Sunteți pe pagina 1din 15

UNITATEA SCOLARA: Liceul I-XII , , Liceu de Muzica Ionel Perlea Slobozia PROFESOR: Spulber Sebastian

PROIECT DE LECTIE
DATA: 12.12.2006 CLASA: a X-a ARIA CURRICULARA: Muzica OBIECTUL: Istoria Muzicii UNITATEA DE INVATARE: Romantismul Muzical TITLUL LECTIEI: Viata si opera muzica a compozitorului Hector Berlioz TIPUL LECTIEI: Lectie de consolidare si aprofundare in istoria muzicii SCOPUL: Consolidarea si aprofundarea cunostintelordobandite in istoria muzicii OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 : Sa cunoasca toate compozitiile ( anii compozitiilor ) ale compozitorului Hector Berlioz O2 : Sa recunoasca pe baza auditiilor compozitiie studiate; O3: Sa explice corect particularitatiile fiecarei compozitii in parte; O4 : Sa vorbeasca cursiv despre viata cotidiana a compozitorului Hector Berlioz STRATEGII DIDACTICE- METODE: conversatia, explicatia, exercitiu auditiv . - MIJLOACE: Fisa de lucru, manual, , tabla, caiet , aparatura de sonorizare. - FORME DE ORGANIZARE: Colectiv dirijata.

BIBLIOGRAFIE: Hector Berlioz Grotescul si Muzica ( Editura Muzicala, Bucuresti, 1983 ) tradus dupa : Hector Berlioz Les Groteques De La Musique , A. Bourdilliat et C-le , Editeurs Paris 1859

Etapele Lectiei ( timp alocat) 1


Moment organizator ic ( 2 min.) Reactualiza rea cunostintel or (15 min)

Obiective Continut Operationale

Metode Mijloace

3
Salutul Consemnarea absentelor

Forme de organiz are 6


Colectiv dirijat

Conversa Catalog tia conversa tia reactuali zarea

Viata compozit orului

- Verificarea si recapitularea compozitorulu i invatat la lectia anterioara S-a nscut n anul 1803, la Cte Saint Andr, un mic orel din inutul Dauphine, unde i-a petrecut copilria i adolescena sub atenta supraveghere a tatlui su. Medicul Louis Berlioz, om cultivat i cu pasiune pentru cultur, i-a educat fiul n spiritul preceptelor din Emile al lui Rousseau. Alturi de studii de cultur general, tnrul Berlioz nva flautul i chitara i rsfoiete Tratatul de armonie al lui Rameau i Dicionarul de muzic al lui Rousseau. n anul

Colecti v dirijat

convers atia explicat ii

Cartiile sau tratatele privind istoria muzicii

colecti v

1820 sosete la Paris, pentru a studia medicina. Ascult diferite spectacole de opere, iar dup vizionarea operei Ifigenia n Taurida de Gluck, Berlioz este atras att de mult de mirajul scenei, nct se hotrte s mbrieze cariera muzical. Dup ce renun la studiul medicinei, studiaz cu zel diferite partituri la biblioteca. n 1826 se nscrie la Conservator, unde studiaz compoziia cu Anton Reicha i Ferdinand Par. n anul 1833, Berlioz se cstorete cu H. Smithson, al crei declin artistic o silete s-l accepte ca so. Dup moartea Harriettei Smithson (1852) se recstorete cu o mediocr cntrea, Maria Reccio, pe care se simte obligat s o programeze n concertele sale, fcnd multe compromisuri

pentru aceasta.

Creatia

Simfonia fantastic Simfonia Romeo i Julieta Simfonia Harold n Italia Simfonia lui Iulie Simfonia funebr Damnaiunea lui Faust Recviem. Propun asculatea a doua dintre creatiile compozitorului, iar

Intensifia crea cunostint

convers atia explicat ia exempl e muzical e convers atia

-Aparat colecti de v sonorizar e

colecti v

elor dobandite la ora

elevii impartiti in doua grupe vor trebuie sa explice fiecare grupa in parte ceea ce au retinut si propriile lor opinii.

MUNCA INDEPENDENTA

Sa asculte cu atentie toate creatiile compozitorului Hector Berlioz, pentru a le fi foarte usor de indentificat atunci cand se va face proba de evaluare. Particularitatiile fiecarei lucrari in parte trebuie stiute foarte bine.

S-ar putea să vă placă și