Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Propuntor: prof. Inceu Ioana Anca


Data: 29 aprilie 2010
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Bnior
Clasa: a VII-a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Sfinii Trei Ierarhi - modele ale iubirii fa de semeni
Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: dobndirea unor noi cunotine despre viaa i opera Sfinilor Trei Ierarhi n vederea consolidrii comportamentului moral-religios
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 : s rezume aspecte semnificative din viaa Sfinilor Trei Ierarhi;
O2 : s identifice asemnrile dintre cei Trei Sfini Ierarhi;
O3: s formzleze nvturi morale necesare progresului vieii spirituale pornind de la modelele oferite de Sfinii Trei Ierarhi;
O4: s enumere modaliti de cinstire a Sfinilor Trei Ierarhi.
Strategia didactic
1. Metode i procedee: explicaia, conversaia, , exerciiul, lectura explicativ, expunerea, povestirea, argumentarea.
2. Mijloace de nvmnt: icoana Sfinilor Trei Ierarhi, fi de lucru;
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual i activitate pe echipe.
Resurse
1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;
Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VII-a;
Proiectarea unitii de nvare: Slujire i misiune( Noiuni de spiritualitate i via cretin)
2. Temporale: - numr de lecii: 1
- durata: 50'
3. Bibliografice: 1. Clugr, Dumitru, Hristos n coal, Editura Episcopiei Romanului i Huilor,1990
2. Cuco, Constantin:Psihopedagogie pentru examenele de definitivat i grade didactice, Iai, 1998
3. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", lai, 1999.
4. Istoria Bisericii Romne", pr. M. Pcurariu, pentru seminariile teologice
5. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox pentru clasa a VII-a, Editura Sf. Mina", Iai, 2007.

6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba
lulia, 2000.
Scenariul didactic
Nr.
crt.

Etapele
Leciei

1.

Momentul
organizatoric

2.

Reactualizarea
cunotinelor
insuite

Ob.
Timp
op.
3

2'

5'

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

5
- Profesorul salut elevii
- Rostete rugciunea cu elevii (se cnt
Troparul nvierii)
- Noteaz absenele
- Realizeaz managementul clasei pentru
nceperea leciei

6
- Salut
- Rostesc rugciunea
- Se pregtesc pentru nceperea leciei;

Metode Mijloace Forme de


Evaluar
i
de nv- organie
procedee
mnt
zare
7
8
9
10

ConverSe reactualizeaz cunotinele


Elevii
rspund:
saia
dobndite despre Iubirea prin
fapte:ajutorarea celor aflai n
Iubirea este o
suferin:
porunc
Ce este iubirea cretin?
dumnezeiasc pe care
Ce trebuie s fac un cretin pentru a
implinind-o lucrm
dobandi aceast iubire?
pentru mntuirea
Ce porunc ne- a lsat nou
noastr
Mntuitorul Iisus Hristos?
S-I urmeze lui
Prin ce se arat iubirea adevrat?
Hristos n iubire,
Cum putem dovedi iubirea prin fapte
slujind lui Dumnezeu
dac:- prietenul tu a avut un accident
prin post, rugaciune
n urma cruia a rmas cu un handicap
i fapte bune
fizic;
S v iubii unul pe
- colegul tu de banc este
altul precum eu v.am
bolnav, el st acas de o
iubit pe voi
sptmn;
2

Activitate
frontal
Activitate Aprecieri
frontal
verbale

3.

Pregtirea
elevilor
pentru
receptarea
noilor
cunotine

Anunarea
titlului i a
4.
obiectivelor
leciei
5. Comunicare
a /nsuirea
noilor
cunotine

3'

prietenul tu este acuzat pe


nedrept c a furat.
Unde atept Iisus iubirea noastr?

Prin fapte
...la un col de strad,
pe un pat de spital,
ntr-un azil de
btrni.
- Elevii ascult cu atenie.

- Profesorul intervine cu anumite precizri


legate de iubirea i jertfa pentru aproapele care
reiese din faptele sfinilor.
Sfinii sunt exemple desvrite de struin
n credin care i-au artat iubirea pentru
aproapele i modele de urmat de orice cretin
adevrat.
- Dai exemple de sfini care sunt un bun
model de urmat?

- Se anun i se scrie pe tabl data i titlul


leciei: Sfinii Trei Ierarhi - modele ale
2'
iubirii fa de semeni
- Se precizeaz obiectivele leciei;
15'
Se prezint elevilor aspecte importante din
viaa Sfinilor Trei Ierarhi.
"Ioan" = "Dumnezeu a avut mil" (de la
ebraicul "Yehohonan").
"Grigorie" = "care vegheaz" (de la
grecescul "Gregorios").
"Vasile" = "rege", "conductor" - de la
grecescul "Basileos".
-

Se mpart elevii n trei echipe i se


precizeaz sarcinile ce-i revin fiecruia:

1. Fiecare echip i alege un lider.

... Sf.Ap.Petru i Pavel;


Sf.Ap.Andrei,Sf.Trei
Ierarhi
conversaia

- Elevii noteaz data i titlul


leciei n caiete i ascult
explicaiile profesorului.

Activitate
frontal
Aprecieri
verbale

Activitate
frontal

- Elevii ascult cu atenie


Explicaia
Elevii ascult cu atenie.
Activitate
frontal

2. Fiecare memru al echipei trebuie s citeasc


coninutul leciei i s completeze fia, iar
Exerciiul
apoi se va consulta cu ceilali membrii din
echip
Elevii ascult explicaiile
profesorului ,iar apoi rezolv
3. Dup consultarea dintre membrii echipei
sarcinile date.
fiecare lider va prezenta rezolvarea exerciiilor
din fia

O2

Sfinii Vasile cel Mare (330 - 379),


Grigorie Teologul (328 - 389) i Ioan Gur
de Aur (344 - 407) sunt srbtorii
mpreun la data de 30 ianuarie, drept cei
mai mari nvtori i Episcopi ai Bisericii
noastre. Ei sunt cunoscui i sub numele de
Sfinii Trei Ierarhi", pentru c toi trei au
fost episcopi.
- Aceti trei sfini au i srbtoriri separate:
Sfntul Vasile, pe 1 ianuarie, Sfntul
Grigorie pe 25 ianuarie, iar Sfntul Ioan pe
13 noiembrie i pe 27 ianuarie.
Cei trei ierarhi au trit toi n secolul al IV-lea
d.Hr., fiind nvai n tiina vremii lor, dar i
cunosctori i tritori ai nvturilor Sfintei
Scripturi.
n vremea lor, Biserica tocmai scpase de
perioada persecuiilor, cnd cineva putea fi
nchis i ucis pentru simplul fapt c se declara
sau se numea cretin". Venea pentru Biseric
o alt perioad grea, n care nfloreau diverse
nvturi greite (ereziile), mai ales cele
legate de Sfnta Treime. Sfinii Trei Ierarhi au
4

Fi de
lucru

Activitate
individual
Activitate
pe echipe

avut de luptat cu aceste erezii, pentru a pstra


dreapta credin a Bisericii. Ei i-au artat
iubirea pentru aproapele, conducnd pe
pstoriii lor la calea Adevrului, dar i prin
faptele milosteniei trupeti.
Sfntul Vasile cel Mare a fost ndrumtor i al
mirenilor (laicilor), i al clugrilor. Cele mai
vestite cuvntri ale sale sunt despre Cartea
Facerii i despre Cartea Psalmilor. Sfntul
Vasile a insistat ca n viaa clugrilor
rugciunea s fie mpletit cu munca. Iar pe
mireni i ndeamn s ridice aezminte pentru
ngrijirea bolnavilor, a sracilor, a orfanilor, a
btrnilor (spitale, azile, orfelinate i altele).
El s-a strduit, mpreun cu Sfntul Ioan Gur
de Aur, s nfrumuseeze slujba Sfintei
Liturghii din timpul lui, alctuind Liturghia
care i azi se numete a Sfntului Vasile cel
Mare, i care se svrete i azi n anumite
duminici i srbtori; dup cum i Sfntul
Ioan a alctuit Liturghia care i poart numele
i care se svrete cel mai frecvent n
Biseric.
Sfntul Grigorie a fost numit i Teologul",
adic Cuvnttorul de Dumnezeu", pentru c
a explicat Taina Sfintei Treimi, pe nelesul
oamenilor din timpul lui. n Constantinopol,
capitala Imperiului Bizantin, rmsese o
singur biseric ortodox, toate celelalte
transformndu-se n biserici eretice, urmnd
erezia lui Arie. Dar dup ce Sfntul Grigorie a
predicat cinci ani n acea singur biseric
ortodox, situaia s-a inversat: rmsese n

Constantinopol o singur biseric eretic.


Sfntul Ioan Gur de Aur - a predicat mai ales
mirenilor, chemndu-i la faptele milosteniei i
la pocin. E considerat cel mai iscusit orator
pe care l-a avut Biserica. El a explicat
Evanghelia dup Matei i cele 14 Epistole
(scrisori) ale Sfntului Apostol Pavel. Din
cuvintele Sfntului Ioan Gur de Aur
(Hrisostomul):
S scoatem din sufletul nostru neomenia, s
ntindem mna noastr spre milostenie, s
mngiem pe cei sraci nu numai cu bani, ci
i cu cuvntul, ca s scpm i de pedeapsa
cuvenit ocrilor i s motenim i mpria
cerurilor pentru cuvintele noastre bune i
milosteniile noastre, cu harul i cu iubirea de
oameni a Domnului nostru Iisus Hristos,
Cruia Se cuvine slava i puterea n vecii
vecilor".
- Sfinii Trei Ierarhi au fost att de slvii n
Biserica Ortodox, nct n jurul anului 1100
d.Hr. s-a ajuns la ceart ntre credincioi din
cauza cinstirii lor. Astfel, erau cretini care l
considerau pe Sfntul Vasile drept cel mai
mare dintre ierarhi, pentru c a unit cuvntul
cu fapta. Alii l considerau pe Sfntul
Grigorie ca fiind cel mai mare, pentru
cuvintele lui frumoase i pentru profunzimea
gndirii lui, iar alii ddeau ntietate Sfntului
Ioan Gur de Aur, pentru c a fost mai bun
cuvnttor dect toi. Aceti cretini se
mpriser n cete i se dumneau ntre ei.

Sfinii Trei Ierarhi, din cer, n-au suportat s


vad c oamenii se ceart din cauza lor. Ei sau artat att pe rnd, ct i mpreun, unui
episcop nelept, numit Ioan, i i-au zis:
- Noi la Dumnezeu una suntem i nu este
niciunul mai mare ntre noi. Fiecare dintre noi
a avut rolul su. Deci poruncete cretinilor s
nu se mai certe pentru acest lucru. Noi ne-am
strduit s i mpcm pe oameni, nu s le dm
motiv de ceart. Pentru aceasta, f-ne praznic
la toi trei ntr-o zi.
Episcopul Ioan a ascultat ce i-au zis Sfinii
Trei Ierarhi i a ntiinat i pe ceilali cretini.
Aa s-a pus capt vrajbei i s-a ales drept zi de
prznuire 30 ianuarie.
- n cinstea Sfinilor Trei Ierarhi, domnitorul
Vasile Lupu a ridicat n secolul al XVII-lea o
minunat biseric la Iai, care uimete lumea
prin frumuseea ei.
Fixarea i
sistematizarea
cunotine6. lor

12

O1

Se cere ca liderul fiecarei echipe s rezume


Liderul fiecrei echipe Expuneaspectele semnificative din viaa Sfinilor Trei rezum
aspectele
rea
Ierarhi prezentnd rezolvarea fiei de lucru.
semnificative
din
viaa
Sfinilot Trei Ierarhi.
Observaie: n timp ce liderii prezint
rezolvarea exerciiului din fi, ceilali elevi
completeaz fia lor de lucru la rubrica
Conversa
corespunztoare, astfel nct la sfritul leciei
ia
vor avea date semnificative despre Sfinii Trei
Ierarhi.

Activitate
frontal

Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:


Cine sunt cei Trei Sfini Ierarhi?
Cnd i srbtorim pe fiecare n parte?
De ce se serbeaz mpreun?
Care sunt datele de serbare separate,
ale fiecruia?
Cum au aprat aceti Sfini credina
cea dreapt?
Ce probleme avea Biserica n vremea
lor?

Elevii
rspund
la
ntrebri:
-.... cei mai mari
invtori i Pstori ai
Bisericii, din toata istoria
cretintii

Activitate
frontal

Conversa
ia

Aprecieri
verbale

Activitate
frontal
i n grup

7.

Asocierea i O2
generalizarea
cunotinelor

O3

O4

- Se cere elevilor s identifice asemnrile


dintre Sfinii Trei Ierarhi

Elevii
identific Converasemnrile
dintre saia
Sfinii Trei Ierarhi.
1. au fost crescui de mame
alese i ndrumai de
poveele
acestora
spre
Hristos
2. au iubit tiina i
nvtura
3. au ajuns ierarhi renumii,
numii i cei trei mari
dascli ai cretinitii
4. au luptat mpotriva
nvturilor greite aparnd
adevrata credin
Obs. Profesorul arat icoana Sfinilor Trei 5. au lsat nvturi pentru
Ierarhi
ntreaga lume cretin
- Se cere elevilor s realizeze portretul fizic ....elevii
realizeaz
i moral al Sfinilor Trei Ierarhi
portretul
- Se cere elevilor s formuleze nvturile Elevii formuleaz nvturi
morale care se desprind din viaa Sfinilor Trei morale:
Ierarhi.
1. S nvm s folosim
nvtura i la cunoaterea
i mplinirea voii lui
Dumnezeu!
2. S ne alegem prieteni
credincioi!
3. S fim milostivi
4. S ngrijim de orfani,
- Se cere elevilor s enumere modalitai de btrni i bolnavi!
cinstire a Sfinilor Trei Ierarhi.
-...prin pictarea unor icoane

Activitate
frontal

n care sunt nfiate


chipurile lor, prin slujbe
religioase dedicate lor, prin
rugciuni, cntri bisericeti,
prin
construirea
unor
biserici.

8.

9.

10.

Aprecierea
activitii
elevilor

Activitatea
suplimentar
ncheierea
activitii

3'

Se fac aprecieri generale i individuale


privind att pregtirea elevilor pentru lecie,
ct i implicarea lor n predarea noilor
cunotine.

Se noteaz elevii care au participat


la lecie..

Elevii ascult cu Explicaia


atenie
indicaiile
date de profesor

Se cnt priceasna: Pe Tine Te ludm!

Elevii cnt mpreun cu


profesorul.

- Rugciunea (se cnt Troparul nvierii)

- Rugciunea
- Salutul.

- Salutul.

10

Activitate
frontal

S-ar putea să vă placă și