0% au considerat acest document util (0 voturi)
45 vizualizări10 pagini

Clasa 11

Încărcat de

Elena Frunza
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
45 vizualizări10 pagini

Clasa 11

Încărcat de

Elena Frunza
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

MINISTERUL EDUCAŢIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECŢIA EDUCAȚIE CRIULENI


LICEUL TEORETIC “MIHAI STRATULAT”, S. BOȘCANA

APROBAT: ________________ COORDONAT: ___________________


Director, Stavila Viorica Director adj. instr., Tricolici Valentina
___ septembrie 2023 ___ septembrie 2023

PROIECT DIDACTIC DE LUNGĂ DURATĂ


Disciplina: INFORMATICA, clasa a XI-a, profil umanist
Profesor: FRUNZA ELENA, GRAD DIDACTIC I
Anul de studii 2023 – 2024

Proiectul este elaborat conform Curriculumului Disciplinar Național, Chişinău, 2019


Discutat şi aprobat la şedinţa Comisiei Metodice Știinţe Exacte
Proces - verbal nr.__ din ___ septembrie 2023
Șeful Comisiei Metodice _________ / ___________ /
L.T. “Mihai Stratulat”

Clasa a XI-a, profil uman

II. Administrarea disciplinei


Statutul Aria Numărul de Numărul de ore pe an
Clasa
disciplinei curriculară module pe clase Umanist Real
X 5 34 68
Obligatorie Tehnologii XI 7 34 68
XII 5 33 66
Disciplina este organizată pe module obligatorii și module la alegere. La începutul fiecărui
an de studii, cadrul didactic va îndruma elevii și părinții în procesul de identificare a unuia din
modulele propuse la alegere, ținând cont de dotarea instituției de învățământ cu echipamentele
digitale și produsele-program, necesare pentru studierea modulului în cauză. În continuare, pentru
anul respectiv de studii, modulul selectat devine unul obligatoriu.

ORARUL LECŢIILOR

Ziua
Luni Marţi Miercuri Joi Vineri
[Link]ţ.
I

II

III

IV

VI

Profesor: Frunza Elena


2
L.T. “Mihai Stratulat”

Clasa a XI-a, profil uman


Repartizarea modulelor clasei a XI-a
Numărul
Clasa Module orientativ de ore
Umanist Real Extensie
1. Tipuri de date structurate 10 10 10
2. Informația 6 10 10
3. Bazele aritmetice ale tehnicii de calcul  6 6
4. Algebra booleană  6 4
5. Circuite logice  6 6
6. Calculatoare și rețele 7 8 8
XI 7. Modul la alegere:
A) Tehnici de prelucrare audio-video
9 20 20
B) Programarea vizuală
C) Limbaje de marcare a hipertextului
La discreția cadrului didactic
- 1 oră –Th. Securității
2 2 4
- 1 oră –Recapitulare/Consolidare

Total 18 68 68
*NOTA - Ordinea modulelor și a unităților de învățare poate fi schimbată dacă nu este afectată
logica științifică sau didactică.

III. Competențe specifice disciplinei


Învățământul liceal urmărește formarea următoarelor competențe specifice la Informatică:
1. Utilizarea instrumentelor cu acțiune digitală în scopul eficientizării proceselor de învățare și
de muncă, manifestând abordări inovatoare și spirit practic.
2. Interacțiunea cu membrii comunităților virtuale în scopuri de învățare și muncă, manifestând
interes pentru învățarea activă, cercetare și colaborare, respectând etica mediilor virtuale.
3. Promovarea în mediile digitale a elaborărilor și realizărilor personale și ale colectivului în
care activează, dovedind ingeniozitate, spirit de echipă și convingere.
4. Elaborarea de produse digitale grafice, audio și video, demonstrând creativitate și respect
față de valorile culturale naționale și universale.
5. Perceperea științifică a rolului și impactului fenomenelor informatice din societatea
contemporană, manifestând gândire critică și pozitivă în conexarea diferitor domenii de
studiu, activitate și valori umane.
6. Prelucrarea datelor experimentelor din domeniul științelor reale și al celor socioumane,
manifestând gândire critică, claritate și corectitudine.
7. Algoritmizarea metodelor de analiză, sinteză și de soluționare a situațiilor-problemă,
demonstrând creativitate și perseverență.
8. Implementarea algoritmilor în medii de programare, dând dovadă de concentrare și
reziliență.
9. Explorarea situațiilor-problemă prin modelare, planificare și efectuare de experimente
virtuale în mediile digitale, dovedind spirit analitic, claritate și concizie.

Profesor: Frunza Elena

3
L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman
Sarcini
Nr. Resurse pentru
Nr. Forma și lucrul de
Unități de competență Conținut tematic de Data Strategii didactice educaționale sinestătător
crt Obiective tipul lecției
ore / evaluare
Metode Mijloace Bibliogr
– Respectarea regulilor de com- Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de
portare și securitate în cabine- norme ale tehnicii securității
Normele tehnicii securității în cabinetul Manualul
tul de informatică Să poată să utilizeze calculatorul Lecţie de Mt: 8 MD/R
1 de informatică. 1 07.09.23 Md: 7,8 L 1,4,5 Caietul
– Respectarea regulilor de igienă Să analizeze normele tehnicii securității recapitulare Mn: 3
Abilități de utilizare a calculatorului. Portofoliul
a muncii la lecțiile de infor-
matică.
[Link] de date structurate - 10 ore
– Argumentarea necesității Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de tip de date Mt:
structurării datelor. structurat tablou Manualul
2 1,2,5 Md: MD/R
Să poată să descrie definirea și declararea tipului de 1 14.09.23 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
date tablou Mn: 1,2,5,6,7
– Recunoașterea și Utilizarea Portofoliul
Să analizeze prelucrarea tipului de date tablou 1,7,8
formulelor metalingvistce și a 1.1 Tipul de date structurate tablou Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Lecţie de
diagramelor sintactce ale capacităţilor şi deprinderilor practice la definirea și Mt:
formare a Manualul
declarațiilor de tpuri de date în prelucrarea tipului de date tablou 1,5,6 Md: LP 1
3 1 21.09.23 priceperilor şi L 1,4,5 Caietul
studiu. Mn: 2,3,4
deprinderilor Portofoliul
1,5,7,8
practice
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de tip de date
– Prelucrarea datelor structurate. structurat șir de caractere Mt:1,2,5 Manualul
Să poată să descrie definirea și declararea tipului de Md: MD/R
4 date șir de caractere
1 28.09.23 Lecție mixtă Mn:1,7, L 1,4,5 Caietul
– Alegerea structurii de date 1,2,5,6,7
Să analizeze prelucrarea tipului de date șir de 8 Portofoliul
adecvate rezolvării unei prob-
1.2 Tipul de date structurate șir de caractere
leme.
caractere Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Lecţie de
capacităţilor şi deprinderilor practice la definirea și formare a Mt:1,5,6 Manualul
prelucrarea tipului de date șir de caractere Md: LP 2
5 1 05.10.23 priceperilor şi Mn: L 1,4,5 Caietul
2,3,4
deprinderilor 1,5,7,8 Portofoliul
practice
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de tip de date
structurat articol Mt:1,2,5 Manualul
Md: MD/R
6 Să poată să descrie definirea și declararea tipului de 1 12.10.23 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
date articol 1,2,5,6,7
1,7,8 Portofoliul
Să analizeze prelucrarea tipului de date articol
1.3 Tipul de date structurate articol Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Lecţie de
capacităţilor şi deprinderilor practice la definirea și Mt:
formare a Manualul
7 prelucrarea tipului de date articol 1,5,6 Md: LP 3
1 19.10.23 priceperilor şi L 1,4,5 Caietul
Mn: 2,3,4
deprinderilor Portofoliul
1,5,7,8
practice
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de tip de date Mt:
structurat mulțime Manualul
1,2,5 Md: MD/R
8 Să poată să descrie definirea și declararea tipului de 1 26.10.23 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
date mulțime Mn: 1,2,5,6,7
Portofoliul
Să analizeze prelucrarea tipului de date mulțime 1,7,8
1.4 Tipul de date structurate mulțime Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Lecţie de
capacităţilor şi deprinderilor practice la definirea și Mt:
formare a Manualul
prelucrarea tipului de date mulțime 1,5,6 Md: LP 4
9 1 09.11.23 priceperilor şi L 1,4,5 Caietul
Mn: 2,3,4
deprinderilor Portofoliul
1,5,7,8
practice
10 1.5 Tipul de date structurate fișier Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de tip de date 1 16.11.23 Lecție mixtă Mt:1,2,5 Md: L 1,4,5 Manualul MD/R
structurat fișier Mn: 1,2,5,6,7 Caietul
Să poată să descrie definirea și declararea tipului de 1,7,8 Portofoliul
date fișier
Să analizeze prelucrarea tipului de date fișier

Profesor: Frunza Elena 4


L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman
Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Lecţie de
capacităţilor şi deprinderilor practice la definirea și formare a Mt:1,5,6 Manualul
prelucrarea tipului de date fișier Md: LP 5
11 1 23.11.23 priceperilor şi Mn: L 1,4,5 Caietul
2,3,4
deprinderilor 1,5,7,8 Portofoliul
practice
1.6 Evaluare sumativă Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Mt: 8 Md:
capacităţilor şi deprinderilor practice la definirea și Lecție de Rezolvare
12 1 30.11.23 Mn: 1,2, 1,2, 3, L 1,4,5 Fișă
prelucrarea tipului de date structurate evaluare a fișei
3, 5, 7, 8 7, 8
II. Informația  6 ore
– Identificarea conceptelor de Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de informație Mt:1,2,5 Manualul
bază pentru reprezentarea și Să poată să calculeze cantitatea de informație Md: MD/R
13 2.1 Informația Să analizeze procesul de stocare, transmitere și
1 07.12.23 Lecție mixtă Mn:1,7, L 1,4,5 Caietul
transmiterea informației. 1,2,5,6,7
prelucrare a informației 8 Portofoliul
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de semne și Mt:1,2,5 Manualul
– Utilizarea mijloacelor infor- alfabete Md: MD/R
matce în actvitatea cotdiană. 14 2.2 Semne și alfabete Să poată să distingă tipurile de alfabete
1 14.12.23 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
1,2,5,6,7
Să analizeze codurile frecvent utilizate 1,7,8 Portofoliul
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de codificare
și decodificare a mesajelor Mt:1,2,5 Manualul
– Estmarea canttății de infor- 2.3 Codificarea și decodificarea Md: MD/R
15 Să poată să codifice și decodifice mesaje 1 21.12.23 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
mație transmisă, recepționată mesajelor Să analizeze procesul de codificare și decodificare 1,2,5,6,7
1,7,8 Portofoliul
și prelucrată în actvitățile cot- a mesajelor
diene. Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de cuantizare a
imaginilor Mt:1,2,5 Manualul
Md: MD/R
– Aplicarea principiilor de bază 16 2.4 Cuantizarea imaginilor Să poată să evalueze cantitatea de informație a unei 1 11.01.23 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
imagini 1,2,5,6,7
de codifcare și decodifcare a 1,7,8 Portofoliul
informației pentru trans- Să analizeze procesul de cuantizare a imaginilor
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de
miterea, recepționarea și prelu- Mt:1,2,5 Manualul
reprezentare și transmitere a informației
crarea ei 2.5 Reprezentarea și transmiterea Md: MD/R
17 Să poată să reprezinte și să transmită informații 1 18.01.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
informației Să analizeze procesul de reprezentare și transmitere 1,2,5,6,7
1,7,8 Portofoliul
a informației
Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea
capacităţilor şi deprinderilor practice la estimarea Mt: 8 Md:
Lecție de Rezolvare
18 2.6 Evaluare sumativă cantității de informație , codificarea și 1 25.01.24 Mn: 1,2, 1,2, 3, L 1,4,5 Fișă
decodificarea mesajelor, cuantizarea imaginilor, evaluare a fișei
3, 5, 7, 8 7, 8
reprezentarea și transmiterea informației
III. Calculatoare și rețele - 7 ore
– Utilizarea resurselor tehnice și Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de schema
a resurselor programate ale funcțională a calculatorului Mt:1,2,5 Manualul
Md: MD/R
calculatorului. 19 3.1 Schema funcțională a calculatorului Să poată să caracterizeze unitățile funcționale ale 1 01.02.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
calculatorului 1,2,5,6,7
1,7,8 Portofoliul
Să analizeze schema funcțională a calculatorului
– Utilizarea dispozitvelor ex- Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de resurse ale
terne de memorare pentru sto- Mt:1,2,5 Manualul
calculatorului Md: MD/R
carea curentă și de lungă du- 20 3.2 Resursele calculatorului Să poată să caracterizeze resursele calculatorului
1 08.02.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
1,2,5,6,7
rată a informațiilor. Să analizeze resursele calculatorului 1,7,8 Portofoliul
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de memorie Mt:1,2,5 Manualul
– Utilizarea dispozitvelor de in- externă 15.02.24 Md: MD/R
21 3.3 Memorii externe Să poată să caracterizeze memoriile externe
2 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
trare – ieșire ale calculatorului. 22.02.24 1,2,5,6,7
Să analizeze memoriile externe 1,7,8 Portofoliul
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de dispozitve
de intrare – ieșire ale calculatorului. Mt:1,2,5 Manualul
Să poată să carcterizeze dispozitvele de intrare – Md: MD/R
22 3.4 Dispozitive de intrare-ieșire ieșire ale calculatorului.
1 29.02.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
1,2,5,6,7
Să analizeze dispozitvele de intrare – ieșire ale 1,7,8 Portofoliul
calculatorului.
23 3.5 Clasificarea calculatoarelor Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de clasificare a 1 07.03.24 Lecție mixtă Mt:1,2,5 Md: L 1,4,5 Manualul MD/R
calculatoarelor Mn: 1,2,5,6,7 Caietul
Să poată să clasifice calculatoarele 1,7,8 Portofoliul

Profesor: Frunza Elena 5


L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman
Să analizeze categoriile de calculatoare
Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Mt: 8 Md:
capacităţilor şi deprinderilor practice la structura și Lecție de Rezolvare
24 3.6 Evaluare sumativă 1 14.03.24 Mn: 1,2, 1,2, 3, L 1,4,5 Fișă
funcționarea calculatoarelor evaluare a fișei
3, 5, 7, 8 7, 8
IV.A Tehnici de prelucrare audio-video - 9 ore
– Utilizarea metodelor de digi- Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de digitalizare Mt:
talizare a informației audio. a informației audio Manualul
1,2,5 Md: MD/R
– Utilizarea convertoarelor au- 25 4.1 Digitalizarea informației audio Să poată să caracterizeze sunetul ca fenomen fizic 1 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
Să analizeze parametrii ce caracterizează percepția Mn: 1,2,5,6,7
dio. Portofoliul
de către om a undelor sonore 1,7,8
– Utilizarea formatelor de bază Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de programe și
ale fișierelor ce conțin infor- echipamente de codificare și decodificare a datelor Mt:
4.2 Programe de calculator și Manualul
mații audio. audio 1,2,5 Md: MD/R
26 echipamente de codificare și decodificare Să poată să codifice și decodifice datele audio
1 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
Mn: 1,2,5,6,7
a datelor audio Să analizeze softurile destinate prelucrării digitale Portofoliul
1,7,8
audio
– Utilizarea facilităților de bază Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de editoare
ale editoarelor digitale audio. digitale audio
Să poată să utlizeze editoarele digitale audio pentru Mt:
– Utilizarea editoarelor digitale Manualul
prelucrarea secvențelor sonore. 1,2,5 Md: MD/R
audio pentru prelucrarea 27 4.3 Prelucrarea semnalelor sonore Să analizeze procesul de creare și prelucrare a
1 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
Mn: 1,2,5,6,7
secvențelor sonore. înregistrărilor audio Portofoliul
1,7,8
– Crearea și prelucrarea înreg-
istrărilor audio.
– Utilizarea metodelor de digi- Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de digitalizare
talizare a informației video. a informației video Mt:
Manualul
– Precizarea principiilor de Să poată să precizere principiile de funcționare și 1,2,5 Md: MD/R
28 4.4 Digitalizarea informației video utlizare a convertoarelor video
1 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
funcționare și utlizare a con- Mn: 1,2,5,6,7
Să analizeze formatele de bază ale fișierelor ce Portofoliul
vertoarelor video. 1,7,8
conțin informații video.
– Utilizarea formatelor de bază 4.5 Programe de calculator și Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de programe și
ale fișierelor ce conțin infor- echipamente de codificare și decodificare a datelor Mt:
echipamente de codificare și decodificare Manualul
mații video. 30 video 1,2,5 Md: MD/R
a datelor video. Să poată să codifice și decodifice datele video
2 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
31 Mn: 1,2,5,6,7
Service online de diseminare a Să analizeze softurile destinate prelucrării digitale Portofoliul
1,7,8
informațiilor video
– Utilizarea facilităților de bază Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de editoare
ale editoarelor digitale video. digitale video
Să poată să utlizeze editoarele digitale audio pentru Mt:
– Utilizarea editoarelor digitale Manualul
32 4.6 Prelucrarea secvențelor video prelucrarea secvențelor video . 1,2,5 Md: MD/R
pentru prelucrarea secvențelor Să analizeze procesul de creare și prelucrare a
2 Lecție mixtă L 1,4,5 Caietul
33 Elemente de drept Mn: 1,2,5,6,7
video. înregistrărilor video Portofoliul
1,7,8
– Crearea și prelucrarea înreg-
istrărilor video.
Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea
capacităţilor şi deprinderilor practice la creare și
prelucrare a înregistrărilor audio, video Mt: 8 Md:
Lecție de Rezolvare
34 4.7 Evaluare sumativă 1 Mn: 1,2, 1,2, 3, L 1,4,5 Fișă
evaluare a fișei
3, 5, 7, 8 7, 8

IV.B Programarea vizuală - 9 ore


– Utilizarea noțiunilor funda- Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de programare
mentale ale programării vizuală Mt:1,2,5 Manualul
4.1 Noțiuni de bază ale programării Să poată să caracterizeze principiile programării Md: MD/R
vizuale. 1 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
26 vizuale vizuale 1,2,5,6,7
– Precizarea principiilor pro- Să analizeze obiectele grafice
1,7,8 Portofoliul
gramării vizuale.
– Identificarea mediilor de pro- 27 4.2 Elemente de POO Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de medii de 2 Lecție mixtă Mt:1,2,5 Md: L 1,4,5 Manualul MD/R
gramare vizuală. 28 Medii de programare vizuală programare vizuală Mn: 1,2,5,6,7 Caietul
Să poată să utilizeze elemente de control

Profesor: Frunza Elena 6


L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman
– Utilizarea elementelor de con- Să analizeze instrucțiunile programării vizuale
trol ale interfeței mediului de
programare vizuală. 1,7,8 Portofoliul
– Gruparea instrucțiunilor
vizuale în programe.
– Identificarea instrucțiunilor Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de construcții
grafce. pentru programarea vizuală Mt:1,2,5 Manualul
4.3 Construcții pentru programarea Md: MD/R
– Clasifcarea instrucțiunilor. Să poată să utilizeze instrucțiuni pentru crearea 1 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
29 vizuală produselor program vizual 1,2,5,6,7
– Utilizarea adecvată a instrucți- 1,7,8 Portofoliul
Să analizeze instrucțiunie grafice
unilor grafice pentru crearea Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de eveniment Mt:1,2,5 Manualul
produselor program vizuale. Să poată să utilizeze evenimente Md: MD/R
30 4.4 Evenimente 1 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
– Crearea propriilor instrucțiuni Să analizeze evenimentele 1,2,5,6,7
1,7,8 Portofoliul
grafce pentru extnderea/ flexi- Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de control de
bilizarea opțiunilor de progra- Mt:1,2,5 Manualul
program Md: MD/R
mare. 31 4.5 Control program Să poată să utilizeze controale
1 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
1,2,5,6,7
Să analizeze controalele programului vizual 1,7,8 Portofoliul
– Precizarea opțiunilor de acces 4.6 Prelucrarea datelor externe Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de date Md: MD/R
la date externe. Acțiuni pentru modificarea datelor externe 1,2,5,6,7
Să poată să definească date simple și structurate Mt:1,2,5 Manualul
– Definirea datelor simple și a 32
Să analizeze operațiile cu tipul de date simple și 2 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
structurilor de date. 33 structurate 1,7,8 Portofoliul
– Controlarea datelor: operații,
introducere, afișare.
Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Mt: 8 Md:
capacităţilor şi deprinderilor practice Lecție de Rezolvare
34 4.7 Evaluare sumativă laprogramarea vizuală
1 Mn: 1,2, 1,2, 3, L 1,4,5 Fișă
evaluare a fișei
3, 5, 7, 8 7, 8
IV.C Modulul la alegere Limbaj de marcare a hipertehtului - 9 ore
– Recunoașterea elementelor Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de programare Md: MD/R
limbajului HTML. vizuală 1,2,5,6,7
Să poată să caracterizeze principiile programării Mt:1,2,5 Manualul
– Elaborarea documentelor web
26 4.1 Limbaj de marcare a hipertextului vizuale 1 21.03.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
simple. Să analizeze obiectele grafice 1,7,8 Portofoliul
– Formatarea textului cu ajutorul
instrumentelor HTML.
– Crearea legăturilor interne și 27 Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de medii de 28.03.24 Md: MD/R
externe în documentele Web. 28 programare vizuală 04.04.24 1,2,5,6,7
Să poată să utilizeze elemente de control Mt: ,2,5 Manualul
– Organizarea navigării între
4.2 Legături (Referințe) Să analizeze instrucțiunile programării vizuale 2 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
documentele Web.
1,7,8 Portofoliul
– Organizarea navigării către lo-
cații Web publice.
– Inserarea referințelor pentru Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de construcții
obiectele multmedia în docu- 4.3 Obiecte multmedia externe pentru programarea vizuală Mt:1,2,5 Manualul
Md: MD/R
mente Web. 29 Imagini/video Să poată să utilizeze instrucțiuni pentru crearea 1 11.04.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
produselor program vizual 1,2,5,6,7
– Integrarea conținuturilor mult- 1,7,8 Portofoliul
Să analizeze instrucțiunie grafice
media în documente Web. Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de eveniment Mt:1,2,5 Manualul
Să poată să utilizeze evenimente Md: MD/R
30 4.4 Obiecte multmedia externe Sunete 1 18.04.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
Să analizeze evenimentele 1,2,5,6,7
1,7,8 Portofoliul
Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de control de Mt:1,2,5 Manualul
program Md: MD/R
31 4.5 Obiecte multmedia integrate Să poată să utilizeze controale
1 25.04.24 Lecție mixtă Mn: L 1,4,5 Caietul
1,2,5,6,7
Să analizeze controalele programului vizual 1,7,8 Portofoliul
– Crearea tabelelor în 32 4.6 Tabele Să cunoască şi să înţeleagă noţiunea de date 2 02.05.24 Lecție mixtă Mt:1,2,5 Md: L 1,4,5 Manualul MD/R
documentele Web. 33 externe 16.05.24 Mn: 1,2,5,6,7 Caietul
– Editarea tabelelor în Să poată să definească date simple și structurate 1,7,8 Portofoliul
Să analizeze operațiile cu tipul de date simple și
documentele Web. structurate
– Organizarea conținuturilor în

Profesor: Frunza Elena 7


L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman
documentele Web cu ajutorul
tabelelor.
Fixarea cunoştinţelor teoretice, perfectarea Mt: 8 Md:
capacităţilor şi deprinderilor practice Lecție de Rezolvare
34 4.7 Evaluare sumativă laprogramarea vizuală
1 23.05.24 Mn: 1,2, 1,2, 3, L 1,4,5 Fișă
evaluare a fișei
3, 5, 7, 8 7, 8
35 Generalizare 1 30.05.24

La finele clasei a XI-a elevul poate:


- să utilizeze datele structurate pentru elaborarea modelelor informatice ale obiectelor, sistemelor și proceselor frecvent întâlnite în activitatea cotidiană;
- să selecteze tipurile de date structurate în funcției de specificul informațiilor din componența problemelor de soluționat;
- să implementeze într-un limbaj de programare de nivel înalt algoritmii de prelucrare a datelor structurate, necesari pentru soluționarea problemelor legate de prelucrarea digitală a
informației;
- să utilizeze bazelor teoriei informației, aritmeticii de calculator și a algebrei booleene pentru elaborarea modelelor informatice;
- să interpreteze rezultatele furnizate de programele de calculator elaborate;
- să identifice structura generală a sistemelor digitale utilizate, a principiilor de funcționare a sistemelor de transmitere, stocare și de prelucrare a informației,

manifestând următoarele atitudini specifice predominante:


- corectitudinea și coerența în utilizarea terminologiei specifice;
- atenția și interesul pentru implementarea de algoritmi;
- inițiativă și perseverență în implementarea algoritmilor;
- curiozitate și interes în valorificarea metodelor și instrumentelor specifice prelucrărilor digitale;
- valorificarea gândirii critice pentru adoptarea unui plan pertinent în algoritmizarea problemelor;
- curiozitatea și creativitatea în integrarea achizițiilor informatice cu cele din alte domenii;
- respectarea regulilor de securitate, ergonomice, etice și de design în crearea și difuzarea programelor de calculator.

Profesor: Frunza Elena 8


L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman

Metode didactice de predare


Denumirea Prescurtări
Tradiţionale:
Conversarea Mt 1
Explicarea Mt 2
Dezbaterea Mt 3
Prelegerea Mt 4
Studiul de caz Mt 5
Lucrările practice Mt 6
Jocul didactic Mt 7
Teste Mt 8
Netradiţionale:
Steaua Mn 1
Păiangen Mn 2
Pînza de păiangen Mn 3
Gîndeşte perechi prezintă Mn 4
Pălării gînditoare Mn 5
Seminar Mn 6
Rebus Mn 7
Diagrama Venn Mn 8
Mijloace didactice de predare
Lucrul cu manualul Md 1
Dicţionar explicativ Md 2
Dicţionar de economie Md 3
Fişa instructivă pentru lucrarea practică Md 4
Fişe de lucru (întrebări) Md 5
Fişe de lucru (probleme) Md 6
Fişe de lucru (rebus) Md 7
Teste Md 8

Profesor: Frunza Elena 9


L.T. “Mihai Stratulat” Clasa a XI-a, profil uman
Corelaţia interdisciplinară
1. Educația plastică-EP 5. Chimia- C 9. Limba engleză - LE
2. Educația tehnologică-ET 6. Biologia- B 10. Economia – E
3. Matematica- M 7. Geografia - G
4. Fizica- F 8. Limba română – LR

Resurse educaționale

Bibliografie
1. Anexă la Ordinul ME nr. 839 din 18.08.2020. Repere metodologice privind organizarea procesului educaţional la disciplina Informatica în anul de studii 2020 – 2021
2. Curriculum școlar Informatica, gimnaziu, Chișinău, 2019
3. Informatica, manual pentru clasele a 8. Editura Știința. ISBN 9975-67-876-6
11. Fișe individuale de lucru.

Profesor: Frunza Elena 10

S-ar putea să vă placă și