Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Data: 12-16.02.2007
Clasa: a X-a SAM
Unitatea de nvare: Atmosfera terestr
Subiectul leciei: Alctuirea si structura atmosferei
Tipul leciei: de dobndire de noi cunotine
Obiective operaionale:
de cunoatere i analiz:
- s defineasc atmosfera;
- s explice forma atmosferei;
- s stabileasc limitele atmosferei;
- s enumere gazele componente i importana lor ;
- s identifice i s caracterizeze straturile atmosferei;
- s defineasc presiunea atmosferic;
- s explice variaiile de presiune n funcie de anumii factori;
- s defineasc ciclonii i anticiclonii;
- s identifice sursele de poluare a atmosferei i metodele de prevenire a acesteia.
psihomotorii:
- s dezvolte exerciiul de analiz i citire a modelelor geografice: harta, diagrama, schema logic;
afectiv-atitudinale:
- s manifeste interes, curiozitate tiinific pentru tema propus;
- s aprecieze importana atmosferei;
- s i dezvolte sentimentul de protecie a mediului nconjurtor
Metode folosite: conversaia euristic,explicaia,demonstraia,descoperirea, problematizarea,lucrul cu manualul,experimentul
Mijloace de nvmnt: Globul pmntesc, plan cu forma atmosferei,plan cu structura atmosferei,plan cu variaia presiunii atmosferice la diferite latitudini i pe
parcursul unei zile,fie de lucru
Strategia didactic: algoritmic-deductiv
Organizarea activitii: frontal,individual
Evaluarea: continu(prin ntrebri i completarea rspunsurilor pe tot parcursul leciei),final(fia de lucru)
Nivelul clasei: bun
Bibliografie:
Tomescu Viorica-Didactica geografiei, Ed. Universitaria,Craiova , 2005
Bonta I. Pedagogie,Ed. All, Bucureti , 2000
Coninut informativ:
Atmosfera-definiie,etimologia cuvntului
Forma atmosferei:sfer turtit,datorit micrii de rotaie a Pmntului i densitii ei mai reduse
Limite: max. 10 000 km(uneori este considerat chiar 35 000 km)
Alctuire: azot(78,09%) i oxigen(20,95%),la care se adaug dioxid de carbon(0,03%), argon(0,93%),neon,heliu,hidrogen,ozon,amoniac,metan etc.
Structura vertical a atmosferei:
Troposfera:
- limite: 12 km(16-18 km la
- concentreaz 90 % din
- temperatura scade odat
- temperatura la limita
Ecuator,6 km la poli)
masa atmosferei
cu nlimea(6,4 C la 1
superioar: - 60 C
km)

Tropopauza-strat intermediar ntre troposfer i stratosfer


Stratosfera:
- limite:12-50 km
- temperatura aerului crete
- prezint un strat de ozon
- este cea mai rarefiat
de la - 60 C la - 4C
ntre 20-40 km
Stratopauza
Mezosfera:
- limite: pn la 80 km
- temperatura aerului scade la 83 C
Troposfera + stratosfera + mezosfera = homosfera
Mezopauza
Ionosfera(termosfera):
- limite: 80-1 000 km
- are mai multe straturi ce
reflect undele radio de pe
- aici se formeaz aurorele
- temperatura crete la 1
absorb radiaiile solare i
Pmnt
polare
100-1 600 C
Exosfera:
- limite: peste 1 000 km
Termosfera + exosfera = heterosfera
Magnetosfera:
- limite: pn la 100 000 km
Centuri de radiaii: 3 000-4 000 km i 15 000-20 000 km
Presiunea atmosferic: forta cu care apsa aerul asupra scoarei terestre( 1kg/cm)
- unitate de msur: mm coloan de mercur(mmHg),milibari(mb)
- presiunea normal este de 760 mmHg,la 0m i 0 C
- scade odat cu nlimea
- se modific pe parcursul unei zile,pe parcursul anului
- zone cu presiune ridicat - anticicloni
- zonele cu presiune joas-cicloni
- aerul circul din zonele anticiclonale spre cele ciclonale ptr. a uniformiza atmosfera.Ca urmare a acestei circulaii se formeaz vnturile.

Desfurarea leciei:
Nr.
Etapele
crt.
leciei

Activitatea
propuntorului

Activitatea elevilor

Organizarea
activitii

Se verific prezena mijloacelor de nvmnt necesare


leciei,se noteaz absenii

Pregtesc manualele, atlase-le,caietele

Verificarea cunotinelor
anterioare
(2 min)

Se face prin cteva ntrebri care constituie suportul de


legtur cu lecia nou:
Care sunt nveliurile Terrei?
Ce semnific fiecare?
Ce nveliuri ai studiat pn acum?

Rspund la ntrebri

Activitatea introductiv prin


captarea ateniei i trecerea la
lecia nou
( 2 min.)

Se face prin prezentarea unor imagini cu nori(anexele 1 i 2).


Se intuiesc imaginile mpreun cu elevii.
Ce nveli al planetei noastre v sugereaz
imaginile?
Ce fenomene nfieaz unele dintre ele?

Sunt ateni, captivai


Rspund la ntrebri

Anunarea leciei noi i a


obiectivelor propuse
(30 sec.)
Dirijarea nvrii i dobndirea de
noi cunotine
( 35 min.)

Se noteaz titlul leciei pe tabl:


Atmosfera terestr-caractere generale.
Se expun oral obiectivele propuse spre realizare pe parcursul
leciei.
De unde vine termenul de atmosfer?
Ce semnific el?
Care ar fi aadar definiia atmosferei?
Ca urmare a cror factori apare atmosfera Terrei?
Se noteaz schema pe tabl.
Se prezint elevilor o plan ce nfieaz Pmntul i
atmosfera acestuia(fig.1).
Privind imaginea,ce form are atmosfera terestr?
De ce?
Se prezint elevilor imaginea 2.
Care este limita superioar a atmosferei?
Unde este concentrat cea mai mare parte a masei
atmosferice?
Care este gazul fr de care nu este posibil viaa?
Care alte gaze componente ale atmosferei
cunoatei?
Ce procent ocup fiecare?
Care este importana azotului?
Dar cea a oxigenului?
Ce organisme folosesc dioxidul de carbon pentru a
tri?
Din cunotinele voastre, din ce a fost compus
iniial atmosfera Pmntului?
Era posibil viaa cu o astfel de atmosfer?De ce?
De ce s-a modificat compoziia sa?
Se noteaz schema pe tabl.
Se prezint elevilor imaginea 3.
Privind imaginea,care sunt straturile ce dau natere
structurii verticale a atmosferei?
Care este cel mai jos strat?
Ce v sugereaz cuvntul troposfer?
Care sunt limitele ei?
Urmrind scara tempera-turilor din partea stng a
imaginii,ce temperaturi se nregistreaz n troposfer?
Cum variaz ele n funcie de latitudine?
Ce strat se afl ntre troposfer i stratosfer?
Ce putem spune despre stratul de ozon?Ce rol are
el?
Se noteaz schema pe tabl.
n mod asemntor se va proceda i cu celelalte straturi

i noteaz titlul.
Ascult cu atenie
Rspund la ntrebri

Noteaz
Intuiesc imaginea
Rspund la ntrebri
Analizeaz imaginea i rspund la ntrebri

Raioneaz

Noteaz
Intuiesc imaginea i rspund la ntrebri

ale atmosferei. Pe baza imaginii elevii vor desprinde


caracteris-ticile fiecrui strat.
Ce ni se prezint nou la buletinul meteo n afar da
temperaturi i precipitaii?
Ce este presiunea?
Care este unitatea ei de msur?
Care este presiunea normal?
Observnd graficul 3 ,cum variaz ea pe parcursul
unei zile i n funcie de latitudine?
Ce se ntmpl cu valorile presiunii de la Ecuator la
poli? Dar cu temperatura?
Aadar ce putem spune despre variaiile presiunii n
funcie de temperatur?
La nivelul suprafeei terestre presiunea nu este
uniform.Unde credei c se nregistreaz valori mai
mari i de ce? Dar valori mai sczute?
Cum se numesc zonele cu presiune mare?Dar cele
cu presiune sczut?
Unde este presiunea mai mare: n sala de clas sau
afar?
Ce se va ntmpla cu aerul de afar dac voi
deschide fereastra?Dar cu cel din clas?De ce?
Acelai lucru se ntmpl i la nivel planetar. Aerul
din zonele anticiclonale se deplaseaz spre zonele
ciclonale n tendina de uniformizare.Ce se
formeaz ca urmare a acestor micri?
Care sunt sursele de poluare a atmosferei?
Cum poate fi ea prevenit?
Se noteaz schema pe tabl.
6

Fixarea cunotinelor
( 1 min.)

Evaluarea cunotinelor
(2 min.)

Tema pentru acas


(30 sec.)

Se va face prin cteva ntrebri scurte:


Ce este atmosfera?
Ce form are ea?
Care sunt principalele gaze componente?
Care sunt straturile atmosferei?
Ce este presiunea?
Cum variaz ea n funcie de temperatur?
Se va face printr-o fi ce prezint structura atmosferei pe
vertical. Elevii vor trebui s completeze denumirile
straturilor.
nvarea leciei pe baza manualului,caietului de
notie,atlasului

Noteaz

Exemplific
Rspund la ntrebri

Experimenteaz

Rspund la ntrebri

Rezolv sarcina propus.


Ascult cu atenie

S-ar putea să vă placă și