Sunteți pe pagina 1din 10

Prof.

Bogdan Lidia

Plan de lectie
Data:
Disciplina: Informatica si TIC
Profesor: BOGDAN LIDIA
Clasa:aVa
Timpul: 45 minute
Unitatea de învăţare EDITOARE GRAFICE
Conţinutul: Aplicaţia Paint.
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare/insusire de noi cunostinte
Locul de desfasurare laboratorul de informatica
scopul lectiei cunoasterea de catre elevi a modului de lucu cu fisiere grafice
Obiective cognitive
-Sa foloseasca corect optiunile din bara de meniuri in aplicatii concrete
-sa dovedeasca trainicia notiunilor dobandite
Obiective psihomotorii
-evaluarea deprinderii de utilizare corecta puse la dispozitia utilizatorului de aplicatia Paint.
Obiective afective
-formarea convingerii ca utilizarea aplicatiilor permite realzarea unor imagini intr-o forma atractiva
Obiectivele operaţionale :

O1 - să folosească programul Paint pentru a crea şi modifica fişiere cu desene;


O2 - să utilizeze instrumentele aplicaţiei Paint pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind caracteristicile instrumentelor

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

respective;
O3 - să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale;
O4 - să poată utiliza instrumentele oferite de către Paint;
O5 - să poată realiza un desen, o felicitare, un grafic.
O6 - să creeze şi să modifice desene;
Metode şi procedee :
 Expunerea;
 Explicaţia,
 Conversaţia;

 Aplicaţia;
 Învăţarea prin descoperire;
 Exerciţiul,
 Lucrul în perechi
Materiale Didactice : Manualul, Prezentarea P.P, Caietul, Tabla, Calculatorul.
Tipuri de evaluare :

- chestionare orală

- verificare prin lucru în echipă (fişa de lucru şi calculatorul)

- observare sistematica a elevilor.

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

Surse de informare:
1. manual cl.aVa,Editura litera,autori Luminita Ciocaru,Oana Rusu
2. www. didactic.ro

Etapele Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea metode Materiale Timpul


lecţiei operaţionale elevului didactice didactice necesar
Evocarea  Salută elevii .  Salută Discuţia. Registrul 1min
 Verifică prezenţa elevilor la profesorul.
lecţie.
Verificarea  Profesorul verifică tema  Elevii Activitate cu Manualul 3min
cunoştinţelor pentru acasă. răspund tema întrebări şi Caietul
 Profesorul adresează pentru acasă. situaţii
întrebările:  Elevii problemă,
 Ce reprezintă o fereastră de răspund la
aplicaţii? întrebări.

Anunţarea  Anunţă tema lecţiei şi  Elevii îşi Discuţia. Manualul 1min
temei noi obiectivele. notează Caietul
tema în Tabla

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

caiete şi
ascultă cu
atenţie
care sunt
obiectivele
lecţiei.
Comunicarea 1. Profesorul explică elevilor: 20min
cunoştinţelor O1 - modul de lansare a aplicaţiei  Elevii
noi Paint. ascultă cu Manualul
atenţie şi Caietul
Programul Paint se lansează ca
îşi fac Discuţia. Tabla
orice program Windows. unele
Executaţi clic pe notiţe.
Start\Programs\Accsories\Paint.
Se deschide o fereastră. Este
programul de desen. Lucreaza cu
fisiere formate din puncte, de tip
Bitmap. Extensia acestor fisiere
este BMP.

- etapele de creare a unui desen:


O2 1) stabilirea dimensiunilor
desenului;
Explcaţia
2) desenarea propriu-zisă;

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

3) tipărirea desenului la
imprimantă şi salvarea lui Elevii îşi notează
pe un suport de memorie etapele de creare
a unui desen.
externă.
Manualul
Caietul
Tabla
- În baza prezentării P.P.
profesorul explică elevilor care
sunt elementele ferestrei de
aplicaţii Paint:

 suprafaţa de desenare;

 caseta instrumente de
desenat; Elevii îşi fac
unele notiţe Observaţia,
. Prezintă instrumentele programului
O4 Paint:
Free - form Select (Selecţie formă
liberă) -selectează o zonă de formă
neregulată. Se utilizează pentru a
marca o zonă în scopul ştergerii sau
copierii ei.
Select (Selecţie) - selectează o zonă
dreptunghiulară.
Eraser/ Color Eraser (Gumă/
Gumă pentru culoare) - schimbă

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

culoarea zonei peste care trageţi


mouse-ul în culoarea de fundal.
Folosiţi butonul din dreapta al
mouse-ului când trageţi pentru a
înlocui culoarea selectată de prim-
plan cu cea selectată pentru fundal Explicaţia,
(Color Eraser).
Fill with color (Umplere cu o Elevii ascultă cu
culoare) - umple o zonă închisă. atenţie Manualul
Asiguraţi-vă că zona este complet
închisă; în cazul contrar umplerea se profesorul. Caietul
va "scurge"' şi se va topi în fundal. În Discuţia. Tabla
cazul în care se întâmplă aşa ceva
puteţi anula operaţia apăsând Calculator
combinaţia de taste Ctrl+Z.
O3 Pick Color (Selector de culoare) -
selectează culoarea obiectului pe
care executaţi clic. Executaţi clic cu
butonul din stânga al mouse-ului
pentru prim-plan sau cu cel din
dreapta pentru fundal. Acesta este
util pentru asortarea culorilor.
Magnifier (Lupă) - mareşte.
Pencil (Creion) - deseneză o linie cu
formă liberă şi culoarea de prim-
plan. Folosiţi acest instrument în
locul pensulei pentru a obtine o linie Elevii ascultă Demonstraţia
dreaptă precisă.
O4 profesorul
Brush (Pensulă) - Desenează o linie execută şi ei
cu formă liberă. Spre deosebire de
creion, instrumentul Brush vă operaţiile

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

permite să alegeţi dintr-o gamă de indicate de Observaţia,


"vârfuri de pensulă" care produc tuşe profesor. Explicaţia, Prezentarea
diferite.
P.P.
Airbrush (Spray) - pulverizează Discuţia. Calculator
culoarea. Ţineţi indicatorul mouse-
ului într-un loc mai mult timp Manualul
pentru a obţine o acoperire mai Tabelul 3.4
densă, similar utilizării unui tub „Instrument
spray cu vopsea. ele apl.
Text (Text) - plasează text în desen. Paint”,
Executaţi clic acolo unde doriţi să pag.68-69.
apară textul şi apoi începeţi să-l
introduceţi.
Line (Linie) - desenează o linie
dreaptă. Ţineţi apăsată tasta Shift
pentru. a desena linia verticală sau
orizontală.
Curve (Curbă) - desenează o curbă.
Desenaţi o linie dreaptă şi apoi
trageţi mijlocul liniei pent.ru a ajusta
O3 gradul de curbură.
Rectangle (Dreptunghi) - Elevii exersează
desenează un. Dreptunghi. Puteţi împreună cu
alege între următoarele opţiuni: doar Învăţarea
bordură (fără umplere), doar profesorul
prin
umplere (fără bordură) sau ambele. funcţia fiecărui
Ţineţi apăsată tasta Shift pentru a descoperire.
desena un pătrat perfect. instrument.
Polygon (Poligon) — desenează o
formă liberă compusă din mai multe Prezentarea

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

linii drepte. Pentru a completa forma P.P.


executaţi dublu clic ca să conectaţi Calculator
începutul şi sfârşitul ei.
Manualul
Ellipse (Elipsă) - desenează o elipsă. Tabelul 3.4
Ţineţi apăsată tasta Shift pentru a
desena un cerc. „Instrument
ele apl.
Rounded Rectangle (Dreptunghi cu
Paint”,
O4 colţuri rotunjite) - desenează un
pag.68-69.
drepunghi cu colţuri rotunjite. Ţineţi
apăsată tasta Shift pentru a obţine
un pătrat cu colţuri rotunjite.
Învăţarea
 Caseta proprietăţile prin
instrumentului; descoperire.

 Indicatorul culorile curente;

 Paleta de culori:

O5

În partea de jos, avem o bară


cu mai multe colori. În stînga Explicaţia
avem două pătrăţele suprapuse.
Cel din faţă, de culoare neagră se
numeşte Culoare principală.

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

Celălalt, de culoare albă se


numeşte Culoare secundară.
Pentru a schimba culoarea
principală, poziţionăm cursorul Prezentarea
pe culoarea dorită şi efectuăm clic. P.P.
Pentru a schimba culoarea Calculator
secundară, poziţionăm cursorul
pe culoare şi efectuăm clic Demonstrarea Manualul
dreapta. Încercaţi de sinestătător
să schimbaţi culorile.
Observaţia
 Zona de asistenţă;

 Indicatorul coordonatelor
cursorului;
O3
 Indicatorul dimensiunile
desenului;

- Pentru a crea sau modifica un


element al desenului, trebuie Elevii notează
parcuşi următorii paşi: paşii de creare a
 Stabilirea unei culori pentru unui desen.
prim plan;

 Stabilirea unei culori pentru


fundal;

 Selectarea unui instrument de

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I


Prof. Bogdan Lidia

desenare;

 Aplicarea instrumentului
selectat;

- utilizarea tastei Print screen.

Formarea O4 Profesorul propune elevilor să  Elevii Exerciţiul Manualul 11min


priceperilor O5 rezolve realizează Lucrul cu Caietul
şi a O3 - Fişa de aplicaţii primita exerciţiile calculatorul Calculatorul
deprinderilor O1 propuse la Fişa
O6 calculator.

Concluzii. Profesorul întreabă elevii dacă Observaţia Manualul 5min


Realizarea au neclarităţi la tema predată şi  Elevii Discuţia Caietul
feedback- O2 dacă vor să mai completeze participă Calculatorul
ului O5 cunoştinţele acumulate cu ceva activ la
O2 nou cunoscut de ei referitor la discuţie.
tema dată.
Tema pentru 1.Le propune elevilor :  Elevii îşi Discuţia Manualul 1min
acasă - să rezolve ex.IV ,pag66 notează Caietul
din manual tema Tabla
pentru
acasă în
caiete.

Județul Satu Mare, Seria 1, Grupa I

S-ar putea să vă placă și