Sunteți pe pagina 1din 19

CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA

PORTOFOLIU EVALUARE
INFORMATICA ŞI TIC PENTRU
GIMNAZIU
CLASA a V-a

Judeţul Brăila

Seria II Grupa 1

Formatori: Prof. Dr. Anton Cristina

Prof. Moţ Nistor

Perioada: 18.11.2017 – 18.02.2017

Cursant: Prof. Hogea Laura - Diana

Școala Profesională ”Emil Drăgan” Grădiștea

Februarie 2018
OPIS

1. PROIECTUL UNITĂȚII DE ÎNVĂȚARE


2. PROIECT DE LECȚIE
3. FIȘĂ DE EVALUARE
4. FIȘĂ DE EVALUARE REZOLVATĂ
Unitate școlară: Școala Profesională „Emil Drăgan” Grădiștea
Disciplina: Informatică și TIC
Număr de ore/săptămână: 1
Profesor: Hogea Laura - Diana
Clasa: a V-a
An școlar: 2017-2018

Proiectul unității de învățare


Unitatea de învățare: EDITOARE GRAFICE
Număr ore alocate: 5

CONȚINUTURI COMP. ACTIVITĂȚI RESURSE EVALUARE PERIOADA


SPECIFICE
Rolul unui editor 1.1. Utilizarea -prezentarea rolului unui editor grafic Manual, auxiliare, Aplicații
grafic eficientă şi în -enumerarea domeniilor unde poate fi tutoriale, practice 1h
Elemente de interfață condiţii de folosit un editor grafic computer, Observare (S28/ 23-27.04)
specifice siguranţă a -identificarea unor editoare grafice videoproiector, sistematică și
(exemple de editoare dispozitivelor (Paint, Gimp, Inkscape, Artweaver, prezentare ppt notare
grafice) de calcul Adobe PhotoShop)
-prezentarea interfeței unui editor
1.2 Utilizarea grafic (Paint)
Crearea, deschiderea eficientă a -enumerarea principalelor comenzi Manual, auxiliare, Aplicații
și salvarea fișierelor unor într-un editor grafic tutoriale, practice
grafice componente -exerciții de creare, deschidere, computer, Observare 1h
Comenzi pentru software. salvare a fișierelor grafice videoproiector sistematică și (S29/ 30.04-04.05)
selectare, copiere, calcul; -realizarea practică a comenzilor din notare
ștergere, mutare meniul grafic
CONȚINUTURI COMP. ACTIVITĂȚI RESURSE EVALUARE PERIOADA
SPECIFICE
Redimensionare -realizarea practică a comenzilor din Manual, auxiliare, Aplicații
imagini, trunchiere, 3.1. Aplicarea meniul grafic tutoriale, practice 1h
rotație, panoramare operațiilor -identificarea pe Internet a unor computer, Observare (S30/ 07-11.05)
specifice imagini și prelucrarea acestora videoproiector sistematică și
editoarelor notare
grafice în
vederea
realizării unor
materiale
digitale

Instrumente de -realizarea de imagini în care Manual, auxiliare, Aplicații


desenare, culori, folooosssim instrumentele de computer, practice 1h
hașuri desenare, paleta de culori, culori videoproiector Observare (S31/ 14-18.05)
Inserare și formatare particularizate sistematică și
text -exerciții pentru formarea notare
deprinderilor legate de inserarea și
formatarea textului introdus într-o
imagine
Aplicații -realizarea unor imagini care să computer Aplicații
demonstreze noțiunile învățate practice 1h
Observare (S32/ 21-25.05)
sistematică și
notare
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ:
Profesor:
Disciplina: Informatică și TIC
Clasa : a Va
Aria curriculară: Tehnologii
Unitatea de învățare: Editoare grafice
Subiectul lecției: Editoare grafice. Editorul Paint
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoștințe
Locul de desfășurare: laboratorul de informatică
Durata: 50 minute

Competenţe generale:

1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor

Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul
1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software
3.1. Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor materiale digitale.

Obiective operationale
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să prezinte rolul unui editor grafic;
O2 – să dea exemple de editoare grafice;
O3 – să deschidă editorul Paint;
O4 – să recunoască elementele de interfață ale editorului Paint.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, jocul didactic.
2. Mijloace de învățământ: manualul, calculatorul, videoproiectorul, prezentare ppt.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală și pe grupe.
4. Evaluare: observația sistematică, aprecieri verbale, notare.

Resurse:
Oficiale: - Programa școlară pentru disciplina Informatică și TIC, clasa a Disciplina: Informatică și TIC a V-a;
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a V-a;
- Planificarea unității de învățare Editoare grafice, clasa a V-a.

Bibliografice:
1. Rodica Pintea; Filonela Bălașa, ”Informatică și TIC”, manual pentru clasa a V-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2017.
2. Daniel Popa, ”Informatică și TIC”, manual pentru clasa a V-a, Editura Intuitext, București, 2017.
3. Carmen Diana Băican, Melinda Emilia, ”Informatică și TIC”, manual pentru clasa a V-a, Editura Sigma, București, 2017.
4. www.informaticainscoli.ro .
SCENARIUL DIDACTIC
Ob. Metode Mijloace Forme de
Etapele Op. Activitatea profesorului Activitatea elevului şi procedee de organizare Evaluare
Lecţiei învăţământ
Salutul Salutul Conversația Frontal
Momentul Notarea absențelor Numesc absenții
organizatoric Asigură/pregătește cele necesare Se pregătesc pentru
2’ pentru desfășurarea activităților (PC, începerea orei
videoproiector)
Captarea Captarea atenției se face prin E ascultă cu atenție Explicația
atenției intermediul unui puzzle cu ajutorul explicațiile profesorului.
2’ căruia elevii vor descoperi titlul noii Puzzle Aprecieri
lecții. Frontal verbale
Prof. numește doi elevi care vor Cei doi elevi urmează Jocul Tablă
rezolva puzzle-ul și îl vor lipi peinstrucțiunile prof. reușind didactic
tablă. să găsească rezolvarea
jocului ”EDITOARE
GRAFICE”.
Profesorul anunţă și notează pe Elevii notează titlul în Explicaţia Activitate
Anunțarea tablă titlul noii lecţii: Editoare caiete și ascultă cu atenție Tabla frontală
titlului și a grafice. Editorul Paint explicațiile prof.
obiectivelor Precizează obiectivele urmărite Expunerea
1’
Se explică elevilor ce sunt E ascultă cu atenție
Comunicare editoarele grafice și care este rolul explicațiile prof. și își
a lor: Editoarele grafice sunt notează în caiete. Explicația Activitate Aprecieri
noilor O1 programe pe calculator care ne Manual frontală verbale
cunoștințe10’ ajută să creem imagini (desene) sau
să prelucrăm imagini deja realizate.

Prof. întreabă elevii dacă au E răspund.


cunoștințe despre astfel de Conversația
programe.

Precizare: Calculator
Prof. adaugă și alte exemple de Expunerea Activitate Aprecieri
O2 editoare grafice precizând și câteva Anexa 1 frontală verbale
informații despre acestea. (Anexa 1)
Videoproiector
Prof. precizează extensiile cu E sunt atenți și își iau
care se pot salva fișierele create de notițe.
un editor grafic:
Un editor grafic creează fișiere care
pot fi salvate în diverse formate:
BMP, JPG, JPEG, GIF etc. Explicația
Imaginile create pot fi folosite Observare
independent pentru a fi tipărite, Activitate sistematică
expuse pe un ecran sau pot fi Manual frontală
integrate în referate, prezentări etc.

Prof. anunță elevii că ei vor


studia aplicația Paint ca editor grafic E urmează instrucțiunile
și le prezintă pașii pe care trebuie să prof. și lansează aplicația Explicația
O3 îi parcurgă pentru a lansa aplicația. Paint.
Pentru a ușura înțelegerea
informațiilor se folosește de Calculator
videoproiector:
START PROGRAMS Observare
ACCESORIES PAINT. sistematică
Videoproiector
Paint este un program pe care îl
puteți utiliza pentru a desena, colora
sau edita imagini. Cu ajutorul E urmăresc prezentarea Activitate
instrumentelor și al efectelor ppt și își iau notițe. frontală
speciale oferite de acesta puteți crea
diverse documente sau edita imagini
create cu ajutorul altor programe.
Imaginile se salvează în mod Expunerea
implicit cu extensia .bmp, dar le
puteți salva și cu alte extensii: jpeg,
gif, png etc. Observare
Paint este un editor de imagini pe sistematică
biți, adică reprezentarea informației
pe ecranul calculatorului se face
prin puncte foarte mici (numite
pixeli) care sunt gestionate prin biți.

Prof. prezintă interfața aplicației


Paint. Aprecieri
Când porniți Paint veți vedea o Activitate verbale
fereastră cu instrumente pentru frontală
O4 desen și pictură, ca în
imagine(Anexa 2): E urmăresc prezentarea
 Bara de titlu – afișează numele ppt și își iau notițe. Demonstrați
aplicației și a fișierului de a cu
imagini care se editează. substitute
 Bara de meniuri – afișează
titlurile meniurilor din aplicația
Paint.
 Paleta de culori – afișează setul Explicația
de culori disponibile pentru
realizarea unui desen. Observare
 Bara de unelte – conține sistematică
instrumente care pot fi folosite
pentru a desena sau a modifica
un desen.
O4  Suprafețe de desenare – este
spațiul în care se poate desena
sau modifica desenul.
 Barele de derulare – în cazul în Demonstrați
care zona de lucru este mai mare a cu Activitate
decât ceea ce se vede în substitute frontală
fereastră se folosesc barele de
derulare pentru a avea acces și
la celelalte zone ale planșetei.
 Bara de stare – afișează
informații despre instrumentul Observare
pentru desenare indicat sau sistematică
O4 opțiunea de meniu indicată. Activitate
 Coordonatele mouse-ului – Demonstrați frontală
arată coordonatele pixelului a cu
selectat sub forma x, y. substitute
Conținutul ei se modifică în
funcție de poziția mouse-ului.
Fixarea Fixarea cunoștințelor se face cu E răspund.
cunoştinţelor ajutorul întrebărilor:
10’ O1 - Care este rolul unui editor grafic?
- Dați exemple de 5 editoare grafice.
O2 - Care este extensia cu care se
salvează în mod implicit imaginile Exerciţiul Activitate Aprecieri
O3 realizate în Paint? frontală verbale
- Care sunt pașii pe care trebuie să
O4 îi parcurgeți pentru a deschide
aplicația Paint?
- Care sunt elementele de interfață
ale aplicației Paint?
Asocierea Prof. propune E să urmărească un E se grupează câte 2 la Activitate pe Observare
generaliza- tutorial despre cum să desenezi o stația de lucru, urmăresc Exercițiul Calculatorul grupe sistematică
rea si umbrelă: tutorialul propus și rezolvă
aplicarea https://www.youtube.com/watch?v= fișa de lucru, cu sprijinul Videoproiectorul Aprecieri
10’ ze4_5HJnJHs , apoi le împarte o fișă prof. verbale
de lucru pe care să o rezolve pe
echipe de câte 2 elevi. (Anexa 3)
Aprecierea 1. Cel mai mult m-a E completează Chestionarul
activității interesat:…………………………… chestionarul.
elevilor ………. Fişa de
2’ 2. Cel mai puţin m-a apreciere a Activitate
interesat:…………………………… elevului individuală
………….
3. Aş mai avea nevoie de clarificări
în legătură cu următoarele aspecte:
4. În timpul orei/ orelor m-am simţit
(bifaţi!):

Atenţie! În funcţie de obiectivul
urmărit, chestionarele pot fi semnate
sau nu, de către elevi.
Se fac aprecieri generale, privind
implicarea elevilor în predarea
noilor cunoştinţe și sunt notați cei
care au fost activi.
Încheierea Închiderea calculatoarelor Închiderea calculatoarelor și Activitate
1’ așezarea mobilierului. individuală
ANEXA 1

EDITOARE GRAFICE

DENUMIRE PICTOGRAM INFORMAȚII


Ă
PAINT Este instalat împreună cu Sistemul de Operare
Windows ca o aplicație – accesoriu și oferă
posibilitatea de a crea desene simple.
LIBREOFFIC Este un editor grafic gratuit, ce poate fi folosit in
E DRAW Windows, MacOS și Linux, având o complexitate
mai mare decât Paint.
ADOBE Este un editor profesional pentru imagini digitale.
PHOTOSHOP

GIMP Este un editor asemănător cu Adobe Photoshop,


dar este gratuit.

TINKERCAD Este o aplicație on-line gratuită, care permite


realizarea de desene 3D. Toate desenele realizate
cu această aplicație sunt salvate în contul tău. Ai
posibilitatea să revii oricând asupra lor. Desenele
realizate cu aplicația Tinkercad pot fi apoi tipărite
la o imprimantă 3D.
TOONTASTIC Este o aplicație pentru tabletă / smartphone pentru
3D realizarea unor povești animate.
ANEXA 2

ELEMENTE DE INTERFAȚĂ ALE APLICAȚIEI PAINT


ANEXA 3

FIȘĂ DE LUCRU

1. Vizionați următorul tutorial:


https://www.youtube.com/watch?v=ze4_5HJnJHs cum să desenezi o
umbrelă

2. Utilizând elementele de interfață realizați un desen care să reprezinte o


umbrelă identică celei din tutorialul prezentat.

3. Salvați fisierul cu numele ”Umbrela.jpg” în folderul vostru.


Numele și prenumele elevului Data susținerii testului

TEST DE EVALUARE

EDITOARE GRAFICE-PAINT

I. Răspundeți la următoarele întrebări: 3p (6*0,5p)


1.Cum se deschide aplicația Paint?

2.Care sunt extensiile cu care se pot salva imaginile realizate în Paint?

3.In Paint poate fi rotit un desen ? A/F

4 .Unde se realizeaza operatiile de creare , deschidere si salvare , a unui desen in Paint ?

5. Ce este Paint-ul ?

6. Cum salvam un dosar in Paint ?

II. Alegeți varianta corectă de răspuns: 1p (2*0,5p)


1. Încercuiți răspunsul corect, pentru a stabili dimensiunea în centrimetri a unui desen realizat in
Paint:
a) Salvare b) Proprietăți c) Tipărire d) Deschidere

2. Încercuiți răspunsul corect, pentru alegerea instrumentului care umple cu o anumită culoare un
pătrat desenat în Paint:

a) b) c) d)
III. Completați tabelul următor cu datele corecte: 5p (20*0,25p)

PAINT
IMAGINE DENUMIRE UTILIZARE INSTRUMENT
INSTRUMENT INSTRUMENT

1p Oficiu
TEST DE EVALUARE
EDITOARE GRAFICE-PAINT
Rezolvare

I. Răspundeți la următoarele întrebări: 3p (6*0,5p)


1.Cum se deschide aplicația Paint?

Start-All programs-Accesorii-paint

2.Care sunt extensiile cu care se pot salva imaginile realizate în Paint?

.bmp,.jpeg,.gif,.png

3.In Paint poate fi rotit un desen ? A/F

Adevărat

4 .Unde se realizeaza operatiile de creare , deschidere si salvare , a unui desen in Paint ?

Fişier

5. Ce este Paint-ul ?

Program folosit pentru crearea , prelucrarea și salvarea imaginilor.

6. Cum salvam un dosar in Paint ?

Save As.

II. Alegeți varianta corectă de răspuns: 1p (2*0,5p)


1. Încercuiți răspunsul corect, pentru a stabili dimensiunea în centrimetri a unui desen realizat in
Paint:
a) Salvare b) Proprietăți c) Tipărire d) Deschidere

2. Încercuiți răspunsul corect, pentru alegerea instrumentului care umple cu o anumită culoare un
pătrat desenat în Paint:

a) b) c) d)
III. Completați tabelul următor cu datele corecte: 5p (20*0,25p)

PAINT
IMAGINE DENUMIRE UTILIZARE INSTRUMENT
INSTRUMENT INSTRUMENT
Lupă Mărirea unei secțiuni a imaginii

Creion Realizarea de desene cu linii sau


curbe subțiri, libere
Pensulă Pictarea de linii și curbe libere
îngroșate sau subțiri
Text Introducerea unui text într-o imagine

Dreptunghi Desenarea unor forme


dreptunghiulare
Selecție liberă Selectarea unor părți cu forme
neregulate din imagine
Radieră Ștergerea unor porțiuni din imagine

Umplere cu culoare Umplerea cu coloare a unei imagini


întregi sau a unei forme delimitate
Preluare culoare Setarea culorii de prim-plan sau de
fundal curentă
Caseta de culori Arată culorile de prim-plan și de
fundal curente

1p Oficiu

TOTAL: 10 PUNCTE

S-ar putea să vă placă și