Sunteți pe pagina 1din 4

Proiectul privind Învățământul Secundar (ROSE)

Schema de Granturi pentru Licee


Beneficiar: LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU MACEDONSKI” MELINESTI
Titlul subproiectului: „Ajută, Contribuie, Trăiește intens, Implică-te în Viitorul tău !
Fii ACTIV !”
Acord de grant nr. 374/SGL/RII din 01.10.2018
Disciplina:Biologie
Prof. Vasile Liliana

PROBLEME REZOLVATE –RESPIRATIA

MATERIAL AUXILIAR PENTRU BACALAUREAT LICEE


TEHNOLOGICE

Mamiferele prezinta o respiratie pulmonara.

1.Stabiliti capacitatea pulmonara totala a unui sportiv in timpul


unui efort fizic moderat,stiind ca:
-volumul curent este de 600ml;
-volumul inspirator de rezerva este de 1700 ml aer si capacitatea vitala de
4000ml;
-volum rezidual de 3 ori mai mare decat volumul curent.

REZOLVARE
CV=VC+VER+VIR
VER=4000-1700-600=1700 ml aer
CPT=CV+VR=4000+1800=5800 ml aer

2.Calculati cantitatea de aer ventilata de plamani in 7 ore ,stiind


urmatoarele:
-frecventa respiratiilor este de 18/min.;
-la fiecare inspiratie in plamani patrund 500 ml aer.

REZOLVARE
500ml x 18=9000 ml/min
9000 ml x 60=540 litri /ora
540 litri x 7 ore=3780 litri

3.Calculati cate alveole pulmonare raman functionale la o


persoana bolnava de tuberculoza si care este suprafata functionala a
plamanilor acestei persoane ,stiind ca:

1
-in plamanul drept functioneaza 2 lobi din 3,iar in stangul 1 lob din 2;
-plamanii unei persoane sanatoase contin 300 milioane alveole ,raspandite
uniform;
-suprafata plamanilor este de 300 m patrati.

REZOLVARE
300mil x 3/5=180mil alveole pulmonare functionale
300 x 3/5=180m patrati suprafata

4.Calculati volumul de aer vehiculat prin plamani timp de 60 de


minute la un sportiv stiind urmatoarele;
-volumul curent este de 750ml;
-frecventa respiratiei este de 27/minut.

REZOLVARE
750ml x 27x 60=1215litri

5.Calculati capacitatea vitala si VER a unei persoane stiind ca:


-in urma unei inspiratii fortate persoana introduce ,peste volumul curent
2000 ml de aer
-volumul rezidual este de 1500 ml de aer;
-capacitatea pulmonara totala este de 5500 ml aer.

REZOLVARE
CPT=CV+VR
CV=5500-1500=4000 ml aer
CV=VC+VIR+VER
VER=4000-500-2000=1500ml aer

6.Calculati volumul inspirator de rezerva si capacitatea vitala a


unei persoane ,stiind ca;
-capacitatea pulmonara totala este de 5500 ml aer;
-in urma unei expirate fortate persoana elimina 1500 ml ;
-volumul reziduale este 1500ml.

REZOLVARE
CPT=CV+VR
CV=CPT-VR=5500-1500=4000 ml aer
CV=VC+VIR+VER
VIR=4000-500-1500=2000 ml aer

2
7.Calculati valoarea volumului expirator de rezerva si capacitatea
pulmonara totala la un bolnav ce are o capacitate vitala de 2800 ml
aer,stiind ca:
-volumul curent este de 400ml;
-volumul rezidual de 1300 ml aer;
-printr-o inspiratie fortata ce urmeaza unei inspiratii obisnuite,introduce in
plamani 1300 ml aer.

REZOLVARE
VER=CV-VIR-VC=2800-1300-400=1100 ml aer
CPT=CV+VR=2800+1300=4100 ml aer

8.Calculati valoarea VER si capacitatea pulmonara totala a unei


tinere stiind ca:
-capacitatea vitala este de 3000 ml aer;
-volumul rezidual este de 1500 ml aer;
-printr-o inspiratie fortata ce urmeaza unei inspiratii obisnuite,introduce in
plamani 1300 ml aer.

REZOLVARE
CPT=CV+VR=3000+1500=4500 ml aer
VER=CV-VIR-VC=3000-1300-500=1200 ml aer.

9.Calculati volumul de aer expirat intr-un minut de o adolescenta


precum si capacitatea pulmonara totala la o respiratie stiind ca:
-frecventa respiratorie este de 18 respiratii / minut;
-volumele respiratorii implicate ating valoarea maxima.

REZOLVARE
CPT=CV+VR=VC+VIR+VER+VR=500+1500+1500+1500=5000 ml aer
intr-o respiratie
18 x 500 ml aer introdus printr-o inspiratie normala =9000 ml aer.

V.C.-volumul curent aprox.=500 ml aer


V.I.R.-volum inspirator de rezerva=1300-1500 ml aer
V.E.R.-volum expirator de rezerva=1300-1500 ml aer

3
V.R.-volum rezidual=1000-1500 ml aer
Capacitatea vitala-C.V.= V.C.+ V.I.R+ V.E.R
Capacitatea totala-C.P.T.=C.V.+V.R.

S-ar putea să vă placă și