Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PORTOFOLIU PEDAGOGIE
Bordea Andreea-Amalia
Grupa 1523
Serie A
An II
1
1. Analizati prin metoda abordarii sistemice un curs/seminar; la final,
formulati 3 propuneri de imbunatatire pe viitor a cursului/seminarului
analizat.
2
2. Concepeti un tabel comparativ intre invatamantul traditional si cel
modern, confruntand urmatoarele aspecte: rolul profesorului, rolul
elevului, producerea invatarii, evaluarea.
3
3. Realizati un proiect didactic pentru realizarea unui obiectiv operational
(la alegere) al lectiei "Concurenta". Folositi tactica predarii centrate pe
obiective.
Titlul lectiei: Concurenta
Obiectivul: sa defineasca si sa caracterizeze concurenta
Desfasurarea lectiei:
Evenimentele instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
Captarea atentiei Prezinta o situatie Asculta Dialog
elevilor Prezinta imagini Raspund la Film pentru
Pune o intrebare intrebare atragere
(proiectare)
Precizarea Vorbeste despre Asculta Monolog
obiectivului concurenta pe baza
unui exemplu
concret
4
4. Dati cate 3 exemple de sarcini de invatare potrivite pentru fiecare mod
de instruire studiat (frontal, pe grupe, individual) la lectia
"Concurenta".
Frontal:
1. Vom rezolva Jocul cuvintelor cheie. Aveti ca sarcina de lucru sa completati
rebusul de la lectia Concurenta.
2. Copiati tabelul de pe tabla pe o foaie si completati-l cu acele cuvinte aflate in
dictionarul de la lectia Concurenta.
3. Aveti sarcina de a adresa cate o intrebare colegului de banca din lectia
Concurenta. Cel care obtine primul 5 puncte (1 punct-1 raspuns corect) va primi
un plus.
Pe grupe:
1. Lucrai n grupe de cte patru timp de 20-25 minute. Fiecare grupa trebuie sa
dea 3 cauze ale indepartarii pietelor de concurenta perfecta.
2. Impartiti-va in 2 grupe. Realizati un colaj in care sa reflectati imaginea si
atuurile a doua firme aflate in concurenta.
3. Cate doi, dati exemple de piete de monopson (un cumparator, multi
ofertanti).
Individual:
1. Fiecare dintre voi trebuie sa dea cate un exemplu real al unor firme aflate in
concurenta.
2. Fiecare elev trebuie sa mentioneze motivul pentru care restaurantele fast-
food se afla in concurenta.
3. Ce plusuri si ce minusuri exista intre 2 localuri pe care le frecventati? Lucrati
individual.
5
5. Pentru lectia "Concurenta", concepeti: 1. o fisa de recuperare; 2. o fisa
de exercitiu; 3. o fisa de dezvoltare.
A. Fisa de recuperare
economic
6
B. Fisa de exercitiu
7
C. Fisa de dezvoltare
8
6. Lucrarea de la seminarul din 9.01.2017