Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
SUSPENSII, EMULSII
Curs 3
1.OMOGENE
SOLUTII
= acele sisteme in care componentele nu
prezinta suprafete de separare, compozitia
SUSPENSIE EMULSIE
amestecului fiind uniforma in tot sistemul
= are aceeasi compozitie si proprietati in toata
masa sa
2. NEOMOGENE (ETEROGENE)
SUSPENSII
EMULSII
= acele sisteme in care componentele prezinta
suprafete de separare, compozitia amestecului
fiind diferita.
= sistemul are compozitie si proprietati diferite
in masa sa Autor: CRISTINA VIIU 3
AMESTEC
SUBSTANTA
PURA
SOLUTIE SATURATA = soluţia in care s-a dizolvat cantitatea maxima de substanţa, iar
prin adaosul unei cantitaţi suplimentare de substanţa se va produce precipitarea acesteia.
SOLUTIE NESATURATA = este solutia care contine cantitatea mai mica decat maximul de
de substanta ce se poate dizolva la o anumita temperatura data, uneori si la o presiune
data, in cantitatea de solvent respectiva.
a)substanţe uşor solubile: S > 10 SNaCl = 36/100g apa; SNaNO3 = 87.5 g/100 g apa
b)substanţe greu solubile: S = 0,01 – 1 SCaCO3 = 0.2 g/100 g apa
c)substanţe practic insolubile: S < 0,01 SAgI = 3 · 10-6 g/100 g apa
= Procesul de formare a unei solutii din componentii care se gasesc initial in stari de
agregare diferite poarta denumirea de DIZOLVARE.
= Dizolvarea solidelor in lichide consta in desfacerea legaturilor dintre particulele constituente
ale suprafetei solide care se dizolva si formarea de legaturi intre ele si particulele de solvent.
ms = msolvent + md
CALCUL:
CCuSO4% = 10%
msCuSO4 = 250 g
mdCuSO = (250 · 10) / 100 = 25 g CuSO4
3
250 g de
Solutie
CuSO4, 10%
Se adauga in pahar,
putin cate putin, apa
ultrapura pana la 250
+/- 0.001g
Ex. 2: 2,5 g HCl se amesteca in 50 g apa. Care este concentratia procentuala a solutiei?
C%HCl = ?
Rezolvare:
md = 2.5 g HCl
msolvent= 50 g solutie
ms= msolvent + md = 52.5 g solutie
c% = [2.5/(50+2.5)]·100 = 4,762 %
Ex.3: Calculati grame de NaCl sunt dizolvate in 300 g solutie NaCl de concentratie 10%
md = ? g NaCl
Rezolvare:
ms= 300 g solutie NaCl
c% = 10%
md = (c% · ms)/100 = (10·300)/100 = 30 g NaCl
Autor: CRISTINA VIIU 15
CONCENTRATIA PROCENTUALA, c%, VOLUMICA
Vs = Vsolvent + Vd
Autor: CRISTINA VIIU 16
Ex. 1:
Care este volumul de alcool (volumul dizolvat) necesar pentru a prepara 5
litri de solutie apoasa 70% concentrata in alcool (solventul este apa)?
Valcool= ?
Rezolvare:
Metoda 1:
100 L solutie ..............70 L alcool
5 L solutie ...............x L alcool
x = 5 · 70 / 100 = 3.5 L = 3500 mL
Metoda 2:
Vd = ?
Vs = 5 L
C% vol = 70 %
Vd = (c%·Vs)/100 =
= 70· 5/100 = 3.5 L = 3500 mL
1L = 1000 mL
Autor: CRISTINA VIIU 17
b. CONCENTRATIA MOLARA (MOLARITATEA)
- m, M, Cm, [ mol / L ]
• Reprezinta numarul de moli de substanta dizolvata intr-un litru de solutie.
Unde:
Cm - concentratia molara [mol/l] - se mai noteaza: M, m, Cm, CM
md - masa substantei dizolvate [g]
µ = masa moleculara a substantei dizolvate, [g/mol]
Vs – volumul solutiei [L]
= numar de moli [mol]
MOL
= Cantitatea de substanta numeric egala cu masa moleculara a acesteia
= Molul este masa molara a unei substante, exprimata in grame.
CmNaOH = ?
Rezolvare
md = 8 g NaOH
Vs = 500 mL = 0.5 L
Menisc tangent
la cota ceruta
Unde:
Cn = concentratia molara [mol/l] - se mai noteaza: N, n, Cn, CN
md =masa substantei dizolvate [g]
µ = masa moleculara a substantei dizolvate, [g/mol]
Vs = volumul solutiei [L]
= numar de moli [mol]
E = numar de echivalenti gram de substanta dizolvata
Eg = echivalent–gram al substantei
e = numarul de electroni primiti sau cedati
Cm = ?
Rezolvare
md = 8 g NaOH
Vs = 500 mL = 0.5 L
µNaOH = 23+1+16 = 40 g/L
EgNaOH = 40/1 = 40 g/echg
ENaOH = 8/40 = 0.2 echivalenti
Cn = 0.2/0.5 = 0.4 echg/L
Deci, se cantaresc 80.000 +/- 0.001 g NaOH de puritate analitica si se trec cantitativ intr-un balon
cotat de 1000 mL.
Se aduce la semn cu apa ultrapura.
Solutia este incolora, deci se umple balonul pana la meniscul de jos.
Autor: CRISTINA VIIU 23
d. FRACTIA MOLARA, xi
Suma fractiilor molare ale tuturor componentelor solutiilor este egala cu unitatea.
Rezolvare
md = 8 g NaOH
ms = 500 g solutie
mH2O = 500 – 8 = 492 g apa
µNaOH = 23+1+16 = 40 g/L
µH2O = 2·1+16 =18 g/L
NaOH = 8/40 = 0.2 moli NaOH
H2O = 492/18 = 27.33 moli apa
• Tt = TEORETIC (IDEAL) atunci cand este calculat din date teoretice, neverificate practic sau ideale.
• Tr = REAL (PRACTIC) atunci cand se calculeaza din date obtinute in urma unei reactii efectuate practic.
Unde:
T - titrul solutiei, [g/ml];
md - masa de substanta dizolvata, [g];
Ex.: Care este titrul unei solutii care contine 5 g HCl in 500 mL solutie?
T = 5/500 = (0,01 g/ml = 0.01 · 103) mg / 10-3 L = 0.01 · 106 mg/L = 104 mg/L
1 mg/L = 1 ppm (ppm masic , pentru solutiile cu densitate 1 kg/L la 25 oC)
T = 104 ppm
Ex.1: Pentru o solutie de HCl (µ=36,461 g/mol) de concentratie 10 -1N, care este titrul
teoretic?
Tt = ?
Rezolvare
Rezolvare
NaOH + HCl NaCl + H2O
1g 1L 1 mol
1 kg = 103 g = 106 mg 103 L = 106 mL = 106 dm3 1 kmol = 103 mol = = 106 mmol
Solutia I Solutia II
C1 C2
Solutia
III
C3
C1-C3
C2-C1 Parti
Parti solutia = solutia III
Parti solutia I + II
Autor: CRISTINA VIIU 34
Ex: Cum procedati ca sa preparati o solutie de HCl, de concentratie 0.5 M, stiind ca dispunem de
1 L solutie 1 M, un balon cotat de 100 mL si apa bidistilata?
Rezolvare:
Solutia III de
HCl
C 3 = 0.5 mol/L
C2-C1 = 0.5-0 = 0.5 parti C1-C3 = 1-0.5 = 0.5 parti apa = 0.5 +.05 = 1 parte
solutia I, HCl 1M + solutia II solutia III, 0.5 M
0.5 parti solutie HCl1 M … … + 0.5 parti apa …………..1 parte solutie HCl0.5M
X mL……………………………………………………………100 mL
Presiunea osmotica
OSMOZA
NORMALA
Membrana Membrana
semipermeabila semipermeabila
OSMOZA INVERSA - procesul de osmoza ce are loc atunci cand asupra solutiei din celula
osmotica actioneaza o presiune exterioara mai mare ca presiunea osmotica
MEMBRANA SEMIPERMEABILA
• membrana care permite trecerea selectiva a particulelor
• sisteme geliforme, a caror grosime depaseste dimensiunile moleculare si care poseda o
anumita rezistenta la rupere
• SUSPENSIILE sunt amestecuri lichide, constituite din una sau mai multe substante
active insolubile, suspendate intr-un mediu de dispersie lichid.
Autor: CRISTINA VIIU 40
COLOIZI
• Sistemele coloidale tipice sunt acele sisteme
disperse in care faramitarea este atat de
avansata, incat dimensiunile particulelor denumite
coloidale sunt cuprinse intre10-510-7 cm; ele se
numesc si ultra-micro-eterogene.