Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Posastiuc Doina, profesoară de discipline tehnice și informatică, grad didactic I.


Disciplina: Procesarea computerizată a imaginii
Clasa: a XI-a, profil vocațional, specializarea Arhitectură și Design. Arte vizuale
Data: 16. 05.2017
Temă: Tehnici de prelucrare a textului utilizând aplicația Gimp
Tipul lecţiei: lectie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor.
Timp: 50 min
Scopul lecției: Transmiterea cunoștințelor privind modalitățile de utilizare a textului.
Obiective operaţionale:
 Elevul va fi capabil :
 Să identifice instrumentul text precum și opțiunile acestuia;
 Să cunoască modalitatea de adăugare a textului pe scheletul unei imagini;
 Să identifice efectele utilizate pentru text;
 Să aplice diferite tehnici de prelucrare a textului într-o imagine;
Procedee de intruire:
 Explicația în etapa de comunicare
 Învățarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme
 Conversația de consolidare și fixare a cunoștințelor
 Observația dirijată
Forme de organizare:
 Frontal
 Individual
Forme de dirijare a învățării:
 Dirijată de profesor
Mijloace didactice:
 Tabla
 Calculatoarele
Mediu de intruire
 Laboratorul de informatică

1
Metode şi
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitate elevilor
procedee
Moment 1 min Salut elevii. Îşi pregătesc cele necesare pentru
organizatoric Verificarea prezenței oră.
Formez climat psihologic favorabil. Conversaţie

Evocare 2 min Captarea atenţiei: Conversaţie


Dacă o imagine valorează cât o mie de
cuvinte dacă îi adăugăm text? Adevărul este
că uneori este necesar sa adăugați text unei
imagini dintr-un motiv sau altul.
În Gimp puteți să adăugați text direct în
imagine, să îl editați, să îi controlați
direcția, forma și stilul sau să îl puteți
aranja dupa o cale predominantă și mai ales
îi puteți alege un efect deosebit.
Reactualizarea 12 min Se poartă un dialog pe tema textului.
cunoştiinţelor 1. Care este instrumentul text și cum îl 1. Activarea instrumentului se Activitate în
putem activa? poate face: grup
Din meniul imaginii:
Tools(Instrumente)
Text(Text)
 Cu click pe pictograma:
dinFereastra instrumentelor
 Prin apasarea tastei T.

2. Cum adăugăm text unei imagini?


2. Textul se poate realiza prin
click pe pagină într-un punct de
start și crearea unei casete de
delimitare,apoi adăugarea
textului. Cadrul textului poate fi
redimensionat ca orice selecție,
trăgând de mânerele din colțuri
sau de pe lateral.

3. Ce se întâmplă în fereastra straturilor?


3. Gimp plasează textul pe un strat
de text separat. Straturile de
text sunt indicate în paleta
Layers printr-o literă T.
Straturile de text sunt denumite
în funcție de primul cuvânt sau
primele cuvinte pe care le
tastăm. Dacă dorim să edităm
textul, executăm dublu click pe
stratul de text din paleta Layers
sau utilizând butonul drept al
mouse-ului pe stratul text,
alegând din listă opțiunea
Edit Layers Atributtes și-l
redenumin.
4. Ce opțiuni are instrumentul Text?
4. Opțiunile instrumentului text
se găsesc în fereastra

2
opțiunilor și sunt următoarele:
 Tip de font: click pe butonul:
deschizându-se o listă cu
fonturile instalate.
 Size (dimensiunea fontului în
unitatea de măsură selectată)

 Hinting (ajustare- stabilirea


utilizării indicilor de ajustare
în vederea menținerii clarității
fonturilor de dimensiuni mici)

 Force auto-hinter: calculează


automat modalitatea de redare
cât mai bună a fontului

 Antialiasing: face ca literele și


cifrele sa aibă marginile cât
mai line și colțurile rotunjite
prin estomparea ușoară și
fuzionarea marginilor.

 Color: permite alegerea unei


culori pentru text dintr-o
fereastră de setare.

 Justify: aliniază la stânga, la


dreapta, central sau stânga-
dreapta.

 Indentarea primei linii a


textului la dreapta

 Distanța dintre rânduri

 Distanța dintre caractere

 Text along path (text în


lungul căii): este activă dacă
există trasată o cale. Se
recomanda să se scrie întâi
textul și apoi calea.

Se propune rezolvarea aplicației


practice cu următoarele etape de
lucru:
1. Se deschide o imagine
2. Se scrie un text de o culoare
dorită
3. Trasăm o cale și aranjăm calea.
4. Activăm stratul de text din
fereastra straturilor și dăm

3
comanda Text along path cu
click dreapta.
5. Se centrează textul rotind calea
cu click pe cale și cu
instrumentul de rotire.
6. Mutăm calea cu instrumentul
Move și o centrăm.
7. Transformăm calea în selecție
cu click dreapta pe calea cu
textul adăugând și un strat
transparent.
8. Colorăm textul cu instrumentul
Penson
9. Anulăm selecția din meniul
Select.

5. Cum deschidem fereastra editorului de 5. Fereastra Gimp Editor Text se


texte? deschide atunci când bifăm
opțiunea Use editor și când
facem click pe o imagine
având intrumentul text activat.

Ea are 4 comenzi:
- introduce un text aflat într-
un fişier pe hard
- Șterge textul

- aliniază textul de la stânga


la dreapta

- aliniază textul de la stânga


la dreapta

6. Care sunt modalitățile prin care putem


creea efecte deosebite pentru text? Cu ajutorul filtrelor. Filtrul este in
tip special de instrument, proiectat
să ia un strat de intrare sau o
imagine, să-i aplice un algoritm
matematic, să o modifice, obţinând
efecte spectaculoase.
Filtrele se găsesc în meniul
„Filters” şi sunt împărţite în mai
7. Care grupă de filtre sunt specifice multe categorii:
textului pentru a creea diferite efecte? Filtre Alpha to logo
Aceste filtre sunt scripturi
generatoare de logo-uri. Ele
adaugă efecte speciale pentru
canalul Alpha al stratului activ.
Filtrele sunt active numai dacă

4
8. Ce tehnici de prelucrare am realizat imaginea are canal Alpha.
pentru text în orele anterioare? Am obținut efecte pentru text
utilizînd toate filtrele din grupa
Alpha to logo specific textului

Anunţarea 2 min Anunţ subiectul lecţiei şi obiectivele Elevii notează în caiete, ascultă, Conversaţie
obiectivelor operaţionale. precizează.
operaţionale Explic etapele şi rolul fiecărul elev în
cadrul lecţiei.
Realizarea 20 min Propun elevilor să rezolve fișa de lucru. Elevii aplică cunoștințele învățate Activitate cu
practică a până acum despre prelucrarea întrebări şi
fișelor de lucru textului cu aplicația Gimp, răspunsuri
respectă etapele de lucru precizate Activitate
în fișă. indepententă
Lucrul la
calculator

Evaluare finală 2 min Propun elevilor


şi autoevaluare - să salveze fişierele pe care au lucrat în Elevii Lucrul la
format nativ Gimp, în folderul clasei lor și - salvează fişierele; calculator
apoi să exporte într-un format jpg.

Se vor face aprecieri individuale şi


colective asupra activităţii desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și