Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic “Brancusi altfel”

Clasa: liceu adaptabil gimnaziu


Capitolul: Educatia plástica si pentru receptarea valorilor culturale
Subiectul: “Intalnire cu Brancusi”
Locul desfasurarii : Biblioteca, lab info, atelier pictura, muzeu etc
Obiective:
-sa sintetizeze din imaginile propuse pentru a realiza lucrari originale
- sa transpuna plastic in mod coerent diferitele aspecte ale operei si vietii lui C Brancusi
-sa lucreze in parteneriat cu colegii pentru schitarea unor compozitii colective
-dezvoltarea abilitatii de selectare si organizare a materialului documentar
-adoptarea unor criterii estetice legate de arta

Metode si procedee:
-conversaţia, explicaţia, observaţia, brainstorming
Reviste artã, Hârtie, culori, pensule, creion, creioane, colorate,
Demonstraţia, Învăţare prin descoperire, Experimentul

Modul de organizare: pe grupe de elevi


Momentele activitatii
1. Moment organizatoric
2. Anuntarea titlului activitatii
3. Identificarea si selectarea instrumentelor si suporturilor pedagogice necesare abordarii subiectului (vor fi
consemnate toate documentele utilizate pe parcursul secventei pedagogice)
Bibliografie:
1) Brezianu, Barbu , C. Brancusi (Album), Ed. All, 1998.
2) Giedion-Welcker, Carola,Constantin Brancusi, Buc, Ed Meridiane,1981.
3) Grigorescu,Dan, Brancusi si arta moderna, Bucuresti, Ed Universal Dalsi, 2001.
4) Grigorescu,Dan, Brancusi, Ed Meridiane, 1980.
5) Nicolau- Golfin, Istoria Artei (II), Buc, E.D.P., 1967.
6) Paleolog, V.G., Tineretea lui Brancusi, Bucuresti, Ed. Tineretului, 1967.
7) Stanculescu Nina, Izvoare si cristalizari in opera lui C Brancusi, Bucuresti, Ed. Stiintifica si
Enciclopedica, 1984.
8) Internet- Concurs “Viata si opera lui C. Brancusi”
4. Comunicarea sarcinilor : pe grupe cu raportare frontala
Vezi anexa
5. Evaluarea procesului de documentare (felul in care elevii au parcurs bibliografia)
6. Evaluarea produsului prevazut a fi realizat de elevi
7. Observatii

ATELIERELE DE LUCRU
1.DRUMETII
 Cititi cu atentie biografia lui C Brancusi
 Prezentati drumul parcurs de sculptor de la Hobita la Paris; folositi harta Romaniei si harta Europei
marcand pe acestea cu post-it-uri anul in care Brancusi s-a aflat acolo si eventualele “urme” pe care le-a
lasat.
2.DRAGOBETE

 Desenati, pictati, modelati dupa ilustratii “Sarutul ”, ,,Coloana Infinituilui”, ,,Muza Adormita”, Dra
Pogany”, Regele” si ”Poarta Sarutului” etc
 Stabiliti elementele de legatura intre cele doua sculpturi ale lui Brancusi Sarutul -Poarta Sarutului
 Descrieti, pe scurt, Ansamblul monumental de la Tg-Jiu

Bibliografie: Brezianu, Barbu , C. Brancusi (Album), Ed. All, 1998, pag 160-170

3.ACTORII
 Citit poeziile “Cumintenia Pamantului” de Radu Boureanu
si “Lui Brancusi” de Anise Koltz
 Interpretati scena intalnirii dintre Cella Delavrancea si C Brancusi
Bibliografie: Carte de inima pentru Brancusi, Bucuresti, Ed. Albatros, pag 9;17; 58-60

4. SCRIITORII

Scriitorii I

 Identificati, in bibliografia parcursa, argumente care sustin afirmatia lui Brancusi


“Eu nu lucrez pasari, ci zboruri”
 Elaborati un mini-eseu (de cel mult 10 randuri), plecand de la afirmatia mai sus mentionata

Bibliografie: Brezianu, Barbu , C. Brancusi (Album), Ed. All, 1998, 1998, pag 222-223, 226-227
Grigorescu,Dan, Brancusi si arta moderna, Bucuresti, Ed Universal Dalsi, 2001,
pag 75-79

Scriitorii II

 Identificati, in bibliografia parcursa, elemente menite sa sustina afirmatia lui Geo Bogza despre
Brancusi
“S-a nascut la Hobita si nu va muri niciodata!”
 Elaborati un mini-eseu (de cel mult 10 randuri), plecand de la afirmatia mai sus mentionata

Bibliografie: Grigorescu,Dan, Brancusi, Ed Meridiane, 1980

5. OBSERVATORII

 Vezi fisa de observatie si completeaza!


Fisa de observatie

1. Cine s-a dovedit a fi liderul grupului si prin ce s-a evidentiat ca fiind lider al grupului?

2. Cum au comunicat si cum au colaborat membrii grupului?

3. Cat de bine au prezentat?

4. Consideri ca si-au atins obiectivele?

5. Un sfat …colegial…din partea ta pentru a imbunatati activitatea grupei

S-ar putea să vă placă și