Sunteți pe pagina 1din 13

Colegiul Naional Constantin Cantacuzino

Prof. Floricica tefan

Proiect didactic
Clasa: a IX-a B
Data: 17. 04. 2008
Disciplina: Religie
Titlul leciei: Folclorul religios - izvor de inspiraie pentru cultura naional
Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine
Scopul leciei:
- cultivarea respectului fa de tradiia strmoeasc;
- mbogirea cunotinelor despre folclorul religios i formele sale de manifestare
Durata: 50'
Competene specifice:
5.2. argumentarea contribuiei cretinismului la cultura naional i universal ;
Competene derivate:
C1 - s enumere elementele care compun folclorul religios;
C2 - s precizeze importana cunoaterii folclorului religios romnesc;
C3 - s enumere creaii (opere) de valoare din literatura romn, care au avut ca izvor de inspiraie folclorul religios;
C4 - s realizeze ciorchinele completnd cu elementele folclorului religios.

Strategia didactic

1. Metode i procedee:
- expunerea
- explicaia
- conversaia
- interpretare pe text
- metoda ciorchinelui
- metoda hrilor conceptuale
2. Mijloace de nvmnt utilizate la lecie:
- fie cu texte scrise pentru interpretare i ideile leciei
- fie de lucru
- casetofon - audiie muzical bisericeasc Canonul cel Mare" al Sfntului Andrei Criteanul
3. Forme de organizare: frontal, n perechi, individual
Bibliografie

1. Biblia sau Sfnta Scriptur


2. Literatura pentru copii i tineret - Vistian Goia, Editura Dacia, Cluj-Napoca.
3. Folclor literar romnesc - Mihai Pop., Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1991.
4. Limb i literatur voi. III-IV, 1997, Bucureti.
5. Manualul de Religie ci. a IX-a, Editura Corvin, Deva, 2004.

Etapele lectiei
1.Moment organizatoric

Timp
2

C.
d.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor
Metode i procedee

Salutul

Rugaciunea

Notarea absenelor

Strategia didactic
Mijloace de nvare

Forme de organizare

2. Captarea ateniei

3. Anunarea temei i
precizarea obiectivelor
leciei

4. Comunicarea noilor

20

Pregtirea pentru
nceperea leciei
- Precizeaz noul
capitol Ortodoxie i
cultur naional i
temele ce urmeaz a fi
parcurse din acest
capitol.
- Explic elevilor
termenul folclor =
totalitatea creaiilor
artistice, a obiveiurilor
i tradiiilor populare.
- Planele cu cele 2
citate
D. Stniloae i II
Tesaloniceni 2, 15.
(interpretez anumite
sintagme din cele
dou texte)
Lecia pe care astzi o vom
parcurge este Folclorul
religios, izvor de inspiraie
pentru cultura naional.
S fii foarte ateni la lecie
ca pe parcursul ei s v
nsuii anumite cunotine,
s enumerai creaiile care
compun folclorul religios,
importana cunoaterii lui
Poporul romn se bucur

Elevii ascult cu atenie

Explicaia

Elevii ascult cu atenie

Interpretare text

Elevii noteaz titlul

Explicaia

Planele cu cele dou


citate; Biblia

Frontal

Frontal

cunotine (Dirijarea
nvrii)

C1

din plin de bogia


spiritual cu care este
nzestrat i de o cultur
unic, cu un farmec aparte.
Folclorul romnesc nu
poate fi desprit de
sufletul poporului romn i
de religiozitatea lui. Ce
exprim romnii prin
folclor? Cele mai
nsemnate caliti ale
sufletului: credina,
durerea, bucuria, armonia
cu natura i cu Dumnezeu,
ospitalitatea.
Elementele care compun
creaia folcloric sunt:
- Literatura oral de
inspiraie religioas;
- Colindele i cntecele
de stea, bocetele,
sculpturile n lemn,
icoanele pe sticl,
oule ncondeiate.
Literatura religioas cult
s-a dezvoltat n paralel cu
literatura folcloric
religioas. Baladele i
legendele din literatura
popular au fost izvor de
inspiraie pentru muli
scriitori i melozi romni:
Anton Pann, V. Alecsandri,
M. Eminescu, Ion
Creang, M. Sadoveanu,
N. Crainic, V. Voiculescu.
Exemple:
Anton Pann a publicat o
carte de colinde i cntece

Elevii ascult cu atenie


Expunerea

Frontal

Expunerea

Elevii ascult cu atenie

C3

C1

C1

de stea. V. Voiculescu a
avut ca izvor de inspiraie
Sf. Scriptur i anume
Evanghelia dup Luca
pentru poezia ,,n Grdina
Ghetsimani, ,,Aideri
crinului.
Dai exemple de ali
scriitori care s-au inspirat
din folclorul religios!
L. Blaga - ,,Ioan se sfie
n pustie, T. Arghezi ,,Psalm, M. Sadoveanu
opera ,,Baltagul, inspirat
din ,,Mioria, ,,momentele
...din viaa Sa
pmnteasc.
Legendele religioase
sunt naraiuni axate pe
fapte, mituri, ntmplri i
personaliti extrase din
Biblie. Ele evoc
personalitile
cretinismului: Iisus
Hristos, Apostolii, Sf.
Maria, precum i
personaliti ale Vechiului
Testament: David,
Solomon.
Care eveniment din
viaa omului este cel mai
frecvent ntlnit n creaia
literar de inspiraie
religioas?
n ce creaii literare
ntlnim acest motiv?
Numii balade i legende
inspirate din folclorul
religios n care este

O. Goga - ,,Rugciune
G. Cobuc - ,,La Pati
N. Crainic - ,,Rug,
,,Vecernie
V. Alecsandri - ,,Hristos
a nviat!, ,,Imn religios

Conversaia

Frontal

Expunerea

Moartea
Conversaia
n balade, legende
n ,,Mioria, ,,Meterul
Manole, ,,Legenda
salciei

C1

ntlnit atitudinea cretin


n faa vieii i a morii.
- ,,mndrul ciobnel,
tras ca prin inel este
o prefigurare a lui
Hristos;
- Oile, prefigurare a
inocenei i puritii
raiului;
- Comuniunea omnatur, dar i
comuniunea omDumnezeu dincolo de
moarte;
- Micua btrnFecioara Maria;
- Acceptarea morii
(supunerea fa de
voina Tatlui de a Se
jertfi pentru pcatele
lumii);
- n ,,Meterul Manole
apare motivul jertfei.
Raportndu-se la Sfnta
Scriptur, cine a realizat
mpcarea omului cu
Dumnezeu?
n creaia popular
religioas, evenimentul
morii a determinat apariia
unei specii aparte: bocetul
la nmormntare, care
presupune existena unei
melodii simple, triste, i a
unor texte n care lng
versuri despre viaa celui
care a murit, apar i
elemente religioase (plana
cu bocetul).

Frontal
Expunerea

Domnul Iisus Hristos


prin jertfa suprem pe
Cruce

Frontal
Expunerea
Conversaia

Elevii ascult cu atenie


Expunerea

Elevii citesc ce este scris


pe plan (bocetul)

C1

- Interpretez textul;
Sculpturile, icoanele pe
sticl i arta ncondeierii
oulor de Pati n toate
acestea apar i elemente
religioase constituind o
important surs de
inspiraie cult.
Care este numele celui
mai mare sculptor romn?
Enumerai cteva dintre
lucrrile lui!
Barbra Hepworth: ,,n
atelierul lui Brncui am
avut sentimentul minunat
al veniciei.
Masa tcerii = Cina cea
de Tain;
Coloana infinitului =
aspiraia omului spre
Dumnezeu, treptele
desvririi.
Colindele exprim esena
spiritualitii romneti, ca
sintez ntre viziunea
cretin a lumii i
experiena de via a
poporului care le-a dat.
Colindele au avut rolul de
a nva i de a mica
sufletul. Ele nal sufletul
spre Dumnezeu; au fost i
vor fi o surs inepuizabil
pentru cultura noastr
modern.
Colindele nsoesc
srbtorile cretine:
Naterea Domnului, Sf.
Pati, Boboteaza, Sf. Ion,

Interpretarea pe text

C. Brncui
-

Domnioara Pogany
Masa Tcerii
Coloana Infinitului

Conversaia

Elevii ascult cu atenie


Expunerea

Fia pe care este scris


bocetul

C2

5. Fixarea cunotinelor

15

C4
C1

C1
6. Asociere, generalizare

15

Sf. Andrei.
Toate aceste creaii,
indiferent sub ce form
sunt, reflect originea i
credina nestrmutat a
poporului romn. Bogia
folclorului religios din ara
noastr contureaz
trstura definitorie a
poporului romn, un popor
credincios care i-a pstrat
cu sfinenie tradiia
strmoeasc. Este
important s le pstrm i
s le promovm fiind
valorile noastre spirituale,
valori ale unui popor
cretin.
Pe o fi sunt trecute ideile
din lecie, elevii le
transcriu pe caiete;
Distribui elevilor fie de
lucru cu sarcina trasat.
Realizai ciorchinele,
trecnd toate
componentele folclorului
religios i exemple pentru
fiecare n parte.
- Se citesc cteva fie n
clas;
S realizm mpreun harta
conceptual liniar,
pornind de la un singur
element din folclorul
religios: balada popular.
Distribui elevilor fie de
munc ndividual
Ex. Alegei varianta
corect din urmtoarele

Elevii ascult cu atenie


Expunerea

Elevii transcriu ideile din


lecie

Fia cu idei din lecie

Metoda ciorchinelui

Fie de lucru

n perechi

Elevii primesc fiele i


rezolv sarcina trasat

Elevii sunt ateni i


completeaz linia

Harta conceptual
liniar

Elevii rezolv sarcina


trasat

Exerciiul

Frontal

Fie de munc
individual

Individual

C2

enunuri, notnd cu ,,A


varianta corect i cu ,,F
varianta greit.
- O fi este citit n
clas.
De ce este important s
cunoatem folclorul
religios romnesc?

7. Activitatea suplimentar

Din manual, p 55 ex:1

8. Aprecieri asupra
desfurrii leciei

Aprecieri verbale asupra


desfurrii activitii

9. ncheierea

Rugciunea
Salutul

Pentru c ele reflect


originea i credina
nestrmutat a poporului
romn. Elementele care
compun folclorul
religios, evideniaz
faptul c poporul romn
este un popor credincios
care i-a pstrat cu
sfinenie bogia
strmoeasc. Aceste
valori spirituale trebuie
pstrate i promovate.
Elevii noteaz tema
pentru acas
Elevii ascult

Conversaia

Explicaia

Frontal

Rugciunea
Salutul

Sarcin: Realizai ciorchinele, trecnd toate componentele folclorului religios i exemple pentru fiecare n parte.

- Bocet de nmormntare:

s lase rsufltori
s lase patru fereti
Pe una s vie luna
i pe una soarele
i pe una jalele
i pe una s mai vie,
Cte-o zi de Liturghie."
Interpretare de text
- prima fereastr: luna i soarele, astrele cereti dttoare de
- a doua fereastr: lumin ziua i noaptea, se prezint aici ndejdea ca sufletul
celui adormit s ajung la lumin, lumina s intre i dincolo de mormnt, s nu existe ntunericul sau ndeprtare de
Dumnezeu, ci Hristos care este Lumina lumii": Eu sunt Lumina lumii, cel ce-Mi urmeaz Mie nu va umbla ntru
ntuneric, ci va avea via venic" (loan, 8, 12).
- a treia fereastr: plnsul, jalea i prerea de ru pentru faptele svrite pe pmnt i pocin pentru pcatele fcute, ndejdea c
Dumnezeu este bun i va ierta pcatele adormitului.
- a patra fereastr: n timpul Sf. Liturghii preotul pomenete pe cei adormii n Domnul i se roag pentru iertarea pcatelor lor (ideea este c
dincolo de moarte nu se mai poate lucra pentru mntuire, ci doar Biserica lupttoare i cei care fac pomenile i parastasele
dup rnduiala cretin). - comuniunea omului cu Dumnezeu i dup moarte mntuirea

D. Stniloae Reflexii despre spiritualitatea poporului romn"

ranul romn vede prezena i ocrotirea lui Dumnezeu n toate. El se roag lui Dumnezeu ca s-i ie vitele i le mngie pe
acestea, vznd i n ele o simire.
Vede pe Dumnezeu n taina naturii. Un peisaj frumos al naturii e pentru el un adevrat rai. El spune n Mioria: Pe-un picior
de plai,
Pe-o gur de rai."
II Tesaloniceni 2, 15
Deci, dar, frailor stai neclintii i inei predaniile pe care le-ai nvat, fie prin cuvnt, fie prin epistola noastr."

Sarcin: Alegei varianta corect din urmtoarele enunuri notnd cu A varianta corect i cu F varianta greit.

1 . Folclorul romnesc reprezint totalitatea creaiilor mprumutate de la alte


popoare
2. De-a lungul istoriei poporului romn, creaia folcloric a nregistrat
modificri n funcie de contextul cultural n care s-a manifestat.
3. Poeii i scriitorii romni nu s-au inspirat din folclorul religios
4. Colindele i cntecele de stea sunt cntece populare motenite i transmise n
familie
5. n semn de cinstire fa de Sf. Cruce, la rscrucile drumurilor cretinii au pus
troie i cruci din lemn
6. Icoanele pe sticl au numai rolul de a nfrumusea casele credincioilor
7. Cunoaterea i cercetarea creaiei folclorice religioase este o datorie
moral a cretinismului fa de cultura i spiritualitatea poporului su.

S-ar putea să vă placă și