Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a IX-a
Obiectul: Matematică
Profesor: Grosu Radu
Unitatea de învăţare: Funcţia de gradul al II-lea
Tema lecţiei: Funcţia de gradul al II-lea – aplicaţii.
Tipul lecţiei: de fixare și sistematizare
Unități de competenţe:
3.1. Recunoașterea și aplicarea terminologiei, a notațiilor aferente noțiunii de funcție în diverse
contexte.
3.2. Identificarea unor dependențe funcționale în situații reale și/sau modelate, inclusiv de tipul
funcției de gradul II.
3.3. Transpunerea în limbajul funcțiilor a diferitor situații din viața cotidiană și din alte domenii.
Obiective operationale:
-construire a unor exemple de dependențe funcționale, funcții;
- aplicare în contexte diverse, inclusiv în comunicare, a terminologiei, a notațiilor aferente noțiunii de
funcție;
- reprezentare în diverse moduri (analitic, sintetic, grafic) a unor corespondențe și/sau funcții;
- deducere analitică/prin lectură grafică a proprietăților unei funcții;
- trasare a graficelor funcțiilor;
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, metoda exerciţiului, transferarea cunoştinţelor ,
problematizarea.

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, creta, manualul, culegeri de probleme.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele Obiective Strategii didactice


lecţiei operațion Conţinutul lecţiei Metode şi Procedee
ale procedee de evaluare
1. Moment Asigur condiţiile optime conversaţia în grup
organizator pentru desfăşurarea lecţiei.
ic

2. Captarea Se verifica tema de acasa conversaţia în grup şi


atenţiei Se trec absentele in catalog euristică individual
exemplul
3. Anunţ titlul lecţiei: ”Funcţia conversaţia în grup
Anunţarea de gradul al II-lea”.
temei şi a
obiectivelor
4. Dirijarea Definitie: se numeste functie metoda individual
lecției de gradul II f:R exerciţiului
→ R , f ( x ) =a x 2+ bx+ c unde problematizar
a,b,c∈ R si a ≠ 0. ea
o Se dau exemple de conversaţia
functii de gradul II. euristică
Forma canonica a functiei de
gradul doi este data de formula în grup şi

b −∆
2 individual
f(x)=a (x+ ) +
2a 4a
Maximul sau minimul
functiei de gradul al II
pornind de la forma canonica
avem 2 cazuri
−∆
a>0 atunci nr real se
4a
numeste minimul functiei f,
b
iar valoarea - este valoarea
2a

2
argumentului x in care se
realizeaza acest minim.
−∆
a<0 atunci nr real se
4a
numeste maximul functiei f,
b
iar valoarea - este valoarea
2a
argumentului x in care se
realizeaza acest max.
Concluzii:
1) Daca a>0 functia
2
f ( x )=a x +bx + c are un
−∆
minim egal cu ,
4a
minim ce se realizeaza
b
pentru x=-
2a
−∆
In acest caz Imf=[ ,+∞ ¿
4a
2) Daca a<0 functia
2
f ( x )=a x +bx + c are un
−∆
maxim egal cu ,
4a
maxim ce se realizeaza
b
pentru x=-
2a
−∆
In acest caz Imf=(−∞ , ¿
4a

5. Tema Problemele care nu au fost individual


pentru abordate în clasă de pe fişa de
acasă lucru.

S-ar putea să vă placă și