Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Colegiul de Ştiinţe „Grigore Antipa” Braşov


Domeniul: Sănătate şi asistenţă pedagogică
Nivelul: 5
Calificarea profesională: Asistent medical generalist
Unitatea de competenţă: ANATOMIA ȘI FIZIOLOGIA OMULUI
Nr. de ore/an (semestru): 140 de ore (din care 28 de ore de laborator tehnologic)
Nr. de ore/săptămână: 5 ore
Unitatea de învăţare: APARATUL CARDIOVASCULAR
Subiectul lecţiei: Proprietățile fundamentale ale miocardului
Nr. de ore alocate: 25 de minute
Tipul lecţiei: lecţie mixtă (de comunicare de noi cunoştinţe, verificare a cunoștințelor)
Profesor: Stoica Daniel-Cosmin
Clasa: anul I -AMG
Data: 18.03.2022

COMPETENŢE GENERALE:
1. Competenţe specifice:
- recunoaște și descrie proprietățile miocardului;
- identifică principalii determinanți ai automatismului cardiac, ai transmiterii
depolarizării, precum și mecanismul contracției miocardice;
- recunoaște caracteristicile structurale și funcționale ale cardiomiocitului;
2. Capacităţi şi deprinderi intelectuale:
- să prelucreze datele științifice din diverse surse de documentare și informare privind
caracteristicile structurale și funcționale ale celulei musculare cardiace;
- să utilizeze mijloacele IT pentru identificarea componentelor și funcțiilor miocardului
de lucru;
- să realizeze conexiuni intra- și interdisciplinare.
3. Comunicare:
- să utilizeze corect termenii specifici din nomenclatura anatomică;
- să prezinte principalele componente implicate în funcționalitatea cordului;
- să explice mecanismul generării poatențialelor de acțiune și mecanismul sistemului de
cuplare excitație-contracție
4. Deprinderi practice-competenţe comportamentale:
- să identifice pe imagini corespunzătoare componentele sistemului excito-conductor
- să manifeste interes constant pentru cunoașterea și diferenţierea elementelor structurale
şi funcţionale ale celulei musculare cardiace;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
• sistem metodologic: expunerea didactică (explicaţia, prelegerea), conversaţia didactică
(euristică şi examinatoare), observaţia, demonstraţia, problematizarea, învăţarea prin
descoperire, lucrul individual, apreciere verbală şi prin notare;
• resurse materiale: catalog, tabla, cretă; planşe, manechin (tors uman), mijloace
informatizate/fişe individuale de lucru;
• forma de organizare: frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor, discutarea rezultatelor) şi
individual (activitate cu fişele de lucru).

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. Moment organizatoric:
- asigurarea condiţiilor pentru buna desfăşurare a lecţiei;
- verificarea prezenţei;
- anunțarea temei și notarea pe tablă;
- distribuirea fişelor individuale de lucru, formarea grupelor de elevi.
2. Recapitularea componentelor implicate în menținerea potențialului membranar, a tipurilor
de țesut muscular, prin discuţie colectivă și observarea schemei prezentate la începutul
capitolului.
3. Profesorul prezintă proprietățile miocardului și porțiunile specifice fiecăruia, notează pe
tablă elementele cheie sau anumiți termeni dificili, explică imaginile din fișele individuale,
de pe slide-uri și oferă indicaţiile necesare privind modul de lucru. Explică diferența dintre
excitabilitate și automatism, caracteristicile generale ale conducerii depolarizării și
mecanismul contracției. Supraveghează îndeaproape activitatea elevilor în formarea
competenţelor precum și în realizarea conexiunilor intradisciplinare (terminologie , sistem
muscular, SN, funcții de relație) și interdisciplinare (Nursing general, Semiologie,
Cardiologie).
4. Elevii vor nota pe parcursul celor 25 de minute noțiunile specifice lecției, vor urmări
explicațiile imaginilor prezentate, vor enumera principalele componente implicate în
contracția celulei musculare cardiace, vor explica pe scurt căile transmiterii depolarizării
prin țesutul excito-conductor, corelând informațiile primite și de la alte discipline pentru a
dezvolta un comportament pozitiv necesar menținerii sănătății individuale. În ultimele 5
minute din oră vor răspunde la întrebări și se vor corecta.
5. Se va lucra individual și frontal realizându-se schimbul de informații. Se vor clarifica
noțiunile dificile și se vor recapitula proprietățile fundamentale ale miocardului.
Profesorul are rol de coordonator, de îndrumător, observând interesul pentru noțiunile prezentate,
feedback-ul elevilor, apreciind răspunsurile acestora și comportamentul general.

Bibliografie selectivă:
1. Cucoș Constantin, Teoria și metodologia evaluării, Editura Polirom, Iași, 2008
2. Guyton C. Arthur, Fiziologia umană și mecanismele bolilor, Ed. Medicală Amaltea, București,
1997
3. Niculescu T. Cezar și colab., Anatomia și fiziologia omului, Compendiu, Ed. Corint, București,
2009
4. Atlas de anatomie umană, Editura Didactică și Pedagogică, 2010
5. Atlas de fiziologie umană, Editura Didactică și Pedagogică, 2011
6. Alexandru Mihaela, Marcean Crin, Mihăilescu Vladimir–Manta, Anatomie și fiziologie umană
descriptivă și aplicată, Manual pentru școlile postliceale sanitare, Editura Medicală, București,
2014

S-ar putea să vă placă și