Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

NUME: Gavrila Luciana

SCOALA: liceul theoretic Decebal;

CLASA: a X-a;

OBIECTUL: Matematica;

NUMAR DE ELEVI:25;

TEMA: Progresii;

TITLUL LECTIEI: Progresia aritmetica;

FORMA DE ORGANZARE: frontal,individuala;

SCOPUL ACTIVITATII: identificarea unui sir ca fiind progresie aritmetica

TIPUL LECTIEI: mixta

COMPETENTE:

C1: recunoasterea unei progresii aritmetice dintr-un numar de siruri date;

C2: determinarea si verificarea proprietatii unui sir de a fi progresie aritmetica;

C3: identificarea unei progresii atitmetice crescatoare sau descrescatoare;

C4: calculul sumei termenilor unei progresii aritmetice;

CONTINUTUL CONCEPTUAL: Siruri progresii aritmetice , exemple, proprietati

METODE DIDACTICE: Conversatia, exercitiul, explicatia , munca independent

MATERIAL DIDACTIC UTILIZAT: : Fise de lucru , manualul si culegeri de clasa a X-a.


SCENARIU DIDACTIC:

1. MOMENT ORGANIZATORIC:

-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog.

-asigurarea unei atmosphere adecvate pentru buna desfasurare a orei.

2. CAPTAREA ATENTIEI:

-verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul professor –elev, elev-elev, prin confruntarea
rezultatelor.

3. INFORMAREA ELEVILOR ASUPRA LECTIEI:

- in cadrul orei de azi vom recapitula si sistematiza cunostiintele referitoare la siruri. Astazi vom vorbi
despre progresii aritmetice.

4. DIRIJAREA INVATARII:

Definitie: Sirul ( a n )n ≥1 pentru care fiecare termen al sau incepand cu al doilea , se obtine din
precedentul prin adaugarea aceluiasi numar r se numeste progresie aritmetica . Numarul r se numeste
ratia progresiei.

Deci ( a n )n ≥1 este o progresie aritmetica daca avem relatia de recurenta :

a n=an −1 +r , n ≥ 2

Asadar, pentru a proba ca un sir este progresie aritmetica trebuie artat ca diferenta a doi termini
consecutive este constanta:

a n−an −1 =constant , orice n ≥2

Obsrevam ca daca se cunosc primul termen si ratia r pentru progresia aritmetica , atunci aceasta
este bine determinata , in sensul ca se pot gasi toti termenii acesteia:
a 2=a1 +r , a3=a2 +r=a1+ 2r , a 4=a3+ r=a 1+3 r et c

In concluzie orice progresie aritmetica poate fi reformulate cu ajutorul lui a 1 si r .

Exemplu: Se considera sirul cu termenul general:

a n=7 n−12, n ≥ 2

Sa se stabileasca daca este o progresie aritmetica si sa se calculeze primii 3 termeni.

R: Pentru a preciza daca este progresie aritmetica, calculam diferenta a doi termini consecutive:

a n−an −1 =( 7 n−12 )− ( 7 ( n−1 ) −12 )=7=constant , ∀ n ≥2

Cum aceasta diferenta este constanta , ea reprezinta ratia progresiei. Deci r=7.

a 1=7−12=−5 , a2=14−12=2a 3=21−12=9

Proprietatile unei progresii aritmetice:

P1: (Monotonia) : Progresia aritmetica ( a n )n ≥1 este un sir :

a) strict crescator daca r>0;

b) strict descrescator daca r<0;

P2: (Formula termenului general):

Daca sirul ( a n )n ≥1 este o progresie aritmetica avand primul termen a 1 si ratia r , atunci termenul general
are forma: a n=a1 + ( n−1 ) r , ∀ n ≥1

Demonstratie: Prin inductie matematica:

Fie P ( n ) :an=a1 + ( n−1 ) r

P ( 2 ) : a2=a1 +r ¿)

Prepuspunem P(n) adevarata si demonstram ca P(n+1) este adevarata.

P ( n+1 ) : an+1 =a1 +nr

a n+1=a n+ r=a1+ ( n−1 ) r +r=a1 +nr q.e.d


P3:

Sirul ( a n )n ≥1 este o progresie aritmetica daca si numai daca orice termen al sau , incepand cu al doilea ,
este medie aritmetica a termenilor vecini lui , adica daca

an−1 +an +1
a n= ,∀n≥2
2

Demonstratie:

an−1 +an +1 a1+ ( n−2 ) r +a1 +nr 2 a1 +2 nr−2 r


= = =a 1+ ( n−1 ) r=an
2 2 2

P4:

Daca numerele a 1 , a2 , … , an sunt in progresie aritmetica , atunci

a 1+ an=a 2+ an−1=…=a k + an−k+ 1 , ∀ k=1 , n

Demonstratie:

a k + an−k +1=a1 + ( k −1 ) r+ a1 + ( n−k ) r=2 a1 + ( n−1 ) r

a 1+ an=a 1+ a1+ ( n−1 ) r=2a 1+ ( n−1 ) r

P5 (Suma primilor n termini ):

Daca ( a n ) este o progresie aritmetica atunci

( a1 +an )
Sn=a1 +a2 +…+ an=n
2

Demonstratie:

Sn=a1 +a2 +…+ an

Sn=an +a n−1 +…+ a1

Adunam :2 S n=( a1+ an ) + ( a2 +an−1 ) +…+ ( an +a 1 )=n ( a 1+ an )

Observatie:

a n=S n−S n−1 , ∀ n≥ 2


FISA DE LUCRU

1. Progresia aritmetica ( a n )n ≥1 de ratie r este definite prin anumite elemente date . Determinati , in
fiecare din cazuri , elementele cerute:

a) a 1=−3 , r=3. Calculati a 10 si S10

b) a 1=116 , a8 =137.Calculati r si S 8

c)a 1=12, a n=−44 , S n=−240. Calculati r sin .

2. Detrminati termenul general al sirului ( a n )n ≥1 definit prin relatia de recurenta

a n+1=a n+ n , n≥ 1 , a1=0

Si stability daca sirul este monoton.

3. Daca Sn=4 n 2−3 n reprezinta suma primilor n termini ai sirului ( a n )n ≥1 atunci

a) sa se determine a n

b) sa se arate ca sirul este o progresie aritmetica

5. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA CUNOSTIINTELOR: asigurarea feed-back-ului : Se propune elevilor o


activitate interactive frontal. Profesorul pune intrebari elevilor , urmareste completarea raspunsurilor
primate si retinerea notiunilor fundamentale insusite anterior de catre elevi si necesare in rezolvarea
exercitiilor.

6. TEMA PENTRU ACASA: Pagina 20, exercitiile 3,4.

7.APRECIERI: La sfarsit se noteaza elevii care s-au evidentiat in timpul orei.

Test de evaluare

1. Sa se resolve ecuatia 2+5+8+…+x=155

2.Calculati suma primelor n numere natural impare.


3.Fie sirul definit prin a 1=1 ,a 2=4 , ak+1 =2 aka , k ≥ 2. Sa se determine termenul general .
k−1

4. Progresia aritmetica ( a n )n ≥1 de ratie r este definite prin anumite elemente date. Determinati in fiecare
din cazuri elementele cerute:

a) Sm =S n ,m ≠ n .Calculati S m+n

b) A1 +a 8+ a12+ a19=224. Calculati S19

S-ar putea să vă placă și