Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Disciplina:Geografie
Clasa: a XI-aB
Subiectul:Industria Chimic
Tipul lectiei:Mixta
Data:24.02.2014
Profesor:Grosu Cristina
Competente specifice:
1.Formarea abilitilor de comunicare corect,constructive n limba matern;
2.Aprecierea aspectelor sociale,civice si culturale ale spatiului geografic la nivel
local,regional mondial;
3.Citirea si interpretarea hartii geografice;
Obiective operaionale:

Elevii vor fi capabili s:


O1.S aplice algoritmul n caracterizarea industriei chimice;
O2.S disting componena ramural a industriei chimice ;
O3.S explice factorii de amplasare a ramurilor industriei chimice;
O4.S identifice principalii productori ai produciei chimice;
O5.S deduc importana industriei chimice pentru dezvoltarea economiei mondiale;
Strategii didactice:
-metode/procedee/tehnici:lucrul cu manualul,lucrul cu harta,conversatia,
explicarea,metoda Cadranelor,Test, ,Prezentare Power Point;
-mijloace de instruire:manualul,Harta politica,imagini,
-material necesare:harta politica a lumii,scheme,anexe, fise ,carioca,laptop,videoproiector;
-Forme de organizare:frontal,in grup,individuala;

Desfurarea activitii
Etapele leciei

Obi
ecti
ve

Evocare

Activitatea
profesorului
Salutul
Organizeaz
clasa pentru
lecie
Atenioneaz
elevii asupra
modului de
desfurare a
leciei

Verificarea
cunotinelo
r

Recapituleaz
cunotinele elevilor
de la tema
anterioar: Industria
construciilor de
maini i prelucrare
a metalelor.
Se d un scurt
test de evaluare
cu privire la
aceste teme
(Anexa 1)

Realizare
sensului

O1

Astzi vom trece


la un la o nou
lecie, la o nou
ramur
industrial
Industria
chimic
Prezint elevilor
obiectivele
operaionale i
structura leciei

Activitate
a elevului

Metode,proc
edee, forme
Observaia

Pregtesc
caietele i
materialel
e pentru
lecie

Mijloace
de
instruire
Mesaj
pe
Poster

Elevii
Test
rspund
Activitate
la
individualntrebri
i
completea
z testul.

Noteaza
tema
noua in
caiet

Conversatie
Explicatie
Activitate
individuala

Conversatie
Explicatie
Activitate

Laptop
Video-

individuala
Se prezinta
Power point cu
tema Industria
Chimic
Se prezinta
schema ce
contine ramurile
industriei
chimice .

Prezint elevilor
materiile prime
locale i de
import.
Reflectia

O4
O5

Schem
Noteaza
schema in
caiet

Activitate
individual
Noteaz
datele n
caiet

O2

O3

proiecto
r

Identific,
mpreun cu
elevii produsele
de baz ale
industriei
chimice.

Metoda
CADRANELO
R

ndeplines
Activitate n
c sarcina
grup
completn
d schema
cu
informaiil
Clasa se imparte e
necesare
in patru grupe.
Activitatea
nv elevii s
fac conexiuni
ntre dou
produse ale
industriei
chimice,
spunuri i
detergeni.
Avantajele i

Fie
Carioci
Anexa1

dezavantajele
spunurilor i
detergenilor.
Avantaje Avantaje
spunuri detergeni

Dezavantaje
spunuri

Bilantul
Lectie

Tema pentru
acasa

Dezavantaje
detergeni

La finalul
exerciiului, se
va comenta i se
va completa
ntreaga
structur cu
explicaiile de
rigoare.

Aprecierea
rezultatelor
activitatii
elevilor

Ex.5 pag.108

Conversatie
Explicatie
Activitate
frontala

Materii prime i materiale pentru industria chimic


ACTIVITATEA 2: Avantajele i dezavantajele spunurilor i detergenilor
Obiectivul activitii: Activitatea v nv s facei conexiuni ntre dou produse ale industriei chimice,
spunuri i detergeni
Numele elevului:
Data:

Timp de lucru: 30 minute

Pentru realizarea acestei activiti aplicai metoda CADRANELOR.


Etapele acestei metode sunt:
pe mijlocul foii se traseaz dou axe principale perpendiculare una pe alta (se formeaz astfel cele
patru cadrane)
clasa este mprit n grupe ,fiecare grup va desena cadranul. Elevii se informeaz folosind
urmtoarele surse:
- manual de geografie
- fia cu informaii pus la dispoziie de profesor (fia nsoete aceast activitate)
elevii sintetizeaz coninutul informaional astfel nct s corespund cerinei din fiecare cadran
noteaz informaiile n fiecare cadran, astfel:

Avantaje spunuri

Avantaje detergeni

Dezavantaje spunuri

Dezavantaje detergeni

la finalul exerciiului, se va comenta i se va completa ntreaga structur cu explicaiile de rigoare

Spunuri

Detergeni

Acizi grai din grsimi vegetale i


animale

Hidrocarburi din petrol (industria


petrochimic), economisind astfel consumul
de grsimi comestibile valoroase

Compoziie

Sruri de sodiu sau potasiu ale


acizilor grai cu caten lung

Sare de sodiu a unui acid alchil sulfonic sau a


unui acid alchil-arilsulfonic, sare de sodiu a
unor sulfai acizi de alchil, sruri de amoniu
cuaternar ale unor alchil-amine, polietoxilen

Structur

Moleculele sunt alctuite din dou


pri componenete caracteristice: o
Similar cu structura spunului, moleculele lor
caten (radical hidrocarbonat)
conin un cap polar i coad nepolar.
lung, numit coad, care are la
una din extremiti o grup
Pot fi anionici, cationici sau neionici
funcional solubil n ap, numit
cap. Sunt anionici

Preparare

Saponificare nclzirea grsimilor


Sulfonare sau esterificare sau etoxilare
(esteri) cu NaOH sau KOH

Reacie cu apa dur

Nu spumeaz bine n ap dur.

Materie prim

Anionul spunului formeaz


precipitate cu cationii de Ca2+ i

Spumeaz i nu formeaz precipitate cu


srurile minerale din apa dur

Mg2+ din apa dur

Influena mediului

Biodegradabilitate

Aciune

Altele

Spunurile nu pot fi folosite n


mediu acid pentru c precipit
acizii grai

Sunt biodegradabili i deci nu


polueaz

Detegenii pot fi folosii n orice mediu, inclusiv


n cel acid
Sunt biodegradabili dac lanul hidrocarburii
este liniar.
Sunt nebiodegradabili dac lanul hidrocarburii
este ramificat i polueaz puternic

Au aciune slab de curare

Au aciune puternic de curare

Ieftin de produs

Mai scumpi

Nu foarte solubili

Solubili n ap

mbtrnesc n timp

Nu mbtrnesc n timp

Anexa1

Materii prime i materiale pentru industria chimic

ACTIVITATEA 2: Caracterizarea, prelucrarea, utilizarea materiilor prime


Obiectivul activitii: Activitatea v nv s recunoatei produse ale industriei chimice, materiile prime
din care se obin i procesul de prelucrare al materiilor prime pentru obinerea acestora
Numele elevului:
Data:

Timp de lucru: 20 minute

Lucrai n perechi !
Sarcini de lucru:
1. Completai tabelul de mai jos mpreun cu colegul de banc
2. Comparai rspunsurile voastre cu cele oferite, vizual, de profesor
3. Facei corecturile (pe fiele voastre) cu alt culoare pentru a vedea mai bine care au fost greelile
voastre
4. Realizai o autoevaluare a activitii prin acordarea unui calificativ (foarte slab, slab, satisfctor,
bine, foarte bine)

Produs
Materie prim
Proces prelucrare
materie prim

Produs
Materie prim
Proces prelucrare
materie prim

Produs

spun

hrtie

cauciuc

detergeni

Materie prim

grsimi

lemn

monomeri

iei, acizi i
alcooli grai

saponificare

fabricarea
celulozei

polimerizare

esterificare,
polietoxilare

Proces prelucrare
materie prim

Produs

fibre sintetice

benzin

polietilen

mase plastice

Materie prim

alcooli, acizi

iei

monomer

mononeri,
fenol

policondensare,

distilare
atmosferic

polimerizare

polimerizare

Proces prelucrare
materie prim

Numele i prenumele:
Clasa:
TEST

1.Care sunt componentele bazei de materie prim apentru industriei


siderurgic?
................................................................................................................................
........

................................................................................................................................
........

2. Identifica factorii de amplasare a intreprinderilor siderurgice.Exemplificati.


.............................................................................................................................. .
.............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................
..............................................................................................................................

3. Precizai ramurile industriei construciilor de maini i prelucrare a metalelor


.......................................................................
.......................................................................
................................................................................................................................
........... ........................................................................
........................................................................

S-ar putea să vă placă și