Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Evaluarea incarcarilor :
1
Pardoseala calda :
Pardoseala rece :
2
PR
CAMARA
S=1.68 mp
PC PR PR
BIROU BAIE BUCATARIE
S=9.21 mp S=5.09 mp S=9.76 mp PC
DEBARA
S=1.89 mp
PC
HOL
S= 20.07 mp
CASA SCARII
PC PC S= 8.94 mp
Pardoseala calda :
3
Momente maxime :
1 / 12 * ( g + p )* (3 * lmax - lmin ) * l2min = 2 ( M1 + M2 ) + M1’ + M2’
λ = lmax / lmin
λ = 3.90 / 3.60 = 1.08
λ=1.0……………0.9
λ=1.08 …………..X
λ=1.1…………….1.1
X = 0.16
4
1 / 12( 685.33 + 0 )(3*3.90 –360 ) 3.602 = 2( 1.06M2+ M2 ) + M2/0.8+ M2/0.8
5995.27 = 6.62 * M2
M2=905.63 daNm
M’2=905.63 / 0.8=1132.1 daNm
M1=905.63 * 1.06 = 959.97 daNm
M’1=959.97 / 0.8 = 1200 daNm
CALCULUL ARMATURILOR :
M 1 * 100 959 .97 * 100
Aa1 = = = 4.58 cm2
z1 * R a 9.99 * 2100
Aa1 = 4.58 / 3.90 = 1.17 cm2/m
5
Placa 2 : Spatiu servit masa 4.80 x 3.90
Pardoseala calda :
6
Momente maxime :
1 / 12 * ( g + p )* (3 * lmax - lmin ) * l2min = 2 ( M1 + M2 ) + M1’ + M2’
λ=1.2……………1.4
λ=1.23 …………..X
λ=1.3…………….1.9
X = 0.15
7
+ M2/0.725
9121 = 8.42* M2
M2=1083.25 daNm
M1=1083.25 * 1.55 = 1679.04 daNm
M’2=1083.25 / 0.725 =1494.14 daNm
M’1=1679.04 /0.8 = 2098.8 daNm
CALCULUL ARMATURILOR :
M 1 * 100 1679 .04 * 100
Aa1 = = = 8.01 cm2
z1 * R a 9.99 * 2100
Aa1 = 8.01 / 4.80 = 1.67 cm2/m
8
Placa 3 Birou 3.00 x 3.60
Pardoseala calda :
Momente maxime :
1 / 12 * ( g + p )* (3 * lmax - lmin ) * l2min = 2 ( M1 + M2 ) + M1’ + M2’
9
1 / 12 ( 685.33 + 0 )(3 * 3.60 – 3.00 ) 3.002 = 2 ( 1.40 M2+ M2 ) +
1.40 M2 / 0.8 + M2 / 0.8
4009.2 = 7.80 * M2
M2=514 daNm
M’2=514 / 0.8=642.5 daNm
M1=514 * 1.40 = 719.60 daNm
M1’=642.5 * 2 = 1285 daNm
CALCULUL ARMATURILOR :
M 1 * 100 719 .6 * 100 2
Aa1 =
z1 * R a = 9.99 * 2100 = 3.43 cm
Aa1 = 3.43/ 3.60 = 0.95 cm2/m
10
Placa 4 Baie 3.00 x 2.10
Pardoseala rece :
11
Momente maxime :
1/12 ( g + p ) ( 3 lmax-lmin) l2min = 2 (M1+M2) + M1’+ M2’+ M1”
λ=1.4……………2.3
λ=1.43 …………..X
λ=1.5…………….3.1
X = 0.24
CALCULUL ARMATURILOR :
12
M '1 *100 515 .38 * 100
A’a1 = = = 2.46 cm2
z1 * Ra 9.99 * 2100
Aa1’ = 1.77 / 3.00 = 0.82 cm2/m
13
Momente maxime :
1/12(g+p)(3lmax-lmin)l2min=2(M1+M2)+M1’+M2’+M2”
λ=1.2……………1.4
λ=1.27 …………..X
λ=1.3…………….1.9
X = 0.35
l2 / l’2 = 3.80 / 2.10 = 1.81 > 1.14 => M1/M1’= 0.8 => M1’= M1/ 0.8
= 3.80 / 1.60 = 2.4 > 1.14 => M2/M2’’= 0.8 => M2’’= M2/ 0.8
l1 / l’1 = 3.00 / 2.10 = 1.43 > 0.9 => M2/M2’= 0.8 => M2’= M2 / 0.8
14
1 / 12 ( 715.45 + 0 )(3 * 3.80 – 3.00 ) 3.002 = 2 ( 1.75*M2+ M2) +
1.75* M2 /0.8+ M2 / 0.8 + M2 / 0.8
4507.35 = 10.2 * M2
M2 = 441.9 daNm
M1 = 1.75* 441.9 = 773.32 daNm
M’2 = 441.9/ 0.8 = 552.4 daNm
M 1’ = 773.32/ 0.8 = 966.65 daNm
M2’’ = 441.9/ 0.8 = 552.4 daNm
CALCULUL ARMATURILOR :
15
Momentul ho(cm) Ra(daN/cm2) Aa(cm2) Aa1 Min5φ6/m
cm2/m
M1=773.32 9.99 2100 3.67 0.97 1.93φ8 5φ8
M2=441.9 9.27 2100 2.27 0.76 1.51φ8 5φ8
M1’=966.65 9.99 2100 4.61 1.21 2.41φ8 5φ8
M2’=552.4 9.27 2100 4.75 1.85 3.68φ8 5φ8
M2’’=552.4 9.27 2100 4.75 1.85 3.68φ8 5φ8
16
715.45 *1.68 + 685.33*1.89
gmed = = 699.5 daN/m2
3.57
p = 1850 * 2.8 * 0.125 * 1.35 = 874.13 daN =>
p = 245 daN/m2
Momente maxime :
1 / 12 * ( g + p )* (3 * lmax - lmin ) * l2min = 2 ( M1 + M2 ) + M1’ + M2’
λ=1.8……………4.9
λ=1.88 …………..X
λ=1.9…………….5.5
X = 0.48
CALCULUL ARMATURILOR :
M 1 * 100 1496 .04 * 100
Aa1 = = = 7.13 cm2
z1 * R a 9.99 * 2100
Aa1 = 7.13 / 4.80 = 1.49 cm2/m
17
M '1 *100 2992 .1 * 100
A’a1 = = = 14.26 cm2
z1 * Ra 9.99 * 2100
A’a1 = 4.85 / 4.80 = 1.01 cm2/m
Pardoseala calda :
18
lmax/lmin = 11.10 / 2.10 = 5.29 => armare pe o singura directie
Schema de calcul :
g * l 12 685.33* 3.902
M1 = = = 947.6 daNm
11 11
g * l 32 685.33* 3.002
MC = = = 560.72 daNm
11 11
g * l 22 (M B − M C )
M2 = - =
8 2
685.33* 2.12 744 . 56 − 560 . 72
= - = 469.71 daNm
8 8
19
z1 = 0.9 * h01 = 0.9 * ( h -a - φ1 / 2 ) = 0.9 * ( 13.00 - 1.5 - 0.8 / 2 ) =
z1 = 9.99 cm
z2 = 0.9 * h01 = 0.9 *( h -a - φ1 - φ1 / 2 ) = 0.9 *( 13.00 - 1.5 - 0.8 - 0.8 / 2 )
z2 = 9.27 cm
CALCULUL ARMATURILOR :
M 2 * 100 469 .71 * 100
Aa1 = = = 2.37 cm2
z1 * Ra 9.99 * 2100
Aa1 = 2.37 / 2.10 = 1.13 cm2/m
20
Extras de armatura pentru placa peste subsol :
21