Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 19.10.2011 Liceul de Informatica Stefan Odobleja Clasa: IX Obiectul: Informatica Profesor: Costea Emanuel Filip Durata lectiei: 50 min

Tema lectiei: Tipuri de date utilizate n algoritmi. Rezolvarea problemelor. Algoritmi de rezolvare. Tipul leciei: - Lecie mixt - Lecie de formare a priceperilor i deprinderilor ce. Tehnologii didactice:
1. Metode de nvmnt, procedee i tehnici didactice: 1.1cooperarea; (C28) 1.2conversaia euristic, dialogul; (A22, C13, C18) 1.3procedeu de asociere (B15) 1.4problematizarea; (C 11, B11 ) 1.5algoritmizarea, metoda comprimrii informaiei; (B3 , B4, C16, C17) 1.6explicaia; (A18) 1.7lucrul cu conspectele de reper; (B13, A18, B10) 1.8studiul individual, descoperirea; 1.9Instruirea programat i asistat de calculator; (C15) 1.10 exerciiul; (B6) 1.11 investigaia; (C24) 1.12 metoda variantelor noi; (C23) 1.13 acordarea ajutorului n stimularea activitaii. 2. Materiale didactice: Programe la calculator: - SO WINDOWS XP - Sistemul Turbo Pascal 7.0; Conspecte de reper; Manuale; Fie, poster; Algoritmi de rezolvare a problemelor. 3. Mijloace de nvmnt: Calculatoare PC. ( A- metode de activizare a perceperii i ateniei; B- metode de activizare a memoriei; C- organizarea activitaii de gndire a elevilor )

Pagina 1 din 7

Obiectivele lectiei:
1. Obiective cadru. Obiective de referin: Cunoaterea tipurilor structurate de date ale limbajului Pascal S defineasc tipul de date STRING S cunoasc procedurile i funciile tipului de date STRING S utilizeze aceste proceduri i funcii la rezolvarea problemelor S cunoasc algoritmi de rezolvare a problemelor 2. Obiective operaionale: O1 s defineasc tipul de date tablou O2 - s defineasc noiunea de ir de caractere; O3 - s recunoasc algoritmii de modificare a tablourilor; O4 s corecteze algoritmii, depistnd grezelile; O5 - s execute algoritmii propui, determinnd ce rezultat se va obine; O6 s descrie procedurile i funciile tipului de date STRING; O7 s utilizeze procedurile i funciile tipului de date STRING la rezolvarea problemelor; O8 s elaboreze programe la calculator i s le evalueze cu ajutorul calculatorului; O9- s descopere noi algoritmi de rezolvare a problemelor . 3. Obiective afective: Perceperea rolului calculatorului la rezolvarea problemelor ; Necesitatea de-a cunoaste un limbaj de programare.

Etapele leciei:
1. 2. 3. 4. 5. 6. Momentul organizatoric Actualizarea cunotinelor Comunicarea noilor cunoine. Rezolvarea problemelor Elaborarea programelor la calculator, testarea programelor Notarea elevilor, concluzii, realizarea feedback-ului Tem pentru acas 2-3 min; 10 min; 15 min; 15 min 5 min 2 min.

Pagina 2 din 7

Scenariul leciei
Etapele leciei
Obiec tivele opera ional e Coninutul informaional i aplicativ Evaluarea elevelor Activitatea profesorului Strategiile didactice Activitatea elevilor

1.
orgarizarea clasei 2-3min

- Salut elevii.Anun tema i obiectivele leciei. i cooperez n grup cte doi dup anumite criterii. O1 O2 O3 O4

Pregtesc cele necesare pentru lecie

2.
Actualizarea cunotinelor. Evaluarea. 20 min

1. repetm noiunea de
tablou 2. repetm noiunea de ir de caracteree 3. propun s recunoasc i s explice algoritmii de pe poster i s corecteze greelile (daca sunt) 4. prin cooperarea n grup le propun s rezolve oral itemii de pe fia nr. 1

Dirijez discuia, urmresc explicarea corect a noiunilor, corectez greelile

conversa ia euristic, dialogul 1.2 Problem atizarea 1.4

Elevii explic noiunile

O5

Repartizez fiele i explic nsrcinrile, rspund la ntrebri

descoper primesc fisele, irea examineaz 1.8 continutul Cooperar Discutnd n grup ea 1.1 elevii recunosc algoritmii gsesc rspunsul corect Elevii particip la discuie Elevii rezolv lucrarea de evaluare

O3 O4

5. Lucrare de evaluare
Ca lucrul independent i creativ le propun s rezolve itemii de pe fia nr.2, creez situaii de problem.

O5 6. Consolidm cunostinele teoretice

Problem atizarea 1.4

Strng testele. Folosind metoda: conversaia euristic, Conversa explicm care sunt ia Pagina 3 din 7

Elevii particip la discuie

rspunsurile corecte. Le creez situaii de problem.

euristic 1.2

3.
Comunicarea noilor cunoine. Rezolvarea problemelor 30 min

O6 O6 O7 O9 O7 O9

1. Le propuns s explice ce reprezint o variabil de tip STRING 2. Le propuns s explice prin ce se deosebete o variabil de tip STRING de o variabila de tip tablou cu elementele de tip char 3. Le explic procedurile STR; VAL; DELETE; INSERT. 4. Le explic funciile: LENGTH; POS; COPY; CONCAT 5. Rezolv la tabl dou probleme la rezolvarea crora voi folosi procedurile i funciile predefinite Problema 1 Se numrul n:longint; De alctuit un program Pascal, care s determine suma cifrelor nr. N, numrul de cifre, cifra maxim prin 2 metode: I m. Fr a folosi tipul de date STRING II m. Folosind tipul de date STRING Problema 2 Se variabila s:STRING; De alctuit un program Pascal, care s tearg lacunile din S iar apoi s scrie sirul modificat. Vom rezolva problema prin 2 metode: I m. Fr a folosi Funcia POS II m. Folosind funcia POS

Ascult explicaiile, corectez greelile, sistematizez

explicai a 1.6

Elevii explic noiunile

Explic procedurile, funciile

conspect e de reper 1.7 algoritmi zarea 1.5

Elevii scriu n caiete

Creez situaii de problem Rezolvm problemele prin diferite metode

Investiga tia 1.11 metoda variantel or noi 1.12

Elevii particip la rezolvarea problemelor, scriu explicaiile i rezolvrile n caiete

- /// - ///instruirea program at 1.9

Pagina 4 din 7

4.
Elaborarea programelor la calculator, testarea programelor 30 min

O8

1. Verificarea lucrului Testez programele, dat pentru acas la mi notez rezultatele calculator. testrii, rspund la ntrebri acord ajutor n stimularea activitaii elevilor. 2. Le propun s rezolve la calculator problemele rezolvate la tabl 2. Le propun de sine stttor s rezolve la calculator urmtoarea problem: - se d var s: string. De alctuit un program care s determine care caractere se repet n S i care nu se repet. Concluzii, ntrebri.. Notarea elevilor. Verific rspunsurile la fie

stimulare a 1.13

O8

Exerciiu l1.10

Conecteaz calculatoarele, ncarc sistemul tp7, deschid i lanseaz programele rezolvate la calculator Elaborarea programelor la calculator

O8

studiul individua l.8

Elevii lucreaz independent (sau n grup cte doi) la realizarea programului Rspund la ntrebri, pun ntrebri Notez lucrul pentru acas n caiete. Deconecteaz calculatoarele

4.
5min

Pun intrebri pentru sistematizarea cunostinelor. Fac totalurile leciei. Comunic, explic lucrul pentru acas

Conversa ia 1.2 studiul individua l.8

5.
2 min

O6 O7 O8 O9

Lucrul pentru acas: - de memorizat procedurile, funciile - de memorizat rezolvarea problemelor - de rezolvat n caiete problema propus

Le zic la revedere

Anexez coninutul fielor:

Pagina 5 din 7

Fia nr. 1

Data _________________ Clasa _________________ Numele Prenumele _________________________

I. a) Determinai ce face urmtorul algoritm (corectati greselile posibile): {se da var a: array [1..50] of integer ce contine n-elemente si var k: 1..50}
For j:=1 to k do begin X:=a[1]; For i:=1 to n do a[i]:=a[i+1]; a[n]:=x; end; for i:=1 to n do write(a[i], ); writeln;

b) Fie c se d tabloul:

4 15 2 0 13 1 5 8 1 9, unde n=10 si fie k=5 Ce rezultat va afisa algoritmul: ____________________________________

II Determinai ce face urmtorul program (corectati greselile posibile):


Program test1 Var a:array [1..50] of real; i, n: integer; Begin Readln(n); For I;=1 to n do begin Write(a[,I, ]=); readln (a[i]);end; For i:= 1 to n-1 do For j= I+1 to n do If a[j]> a[I] then begin X:=a[i]; a[i]:=a[j]; a[j]:=x end; For i:= n downto 1 do write(a[i], ); End.

III. a) Ce se va afia la ecran dup execuia urmtorului program Pascal? {Se citeste tabloul a[1..n] cu elemente de tip integer} For i:=1 to n do begin X:=a[i] A[i]:=A[n+1-i]; A[n+1-i]:=x; end; For i:= 1 to n do write (a[i], ); writeln; b) Fie ca se da tabloul: Ce tablou va scrie algoritmul: Fia nr.2 ______________________________ Data _________________ Pagina 6 din 7 5 7 9 10 3 4 9 18 1 , n=9

Clasa _________________ Numele Prenumele _________________________ I. Fie date declaraiile: Var x, y: real; i, j : integer; p: boolean; Determinai tipul urmtoarelor expresii scrise n limbajul Pascal: 1. i mod 5 _________________ 3. p and (x < y) ____________________ 2. x + y / (x-y) _________________ 4. sqr (x) + sqr (i) ____________________

II Ce se va afia la ecran dup execuia urmtorului program Pascal: Program test1 Var s : string; i,k: integer, Begin S:=Informatica 2005; k:=0; For i:= length(s) downto 1 do Case s[i] of a..z : k:=k+1; end; writeln(k=, k); end. Raspuns: ________________________________________________________________ III. a) Ce face algoritmul de mai jos ? {Se citeste tabloul a[1..n] cu elemente de tip integer} x:= a[n]; For i:=n downto 2 do A[i]:=A[i-1]; A[1]:=x; For i:= 1 to n do write (a[i], ); writeln; _______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________ b) Fie ca se da tabloul: Ce tablou va scrie algoritmul: 5 7 9 10 3 4 9 18 1 ______________________________

Pagina 7 din 7

S-ar putea să vă placă și