Sunteți pe pagina 1din 11

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învăţământ: _________________________________________________

Numele şi prenumele: __________________________________________________

Disciplina: ______Economie_____________________________________________

Titlul activităţii
Clasa/Vârsta Unitatea Timp
didactice
Relaţia cerere-ofertă-preţ
Piaţa –întâlnire a
XI în 50 min.
agenţilor economici
economia de piaţă

Justificarea didactică pentru


Obiective de învăţare / Competențe
utilizarea TIC

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Competente individuale din Curriculum


National
-C1. Recunoaşterea caracteristicilor
generale ale pieţei în diferite forme
concrete de manifestare a acesteia
-C2. Caracterizarea diferitelor forme de
piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor
realizate
-C3. Compararea unor fenomene şi
procese specifice
Tehnologiile informaţionale şi ale dinamicii economice
comunicaţiilor utilizate la clasă vor fi -C4.Adecvarea comportamentului
descrise împreună cu caracteristicile economic propriu la cerinţele unui mediu
situaţiei de învăţare dezvoltate de concurenţial
utilizarea acestor tehnologii. Atenţia -C5. Interpretarea rezultatelor evaluării
trebuie îndreptată asupra avantajelor unor fenomene economice din perspectivă
didactice ale utilizării TIC. Faceți micro şi macroeconomică sau
referire la instrumentele TIC proiectate. individuală şi socială
Obiective operationale
a.Cognitive
O1. Sa defineasca piata ca loc unde se
intalnesc cumparatorii si vanzatorii
O2. Sa identifice forme ale pietei
O3. Sa inteleaga ideea de cerere, oferta,
pret
O4. Sa analizeze si sa identifice urmarile
relatiei dintre acestea.

Termeni cheie Resurse

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Resurse pedagogice:
-metode si procedee: conversatia,
exercitiul, explicatia diactica.
-forme de organizare a activitatii: frontala
Resurse temporale:
Piaţa= locul unde se întâlnesc -numarul de lectii : 1;
cumpărătorii şi vânzătorii diferitelor -durata: 50 minute.
bunuri sau servicii Resurse materiale: calculator,
Cererea= Este cantitatea dintr-un bun sau videoproiector, tabla, manual, fisa
serviciu pe care consumatorii pot şi sunt individuala de lucru
dispuşi să o cumpere într-o anumită Resurse oficiale:
perioadă de timp -Curriculum National, liceul tehnologic,
Oferta= Este cantitatea pe care ofertanţii clasa a XI-a , calificarea Tehnician in
sunt dispuşi şi capabili să o ofere la un activitati economice, nivel 3.
moment dat, la un anumit preţ al pieţii -Codul fiscal 2016.
Prețul= reflectarea bănească a valorii Resurse bibliografice:
bunurilor sau serviciilor, comparate și -Maria Liana Lacatus, George-Paul
corelate prin prisma cantității, calității și Lacatus, Economie-manuan pentru clasa a
a altor criterii. XI-a , editura Corint, 2006
Resurse informatice :
-prezentarea Power Point „Relatia cerere-
oferta-pret.pptx”
-galeria de imagini
-videoclip educational „Cerere si oferta”

Desfăşurarea activităţii didactice

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

I.Momentul organizatoric
Profesorul asigura conditiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea
colectivului de elevi şi a materialelor necesare: video-proiectorul si fisele de lucru,
efectuarea prezentei.
II.Verificarea cunostintelor anterioare
Profesorul adreseaza o serie de intrebari recapitulative :
1. Ce este cererea?
Raspuns asteptat: Cererea este cantitatea dintr-un bun sau serviciu pe care
consumatorii pot şi sunt dispuşi să o cumpere într-o anumită perioadă de timp, la
diferite preţuri posibile.
2. Ce este oferta?
Raspuns asteptat: Oferta este cantitatea pe care ofertanţii sunt dispuşi şi capabili să o
ofere la un moment dat, la un anumit preţ al pieţii, în condiţiile în care ceilalţi factori
rămân constanţi.
3. Ce este pretul?
Raspuns asteptat: Sub aspect economic prețul reprezintă reflectarea bănească a
valorii bunurilor sau serviciilor, comparate și corelate prin prisma cantității, calității
și a altor criterii.

IV. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii


Acest moment este prezentat cu ajutorul prezentarii PowerPoint „Relatia cerere-
oferta-pret in economia de piata”.
Profesorul proiecteaza slide-ul nr. 1 cu titlul lectiei si adreseaza elevilor intrebarile :
„Ce este piata?”, „Care credeti ca sunt formele pietei?”. Dupa ce asculta raspusurile
elevilor proiecteaza slide-ul nr 2 pe care se afla raspusul asteptat de acesta, si ii pune
pe elevi sa noteze .

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Profesorul proiecteaza slide-ul nr. 3 unde sunt definite in paralel cererea si oferta si
profesorul explica definitiile acestora.

Este proiectat slide-ul nr. 4 in care profesorul explica legea cererii in functie de pret,
cu alte cuvinte, relatia dintre cerere si pret, si explica graficul in care este prezentata
© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 5/11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

curba cererii. , si imediat este urmat de slide-ul nr. 5 care arata care sunt ceilalti
factori care influenteaza cererea, punandu-i pe elevi sa noteze.

Sunt prezentate slide-urile nr . 6 si 7, in care este prezentata relatia dintre oferta si

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 6/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

pret, si ceilalti factori care influenteaza oferta, punandu-i pe elevi sa noteze.

Este proiectat slide-ul nr. 8 , profesorul explicandu-le elevilor modalitatea prin care se
© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 7/11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

formeaza pretul.

Profesorul proiecteaza slide-ul 9, unde este definit echilibrul pietei, si explica graficul
din care rezulta ca echilibrul pieței poate fi reprezentat ca punctul de intersecție a
curbelor cererii și ofertei.

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 8/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Urmeaza a fi proiectat slide-ul 10, si profesorul scrie pe tabla aplicatia aferenta


acestui slide, explicandu-le elevilor modificarile cererii, elevii urmand sa noteze
exemplul dat.

De asemenea, urmatorul slide arata alt exemplu legat de modificarea ofertei, pe


care profesorul o scrie pe tabla si o explica elevilor, urmand ca acestia sa o noteze, iar
cu ajutorul slide-ului 12 elevii fixeaza informatiile referitoare a modificarea cererii si
a ofertei.
Proiectand slide-ul nr. 13 , profesorul prezinta un tabel in care sunt prezentate in
paralel modificarea cererii, a ofertei, efectul asupra pretului de echilibru si efectul
asupra cantitatii de echilibru.
La finalul prezentarii sunt prezentate 3 slide-uri cu concluziile lectiei prezentate.
V. Fixarea noilor cunostinte
Profesorul creaza grupuri de cate 5 elevi, si da la fiecare grup cate o fisa de lucru

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 9/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Descrieţi de asemenea maniera de organizare a spaţiului şi forma de organizare a


grupului de elevi (indicaţii privind gruparea elevilor, studiul individual,
managementul resurselor)

Finalizarea proiectului

Descrieţi modul în care se va finaliza proiectul propus. Se recomandă organizarea


unei sesiuni de prezentare în care elevii îşi vor prezenta produsele activităţii, vor
reflecta asupra experienţei de învăţare, se vor autoevalua etc.

Evaluarea
Abilităţi şi cunoştinţe Deprinderi tehnice

Menţionaţi deprinderile şi cunoştinţele


Menţionaţi abilităţile tehnice ce urmează
care vor face obiectul evaluării şi descrieţi
a fi formate la elevi în cadrul activităţii
itemii de evaluare şi descriptorii de
didactice.
performanţă (utilizând punctaje sau
calificative, de exemplu).

Autoreflecţia
Scrieţi câteva consideraţii personale privind desfăşurarea activităţii didactice.
Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecţia:

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 10/


11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

1. Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?


Cred ca activitatea desfasurata a fost una reusita , deoarece elevii s-au aratat interesati
pe tot parcursul lectiei.
2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?
Consider ca utilizarea tehnologiei a costituit un punct forte, deoarece atrage atentia
elevilor, dar un punct slab este acela ca nu implica foarte multa activitate din partea
elevilor.
3. Ce aţi face în mod diferit data viitoare?
Data viitoare as planui lectia in asa fel incat elevii sa poata interveni mai des cu ideile
lor.
4. Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?
Reactia elevilor a fost una de interes , resursele informatice reusind sa le atraga
atentia.
5. Care a fost feedback-ul elevilor?
Feedback-ul elevilor a fost unul pozitiv.
6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activităţii didactice?
Atmosfera de lucru a fost una placuta, elevii

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 11/


11

S-ar putea să vă placă și