Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECTUL LECŢIEI

A.DATE GENERALE
Liceul Tehnologic ”Henri Coanda” Beclean
TEHNOLOGII / CONSTRUCŢII INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE
CLASA /a IX-a
PROFESOR : MÎNZAT RADU-BOGDAN
M1 – ELEMENTE COMPONENTE PENTRU REALIZAREA CONSTRUCTIILOR,
INSTALATIILOR SI LUCRARILOR PUBLICE
B. U. Î./Alcatuirea si etapele de realizare a elementelor de construcții
C. TITLUL LECŢIEI / Elemente de izolatii
D. COMPETENTE SPECIFICE: la sfârşitul activităţii didactice şi pe parcursul ei, elevul trebuie să
fie capabil să :
C1: clasifice izolatiile hidrofuge
C2: urmărească parcurgerea operatiilor
E. SCOPUL LECŢIEI
1.În plan cognitiv : mixta
2. În plan afectiv : creşterea interesului elevilor pentru disciplinele tehnice
3. În plan educativ : pregătirea elevilor pentru activităţi viitoare
F. STRATEGII DIDACTICE:
1. Mijloace didactice : classroom, tablă, imagini, videoclipuri
2.Metode de învăţare : explicaţie, conversaţie
3.Moduri de activit. cu elevii : frontal, individual
G.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. Moment organizatoric.( 1-2 min)
2.Verificarea cunoştinţelor şi reactualizarea celor necesare comunicării temei noi (3-5 min)
- verificarea cunoştinţelor prin imagini și videoclipuri
- reactualizarea cunoştinţelor şi legătura cu cel noi
3. Comunicarea cunoştinţelor noi (10-15min)
- anunţarea titlului
- proiecterea temei noi pe secvenţe
- prezentarea secvenţelor
4. Fixarea noilor cunoştinţe prin imagini si videoclipuri, cu scopul de a facilita înțelegerea noilor
cunostinte(15-20min)
5. Asigurarea feed-back-ului(5-8min)
6. Secvența finala (1-2min)
STRUCTURA LECTIEI
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVULUI
1.Moment Salută elevii şi face prezenţa. Răspund salutului şi apelului.
Organizatoric.
2. Verificarea Solicită: definirea izolatiilor Răspund solicitărilor profesorului.
Cunoştinţelor şi hidrofuge( hidroizolatiile) și ce
reactualizarea elemente de construcții protejeaza
celor acestea.
necesare
continuarii temei
noi.
3. Comunicarea Scrie pe tablă titlul noii lecţii Notează în caiet titlul lecţiei
cunoştinţelor noi. Prezintă obiectivele urmărite în Sunt atenţi la prezentarea
cadrul lecţiei. obiectivelor urmărite.
Enumeră criteriile de clasificare Sunt atenţi când se prezintă
ale elementelor de izolatie. criteriile de clasificare ale
elementelor de izolatii și notează
criteriile de clasificare.
4. Fixarea noilor Prezinta imagini si videoclipuri in Sunt atenți și discuta pe marginea
cunoştinţe. powerpoint celor prezentate
5. Asigurarea feed- Solicita : enumerarea tipurilor de Raspund solicitarii profesorului
back-ului izolatii hidrofuge.

6. Secventa finala Confirmă și apreciază răspunsurile Rețin aprecierile și explicațiile


corecte, intervine cu explicații suplimentare
suplimentare dacă este cazul
SCHIŢA TABLEI
ELEMENTE DE IZOLATII

Clasificarea izolaţiilor hidrofuge:


1. Din punctul de vedere al poziţiei, hidroizolaţiile pot fi:
- orizontale
- verticale
2. Din punctul de vedere al materialului utilizat, hidroizolaţiile pot fi:
- minerale
- bituminoase
- metalice
- mixte
- folii din PVC.

S-ar putea să vă placă și