Sunteți pe pagina 1din 5

LICEUL TEORETIC “MIHAI EMINESCU”, OR.

CAHUL

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

laBiologie

Clasa a VII-a

,,Diversitateazborului la păsări”

Elaborat :profesoara de chimie, biologie


Podcaliuc Elena
Grad didactic doi

Cahul 2016
Data:
Profesorul: Podcaliuc Elena
Disciplina: Biologie
Clasa: a VII-a
Subiectul lecţiei: ,,Diversitatea zborului la păsări’’
Timp preconizat: 45 minute
Tipul lecţiei: Lecţie de fixare şi consolidare a cunoştinţelor

Metode şi procedee: Observaţia, Conversaţia euristică, Explicaţia, Trhnica Păianjen, Cutiuţa fermecată.
Mijloace didactice: Planşe, manual, fişe de lucru.
Forme de organizare: frontal, individual, perechi.

Subcompetenţe:
S1.Definirea noţiunii de zbor la păsări;
S2.Identificarea grupelor de zburătoare;
S3.Recunoaşterea etapelor de zbor la păsări.
Competenţe-cheie:
- Competenţe de învăţare/ de a învăţa să înveţi;
- Competenţe de comunicare în limba maternă/ limba de stat;
- Competenţe de bază în ştiinţe ( Biologie).
Competenţe transdisciplinare:
- Competenţe de dobîndire şi aplicare a cunoştinţelor de bază în domeniul ştiinţei (Biologie) în rezolvarea unor situaţii din viaţa cotidiană;
- Competenţa de utilizare adecvată în limba maternă a terminologiei specifice Biologiei.
Competenţe specifice Biologiei:
- Competenţa de utilizare a cunoştinţelor de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare, referitoare la structuri morfo-anatomice,
procese şi
fenomene vitale legităţi biologice şi recunoaşterea rolului acestora în supraveţuirea organismelor.
Obiective operaţionale:
O1. Să definească noţiunea de zbor;
O2. Să evidenţieze grupele de zburătoare; O3.
Să descrie în baza desenului din manual etapele de zbor la păsări;
Bibliografie:
1. Bernaz-Sicorschi N. ,,Biologie’’, manual pentru clasa a VII-a, Chişinău: Ştiinţa, 2012.
2. Mariana Goraş, Stela Gînju, Liuba Rudei. ,, Biologie’’, ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială de învăţămînt,
Chişinău-2011.
Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei S O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode /Tehnici Evaluare
I. Moment Salutul. Apelul. Crearea climatului psiho- Elevul deserviciu prezintă din timp Dialog profesor- oral
organizatoric afectiv pozitiv. lista elevilor absenţi la oră. elev
Încadrarea elevilor în activitate.
II. Captarea Cît este ziua de mare Elevii cu uşurinţă ghicesc Ghicitoare oral
atenţiei Noi zburăm din floare-n floare ghicitoarea. Cutiuţa fermecată
Sîntem mici, dar hărnicuţe
Ne numesc toţi ..... (Albinuţe)
III. Evocarea Descoperirea denumirii elementului care Elevii completează căsuţele cu Careu Frontal,
influenţează mişcarea la plantele denumirea elementului. întrebări şi
agăţătoare. (Suport) S u p o r t răspunsuri
IV. Realizarea Anunţarea temei noi şi a obiectivelor Elevii notează în caiete subiectul Oral,scris
sensului lecţiei. ,,Diversitatea zborului la păsări’’ lecţiei.

S O1 Definiţi noţiunea de zbor la păsări. Zborul este un mod de locomoţie în Expunerea Oral
1 mediul aerian ce se realizează prin
forţa de ridicare a aripilor,
O2 Enumeraţi zburătoarele cunoscute? Ezistă trei grupe de zburătoare: Expunerea Întrebări şi
S Cu ce se realizează zborul? insectele, păsările şi unele răspunsuri.
2 mamifere.
Zborul lor se realizează cu ajutorul
aripilor. Scris, schemă
Elevii notează în caiete shema: de
Zburătoarele: insecte, păsări, reper.
O3 Zborul păsărilor se desfăşoară în trei mamifere.
etape: decolarea, zborul propriu-zis, Propun elevilor să noteze în caiete Scris, schemă
S aterizarea. schema: Etapele de zbor la păsări: de reper.
3
Decolarea- desprinderea de pe suport şi decolarea, zborul propriu-zis, Explicaţia
ridicarea în aer. Majoritatea păsărilor se aterizarea. Oral
înalţă cu ajutorul picioarelor poziţionate
în forma literei ,,Z’’.
Zborul propriu-zis- se realizează prin Păianjen
apăsarea aerului cu aripile larg desfăcute Elevii desenează ,,Păianjenul’’ în Lucrul în pereche Scris,oral
care se mişcă de sus în jos şi din faţă în caiete notînd tipurile de zbor:
spate, aşa tip de zbor se numeşte vîslit. zborvîslit, zbor planat, zbor cu pînze.
Se întîlneşte la aşa păsări ca: vrabia, Exemple de fiecare tip.
piţigoiul, sticletele, rîndunica.
Zbor planat- se caracterizează prin
plutirea în aer cu aripile imobile şi larg
deschise, fiind purtată de curenţii de aer,
menţinîndu-şi un anumit timp viteza şi
direcţia fără să bată din aripi. Exemple:
bufniţa cucorul, vulturul, pelicanul.
Zbor cu pînze- pasărea după ce s-a înălţat Conversaţia Oral
în aer, ea nu mai mişcă aripile, ci le ţine euristică
în aşa fel, încîtvîntul să o poarte în sus,
înainte, în cercuri. Exemple: porumbelul,
albatrosul.
Aterizarea- Revenirea păsării din mediul
aerian pe un suport. Pregătirea de
aterizare, pasărea îşi reduce viteza de
zbor, îşi modifică poziţia şi mişcarea
aripilor, îşi aduce corpul în poziţie
verticală. Se aşează pe suport cu
picioarele înainte pentru aşi amortiza
şocul de aterizare.
V. Retenţia 1.Enumeră particularităţile care
contribuie la ridicarea şi menţinerea Exerciţiul: 1.2.5 din manual pag 10. Întrebări şi
păsării în zbor. Elevii răspund oral şi în scris. răspunsuri, oral
2. Enumeră etapele zborului din şi scris
imaginile de mai jos.(din manual)
. Notează în caiet numărul imaginii şi Aprecierea
VI. Extensiune denumirea etapei. elevilor pentru
Propun elevilor să-şi noteze tema pentru Elevii notează în caiete tema pentru Descrierea activitate
acasă: 1. Studierea temei: ,,Diversitatea acasă. De completat tabelul de pe Exerciţiul
zborului la păsări’’ pag 8-11; tablă: scris
2. De găsit ghicitori despre animalele Denumirea/păsării Tipul zborului
zburătoare.
3. Exerciţiul 4 de modelat

S-ar putea să vă placă și