Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Programe aplicative: Paint , Multimedia, Word Pad

1.Data: 28-XII-2008
2. Disciplina- Informatica cl. VII-a, timpul-45min.
3.Obiectiv general-Cunoaşterea şi utilizarea programelor aplicative la rezolvarea
problemelor curente.(pentru 3 lecţii:Paint, Multimedia, Word Pad).
4.Subiectul lecţiei-Aplicaţia Paint
5. Tipul lecţiei-Mixtă.
6. Profesor: Ghena Mihaela
7.Scoala Ungheni cu clasele a I-VIII-a
Jud Arges
8. Capacitatea de învăţare:
5 elevi - înaltă
9 elevi - medie
2 elevi – mică
9. Obiectiv de referinţă:
Să scrie şi să modifice desene cu ajutorul editorului
grafic Paint.
10. Obiective operaţionale:
O1-Să descrie şi să utilizeze elementele specifice a ferestrei de aplicaţie Paint.
O2-A se folosi de toate instrumentele de creare a desenelor în aplicaţia Paint.
O3- Să utilizeze practic editorul grafic Paint.
O4-Să creeze, să modifice şi să editeze desene în aplicaţia Paint.
O5-Să păstreze pe disc fişierul grafic creat.
11. Metodele de predare, învăţare, evaluare:
C5- Analiză A27-Lucrul cu cartea
C7-Comparaţie B3-Algoritmul 1
C8-Generalizare
C14-Metoda de cercetare
C15-Programare
C19-Limitărilor temporare

12. Mijloace didactice:


1.Calculatoare
2.Set de fişe
13. Bibliografie:
1. A.Gremalschi, G.Vasilache, L.Gremalschi ”Informatica” manual cl.7
2.G.Vasilache şi a. “WINDOWS WORD EXCEL ACCESS”-Material
didactic în ajutorul cadrelor didactice, elevilor şi utilizatorilor. CNTI 1999
3.Ministerul Învăţămîntului “Matematică şi ştiinţe”-Ghidul metodologic.
14. Desfăşurarea lecţiei:
Obiectivel
Etapele Conţinutul de Activitatea Activitatea Conexiunea
lecţiei

Timpul
realizare a profesorului elevului inversă
obiectivelor

e
Captare -Salut elevii. Cer să Raportează Abs. şi
a fie anunţată tema motivele. Anunţă 1m
atenţiei - anterioară şi lucrul tema preced.Ce
pentru acasă.. întrebări s-au ivit.

Evaluar Clasa de probleme -Le propun testul 1 Rezolvă testul. Exerciţiul


e care necesită (se anexă) Schimbă caietele şi Autoevaluare 4m
cunoşti cantitat. De informaţ Le propun să pun nota colegului C15
nţelor Pentru crearea şi schimbe cu colegii
la tema salvarea informaşiei caietele şi să-I
preced. aprecieze
Reactua 01 Ce este comun şi -Le propun să Deschid diferite C7 6m.
lizarea diferit între diferite deschidă diferite ferestre, analizează
cunoşti ferestre? Lucrul cu ferestre (după proprietăţile,fac C8
nţelor 05 ferestrele, conţinutul dorinţă), să cerceteze însemnări.Ascultă
necesar lor . Proprietăţile proprietăţile lor. părerile colegilor,
e Monitorizez analiza dau propuneri de
desfăşu şi prezentarea a creare de fişiere şi
rării relaţiilor scurte de dosare.
lecţiei către elevi

Comuni O1 Fereastra de aplicaţie Cer să lanseze Caută şi lansează A27 5m


carea Paint- aplicaţia Paint ,să apl. Paint. Notează
cunoşti Lansarea deschidă manualul la denumirile în caiete
nţelor Elementele specifice pagina 66. După Răspund la
noi ferestrele depe întrebări
monitor şi din carte
să găsească practic
toate elementele.

Fereastra de Clasa o împart în 4 Elevii lucrează în C14 9m


O2
aplicaţie Paint- grupe: grupe a cîte 4 elevi Instruire
Destinaţia -coloniţa 1 de instr. studiază practic reciprocă.
instrunentelor,propri -coloniţa 2 de instr. subiectele propuse
etăţile lor. -proprietăţile folosind cartea şi
instrumentelor. computatorul,
-lucrul cu culorile peurmă fiecare se
Pentru a studia mai duce la grupa sa şi
repede destinaţia şi explică cele
proprietăţile studiate.
instrumentelor.

03 Crearea şi Le propun elevilor să La calculatoare C19 13m


modificarea creze desene proprii crează diferite Cretivitatea
desenelor. cu condiţia: desene. Unde Vizual
04 -să folosească toate lucrează cîte doi evaluez
instrumentele şi lucrează respectiv lucrările
proprietăţile lor. fiecare create, le
propun să
evalueze
desenele
colegilor

Salvarea desenelor Cer elevilor să Elevii îşi amintesc B3 4m


05 create reproducă cum se de algoritmul de Cer elevilor
crează un fişier, şi salvare a unui să deschidă
practic să salveze document şi de cîteva ori
desenul creat să-I de salvează fişierul creat.
o denumire proprie documentul creat. Vizual scot la
Atrag atenţia la iveală
extensiaunea lacunele in
fişierului respectarea
creat. .bmp algoritmului
de creare a
fişierului
respectiv.
Ficsare
a Propun diferite Realizează lucrarea Evaluarea şi 3m
O5 Exerciţii, de creare
cunoşti exerciţii. practică propusă notarea în
de fişiere şi dosare
nţelor Monotorizez lucrul dependenţă
practic al elevilor de rezultatele
obţinute

Lucrul De învăţat Notează în agendă 1m


dat pe elementele şi lucrul dat pe acasă
acasă instrumentele
aplicaţiei Paint

Testul 1 cl.7 Alege răspunsul corect: 2p


1. In rezultatul evaluării numărului (34)10 = ( )2 s-a obţinut:
A) 100011 B) 010010 C) 100010 D) nici un răspuns nu este corect
2. Un OCTET este egal cu: 2p
A) 10 biţi B) 180 biţi C) 7 biţi D) 8 biţi
3. Decodificaţi textul: 2p
01000010 01000101 01000111 01001001 01001110
4. Cantitatea de informaţie a unui disc flexibil poate fi: 2p
A) 80 Mb B) 1,44 Mb C) 50 Mb D) 1,44Gb
5. Cîtă informaţie se conţine în 80 de caractere ? 2p
A) 64 biţi B) 6400 biţi C) 64 Mbiţi D) 80 octeţi

Barem: Numărul de puncte reprezintă nota.

S-ar putea să vă placă și