Sunteți pe pagina 1din 11

CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA

PORTOFOLIU EVALUARE
INFORMATICĂ ȘI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A
Neamț
SERIA 1 GRUPA

CURSANT:
TEPEȘ C. ELENA LAURA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR:5, PIATRA NEAMȚ
Disciplina: Informatică și tic
Unitatea de învățare: Editoare grafice
Lecția: Instrumente de desenare, culori. Inserarea și formatare text
Tipul lecției: de transmitere de noi cunostințe
Clasa: a V a
Profesor: Țepeș Elena Laura

PROIECT DIDACTIC

Competențe generale:
1.Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor.
2.Elaborarea creativă de miniproiecte cu ajutorul editoarelor grafice.

Competențe specifice:
1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor
materiale digitale;
2. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a utiliza instrumente informatice.
3. Realizarea unor aplicaţii practice

La finalul lecției elevii vor fi capabili:


1. Să folosească programul Paint pentru a crea şi modifica fişiere cu desene;
2. Să utilizeze instrumentele aplicaţiei Paint pentru crearea şi printarea desenelor, stabilind caracteristicile instrumentelor respective;
3. Să folosească comenzile de copiere, decupare, mutare şi efectele speciale;
4. Să poată utiliza instrumentele oferite de către Paint;
5. Să poată desena un desen, o felicitare, un grafic;
6. Să creeze şi să modifice desene;
Metodele de predare: Observarea sistematică, conversația,explicația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, învățarea prin descoperire;
Mijloace didactice: laboratorul de informatică, computere, fișe de lucru;
Tipuri de evaluare :chestionare orală , verificare prin fişa de lucru şi calculatorul, observare sistematica a elevilor.
Desfășurarea lecției
Etapele Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea Metode didactice Mijloace Metode de
lecției/Timp operaționale elevului didactice evaluare
Set anticipativ Întrebări care să stimuleze gândirea –
sau discuții de tipul: Vă place să desenați? Cum Elevii răspund Conversația Desene
pregătitoare procedați când nu vă place un desen? la întrebarile Problematizarea
4' profesorului
Anunțarea Anunță tema nouă: Instrumente de Elevii își Conversația Manualul
lecției noi desenare, culori. Inserarea și notează în Tabla
formatare text și obiectivele. caiete titlul Caiete de
2' In cadrul orei de astazi veti invatat sa lecției și notițe
utilizati instrumentele aplicatiei Paint ascultă cu
pentru creearea unui desen, sa il atenție
colorati si sa introduceti un text in obiectivele
imagine lecției.
Comunicarea O1 Profesorul explică elevilor cum sa reia Elevii își Observarea
cunoștințelor modul de lansare a aplicaţiei Paint: notează în Conversația Computere sistematică a
noi Start – All Programs – Accesories- caiete modul Demonstrația Manualul activității și
Paint, apoi le explica acestora ca de lansare a Exercițiul Tabla comportamentului
aplicaţia Paint conţine instrumente aplicației Paint elevilor folosind
19' pentru a desena linii şi forme variate, scara de
pentru a colora imaginile, pentru a Elevii clasificare( DA,
scrie text, pentru a decupa părţi din analizeaza INDIFERENT,
imagine. împreună cu NU)
Pentru realizarea unui desen profesorul fisa
profesorul propune elevilor sa cu Panoul de
lectureze fisa cu Panoul de instrumente de
instrumente de desen , astfel facand desen ascultand
cunostinta cu instrumentele de care cu atentie
este nevoie pentru crearea şi explicatiile
modificarea unui desen. profesorului.
Mai departe li se explica elevilor ca
aplicaţia Paint, utilizată pentru
crearea și editarea desenelor, permite
lucrul simplu și intuitiv cu culorile.
Asadar, paleta de culori a aplicaţiei Elevii își
Paint apare în partea din stânga jos a notează în
ecranului ca în Figura 1 de pe Fișă- caiet notiunile
FIGURI legate de
Aceasta caseta conţine culoarea prim- utilizarea
planului; cea din spate conţine culorilor în
culoarea fondului. Pentru a selecta prelucrarea
culoarea prim-planului executăm clic imaginilor
cu butonul stâng pe culoarea dorită
din paletă. Pentru a selecta culoarea
fondului executăm clic cu butonul
drept pe culoarea dorită din paletă.
Culoarea pe care o utilizăm depinde
de butonul mouse-ului pe care-l
folosim la tragerea liniilor,
dreptunghiurilor, ovalelor, trăsăturilor
de pensulă şi a formelor. Butonul
stâng al mouse-ului uitlizează
culoarea prim-planului; butonul drept
al mouse-ului utilizează culoarea
fondului.
Inserarea și formatarea unui text
Pentru inserarea unui text într-o Elevii își
imagine, se procedează astfel: notează în
1. Se selectează instrumentul caiet notiunile
2. Cu ajutorul mouse-ului (buton stânga legate de
menținut apăsat) se selectează zona inserarea și
unde va fi scris textul formatarea
3. Apar instrumentele de formatare a unui text si
textului de unde se selectează fontul, urmaresc
dimensiunea acestuia, precum și stilul împreuna cu
cu care se va scrie profesorul
4. Se selectează modul în care va apare figura 2
textul în imagine (opac sau
transparent)
- Opac – într-o fereastră cu fond
Culoare2
- Transparent – peste
(Vizulizare Figura 2 de pe Fișă-
FIGURI )

Stratagii de O2 Profesorul propune elevilor să rezolve Elevii rezolvă Demonstrația Computere Autoeveluarea
implicare O3 sarcinile de pe fișa de aplicatii sarcinile de Exercițiul Fișe de lucru Observarea
Realizează captura ecranului și lucru Problematizarea sistematică a
20' lipește-o în Paint. elevilor

Concluzii. Profesorul întreabă elevii dacă au Elevii participă Conversația Manualul Aprecierea
Realizarea neclarităţi la tema predată şi dacă vor activ la Caietele verbală.
feedback-ului să mai completeze cunoştinţele discuții. Fișe
acumulate cu ceva nou cunoscut de ei,
5' referitor la tema predată.
Fișă- FIGURI

Figura 1. Paleta de culori a aplicaţiei Paint

Figura 2. Inserarea și formatarea unui text


Panoul cu instrumente de desen
selectia neregulata selectia dreptunghiulara
guma umplerea cu culoare
selectia culorii lupa
creionul pensula
pulverizatorul de vopsea instrumentul de scris
linia curba
dreptunghiul poligonul
elipsa dreptunghiul cu colturi rotunjite

 Selectia neregulata (Free-Form Select) – decupeaza neregulat o zona de desen, conturul zonei urmarind miscarea mouse-ului pe pad. Aceasta
zona poate fi transferata sau copiata in memoria Clipboard sau intr-un fisier pe disc. De asemenea, puteti sa mutati oriunde pe planseta, sa rotiti,
sa rasturnati, sa inclinati, sa mariti, sa micsorati, sa stergeti sau sa multiplicati zona de desen decupata.
 Selectia (Select) – decupeaza o zona dreptunghiulara de desen.
 Guma (Eraser) – sterge culoarea, desenul sau textul, inlocuindu-le cu culoarea de fond activa.
 Umplerea cu culoare (Fill with color) - umple obiecte sau zone inchise cu culoarea aleasa pentru desen.
 Selectia culorii (Pick Color) - selecteaza direct de pe planseta o culoare pentru desen.
 Lupa (Magnifier) - mareste zona de desen selectata.
 Creionul (Pencil) - deseneaza linii neregulate (forme libere), cu aceeasi grosime, urmarind deplasarea mouse-ului pe pad.
 Pensula de vopsea (Brush) - deseneaza cu culoarea aleasa pentru desen linii de grosimi diferite urmarind deplasarea mouse-ului pe pad.
 Pulverizatorul de vopsea (Airbrush) - creeaza o pata circulara de puncte pentru imprastierea vopselei pe planseta.
 Instrumentul de scris (Text) - permite scrierea textelor pe planseta.
 Linia dreapta (Line) - deseneaza o linie dreapta intre doua puncte.
 Linia curba (Curve) - deseneaza intre doua puncte o linie care poate fi curbata de doua ori.
 Dreptunghiul (Rectangle) - deseneaza dreptunghiuri si patrate.
 Poligonul (Polygon) deseneaza poligoane cu ajutorul unor linii drepte.
 Elipsa (Elipse) - deseneaza cercuri sau elipse.
 Dreptunghiul rotunjit (Rounded rectangle) - deseneaza dreptunghiuri si patrate cu colturi rotunjite.
Fișă de aplicații

1. Explorați pensulele și instrumentele din Paint accesând din fila Pornire grupurile Instumente, Pensule și Forme. Asociați fiecare din
instrumentele, pensulele sau formele aplicației Paint din panoul drept cu denumirile lor din panoul stâng:
a. Selecție liberă(Free-Form Select)
1.
b. umplere cu culoare (Fill with
color) 2.
c. guma (Eraser/Color Eraser)
3. 2. Realizați urmatoarea activitate de laborator:
d. dreptunghiul (Rectangle) a) Desenați o pasăre supărată (angry bird), utilizând
4. instrumentele de desenare Oval, Linie si apoi:
e. Rotire verticală(Vertical rotation)
5. b) Colorați desenul realizat utilizând instrumentele studiate în
f. instrumentul de scris (Text) 6. lecție.
g. poligonul (Polygon) c) Scrieți în dreapta-jos numele vostru, utilizând instrumentele de
7. inserare și formatare text.
h. dreptunghi cu colţuri rotunjite
(Rounded Rectangle) 8.
i. curba (Curve)
9.
j. pensulă (Brush)
10.
k. selecția culorii (Pick Color)
11.
l. Oval (Ellipse)
12.
m. Creion (Pen) 13.
Fișă de aplicații
REZOLVARE
1. Explorați pensulele și instrumentele din Paint accesând din fila Pornire grupurile Instumente, Pensule și Forme. Asociați fiecare din instrumentele, pensulele
sau formele aplicaţiei Paint din panoul drept cu denumirile lor din panoul stâng:

6 4 1 3 11 5 13 9 6 12 8 10 2
A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. M.

2
a)
1. Se selectează Culoare1 - negru și Culoare2 - alb
2. Utilizând curba Oval se desenează
a. Un cerc mare - corpul
b. Două cercuri mai mici - ochii
c. Două cercuri mici reprezentând pupila
3. Utilizând curba Linie se desenează
a. Sprâncenele
b. Coada
4. Utilizând curba Linie curbă se desenează pe rând
a. Urechile
b. Ciocul

b) Utilizând instrumentele de umplere se colorează pasărea

c. Culorile se aleg de către desenator

c) Utilizând instrumentul text se adaugă numele

Rezultat:
PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
Editoare grafice
Notă: filmele didactice prezentate sunt doar modele orientative.

Conținuturi Competenț Activități de învățare Resurse Evaluare


e specifice
Rolul unui editor 1.2 Lansarea în execuţie a editorului grafic Timp total alocat: 1 oră. Evaluare curentă
grafic 3.1 Inspectarea elementelor de interfaţă Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu formativă: aplicaţiile practice
Elemente de Crearea unui document nou cu dimensiuni acces la Internet şi recomandabil videoproiector. „O căsuţă ca în poveşti”
interfață specifice prestabilite Activitate: frontală, individuală
Desenarea unei căsuţe Material didactic:
Crearea,
Salvarea căsuţei în format bmp.
deschiderea şi Închiderea fişierului Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în
salvarea fişierelor Deschiderea fişierului salvat şi completarea sa cu şcoli
grafice un brăduţ. Salvarea fişierului fişierul în format bmp.
Instrumente de Se salvează din nou acelaşi fişier în format jpg. Filme demonstrative:
desenare Se compară dimensiunile celor două fişiere. Se https://www.youtube.com/watch?v=Q4yq1wfUpE
analizează dimensiunile aceluiaşi fişiere în diferite A
formate grafice.
https://www.youtube.com/watch?v=Ego1Imit2G0
Sarcină de lucru individual: şi Smyle face
https://www.youtube.com/watch?v=ePW5l4WIvp
s

Comenzi pentru 1.2 Deschide o suprafață de lucru A4, portret. Timp total alocat: 1 oră. Evaluare curentă formativă:
selectare, 3.1 Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu aplicaţiile
copiere, mutare, Folosind forme geometrice realizează un acces la Internet şi recomandabil videoproiector. practice brad,
ştergere brad de Crăciun Activitate: frontală, individuală
Salvează lucrarea în fișierul brad.jpg, în Material didactic:
Redimensionarea portofoliul digital personal.
, trunchierea, Perspectiva Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în perspectiva,
rotaţia unei şcoli
imagini Deschide o suprafață de lucru A4, orientată Fişele de descriere a activităţilor de pe site-ul
Panoramare peisaj. Informatica în şcoli
imagine Inserează pe fundal o imagine ce ilustrează
un drum.
Desenează un copac. tren
Plasează de trei ori copacul obținut mai sus
pe marginea drumului păstrând efectul de
perspectivă.
Salvează lucrarea în fișierul perspectiva.jpg,
în portofoliul digital personal.

Sarcină de lucru individual: Tren


Utilizarea 1.2 Pentru a obține bannerul din imagine: Timp total alocat: 1 oră. Evaluare curentă formativă:
culorilor în 3.1 1. În caseta de culori faceţi clic pe culoarea Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu aplicaţiile
prelucrarea roşie. acces la Internet şi recomandabil videoproiector.
imaginilor; 2. Cu ajutorul instrumentului coloraţi Activitate: frontală, individuală Banner
crearea culorilor suprafaţa de lucru. Material didactic:
personalizate 3. Faceți clic pe Text, apoi, în caseta de
opțiuni de sub bara de instrumente, faceți Fişa cu sinteza teoriei de pe site-ul Informatica în
Stiluri de şcoli
clic pe stilul de fundal (transparent)
umplere Fişele de descriere a activităţilor de pe site-ul
4. Faceți clic pe culoarea verde din caseta de și
Inserarea şi culori, alegeţi fontul şi mărimea şi apoi Informatica în şcoli
formatarea faceți clic în caseta de text și tastați textul
textului dorit Filme demonstrative:

5. Repetaţi procedeul pentru celelalte două


texte.

Sarcină de lucru individual: Lumea roboților


Evaluare sumativă Evaluarea sumativă:
Concursul creatorilor de personaje grafice aplicaţia practică
Imaginează-ţi că faci parte din echipa de Concursul creatorilor de
dezvoltare a unui nou joc pentru telefonul personaje grafice
mobil. Tu eşti graficianul echipei.
Creează personajul principal al jocului!
La final vom organiza un concurs de
personaje. Juriul veţi fi tot voi!

S-ar putea să vă placă și