Sunteți pe pagina 1din 3

ȘCOALA PROFESIONALĂ CRISTEȘTI, JUDEȚUL IAȘI

DISCIPLINA: INFORMATICĂ ȘI TIC


UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: EDITOARE GRAFICE
LECȚIA: ELEMENTE DE INTERFAȚĂ GRAFICĂ
TIPUL LECȚIEI: DE PREDARE-ÎNVĂȚARE
TIMP: 50 MINUTE
CLASA: a V a
PROFESOR: SPIRIDONICĂ ADRIANA

PROIECT DIDACTIC

Competențe generale:
1.Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor.
2.Elaborarea creativă de miniproiecte cu ajutorul editoarelor grafice.

Competențe specifice:
1.1 Utilizarea eficientă și în condiții de siguranță a dispozitivelor de calcul;
1.2 Utilizarea eficientă a Editorului grafic Paint;
2.1 Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale;

Obiective operaţionale:
O1-Să descrie şi să utilizeze elementele specifice ferestrei de aplicaţie Paint.
O2-Să folosească toate instrumentele de creare a desenelor în aplicaţia Paint.
O3- Să utilizeze practic editorul grafic Paint.

Metodele de predare: Observarea sistematică, conversația,explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, învățarea prin descoperire;

Mijloace didactice: laboratorul de informatică, computere, fișe de lucru;

Informatică și TIC – clasa a V-a


Desfășurarea lecției
Etapele Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea Metode didactice Mijloace Metode de
lecției/Timp operaționale elevului didactice evaluare
Set anticipativ Întrebări care să stimuleze gândirea –
sau discuții de tipul: Vă place să desenați? Cum Elevii răspund Conversația Desene
pregătitoare procedați când nu vă place un desen? la întrebarile Problematizarea
4' profesorului
Anunțarea Anunță tema nouă și obiectivele Elevii își Conversația Manualul
lecției noi notează în Tabla
caiete titlul Caiete de
6' lecției și notițe
ascultă cu
atenție
obiectivele
lecției.
Comunicarea O1 Profesorul explică elevilor: Observarea
cunoștințelor - modul de lansare a aplicaţiei Paint: Elevii își Conversația Computere sistematică a
noi Start – All Programs – Accesories- notează în Demonstrația Manualul activității și
Paint caiete modul Exercițiul Tabla comportamentului
-elementele ferestrei aplicaţiei Paint: de lansare a elevilor folosind
15' Bara de titlu aplicației Paint scara de
Bara de meniuri și elementele clasificare( DA,
Paleta de culori de interfață INDIFERENT,
grafică. NU)
Sunt atenți la
Bara de instrumente explicațiile
profesorului.

Suprafața pentru desnare


Butonul de minimizare
Butonul de maximizare
Butonul de închidere

Informatică și TIC – clasa a V-a


Stratagii de O2 Profesorul propune elevilor să rezolve Elevii rezolvă Demonstrația Computere Autoeveluarea
implicare O3 sarcinile de pe fișa de lucru. Aplică: sarcinile de Exercițiul Fișe de lucru Observarea
Realizează captura ecranului și lipește- lucru Problematizarea sistematică a
20' o în Paint. Cu ajutorul instrumentelor elevilor
precizează elementele de interfață.
Trasarea liniilor drepte si curbe.
Figuri geometrice de baza: dreptunghi,
elipsa
Realizati cu ajutorul accesoriului Paint
cateva modele de steaguri pentru
diferite țări.
O2 Profesorul propune elevilor: folosind Elevii rezolvă Demonstrația Computere Autoeveluarea
O3 numai uneltele Radieră, Grosime sarcinile de Exercițiul Fișă de lucru Observarea
linie, și culoare, desenați steagul lucru Problematizarea sistematică a
României. elevilor
Concluzii. Profesorul întreabă elevii dacă au Elevii participă Conversația Manualul Aprecierea
Realizarea neclarităţi la tema predată şi dacă vor activ la Caietele verbală.
feedback-ului să mai completeze cunoştinţele discuții. Fișe
acumulate cu ceva nou cunoscut de ei,
5' referitor la tema predată.

Informatică și TIC – clasa a V-a

S-ar putea să vă placă și