Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a
Propuntor: Vil Alexandra Adina
Disciplina: Comunicare in Limba Romn
Subiectul: Obiceiuri si tradiii de Crciun
Tipul leciei: dobndire de cunotine
Strategia didactic: semidirijat, deductiv

COMPETENE GENERALE
3. Receptarea unei varieti de mesaje scrise, n contexte de comunicare
cunoscute;
4. Redactarea de mesaje n diverse situaii de comunicare.

COMPETENE SPECIFICE

Comunicare n limba romn:

1.2 Identificarea unor informaii variate dintr-un


text audiat;
2.4. Exprimarea expresiv a ideilor n contexte
familiare manifestnd interes i ncredere n
sine;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu
respectarea conveniilor de baz;
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, preri prin
intermediul limbajelor convenionale.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive
OC1 - S identifice semnificaia global a mesajului audiat;
OC2 - S realizeze elemente specifice Crciunului;
OC3 - S formuleze opinii, preri despre personaje, despre aciune, justificnd
cu argumente punctul de vedere .

Motrice:
OM1 S mnuiasc corect instrumentele de lucru.

Obiectiv afectiv:
OA1 vor manifesta interes n timpul activitii;
OA2 vor coopera cu interes pentru realizarea sarcinilor.

STRATEGII DIDACTICE
a. Metode i procedee: explicaia(M1), conversaia(M2), brainstorming-ul
(M3), povestirea(M4)demonstraia (M5) ,jocul(M6)
b. Forme de organizare: frontal, individual;
c. Mijloace de nvmnt: flipchart, fi cu exerciii, tabl, suport
video(m1), imagini(m2), (m3), cartoanae (m4),

RESURSE
A. Bibliografice
1. oficiale
Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn - Clasa
pregtitoare, clasa I i clasa a II-a, Bucureti, 2013
C., Mihiescu, T., Piil, Comunicare n limba romn clasa a II-a,
Editura Art, Bucureti, 2014
2. pedagogice
C., Cuco, Pedagogie, Editura Polirom, Iai, 2014
3. metodico didactice
M., Norel, Metodica predrii limbii i literaturii romne n nv mntul
primar, Braov, 2010
B. Temporale:45minute
Strategii didactice Evaluare
Momentele Timp
(min)
Elemente eseniale de coninut Ob
leciei Metode MijloaceForme de
organizare
1.Captarea ateniei 3 Se realizeaz prin completarea unui rebus . M1 frontal Observarea
sistematic
2.Enunarea scopului Astzi vom afla lucruri noi despre Mo Crciun si despre tradiiile i Observarea
i a obiectivelor obiceiurile de Crciun. sistematic

Aprecieri
globale i
ind.
3.Reactualizarea 2 Ce sarbatorim pe 24 Decembrie? OA1 M2 frontal Observarea
cunotinelor Care sunt obiceiurile populare locale specifice ajunului Anului Nou? sistematic
Care sunt urrile pe care le facem cu acest prilej? OA2

4.Dirijarea nvrii 20 M3
Copii audiaz povestea lui Mo Crciun
individ
Mesajul transmis de text ( scos de elevi cu ajutorul ntrebrilor ual
nvtoarei ) : OC1 Aprecieri
Mo Crciun este bun, generos cu toi , iart orice greeal a copiilor ! globale i
Aa trebuie s fim i noi tot timpul ! S druim din ce avem cu OC3 ind.
generozitate celor mai srmani ca noi ! Dumnezeu vede faptele bune
ale oamenilor !
frontal
OA2

M2 m2
M1
Elevii vor primi cte o fi cu nsuirile lui Mo Crciun . M4
( fizice i sufleteti )
Aprecieri
globale i
OA1 ind.

Mo
Crciun Pe
Mo M1 m2 grupe
Crciun M2 m3
M5 m4
M6 m5

OA2
Haidei s-i facem i o poezie lui Mo Crciun!
Mo Crciune, Mo Crciune, Fr tine nu se poate
Ct de mult te ___________ Cci tu eti condus de-o stea
Darurile tale-s ___________ i-obiceiul acesta este
i cu toi ne bucurm. Nelipsit n ara ______ .

Joc didactic : ,, Caut-i perechea ,, Elevii vor primi cartonae


cu fenomene/obiecte i nsuirile potrivite . Vor avea sarcina s i
caute perechea pe grupe (obiect/fenomen nsuire)

5. Obinerea 10 Astzi vom ncerca s fim ucenicii lui Mo Crciun i s-l ajutm . OC2 M1 frontala Aprecieri
performanei Ne vom mprii n 5 grupe si vor avea de realizat reconstituirea M2 globale i
tabloului lui Mo Crciun. ind.
6.Obtinerea 3 Fiecare grup va fi apreciat pentru lucrrile realizate. OA1 m2 frontal
feedback-ului si Cerei lui Mo Crciun, ntr-o scurt scrisoare, s v aduc ceva sau individ Aprecieri
evaluarea s v mplineasc o dorin.(Anex) ual globale i
ind.

7.Retenia Despre ce am vorbit noi ora aceasta? M2 frontal Aprecieri


globale i
ind.

8. Transferul Audierea de colinde. m1 frontal Aprecieri


m2 globale i
ind.

S-ar putea să vă placă și