Sunteți pe pagina 1din 12

Profesor: Băcîrcea Nicoleta Ancuţa

An ÅŸcolar: 2015-2016
PROIECT DIDACTIC

 Modulul III: Sănătatea şi securitatea muncii


Data: 07.04.2016
Clasa: a IX-a Prof
Domeniul de pregătire de bază: Fabricarea produselor din lemn
Tema lecţiei - Simboluri de avertizare a pericolelor
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Competenţe generale:
 Igiena şi securitatea muncii
Competenţe specifice:
 CD1: Aplică legislaţia şi reglementările privind securitatea şi
sănătatea la locul de muncă, prevenirea şi
stingerea incendiilor
 CD2: Ia măsuri pentru reducerea factorilor de risc;
Competenţe derivate vizate (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili):
ï‚· Conceptul de semnalizare
ï‚· Clasificarea semnalelor de securitate
ï‚· Culorile semnalelor de securitate
ï‚· Caracteristicile panourilor de semnalizare
ï‚· Semnalizarea locurilor periculoase
ï‚· Modalitati de semnalizare

Obiective cu efecte asupra personalităţii:


a) afective
- îmbunătăţirea dispoziţiei de receptare a cunoştinţelor predate;
- creşterea motivaţiei de a răspunde;
- creşterea satisfacţiei de a rezolva teste.
b) psihomotorii:
- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de execuţie corectă şi
în timp optim a etapelor parcurse.
Metode şi procedee: observaţia sistematică, expunerea, conversaţia,
problematizarea, exerciţiul dirijat, jocul
didactic, munca independentă;
Mijloace de învăţământ:
a) Materiale informativ – demonstrative: tabla, creta, planşe, prezentare
Power Point.
b) Materiale pentru formarea şi exersarea deprinderilor: fişă de lucru,
test de evaluare.
c) Bibliografie:
- Mihai Ştefania – „Alimentaţie publică şi
turism―, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2006;
Forma de organizare a lecţiei: activitatea frontală şi individuală;
Resurse materiale:
1. Oficiale: Curriculum pentru clasa a IX-a, Profilul: Servicii,
Domeniul pregătirii de bază: Turism şi
alimentaţie.
2. Temporale: 50 min;
3. Psihopedagogice: memoria, atenţia, voinţa, personalitatea.
Evaluare: frontală, prin rezolvarea sarcinilor de lucru din fişa propusă.
Desfasurarea lectiei

Stiluri de
Timp Scopul predării Strategia de
învăţare
predare Strategia de învăţare
V A P Resurse
5 min. Organizarea - pregătirea - autocontrol, observare
☺ ☺ ☺ - catalogul, organizarea clasei,
clasei colectivului de
preg materialelor didactice
elevi ;

10 Verificarea - expunere - elevii primesc un test de


evaluare; ☺ ☺ ☺ - coli de hârtie imprimate cu
min. cunoştinţelor orală - după 10 minute testele sunt
strânse testul de evaluare
anterioare şi reîmpărţite elevilor pentru
corectare, astfel încât fiecare
elev să
corecteze testul unui coleg;
- folosind culoarea roÅŸie elevii
corectează testele îndrumaţi de
profesor, care comunică
răspunsurile
corecte ÅŸi baremul de corectare;
- elevii evaluează testele
acordând
note;
15 Transmiterea - suport de trezeÅŸte curiozitatea si
☺ ☺ ☺ - suport de curs
min. noilor curs interesul pentru tema anuţată
- creta

- tabla
cunoştinţe
☺
-Captarea
atenţiei
-Anunţarea -anunţă titlul lecţiei şi
titlului lecţiei comunică elevilor obiectivele
şi a lecţiei şi modul de organizare
obiectivelor a acesteia

15 Dobândirea de - fişă de pe video-proiector sunt


prezentate ☺ ☺  fişă de documentare
min. abilităţi documentare; noile noţiuni teoretice;
video-proiector
Consolidarea şi - expunere - elevii notează schiţa
lecţiei, ascultă ☺ ☺
exersarea orală explicaţiile profesorului;
practică - elevii consultă fişa de
documentare ☺ ☺ ☺
primită
5 - se asigură feed-back-ul privind
☺ ☺ ☺
min. activităţile desfăşurate
FIÅžA CONSPECT NR
1
FiÅŸe de instructaj

Fişa de instructaj este un document care atestă că persoana care


desfăşoară o
anumită activitate într-o instituţie a fost instruită privind securitatea
şi sănătatea
în muncă.

INSTRUIREA
INTRODUCTIV-
GENERALÄ‚

1.SCOPUL

2.când şi cui se face


INSTRUIREA LUCRÄ‚TORILOR

INSTRUIREA

instruirea
LA LOCUL DE
MUNCÄ‚

3. cine face instruirea

4. cum se face

instruirea

5. durata instruirii:

MINIM 8 ORE

INSTRUIREA
6. probleme studiate
PERIODICÄ‚

7.DOVADA instruirii

DOCUMENTE DE INFORMARE
METODE ÅžI TEHNICI DE INSTRUIRE
DOCUMENTE DE INFORMARE

ï‚· LEGEA 319/2006


1. expunerea;
LEGEA

ï‚· ï‚· Legea 319/2006

307/2006
2. demonstraţia;
Legea 307/2006

ï‚· ï‚· FiÅŸe,Filme


3. studiul de caz;
ï‚· FiÅŸe,Filme

ï‚· AfiÅŸe
4. vizionări de filme, diapozitive, proiecţii;
AfiÅŸe

ï‚· ï‚· Cataloage,broÅŸuri,pliante


5. instruirea asistată de calculator.
Cataloage,broÅŸuri,pliante

  Instrucţiuni de lucru

 Instrucţiuni de lucru


FIÅžA DE DOCUMENTARE
NR 1
FiÅŸe de instructaj

Fişa de instructaj este un document care atestă că persoana care


desfăşoară o
anumită activitate într-o instituţie a fost instruită privind
securitatea şi sănătatea
în muncă.

Instruirea lucrătorilor
Scop: însuşirea cunoştinţelor şi formarea deprinderilor de securitate şi
sănătate în muncă necesare pentru
sine însuşi şi pentru persoanele din jur.
Perioada în care se desfăşoară instruirea lucrătorilor în domeniul
securităţii şi sănătăţii în muncă este
considerată timp de muncă.
Instruirea lucrătorilor (art. 77, legea 319/2006) în domeniul securităţii
şi sănătăţii în muncă cuprinde 3 faze:
a) instruirea introductiv-generală;
b) instruirea la locul de muncă;
c) instruirea periodică.
Pe cine instruim:
1. persoanele care doresc să se angajeze;
2. lucrătorii din instituţie care desfăşoară activităţi pe bază de
contract individual de muncă;
3. lucrătorii din alte instituţii care desfăşoară activităţi pe bază
de contract de prestări de servicii în
întreprindere;
4. persoane care solicită să viziteze sectoare de activitate, cu zone de
risc, ale agentului economic.
1) Instruirea introductiv-generală
Scop: de a informa despre:
- activităţile specifice întreprinderii şi/sau unităţii respective,
- riscurile pentru securitate şi sănătate în muncă,
- măsurile şi activităţile de prevenire şi protecţie la nivelul
întreprinderii şi/sau unităţii, în general.
Când şi cui se face instruirea ?
 lucrătorilor angajaţi definitiv
 elevilor şi studenţilor la începutul perioadei de efectuare a
stagiului de practică ucenicilor şi altor
participanţi la procesul de muncă
 lucrătorilor delegaţi de la o instituţie/unitate la alta
 lucrătorului pus la dispoziţie de către un agent de muncă temporar
Cine face instruirea ?
a) angajatorul care şi-a asumat atribuţiile din domeniul
securităţii şi sănătăţii în muncă; sau
b) lucrătorul desemnat; sau
c) un lucrător al serviciului intern de prevenire şi protecţie; sau
d) serviciul extern de prevenire şi protecţie.
DOCUMENTE DE INFORMARE
Cum se face instruirea ?
ï‚· LEGEA 319/2006
Instruirea introductiv-generală se face individual sau în grupuri de cel mult
20 de persoane. ï‚· Legea 307/2006
Durata instruirii introductiv-generale depinde de:
- specificul activităţi şi de riscurile pentru securitate şi sănătate în
muncă,  Fişe,Filme

AfiÅŸe
- de măsurile şi activităţile de prevenire şi protecţie la nivelul
întreprinderii şi/sau al unităţii,în general.
ï‚· Cataloage,broÅŸuri,pliante
Angajatorul stabileşte prin instrucţiuni proprii şi durata instruirii
introductiv-generale; Durata

 Instrucţiuni de lucru


Persoanelor aflate în vizită întreprindere şi/sau unitate cu
permisiunea angajatorului, li se vor prezenta succint
activităţile, riscurile şi măsurile de prevenire şi protecţie din
întreprindere şi/sau unitate. Angajatorul va stabili reguli
privind instruirea şi însoţirea acestora în întreprindere şi/sau unitate.
Aceste reguli sau reglementări vor fi cuprinse în
regulamentul intern sau regulamentul de organizare şi funcţionare a
întreprinderii sau unităţii economice.
Ce probleme vor fi studiate ?

1. legislaţia de securitate şi sănătate în muncă; în


vigoare:Legea 319/2006
2. legislaţia de prevenirea şi stingerea incendiilor; în vigoare:
Legea 307/2006
3. consecinţele posibile ale necunoaşterii şi nerespectării
legislaţiei de securitate şi sănătate în muncă;
4. riscurile de accidentare şi îmbolnăvire profesională specifice
unităţii;
5. măsuri la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii privind
acordarea primului ajutor, stingerea incendiilor ÅŸi
evacuarea lucrătorilor

Dovada instruirii:

 Conţinutul instruirii introductiv-generale trebuie să fie în


conformitate cu tematica aprobată de către
angajator.
 Instruirea introductiv-generală se va finaliza cu verificarea
însuşirii cunoştinţelor pe bază de teste.
 Rezultatul verificării va fi consemnat în fişa de instruire.

Lucrătorii care solicită angajare sau cei care au fost puşi la dispoziţie
de către o unitate economică, nu
vor putea fi angajaţi dacă nu şi-au însuşit cunoştinţele prezentate în
instruirea introductiv-generală.

2) Instruirea la locul de muncă


Scop: prezentarea riscurilor pentru securitate şi sănătate în muncă, precum
şi măsurile şi activităţile de
prevenire şi protecţie la nivelul fiecărui loc de muncă, post de lucru
şi/sau fiecărei funcţii exercitate.
Când şi cui se face instruirea ?
- după instruirea introductiv-generală
- instruirea la locul de muncă se face tuturor categoriilor de lucrători
- inclusiv la schimbarea locului de muncă în cadrul întreprinderii şi/sau
al unităţii.
- elevilor şi studenţilor
Cine face instruirea ?
- Conducătorul direct al locului de muncă, pentru o grup de maximum 20 de
persoane.
- Persoana desemnată de instituţie, cu atribuţii în domeniu.
Cum şi cât timp se face instruirea ?
Durata instruirii la locul de muncă nu va fi mai mică de 8 ore şi se
stabileşte prin instrucţiuni proprii
de către conducătorul locului de muncă respectiv, împreună cu:
a) angajatorul care şi-a asumat atribuţiile din domeniul securităţii
şi sănătăţii în muncă; sau
b) lucrătorul desemnat; sau
c) un lucrător al serviciului intern de prevenire şi protecţie; sau
d) serviciul extern de prevenire şi protecţie.
Durata instruirii la locul de muncă depinde de riscurile pentru securitate şi
sănătate în muncă, precum şi de
măsurile şi activităţile de prevenire şi protecţie la nivelul fiecărui
loc de muncă, post de lucru şi/sau fiecărei
funcţii exercitate.
Ce probleme vor fi studiate ?

1. informaţii privind riscurile de accidentare şi îmbolnăvire


profesională specifice locului de muncă
ÅŸi/sau postului de lucru;
2. prevederile instrucţiunilor proprii elaborate pentru locul de
muncă şi/sau postul de lucru;
3. măsuri la nivelul locului de muncă şi/sau postului de lucru
privind acordarea primului ajutor,
stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor;
4. prevederi ale reglementărilor de securitate şi sănătate în
muncă privind activităţi specifice ale
locului de muncă şi/sau postului de lucru;
5. instruirea la locul de muncă va include în mod obligatoriu
demonstraţii practice privind activitatea
pe care persoana respectivă o va desfăşura şi exerciţii practice
privind utilizarea echipamentului
individual de protecţie, a mijloacelor de alarmare, intervenţie,
evacuare ÅŸi de prim ajutor

Dovada instruirii:
 Verificarea cunoştinţelor de căte şeful ierarhic superior celui
care a făcut instruirea.
 Rezultatul verificării va fi consemnat în fişa de instruire.
 Începerea efectivă a lucrului de către cel instruit se va face
numai după ce a făcut
dovada unei bune însuşiri a normelor.

3) Instruirea periodică
Scop: reîmprospătarea şi actualizarea cunoştinţelor în domeniul
securităţii şi sănătăţii în muncă şi normelor
PSI.
Când şi cui se face instruirea ?
- Intervalul dintre două instruiri periodice va fi stabilit prin instrucţiuni
proprii, în funcţie de condiţiile locului
de muncă şi/sau postului de lucru, şi nu va fi mai mare de 6 luni.
- Pentru personalul tehnico-administrativ intervalul dintre două instruiri
periodice va fi de cel mult 12 luni.
- Instruirea periodică se face suplimentar celei programate în următoarele
cazuri:
a) când un lucrător a lipsit peste 30 de zile lucrătoare;
b) când au apărut modificări ale prevederilor de securitate şi
sănătate în muncă privind activităţi
specifice ale locului de muncă şi/sau postului de lucru sau ale
instrucţiunilor proprii, inclusiv datorită evoluţiei
riscurilor sau apariţiei de noi riscuri în unitate;
c) la reluarea activităţii după accident de muncă;
d) la executarea unor lucrări speciale;
e) la introducerea unui echipament de muncă sau a unor modificări ale
echipamentului existent;
f) la modificarea tehnologiilor existente sau procedurilor de lucru;
g) la introducerea oricărei noi tehnologii sau a unor proceduri de
lucru.
Cine face instruirea ?
Instruirea periodică se efectuează de către conducătorul locului de muncă

Cum se face instruirea ?


Instruirea periodică se va efectua pe baza tematicilor întocmite de către:
a) angajatorul care şi-a asumat atribuţiile din domeniul securităţii şi
sănătăţii în muncă, sau
b) lucrătorul desemnat de către angajator, sau
c) serviciul intern de de prevenire şi protecţie, sau
d) serviciul extern de prevenire şi protecţie.
Ce probleme vor fi studiate ?
Tematicile vor fi aprobate de către angajator şi vor fi păstrate la persoana
care
efectuează instruirea. Instruirea se va completa obligatoriu cu demonstraţii
practice
COMPETENÅ¢A 2.1
Aplică legislaţia privind securitatea şi sănătatea la
locul de muncă şi prevenirea şi stingerea
Lucraţi în echipe incendiilor
de câte doi !
ACTIVITATEA NR 1
SELECTAREA MATERIALELOR DE

INSTRUIRE A LUCRÄ‚TORILOR

Sarcini de lucru:

1. Studiază cu atenţie documentaţia pusă la dispoziţie şi alcătuieşte -


Å£i un plan de instruire introductiv
generală pentru un viitor tâmplar, completând schema de mai jos.

Atenţie ! Dacă aveţi nelămuriri cereţi ajutorul profesorului.

PROBLEME DE REZOLVAT: MODALITÄ‚Å¢I DE REZOLVARE:


1.când şi cui se face instruirea

2.cine face instruirea

3.cum se face instruirea

4.durata instruirii:

5.probleme studiate

6.DOVADA instruirii

METODE ÅžI TEHNICI DE INSTRUIRE:

Succes !

S-ar putea să vă placă și