Sunteți pe pagina 1din 4

Liceul Teoretic “N.Dadiani”, 2014-2015 cl. a VIII-a , profesor – Dubiţa Olesea, gr. Did.

II

Proiect didactic
Disciplina :Informatica
Clasa: a-VIII”A”-a
Durata :45 minute
Tema lecţiei: Funcţii. Utilizarea formulelor de calcul şi funcţiilor în aplicaţii Excel.
Tipul lecţiei: Lecţie de formare a priceperilor şi deprinderilor (laborator)

Competenţe generale:
- Dezvoltarea deprinderilor moderne de utilizator.
- Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru calcul tabelar – Excel

Subcompetenţe:
- utilizarea funcţiilor predefinite pentru rezolvarea problemelor din matematică, fizică, prelucrare a textelor;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:


O1. – precizeze acţiunea fiecărui operator utilizat în aplicaţii
O2. – să utilizeze formule de calcul şi funcţii în rezolvarea unor probleme specifice domeniului lor de
activitate
O3. – să utilizeze paranteze rotunde imbricate în formule şi funcţiile Excel

Metode şi procedee didactice:

Tipuri (moduri) de activitate: frontală, individuală.


Metode: conversaţia euristica, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, învăţarea prin descoperire (prin rezolvarea
aplicaţiilor din cadrul fişei de lucru), observaţia dirijată/ independentă conversaţia,
conspect de reper.

Materiale didactice : Manualul, Prezentarea P.P, Caietul, Tabla, fişa de aplicaţii.


Surse de informare:
1. Anatol Gremalschi, Grigore Vasilache, Ludmila Gremalschi,INFORMATICA, Manual pentru clasa a 8-a.
Ştiinţa, 2005.
2. Vasilache Grigore,Gremalschi Ludmila,Gârneţ Gheorghe „GHID METODIC PENTRU IMPLEMENTAREA
CURRICULUMULUI DE INFORMATICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÎNTUL GIMNAZIAL” , CHIŞINĂU, 2000.
3. www. didactic.ro
Scenariul lecţiei
operaţionale
Obiective

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Materiale Timpu


lecţiei didactice l
necesa
r
Evocarea Salută elevii, le urează spor la lucru şi le propune Salută profesorul. Registrul 1min
să ocupe locurile la calculatoare, să lanseze Se aşează la calculatoare,
aplicaţia de calcul tabelar, Agenda de lucru.. lansează aplicaţia de
calcul tabelar
Reactualizar O1 Profesorul face o recapitulare a noţiunilor Elevii răspund la Manualul 4min
ea teoretice printr-un Rebusul (Vezi anexa 1) apoi întrebări. Caietul
cunoştinţelor chestionarea orală a elevilor Calculatorul
 Care sunt operatorii aritmetici utilizaţi în
Excel?
 Care sunt operatorii relaţionali utilizaţi în
Excel?
 Cu ce simbol se începe scriere unei formule?
Liceul Teoretic “N.Dadiani”, 2014-2015 cl. a VIII-a , profesor – Dubiţa Olesea, gr. Did. II

 Cer elevilor să clasifice operanzii din


formulele propuse.
 Numiţi operatorii şi operanzii din componenţa
formulelor?
 Indicaţi priorităţile operatorilor din formulele
de mai sus.
Anunţarea Anunţă tema lecţiei dedusă din rebus şi Elevii notează tema în Caietul 1min
temei noi obiectivele. caiete Tabla
Realizarea Profesorul reaminteşte cunoştinţele acumulate la Fiecare Elev derulează Manualul 10min
sensului O1 lecţiile precidente cu ajutorul prezentării P.P, prezentarea PP şi ascultă Caietul
O2 derulate de elevi la mesele cu PC. cu atenţie profesorul Tabla
O3 Elevii analizează Prezentare
împreună cu profesorul P.P.

Fixarea O1 Profesorul distribuie elevilor fişe de lucru. Realizaţi în Calculatorul 25min


cunoştinţelor O2 Microsoft Excel un tabel cu produsele unei firme, Elevii realizează un tabel
O3 ştiind preţul fiecărui produs şi cantitatea: Excel ca în ANEXA2
A. Să se calculeze Preţ TVA (19%)
B. Calculaţi valoarea totală a produselor.
C Aflaţi preţul cel mai mic.
D. Aflaţi Preţ TVA cel mai mare.
E. Să se afişeze în Coloana G Rezultat - valoarea
CUMPAR- in cazul cînd Preţ Total este mai mic şi egal
cu 150, Restitui în caz contrar.
-elevii vor observa
gruparea calculelor
utilizând numai
paranteze rotunde

- elevii vor utiliza


cursorul de umplere al
unei celule pentru a
Indicaţii: transmite formula de
a) =D3*119% calcul şi celorlalte celule
b) =SUM(F3:F8)&"lei" din coloana respectivă
e) =IF(F3<=150;"CUMPAR";"RESTITUI")

La un concurs candidaţii trebuie să susţină trei probe.


Primele două probe sunt evaluate cu note între 1 şi 10,
a treia probă cu admis şi respins.
Calculaţi valoarea minimă a Probei1
Calculaţi valoarea medie a Probei1
Calculaţi valoarea medie a Probei2
Aflaţi valoarea cea mai marea(nota) Probei 2
Să se afişeze candidaţii promovaţi ştiind că aceştia sunt
cei cu note peste 8 la primele două probe şi cu admis la
a treia probă. Indicaţii:

e)=IF(AND(C3>=8;D3>=8;E3="ADMIS");"PRO
MOVAT";"RESPINS")

Evaluare Profesorul notează cei mai activi elevi ce s-au Elevii participă activ la Manualul 3min
feedbackul manifestat pe parcursul lecţiei. discuţie. Caietul
Metoda R.A.I Tabla
Tema pentru Pregătire de evaluare. Elevii îşi notează tema Manualul 1min
acasă Recapitulare Cap.1 şi Cap.2. pentru acasă în caiete. Caietul
Anexa1

F O R M U L E
Liceul Teoretic “N.Dadiani”, 2014-2015 cl. a VIII-a , profesor – Dubiţa Olesea, gr. Did. II

T I P U L D E D A T E
C O L U M N S
F O R M A T C E L L S
O P E R A Ţ I I
O P E R A N Z I I
A D R E S E R E L A T I V E

1. Ce date conţin celulele unei foi de calcul?


2. O mulţime de valori şi o mulţime de operaţii care pot fi efectuate cu acestea poartă denumirea
de….
3. Opţiunea ce permite inserarea coloanei în vecinătatea obiectului selectat este….
4. Formatarea celulelor se efectuează cu ajutorul comenzii ……
5. Descriu acţiuni care vor fi efectuate asupra valorilor din foaia de calcul…
6. Specifică valorile care vor participa în calcule.
7. Cum se numesc adresele de celule formate prin juxtapunerea identificatorului de rind şi coloană
ANEXA2
Realizaţi în Microsoft Excel un tabel cu produsele unei firme, ştiind preţul fiecărui produs şi cantitatea:
A. Să se calculeze Preţ TVA (19%)
B. Calculaţi valoarea totală a produselor.
C Aflaţi preţul cel mai mic.
D. Aflaţi Preţ TVA cel mai mare.
E. Să se afişeze în Coloana G Rezultat - valoarea CUMPAR- in cazul cînd Preţ Total este mai mic şi egal
cu 150, Restitui în caz contrar.

Indicaţii:
c) =D3*119%
d) =SUM(F3:F8)&"lei"
e)
=IF(F3<=150;"CUMPAR";"RESTITUI")

La un concurs candidaţii trebuie să susţină


trei probe. Primele două probe sunt
evaluate cu note între 1 şi 10, a treia probă
cu admis şi respins.
A. Calculaţi valoarea minimă a Probei1
B. Calculaţi valoarea medie a Probei1
C. Calculaţi valoarea medie a Probei2
D. Aflaţi valoarea cea mai marea(nota) Probei 2
E. Să se afişeze candidaţii promovaţi ştiind că aceştia sunt cei cu note peste 8 la primele două probe şi
cu admis la a treia probă. Indicaţii:

e)=IF(AND(C3>=8;D3>=8;E3="ADMIS");"PROMOVAT";"RESPINS")
Liceul Teoretic “N.Dadiani”, 2014-2015 cl. a VIII-a , profesor – Dubiţa Olesea, gr. Did. II

S-ar putea să vă placă și