Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: GR. SC .AGR. ROMEO CONSTANTINESCU VALENII DE MUNTE

Data: 12.12.2010

Clasa: a X-a

Obiectul: Matematic - Algebr

Profesor: Grbea Ana-Mihaela

Unitatea de continut: Ecuaii, inecuaii; sisteme; totaliti

Tema: Sisteme i totaliti de inecuaii exponeniale logaritmice

Tipul leciei: Lecie de recapitulare, consolidare si sistematizare a cunotinelor predate

Durata/Locul: 50 min./sala de clasa

Strategie didactic: activ-participativ

Competente generale:
Cl) Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ,structural sau contextual cuprinse n enunuri matematice.
C2) Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete.
C3) Folosirea terminologiei specifice matematicii n contexte variate de aplicare.
C4) Exprimarea caracteristicelor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a
acestora.
C5) Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem n scopul gsirii de strategii pentru optimizarea
soluiilor.

1
C6) Modelarea matematic a unor contexte problematice,prin integrarea cunotinelor din diferite domenii.
Valori si atitudini:

1. Dezvoltarea unei gndiri deschise, creative, a independenei n gndire i aciune.


2. Manifestarea iniiativei, a disponibilitii de a aborda sarcini variate, a tenacitii, a perseverenei i a capacitii de concentrare.
3. Dezvoltarea simului estetic i critic, a capacitii de a aprecia rigoarea, ordinea i elegana n arhitectura rezolvrii unei probleme
sau a construirii unei teorii.
4. Formarea obinuinei de a recurge la concepte i metode matematice n abordarea unor situaii cotidiene sau pentru rezolvarea unor
probleme practice.
5. Formarea motivaiei pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaa social i profesional

Competente specifice:

C1.Prelucrarea informaiilor ilustrate prin graficul unei funcii n scopul deducerii unor proprieti algebrice ale acesteia (monotonie,
bijectivitate, semn, continuitate, convexitate)
C2.Utilizarea de proprieti ale funciilor n calcule i aproximri, prin metode diverse
C3.Interpretarea unor probleme de calcul n vederea optimizrii rezultatului

Obiective operaionale:
O1. s determine domeniul valorilor de adevar (D.V.A.) al inecuaiilor dintr-un sistem sau o totalitate;
O2. s utilizeze proprietile de monotonie a funciilor exponeniale i logaritmice la rezolvarea inecuaiilor;
O3. s utilizeze relaii de echivalen la rezolvarea sistemelor sau a totalitilor de inecuaii n diverse contexte;
O4. s determine intersecia sau reuniunea soluiilor sistemului sau a totalitii n condiii concrete

Metode: conversatia euristic, exerciiul, lucrul cu manualul. Brainstorming, demonstraia.

Mijloace de nvmnt: manualul Matematica X, M. Postolache; Metodica predarii matematicii in liceu, M. Postolache; poster; set
de fie cu sarcini didactice, tabel cu graficele funciilor exponeniale i logaritmice
Forme de organizare: frontal, n grup, individual

2
SCENARIU DIDACTIC :

Secvenele Comp. Activiti de nvare Metode Evaluare


Leciei/Timp spec.
estimat
Organizarea clasei. Verific prezenai elevilor i notez absenele n catalog;
Verific inuta elevilor i celor necesare desfurrii orei;
( 2 min) Asigur o atmosfera adecvata pentru buna desfurare a orei.
Anun obiectivele leciei.
Elevii se pregtesc pentru activitate.
Verificarea temei C1, 1. Discut frontal cu clasa rezolvarea sarcinilor propuse.
pentru acas. C2, Propun sarcina: Conversatia
(8 min) C3 - Utiliznd corelaia dintre teoria mulimilor i rezolvarea
sistemelor sau a totalitilor de inecuaii scriei propoziii
echivalente cu cele date: Brainstorming Evaluez
a) t (-; -1) [4; +), corectitudinea
unde t = 2x corelaiei dintre
1 Exerciiul teoria mulimilor i
b) t <3, unde t = 3x
9 alctuirea i
Elevii propun ideile lor i n rezultat se ajunge la scrierea: rezolvarea sistemelor
i a totalitilor de
inecuaii.
2 x 1 x
a) x x2
2 4 x 2 Apreciez
raionalitatea
rezolvrii inecuaiilor
propuse.

3
x 1
3 x 2
b)
9 x 2;1
3x 3 x 1

2. Propun elevilor s revizuie rezolvarea inecuaiei de la
tema pentru acas, scris de un elev pe tabl:
log x 1 ( x 4) 2
Elevii compar rezolvarea lor cu cea de pe tabl
Fac notaii:
Deoarece x 4>0 rezult c x 1 1 i atunci:

x 4

log x1 (x 4) 2 x 1 1
2
x 4 x 1
x 4 x 4
2
x 3x 5 0 x R
x (4;)
4
Reactualizarea C1,
cunotinelor i a C2, Propun sarcina scris pe tabla portativ din timp: Scriei Exerciiul
capacitilor C3 inecuaii echivalente cu inecuaiile date, utiliznd
(5 min) proprietile de monotonie a funciilor exponeniale sau Conversatia
logaritmic: Apreciez
2x8 Brainstorming corectitudinea
1
x 1 transferului de la un
4 Demonstraia tip de inecuaii la
2
2 altul n baza
log 3 x log 3
monotoniei funciilor
( x 2) 1 logaritmice i
log 1
2
expansiune.
3 x 3
Argumentai rspunsul

Elevii propun sugestiile lor; cele ateptate fiind:

x<3
x-1 -2
x (0;2)
x-2>2
x

Consolidarea Lucrul cu
materiei i formarea C1, mpart clasa n grupe de cte 4 elevi. Fiecare grup primete manualul Apreciez
capacitilor C2, cte un poster i fi cu sarcini: corectitudinea aflrii
- la nivel productiv C3 1. Utiliznd algoritmul de rezolvare al sistemelor sau Exerciiul soluiilor exerciiilor
(10 min) totalitii propus de manual rezolvai: propuse.
2. S se rezolve n R sistemul. Brainstorming
Activitatea elevilor:
1. Elevii utilizeaz metodele propuse de manual, pag. 147- Conversatia
148
2. Rezolv i prezint rezolvrile pe poster n faa clasei Demonstraia
3. Discut rezolvrile, observ greelile comise, calea cea
5
mai raional de rezolvare.

Grupele I, III, V

log 24 x 2 log 4 x 24 Apreciez cu elevii


x 2 5 Conversatia rezolvrile propuse
81 3 1 Exerciiul,
de fiecare grup.

grupele II, IV, VI


Brainstorming
1. S se rezolve n R totalitatea de inecuaii Evaluez
log 2 log 0,5 ( x 1) 1 Demonstraia corectitudinea aflrii
1 1 D.V.A. cu ajutorul
4 x 2 2 x 3 0
- la nivel de algoritmului propus
transferuri n alte C1, Dirijez i ofer consultaii la solicitarea grupelor. de elevi.
domenii. C2, Apreciez rezolvrile
(10 min) C3 Propun elevilor sarcina: Utiliznd Brainstormingul oral sistemului i alegerea
alctuii un algoritm de rezolvare a exerciiului. valorii naturale a lui
2. Determinai cea mai mic valoare natural a argumentului x.
x din domeniul de definiie al funciei:
3
7 x 1
log 4 x 36
g(x)= 2

Propun unui elev cu performane s realizeze la tabl sarcina


numit.

Activitatea elevilor:

Compar rezolvrile
Grupele I, III, V ntre ele
Grupele II, IV, VI ntre ele
Elevii propun diverse metode, selecteaz paii rezolvrii,
alctuiesc algoritmul de rezolvare.

6
x2 36 0 x (;6) ( ;6 )
2 2
x 36 1 x 37
x 1 0 x 1

Elevii rezolv sistemul, aleg cea mai mic valoare natural a
lui x din mulimea de numere
(6; 37 ) ( 37 ; ) este x = 7
Rspuns: x = 7
Evaluare (formativ Propun elevilor fie cu sarcini n dou variante de tipul:
de tip sumativ, cu C1, 1. S se rezolve n R sistemul:
apreciere cu note) C2,

log5(x 7x 12) 2; 2 4 272


(10 min) C3
2 x x conversatia

2 I . log x2
exerciiul,
I 2. S se rezolve n R totalitatea
Apreciez rezolvarea

log5(x 7x 12) 1; 5 5 x 1 demonstraia


sarcinii cu note

3 log 2 ( x 1) 4
I
2 log 2 ( x 1) 4

7
3 x x 1 9

x 64
II
3( x 2) 0
lg x
Activitatea elevilor:
Elevii rezolv individual sarcina prezint caietele

Bilanul leciei Analizez cu elevii realizarea obiectivelor. conversatia Se evalueaz


(3 min) Apreciez cu note elevii care s-au manifestat la or realizarea
Activitatea elevilor: obiectivelor
Elevii i spun opiniile scenariului leciei
Particip la apreciere
Anunarea temei Anun tema pentru acas. conversatia
pentru acas 1. De analizat exemplele rezolvate n . 15 pag. 146-150 din
(2 min) manual.
2. De rezolvat ex.2 (c), 3(c), 4 (g), p. 150
Elevii noteaz tema pentru acas

Anexa 1
Aranjeaz cuvintele astfel ca s obinem un mottou al leciei

cnd expune ideile tale cu

nelegi cuvinte propriile poi le

nelegi ideile cnd le poi expune cu propriile tale cuvinte.

S-ar putea să vă placă și