Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Plan Lectie - Metoda Figurativa
Plan Lectie - Metoda Figurativa
Proiect de lecție
Unitatea de învățare: Metode aritmetice de rezolvare a problemelor cu fracții
Subiectul lecției: Metoda figurativă
Tipul lecţiei: Transmitere și asimilare de noi cunoștinte
3.2. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu fracţii ordinare sau zecimale;
5.2. Analizarea unor situaţii date în care intervin fracţii pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule;
6.2.Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situaţii date, în context intra și interdisciplinar (geografie, fizică, economie etc.) ;
Obiective operaționale:
a. cognitive:
O1 - să recunoască problemele cu fracții care se rezolvă cu ajutorul metodei figurative;
O2 - să rezolve probleme cu fracții folosind metoda grafică;
O3 - să realizeze figura conform datelor din problemă;
O4 - să facă presupuneri logice, în concordanță cu cerința problemei;
b. afective:
O5 - să fie atenţi;
O6 - să participe afectiv la lecţie;
O7 - să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii;
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de probleme .
Forme de organizare: frontală, individuală
Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri verbale.
Locul desfășurării lecției: sala de clasă
Bibliografie
Perianu M., & Stănică C., & Smărăndoiu Ș., & Balica I. (2020). Matematică clasa a V-a. București: Editura Art Educațional.
Desfășurarea lecției
Etapele Metode și
(evenimentele, Obiectiv mijloace de Modalități de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
momentele Operațional învățământ evaluare
lecției) utilizate
Captarea O5 Verifică frontal temele scrise făcând - răspund la întrebările profesorului. Conversația Aprecieri
atenției eventuale observaţii, iar dacă există verbale
O6 probleme nefinalizate le sugerează elevilor - își verifică tema şi corectează
5 min metoda de rezolvare. eventualele greşeli.
Reactualizarea - Care sunt metodele aritmetice pe care le- - metoda reducerii la unitate și metoda Conversația
cunoștințelor am studiat până acum? comparației
2 min
Problema 2
Problema 3
Problema 4
Problema 5
2
,,Adi a cheltuit la piațădin suma pe care o
5
avea. Ce sumă i-a rămas, știind că initial a
avut 85,5lei. ”
Tema pentru Perianu M., & Stănică C., & Smărăndoiu Ș., - notează tema Conversația
acasă & Balica I. (2020). Matematică clasa a V-a.
1 min București: Editura Art Educațional, pag 134,
ex32, 33,34.