Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: _______________
Gimnaziul Dancu
Clasa: a VII-a
Disciplina: Informatica
Profesor: Gulic Veronica
Tipul lectiei: Lectie de asimilare a cunostintelor
Durata: 45 min.
Subiectul lectiei: Structura si functionarea calculatorului.
Competene specifice:
CS 3. Identificarea structurii generale a sistemelor electronice, a principiilor de funcionare a
sistemelor de transmitere, stocare i de prelucrare a informaiei.
CS 10. Respectarea regulilor de securitate, ergonomice i etice n activitile bazate pe
utilizarea tehnologiei informaiei i a comunicaiilor.
Subcompetene: Identificarea si descrierea destinatiei partilor componente ale calculatorului;
Obiectivele lectiei:
Obiective de referinta:
- sa cunoasca destinatia componentelor principale ale calculatorului: procesorul, memoria, dispozitivele
de intrare-iesire;
- sa cunoasca schema functionala a calculatorului si sa poata indica fluxurile de informatie;
- sa dea explicatii referitoare la interactiunea componentelor calculatorului in procesul prelucrarii
informatiei.
Obiective operationale:
- sa identifice componentele principale ale calculatorului: procesorul, memoria, dispozitivele de intrareiesire;
- sa reprezinte schema functionala a calculatorului;
- sa indice fluxurile de informatie;
- sa explice interactiunea componentelor calculatorului in procesul prelucrarii informatiei.
Metode de invatamant:
Conversatia, Demonstrarea, Problematizarea, Observatia independenta, Exercitiul.
Mijloace de invatamant:
laboratorul de calculatoare; videoproiector, soft: prezentare PowerPoint; fi de testare, manualul; careuri cu
cuvinte ncruciate.
Bibliografia:
1. Curriculum gimnazial la informatica pentru clasele a VII-IX-a;
2. Informatica, cl.7, A. Gremalschi, L. Gremalschi;
3. Resurse internet.

Scenariul lectiei:
I. Moment organizatoric
Stabilesc climatul adecvat pentru desfasurarea activitatii. Pregatesc cele necesare pentru activitate.
II. Reactualizarea cunostintelor, priceperilor si deprinderilor insusite anterior
Propun elevilor sa resolve testul de reactualizare pe care l dau fiecruia.(anexa nr.1) Preintimpin elevii ca
testul se va desfasura timp de 5 minute, si rezultatele vor fi notate i trecute n registru.
III. Anuntarea subiectului si obiectivelor lectiei
Solicit elevii s deschid din mapa clasa 7 prezentarea Structura calculatorului. Cer elevilor sa noteze in caiete
subiectul lectiei. Anunt obiectivele lectiei. Initiez o discutie euristica referitoare la necesitatea inventarii
computerului .
IV. Comunicarea noilor cunostinte
Propun elevilor sa gaseasca analogii dintre prelucrarea informatiei de catre creierul uman si a computerului.
Dupa principiul sau computerul este un model al omului ce lucreaza cu informatia, iar cele mai importante
functii informationale ale omului sint:
-Primirea (receptionarea) informatiei ;
-Memorarea informatiei;
-Prelucrarea informatiei;
-Transmiterea informatiei;
Deaceea si computerul contine dispozitive ce indeplinesc aceste functii ale omului. Vom analiza schema
functionala a computerului i fluxurile de informatie. Se explica destinaia fiecrui dispozitiv in parte si
caracteristicile generale ale lor: Procesor, Memorie interna; Memoria externa; Dispozitive de intrare;
Dispozitive de iesire;
V. Fixarea noilor cunostinte
Pentru fixarea cunostintelor propun elevilor sa priveasc la anexa nr.2 (fi pt. fiecare banc) fragmentul de
cuplare a dispozitivelor periferice la blocul de sistem, si sa cupleze aceste dispozitive.
VI. Concluzii. Realizarea feedback-ului
Impart elevilor fise cu careuri cuvinte incrucisate si propun sa rezolve cerintele de pe aceste fise. (Anexa nr.3)
Apreciez cu note elevii in baza testului.
VI. Anuntarea temei pentru acasa
2.1; pag. 22. Exercitiul 7-10.
De pregatit cite o comunicare din istoria evolutiei computerelor..

Anexa nr.2

Anexa nr.3

Anexa Nr.1
Test de reactualizare
Descriere: Reactualizarea cunostintelor la capitolul "Informatia. Sisteme de informatie"
Itemul 1
Intrebare: Un elev este capabil sa scrie circa 25 caractere pe minut, cita informatie va contine o dictare
scrisa in 4 minute?
Scrieti numarul: _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________
Itemul 2
Intrebare: Determinati tipul urmatorilor purtatori de informatie:
Indicati corespondenta pentru toate cele 5 variante de raspuns:
1) purtatori statici
2) purtatori dinamici
__ Discurile optice
__ Hirtia fotografica
__ Undele radio
__ Undele acustice
__ Discurile magnetice
Itemul 3
Intrebare: Cum se numeste operatia de transformare a imaginii intr-un set de numere binare?
Scrieti raspunsul: ________________________________________________________________________
Itemul 4
Intrebare: 1 octet contine:
Alegeti unul din cele 5 variante de raspuns:
1) 8 biti;
2) 128 biti
3) 7 biti;
4) 1 bit;
5) 6 biti;
Itemul 5
Intrebare: Care dintre urmatorii multipli nu se refera la cantitatea de informatie?
Alegeti unul din cele 5 variante de raspuns:
1) Megabit
2) Decabit
3) Gigabit
4) Kilobit
5) Terabit

S-ar putea să vă placă și