10=8,88
Lc=[(-6,4)-(-7,5))/(0-(-7,5))]*10=1,467
Total= 10+3,402+3,63+8,88+1,467=27
Stabilitate economică:
- economie cu stabilitate medie (20;30]
AN T+4:
Lg=
Li=
Lu=
Lb=
Lc=
Total=
Stabilitate economică:
AN T+5:
Lg=
Li=
Lu=
Lb=
Lc=
Total=
Stabilitate economică:
b)Discutați care au fost modificările constatate în anii T+4 și T+5 comparativ cu anul T
din perspectiva macrostabilității economice.
c) Pentru anii T+4 și T+5, discutați relația dintre rata reală de creștere economică și
rata șomajului. Ce măsuri de politici fiscal-bugetare ar fi putut fi adoptate pentru
îmbunătățirea celor doi indicatori macroeconomici?
Exercițiul 2
Relația dintre veniturile fiscale încasate la bugetul public și cota medie de impozitare
este dată de următoarea ecuație: Vf=-70+18r
i i-0.2r , unde: Vf reprezintă încasările
2
reale la bugetul public (mil.u.m.) din veniturile fiscale, iar ri reprezintă cota medie de
impozitare (%). Calculați care este cota de impozitare care generează maxim de
încasări la bugetul public, precum și volumul veniturilor fiscale aferent acestei cote.
Curba lui Laffer
Vf=a*i+b*i^2
I optim= -a/2*b; a>0, b<0, i>0
Vf max=a*i optim+b*i optim^2
Vf=-70+18*i-0,2*i^2
I optim= -18/2*(-0,2)= 45%
Vf max=-70+18*45-0,2*45^2= 335 u.m.
Exercițiul 3
Se cunosc următoarele date referitoare la situația din anul T: înclinația marginală spre
consum este 0,9; volumul venitului național este de 498796 mil.u.m.. Pentru anul T+1,
guvernul dorește o creștere nominală a venitului național de 8%. Calculați care este
surplusul de cheltuieli guvernamentale necesar pentru atingerea acestui obiectiv.
c=0,9
Y=498796 mil u.m.
An T+1:
Y1=Y0*(1+8%)=498796*(1+0,08)=538699,68
DeltaY=538699,68-498796=39903,68
DeltaG=?
MC=1/(1-c)=1/(1-0,9)=10
DY=DG*MC => DG=DY/MC=39903,68/10=3990,368 u.m.
1. Principala critica adusa politicilor fiscale si bugetare de tip supply-side o reprezinta faptul
ca: reducerea de impozite aplicata la nivelul ofertei de munca nu garanteaza ca
populatia activa va munci mai mult ca urmare a reducerii fiscalitatii
2. Guvernul decide reducerea productiei nationale (Y). In acest sens, adopta masuri ce
constau in reducerea consumului guvernamental. In cazul in care ar fi decis modificarea
impozitelor, pentru a obtine acelasi efect asupra productiei nationale, era necesara:
cresterea impozitelor cu mai mult decat s-a redus consumul guvernamental
3. Soldul bugetar cu ajutorul caruia putem analiza marimea bugetului public neafectata de
influenta deficitelor din anii anterior: soldul bugetar primar
4. Guvernul unei tari decide stabilizarea datoriei publica la nivelul de 60% din PIB. In
conditiile in care pentru urmatorii 5 ani se prognozeaza o rata a cresterii PIB de -2,5% si
o rata de dobanzii la datoria publica de 1,5%, calculati care este soldul primar necesar
care va asigura stabilizarea datoriei publice.
b=60%PIB
y=-2,5%
i=1,5%
p*=?
p*=(i-y)*b=(1,5%-(-2,5%))*60%PIB=4%*60%PIB=2,4%PIB
5. G=50%PIB
y=-2,5%
i=1,5%
b=60%PIB
T*=?
p*=(i-y)*b, T-G=(i-y)*b,
T*=G+(i-y)*b=50%PIB+(1,5%-(-2,5%))*60%PIB=50%PIB+2,4%PIB = 52,4%PIB
MF = -(c/(1-c)) = - 0,8/0,2 = -4
DY = MF*DT
DT = (-500)/(-4)=125
8. Politica fiscala si bugetara recomandata pentru atenuarea efectelor decalajului inflationist
presupune: reducerea substantiala a inflatiei prin reducerea cheltuielilor bugetare
DY = 400 u.m., DT - ?
c = 0,75, DY = MF*DT, DT = DY/MF=400/(-3) = -133,3 u.m.
CP=CA=C+I+G=(Y-T)+I+G
G+, CP+
G-, CP-
T+, CP-
T-, CP+
DY, DG+-, MC
Dreapta IS: echilibrul pe piata bunurilor si serviciilor
IS: C+I(r)+G = Consum + Investii (care depinde de rata de dob) + consum guvernamental
IS: c*Yd+I(r)+G
IS: c*(Y-T)+I(r)+G
Daca rata dob creste => volumul Investitiilor scade (pt ca costul finantarilor creste)
r+, I-
r-, I+, CP+
T+, ?IS
CP=c*(Y-T)+I+G, CP-
r-, L(r)+
r+, L(r)-
BC injecteaza lichiditate
BC retrage lichiditate => oferta de moneda scade (spre stanga), iar rata dob r +
Elasticitatea
Probl:
Între cheltuielile și veniturile bugetare în expresie reală s -a confirmat relația de echilibru pe
termen lung care este dată de următoarea ecuație: C-1.80*V=0. De asemenea, s-a mai confirmat
ipoteza venituri -cheltuieli. Dacă Guvernul estimează o reducere a veniturilor bugetare reale cu
10% pentru anul următor, iar nivelul actual al veniturilor bugetare reale este de 50 miliarde EUR,
având în vedere cunoștințele dobândite în acest curs, răspundeți la următoarele întrebări:
a) ce se va întâmpla cu cheltuielile bugetare ale Greciei pentru anul următor? De ce? Cum
argumentați răspunsul?
b) care va fi variația procentuală a cheltuielilor bugetare reale?
c) care va fi volumul cheltuielilor bugetare în expresie reală estimat pentru anul următor, știind
că nivelul curent al acestora este de 90 miliarde EUR?
d) dacă PIB -ul în expresie nominală estimat pentru anul următor este de 174 miliarde EUR, iar
rata așteptată a inflației este de 1%, cât estimați că va fi soldul bugetar convențional pentru anul
următor (% PIB)?
e=D%CBR/D%VBR
e=1,8 => cresterea cu 1% a VBR conduce la cresterea cu 1,8% a CBR.
e=1,8=D%CBR/D%VBR, D%CBR=1,8*D%VBR=1,8*(-10%)=-18%
D%CBR=-18%, (CBR1-CBR0)/CBR0*100=-18% , CBR1=CBR0+CBR0*(-18%),
c) CBR1=CBR0*(1-18%)=90*0,82=73,8 mrd.eur
Sold bugetar conventional=(VBT-CBT)/PIB*100
VBT1=50 mrd-10%*50 mrd = 45
CBT1=CBR0*(1+ri)=73,8*(1+1%)=74,5 mrd euro
SBC = (45-74,5)/174*100 = -16,95%PIB
EXERCIȚIU
Se cunosc următoarele:
-o entitate guvernamentală locală doreşte să realizeze un proiect de investiţii ce constă în
construirea unui sistem de irigaţii;
-ca urmare a realizării acestui proiect se previzionează o creştere a producţiei agricole cu 10% pe
an;
-iniţial, producţia agricolă medie anuală era de 10 milioane u.m.;
-investiţia iniţială este estimată la 100 milioane u.m.;
-costurile anuale de întreţinere a sistemului de irigaţii se prognozează a reprezenta 5% din
valoarea iniţială a investiţiei;
-durata de viaţă a proiectului este de 10 ani, după care urmează să fie recondiţionat;
-rata de actualizare recomandată este 5%
Costuri = 100 mil + 5 mil/5% = 100 mil + 100 mil = 200 mil u.m.
Beneficii = 11/5% = 220 mil
VAN=220-200=20 mil. U.m., B:C, proiectul poate fi implementat
RIR-?
VAN=0, 100=(11-5)/k, 100=6/k, k=6/100=0,06=6%
Aplicatie
G=34% PIB
r=6.4%
g=5.4%
b=24% PIB
T=28% PIB