Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 VORNICENI


STRUCTURA ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,PROF. O. IONESCU” VORNICENI
DATA: 19.02.2020
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
MODULUL: Managementul învățării
TEMA: Încă un pas: spre progres și învățare eficientă
TIPUL LECȚIEI: mixtă
DIRIGINTE: prof. Țurcanu Floarea
COMPETENȚE GENERALE
3.Reflectarea asupra motivației și eficacității strategiilor pentru progres în învățare.
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1. Auto-evaluarea progreselor în învățare, utilizând instrumente simple de planificare și monitorizare

COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:


- dezvoltarea abilităților de utilizare a informațiilor în procesul de învățare;
- dezvoltarea abilităților de interrelaționare în contexte variate;
- utilizarea adecvată a informațiilor de educație și muncă pentru obținerea performanței și
succesului;
- eficientizarea procesului de învăţare prin controlul elementelor din mediu şi prin planificarea
timpului de studiu;
- identificarea surselor care generează blocaje în calea învăţării.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
– să exerseze deprinderi de învățare eficientă;
– să identifice caracteristici ale învățării proprii;
– să identifice momentele propice ale zilei pentru realizarea temelor;
– să înţeleagă relaţia dintre mediul de învăţare şi calitatea învăţării;
– să desprindă strategiile pentru o învățare eficientă;
– sa analizeze, pe baza unor situații problemă, factorii perturbatori ai învățării.

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, studiul de caz, jocul didactic, chestionarul.
1
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe, tabla, flip-chart, puzzle, chestionare.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
Simona Eliza Popa, (2018), Consiliere şi dezvoltare personală Editura Didactică și Pedagogică,
București, 2018.
Volum_1 Eerciții de dirigenție / EXEMPLE DE BUNE PRACTICI “ORA DE DIRIGENȚIE”

RESURSE DE TIMP: 50 de minute


RESURSE UMANE: 16 elevi

2
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
EVENIMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
Metode Mijloace de Forme de
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR învățământ organizare
Dirigintele stabilește ordinea și
1. MOMENT
disciplina, apoi se pregătesc Elevii își pregătesc cele
ORGANIZATORIC
materialele necesare orei de necesare orei de dirigenție. conversația frontală
dirigenție.
Se notează absențele.
- Se discută frontal - MOMENT de
2. CAPTAREA
spargere a gheții: Elevii participă cu interes la
ATENȚIEI
- Să ne imaginăm că putem învăța o discuţie. conversaţia frontală
limbă straină în câteva zile sau chiar
în câteva ore. explicaţia
-Credeți că ar fi posibil? În prezent,
dar în viitor? Dacă ar fi posibil, ar fi
util?
-Ce ați vrea să puteți învăța rapid?
( Se dau câteva exemple)
Se prezintă titlul temei.
3. ANUNȚAREA
Astfel, elevii vor afla că vor studia
OBIECTIVELOR
lecția: Încă un pas: spre progres și
învățare eficientă. conversaţia Pe grupe
Se scrie titlul lecției pe tablă.
Enumerarea și explicarea
obiectivelor prin descoperirea fișe

3
activităților ce vor conduce la studiul de
atingerea acestora. caz

Trecerea la tema nouă se va realiza


prin prezentarea unui studiu de caz în
urma căruia vor putea fi extrase
componentele unei învăţări eficiente, expunerea
aceste informaţii venind chiar de la
elevi. Anexa 1
Se prezintă o poveste în care sunt
prezentate personaje cu care elevii se
pot identifica.( ANEXA 1 ) problemati- Pe grupe
Se formează trei grupe. Fiecare grupă zarea
primește o coală de flip-chart și au Elevii ascultă cu atenție
sarcina de a discuta în grup și de a studiul de caz, vor lucra pe
răspunde întrebărilor de pe fișă cu grupe, apoi prin
opinia grupului; reprezentantul grupei vor conversaţia
La final un elev – reprezentantul prezenta răspunsurile în
grupei – va prezenta răspunsurile fața clasei.
afișând coala de flip-chart.
Se bifează răspunsurile similare și
opiniile valoroase și utile.
Se continuă activitatea, cu un joc
4. OBȚINEREA
PERFORMANȚEI didactic, PUZZLE-UL-
,,CAMPIONII INVATARII”. Fiecare reprezentant al
(ANEXA 2). Puzzle-ul conține o listă grupei prezintă puzzle-ul și Explicaţia ANEXA 2 frontală

4
de atitudini și comportamente care cele mai importante reguli, puzzle
facilitează învățarea. Se în opinia grupului.
reorganizează clasa în trei grupe.
Fiecare grupă primește câte un plic
cu Puzzle-ul-,,CAMPIONII
INVATARII”.
Procesare după joc:
- Care credeți că sunt cele mai
importante reguli?
- -Argumentați pentru doua
reguli identificate.
În continuare fiecare elev va primi
6. ASIGURAREA
câte un chestionar care, după ce va fi Completează cu atenţie ANEXA 3
FEED-BACK-
ULUI completat, aceştia vor descoperi chestionarul. chestiona- individu-
propriul stil de învățare (ANEXA 3). rul ală
Se selectează răspunsurile mai
semnificative şi se discută.
Voi face aprecieri verbale cu privire
7. APRECIERI
la modul cum au răspuns elevii.
VERBALE

5
Anexa 1

Fişă de lucru Nr.1 - Testul la Fizică

„Ema are mâine test scris la fizică, din Curentul electric şi Circuitul electric.
Știe că vor primi teorie şi poate şi probleme. Mai are o notă de 4, când nu şi-a scris
tema şi un 5 pentru că nu a rezolvat problema la tablă. E clar! Nu se pricepe să
rezolve problemele de fizică. Și la matematică are note mici. Nu reușește să
înțeleagă nimic şi e convinsă că nu se va descurca la fizică şi la matematică. Se
gândește cu groază …... o apucă durerea de cap. Se lasă seara. Nu se poate
concentra……. mănâncă, pornește muzica, apoi se aşează în pat …….. se face ora
10 noaptea. Citeşte teoria …... de 3-4 ori, comod aşezată în pat, până pe la 12
noaptea ………. nu mai poate. I se pare că nu îi intră nimic în cap…….! E aşa de
greu, gândeşte ea dezolată! Mâine la ora 8 are testul. Adoarme cu cartea în braţe.”
Întrebări:
1) Cum credeţi că s-a descurcat la testul de Fizică?

2) Care sunt convingerile ei nerealiste care nu îi dau nicio șansă de succes?

3) Cum ar fi putut aborda alternativ această problemă?

4) La cine ar fi putut apela şi cum anume ar putea să fi procedat pentru a

învăța eficient?
5) Care sunt greșelile ei?

6) Dar voi, cum ați proceda dacă ați fi în această situație?

6
7
Anexa 3

STILUL MEU DE ÎNVĂŢARE


Chestionar

Notaţi cu X în căsuţa corespunzătoare descrierii propriului stil de învăţare:

AFIRMAŢII DA NU

1. Învăţ cu voce tare.

2. Învăţ mai bine când am în faţă o imagine sau un text scris.

3. Sunt capabil să îmi imaginez ceea ce învăţ.

4. Am o memorie bună pentru cântece şi melodii.

5. Îmi amintesc uşor mărimea, forma şi culoarea obiectelor.

6.Mă plimb prin cameră în timp ce învăţ.

7. Învăţ mai bine privind la altcineva.

8. Pot înţelege o povestire când o aud înregistrată pe casetă.

9. Mi se pare că este foarte dificil să stai mult timp liniştit.

10. Urmăresc mai uşor indicaţiile scrise decât pe cele orale.

11. Citesc cu voce tare materialul de învăţat.

12. Învăţ în timp ce ascult muzică.

13. Elimin zgomotele care mi-ar putea distrage atenţia.

8
14. Subliniez datele importante şi informaţiile esenţiale pe care doresc să le învăţ.

15. Rog pe cineva să îmi pună întrebări despre materialul pe care l-am învăţat.

16. Repet informaţiile învăţate.

S-ar putea să vă placă și