Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Scoala: Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia


Disciplina : Informatică
Clasa: a IX-a C matematică informatică intensiv informatică
Profesor Mureșan Laura
Unitatea de invatare: Tablouri bidimensionale
Tema: Tablouri bidimensionale. Noțiuni introductive
Tipul lectiei: Combinată – dobandire de cunoștinte și formare a priceperilor și deprinderilor
Locul de desfășurare: laborator multimedia
Durata 2 ore
Competențe generale:
- Identificarea datelor care intervin într-o problema și a relațiilor dintre acestea
- Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor
- Aplicarea algoritmilor fundamentali în prelucrarea datelor
Competențe specifice:
- Transpunerea unei probleme din limbaj natural în limbaj algoritmic
Competente operationale
- Analizarea enunțului unei probleme: identificarea datelor de intrare și a datelor de
ieșire( cu specificarea tipului datelor și a relațiilor existente între date) și stabilirea pașilor
de rezolvare a problemei
- Transcrierea algoritmilor din limbaj pseudocod în limbaj de programare
Strategii didactice
Principii didactice:
- Principiul participării și invățării active
- Principiul conexiunii inverse
- Principiul asigurării progresului gradat al performantei
Metode de invatamant: metoda de predare și invatare ERR, algoritmizarea, problematizarea,
învatarea prin descoperire, conversația, exercițiul de consolidare, munca independenta
Metode de evaluare:
- Evaluarea initiala:intrebari orale
EVOCARE (30 minute)

1. Clasa se împarte în echipe de câte cinci elevi care vor încerca să rezolve o problemă
primită și să indice o metoda de reprezentare a datelor și un algoritm de rezolvare pentru
cazul general (5 minute)

Problema. O gospodină are de cumpărat 3 produse din 4 magazine cheltuind o


sumă minimă. Cunoscând prețul fiecarui produs în fiecare din cele patru
magazine se cere să se precizeze din ce magazin va cumpara fiecare produs ?

2. Prin intrebari focalizatoare, profesorul îi provoacă pe elevi să indice moduri posibile de


reprezentare a datelor și algoritmul de rezolvare a problemei corespunzator fiecarui mod
de reprezentare a datelor. (5 min)
3. Fiecare echipa prezintă plansa lucrată și printr-un șef de echipă, timp de 3 minute,
argumenteaza alegerea facuta (3*5= 15 minute)
4. Anunțarea subiectului – 5 minute
Ex. Din ceea ce ati lucrat a reieșit că pentru rezolvarea problemei este necesar să
reprezentam datele sub forma unui tabel. De exemplu:
4 5 6 3
4 2 3 4
6 7 5 8
Vom extinde problema la cazul general cu n produse aflate în m magazine. Un
reprezentatnt din fiecare echipa va explica în cuvinte algoritmul de rezolvare a problemei
pentru cazul general.

REALIZAREA SENSULUI (55 min)

1. Șefii grupelor prezintă 2- 3 metode de rezolvare a problemei pentru algoritmul


general.(10 min)
2. Se solicită elevilor să definească notiunea de vector și apoi, pornind de la aceasta sa
defineasca notiunea de tablou bidimensional insistand pe asemanarile si deosebirile
existente intre cele doua noțiuni. (5 min)
3. Declararea unui tablou bidimensional
Pentru un tablou bidimensional, la declarare trebuiesc precizate două dimensiuni
(numărul de linii şi numărul de coloane) și tipul elementelor

tip nume[număr_linii][număr_coloane];

unde:
-tip poate fi orice tip din C++
-nume este un identificator C++ și reprezintă numele tabloului
-numar_linii este o expresie constantă întreagă pozitivă, reprezentând numărul de linii
ale tabloului
-numar_coloane este o expresie constantă întreagă pozitivă, reprezentând numărul de
coloane ale tabloului.
Exemplu:
1)int a[20][15];
float b[5][10]; (10 min)
4. Elevii definesc notiunile de linie /coloana intr-un tablou bidimensional (5 min)
5. Se definește operația de selectare a unei componente cu ajutorul indicilor. Operațiile
la care pot participa elementele unei matrici sunt toate operatiile permise de tipul de
baza al matricei. (5 min)
6. Li se propune elevilor sa faca o parcurgere a tabloului bidimensional pe linii/coloane
pentru cazul particular (5 min)
7. Li se propune elevilor ca pornind de la algoritmii de citire, tipărire și parcurgere a
vectorilor să scrie algoritmii pentru citirea, pentru tiparirea și pentru parcurgerea pe
linii/coloane a unei matrice.(15 min)

REFLECTIA (15 minute)


Se propune elevilor să formuleze întrebări pentru consolidarea cunoştinţelor.
Exemple:
1. Cum se modifică algoritmul de afișare a unui tablou bidimensional astfel incat
elementele să fie afișate sub formă de tabel?
2. Care este diferența dintre parcurgerea unei matrice pe linii și parcurgerea unei
matrice pe coloane?
3. Ce formă generală au elementele de pe o anumită coloană?
4. Ce forma generala au elementele de pe o anumita linie?

S-ar putea să vă placă și