Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Gimnaziul Tîrnova


Clasa: a V – a
 Data: 10.04.2023
Profesor: Podgurschi Lina
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Fracții ordinare. Numere zecimale
Subiectul lecției: Rotunjirea  numerelor zecimale
Tipul lecţiei:  lecția de formare a cunoştinţelor
Durata: 45 minute
Obiectiv fundamental:
–  Fixarea şi consolidarea deprinderii de a realiza exerciţii (de comparare), cu numere zecimale;
Obiective cadru:
1. Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
2. Reprezentarea pe axa numerelor a numerelor zecimale ;
3. Interpretarea matematica a unor probleme practice prin utilizarea operatiilor cu numere zecimale;
4. Să estimeze şi aproximeze numerele utilizînd rotunjirilerezultatelor unor calcule cu numere zecimale finite.
Obiective operaţionale:
            O1– să compună numere zecimale  respectând modelul dat;
            O2 – să decompună numere zecimale  respectând modelul dat;
            O3 – să scrie corect cu litere numerele;
           O4 – să rotunjeasca corect numerele;
Metode şi procedee:
 – conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, activitatea independentă, activitate pe grupe, joc didactic, problematizarea                
Materiale didactice:
–          caiete, planşa,  biletele, coşuleţ, fişe de lucru.
                           
Desfăşurarea activităţii
O
b
o
Etapele p Strategii Activitatea
lecţiei . Activitatea învăţătoarei didactice elevilor
Pregătesc materialele didactice necesare
1.Moment bunei desfăşurări a activităţii.
organizato
ric

Antrenament oral.Le arat elevilor un tabel cu


nr. De la 200 la 249 si le cer sa precizeze nr Conversaţi
ce au cifra unit.0/cifra zecimilor 3/cifra a euristică Participa
zecilor 0. cat mai
2.Captarea Problemat multi
atenţiei izarea elevi….

3.Anunţar Azi vom trece la o alta tema si anume la


ea temei şi rotunjirea numerelor zecimale;
a
obiectivelo Se scrie data şi titlul pe tablă şi în caiete:
r ……scriu
Rotunjirea numerelor zecimale; în caiete
data şi titlul

4.Reactual Prezint copiilor o floricică  cu 6 petale şi le Exerciţiul


izarea explic că pe spatele fiecărei petale apare scris 
cunoştinţel câte un exerciţiu, iar ei trebuie să rezolve …….rezolv
or exerciţiile respective corect, pentru a face ă exerciţiile
anterioare O floricica să se simtă mândră că i-a întâlnit.
1
Petala 1:
…compun
Compune numerele după model:  7,0+30,5 Conversaţi numerele
                                                           73,5 a
40,5 ; 63,00;  45,0; 30,7; 20,6
O
2 Petala 2: …..descom
pun
Rotunjiti numerele după model: 123,4=123 numerele
  20,57; 32,183; 168,74. Activitate
O Petala 3: a
3 independe
Scrie cu litere numerele: ntă …..scriu cu
274,762; 0,375;78,15; 81,31; 0,783; 62,18. litere
numerele
                          Petala 4:

O Completează axa numerelor:


4 7,69                    7,72 Exerciţiul …….compl
 I         I        I        I        I        I        I        I     etează cu
I numere
rotunjite

8,97                      9,25

  I         I        I        I        I        I        I       


I      I Exerciţiul

Petala 5:
Problemat
Răspunde corect: izarea
 Care este cel mai mare număr format din 
trei cifre identice? ….9,99
 Care este cel mai mare număr format din
trei cifre diferite? ….98,7
Conversaţi
 Care este cel mai mic număr format din
a euristică
trei cifre identice?
….1,11
 Care este cel mai mic număr format din
trei cifre diferite?
……10,2
Petala 6:

Compară numerele şi pune semnul Exerciţiul


corespunzător: <, = , >;
…….compa
ră numerele
Activitate şi pun
  95,23    85,3; 7,26     4,38; 99,2      9,99; a semnele
individual corespunzăt
45,3   56,4; 7,45   7,45; 44,3    43,4; ă oare

…rezolvă
fişa in grup
Scrie numerele mai apropiate de 500 decat de Explicaţia
510/de 510 decat de 500.. ……
Exerciţiul respectă
5.Fixare şi  (Anexa1). regulile
consolidar Munca în muncii în
e Se lucrează în grupe de 3-4elevi.. grup grup

Se fac aprecieri  generale şi individuale cu


previre la modul în care au participat la
activitate, dar şi la cum au lucrat în grup.

6.Încheier Temă: Ex1,2,3,4pag.134-135


ea
activităţii

 
 

                                     FIȘĂ DE LUCRU

1. Ordonează crescător numerele: 5,32, 2,16, 98,7, 5,64, 9,00, 5,43, 6,54,87,95,103.
______________________________________________________________

1. Ordonează descrescător numerele: 51,5;5,51;51,1;55,5;5,05,6,11;4,53;2,98;8,92.


______________________________________________________________

1. Scrie numerele din 2 în 2:          924, 926,  ____, ____, ____, ____, ____,
2. Scrie numerele din 5 în5:          780, 790,  ____, ____, ____,  ____, ____,
3. Scrie numerele din 100 în 100:   100, 200,  ____, ____, ____, ____, ____,
6.  Scrie numerele formate din sute,zeci si unitati care se pot forma cu cifrele 4,9, 0.

                                     FIȘĂ DE LUCRU                        

1. Ordonează crescător numerele: 5,32; 2,16; 98,7; 5,64;9,00;5,43; 6,54;87,95;103,0.


______________________________________________________________

1. Ordonează descrescător numerele: 5,15;5,51;5,11;5,55;5,05;6,11;4,53;2,98;8,92.


______________________________________________________________

1. Scrie numerele din 2 în 2:          924, 926,  ____, ____, ____, ____, ____,
2. Scrie numerele din 5 în5:          780, 790,  ____, ____, ____,  ____, ____,
3. Scrie numerele din 100 în 100:   100, 200,  ____, ____, ____, ____, ____,
6.  Scrie numerele formate din sute,zeci si unitati care se pot forma cu cifrele 4,9, 0.

S-ar putea să vă placă și