Sunteți pe pagina 1din 4

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CULTURII ŞI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECŢIA GENERALĂ EDUCAȚIE Strășeni

INSTITUȚIA PUBLICĂ GIMNAZIUL „MIHAI VITEAZUL”

PROIECT DIDACTIC

„În împărăția Cunoștințelor”

Clasa I
Învățător:
PROIECT DIDACTIC

AUTORUL PROIECTULUI: ______________________________________

DATA: 02 septembrie 2019

CLASA: I

SUBIECTUL: În împărăția CUNOȘTINȚELOR

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Dezvoltarea interesului pentru învățare, formarea


motivației pozitive pentru activitățile de învățare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să-și exprime gândurile coierent și clar, răspunzând la întrebările învățătorului;

O2 – să-și dezvolte abilitățile de comunicare, gândire și vorbire;

O3 - să ia o atitudine corectă față de bunurile școlii.

O4 – să manifeste interes pe parcursul întregii activități.

O5 – să colaboreze eficient cu învățătorul și colegii în cadrul lecției.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE: comunicarea, argumentarea, jocul didactic, asaltul de idei,


descoperirea, demonstrația, audiția.

MATERIALE DIDACTICE: Prezentare PowerPoint, litere decupate, imaginea unui soare


trist și a unui soare vesel.

ECHIPAMENT HARD-WAR: laptop, boxe, monitor.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individul, în grup.

DURATA LECȚIEI: 35`


SCENARIUL DIDACTIC

EVOCARE
(După careu, în curtea școlii)
Vin copiii de la grădiniță
Și o iau grăbit spre școală.
Par mâhniți
Pentru o clipă
Plopii plini de gălbeneală.
Astăzi școala e îmbrăcată
În podoabe aurii
Iar septembrie scandează:
Bine ați venit copii!
Și azi la această oră vă propun să veniți cu mine: dincolo de câmpuri, dincolo de munți există o țară
magică. În ea ne vom ciocni cu multe încercări, dar este plină de minuni.
Patru toamne, patru ierni și patru primăveri vom călători prin această țară minunată.
Și-a dat seama cineva dintre voi despre ce țară e vorba?
E foarte simplu de ghicit
Doar cheia trebuie de găsit,
Cu ea noi ușa vom descuia
Și denumirea țării vom vedea.
(Se arată trei chei)
Cum credeți aceasta e cheia potrivită? (Nu)
De ce? (Este prea mare)
Iar această cheie? (Este prea mică)
Cum credeți poate aceasta? (Da)
Învățătorul, elevii și părinții intră în clasă.
REALIZAREA SENSULUI
(Pe tabla este scris: Bine ați venit în ȚARA CUNOȘTINȚELOR!)
Dragi elevi, ați pășit pragul în țara magică a Cunoștințelor. Să călătorească prin această țară pot doar
elevii...
Dar cine sunt elevii?
Deci, să pornim în călătorie! Cum credeți cu ce vom pleca? (Cu trenul).
Trebuie să decidem ce este important de luat cu noi.
„Geanta elevului” .
Cu „Da!” sau „Nu!”
Te rog, răspunde!
La întrebările
Ce sunt foarte scurte.
LA ȘCOALĂ ÎN GEANTĂ VOM LUA:
 Cât mai multe ciocolate? (Nu)
 Riglă, creioane, ascuțitoare? (Da)
 Poate multe jucării? (Nu)
 Penar, caiet? (Da)
 Omletă? (Nu)
 Abecedarul? (Da)
 Perna mult iubită? (Nu)
 Agenda ce va fi îndrăgită? (Da)
 Niște struguri de poamă? (Nu)
 Câinele sau pisica? (Nu)
 Acuarica? (Da)
V-ați descurcat de minune!
Astăzi este o sărbătoare, buna dispoziție predomină, toată lumea zâmbește. Doar soarele este trist.
Trebuie să ne străduim ca soarele de deasupra noastră să strălucească cu razele sale.
Pentru aceasta trebuie ca fiecare dintre voi pe rând să-l țină în mână și să se prezinte în felul următor:
Mă numesc ...
Am ... anișori
Și foarte mult îmi place...
Vai! Ce miracol soarele noastru a început să zâmbească!
Deci putem să mergem în călătorie.
PAUZA DINAMICĂ:
Vă rog, să vă ridicați din bănci și să improvizăm un trenuț! (După cântecul „Trenuțul” ne mișcăm prin
clasă.)
STAȚIA MATEMATICĂ:
Ne aranjăm într-un rând fetițele.
Câte sunt?
În alt rând băieții?
Câți sunt?
Formați un cerc.
Câți suntem în total?
STAȚIA GHICITORILOR
Ne e ca a doua casă Păhărel de oţel
Ani la rând ea ne învaţă Stă la gâtul unui miel:
Să citim, să socotim, Când elevii vin de-acasă
Şi de asta o iubim. Îndată îi cheamă-n clasă!
(școala) (clopoţelul)

Cine urme albe lasă Drept, înalt şi subţirel


Pe tabla neagră din clasă? Cu veşmânt de lemn pe el,
(creta) Are vârful de cărbune
Pe hârtie multe spune.
(creionul)

Nu e şoarec nici orbete, Mărgeluşe pe vergele


Roade pete pe caiete. Socoteşti ce vrei cu ele.
Ar fi bine şi frumos (socotitoarea)
Să nu-i dăm nimic de ros.
(guma de şters sau radiera)

REFLECȚIE
STAȚIA DISTRACȚIEI
Dansul Aram – sam – sam
STAȚIA ȘCOALA
Iată că a luat sfârșit prima noastră călătorie. Drumul spre țara Cunoștințelor este mereu deschis pentru voi,
dragii mei. Sper ca anii de școală să vă aducă bucurii, fericire și succese.
Să ne fie într-un ceas bun!
Nu vă spun: „La revedere”, ci vă zic: „Bine ați venit!”

S-ar putea să vă placă și