Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a – XI – a B
Disciplina: Informatică
Profesor:
Unitatea de învăţare: Structuri de date neomogene
Tema:. Înregistrări imbricate
Tipul lecţiei: predare-învăţare, dobândire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Data: 08.11.2010
Competenţe generale: Identificarea datelor care intervin într-o problemă şi aplicarea
algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora
Competenţe specifice:
- Utilizarea structurilor de date neomogene în modelarea unor situaţii problemă
- Implementarea unor algoritmi de prelucrare a structurilor neomogene
Obiecte educaţionale:
 Obiecte cognitive:
- să cunoască noţiunile legate de tipurile neomogene;
- să utilizeze corect modalităţile de construcţie al tipurilor neomogene
 Obiecte afective:
- să argumenteze corect alegerea unei variante;
- să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi membri ai clasei;
 Obiecte psihomotorii:
- să utilizeze corect noţiunile teoretic însuşite;
- să exemplifice utilizarea tipurilor.
Obiecte operaţionale:
O1: să cunoască cuvintele cheie de construcţie a tipurilor neomogene;
O2: să-şi însuşească modul de construcţie al tipurilor neomogene prin diverse exemple;
O3: să-şi însuşească modul de operare cu diferite tipuri de date;;
O4: să analizeze corect fiecare problemă şi să prezinte soluţia corespunzătore.

Strategi didactice:
• Principii didactice
- principiul participării si învăţării active ;
- principiul asigurării progresului gradat al performantei
- principiul conexiunii inverse
• Metode de învăţământ
- metode de comunicare orala:expunere, conversaţie,problematizare
- metode de acţiune: exerciţiul, învăţare prin descoperire

• Procedee de instruire:
- explicaţia in etapa de comunicare;
- învăţarea prin descoperire,prin rezolvare de probleme
- problematizarea prin crearea situaţiilor problema
- conversaţia de consolidare in etapa de fixare a cunoştinţelor
Forme de organizare:frontala si individuala;
Forme de dirijare a învăţării:dirijata de profesor sau independenta
Resurse materiale:
• Material bibliografic:
- Mariana Milosescu, Ionuţ Patruţiu, Informatică - Manual pentru clasa a XI-a, Editura L&S
Infomat
• Metode de evaluare:
- evaluare iniţială: întrebări orale;
- set de aplicaţii;
• Desfăşurarea lecţiei:

1.Moment organizatoric (2 min)


Organizarea si pregătirea clasei:
- verificarea frecventei;
Captarea atenţiei clasei:
- verificarea temei pentru acasă
- anunţarea subiectului pentru tema respectiva;
- anunţarea obiectivelor urmărite;
- anunţarea modului de desfăşurare a activităţii;

2. Reactualizarea cunostintelor (8 min)

Se utilizeaza un set de intrebari pentru reactualizarea cunostintelor teoretice, ca mai jos:


Intrebare Raspuns
1.Cum se definesc tipurile neomogene de Un tip de date înregistrare se defineşte printr-o
date ? structură de forma
struct [nume structura]
{
[<tip> <nume
variabila[,nume variabila,…]>];
[<tip> <nume
variabila[,nume variabila,
…]>];
…………
}[lista de variabile];
2. Dati exemple de utilizare a înregistrărilor
3. Cum se realizează accesul la câmpurile
unei înregistrări pentru exemplele respective
4. Ce este un vector de înregistrări şi cum are
loc accesul la câmpurile înregistrărilor în
acest caz
5. Rezolvarea a 5 exerciţii de utilizare a
înregistrărilor dintre subiectele propuse
pentru bacalaureat

3. Comunicarea noilor cunoştinţe(25 min)

Înregistrări imbricate

Există situaţii când o înregistrare poate conţine câmpuri ale căror tip este la rândul lor tot
înregistrare. Să urmărim exemplul următor:
Se citesc datele despre elevii unei clase, respectiv numele şi data naşterii. Să se ordoneze
elevii în ordinea crescătoare după data naşterii şi să se afişeze această situaţie.
Modul de adresare pentru câmpurile care formează data naşterii e[i].datan.zi,
e[i].datan.luna si e[i].datan.an.

# include <iostream>
using namespace std;
int main()
{struct data
{
int zi,luna,an;
};
struct elev
{
char nume[20];
data datan;
};
int n,i,j;
elev e[30],x;
cout<<"Nr. de elevi:";cin>>n;
for(i=1;i<=n;i++)
{cin.get();cout<<"Elevul "<<i<<endl;
cout<<"nume: ";cin.get(e[i].nume,20);cin.get();
cout<<"zi: ";cin>>e[i].datan.zi;
cout<<"luna: ";cin>>e[i].datan.luna;
cout<<"an: ";cin>>e[i].datan.an;}
for(i=1;i<=n-1;i++)
for(j=i+1;j<=n;j++)
if(e[i].datan.an>e[j].datan.an)
{x=e[i];e[i]=e[j];e[j]=x;}
else
if(e[i].datan.an==e[j].datan.an)
if(e[i].datan.luna>e[j].datan.luna)
{x=e[i];e[i]=e[j];e[j]=x;}
else
if(e[i].datan.luna==e[j].datan.luna)
if(e[i].datan.zi>e[j].datan.zi)
{x=e[i];e[i]=e[j];e[j]=x;}
for(i=1;i<=n;i++)
cout<<e[i].nume<<" "<<e[i].datan.an<<" "<<e[i].datan.luna<<"
"<<e[i].datan.zi<<endl;
return 0;}

Un elev rezolvă la tablă problema. Ceilalţi elevi scriu pe caiete şi pe calculator


rezolvarea problemei şi intervin cu sugestii pe parcursul rezolvării.

4. Fixarea cunostinţelor (10 min)


Dati alte exemple de probleme în care să se poată utiliza înregistrări imbricate.
Rezolvarea unor exerciţii de utilizare a înregistrărilor imbricate dintre subiectele propuse pentru
bacalaureat.
5. Evaluarea elevilor (1 min)

Elevii care s-au remarcat pozitiv sau negativ (unii dintre ei) vor fi notaţi şi li se vor face
observaţii asupra participării lor la lecţie.

6. Tema pentru acasa (4 min)


Se dă următoarea structură:
struct situatie
{int nota[10],teza;
float media;};
struct elev
{ char nume[20];
situatie info, mate;
float mediag;
};
Scrieţi un program care citeşte notele a n elevi la cele două discipline , calculează
mediile şi afişează elevii în ordinea descrescătoare a mediilor generale.

S-ar putea să vă placă și